علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

دروس رشته ریاضی فیزیک در کنکور

یکی از رشته های شاخه نظری در دوره دبیرستان رشته ریاضی فیزیک است. دانش آموزانی که علاقه مند به انواع رشته های مهندسی هستند، با انتخاب رشته ی ریاضی در دوره دبیرستان می توانند به رشته های مهندسی در دانشگاه دسترسی پیدا کنند. رشته ریاضی فیزیک نیازمند این است که فرد مستعد باشد و نیز پشتکار فراوانی داشته باشد زیرا دروسی که آموزش داده می شوند در درجه اول نیاز دارند کمی درک شوند و سپس تمرین و تکرار زیاد شرط یادگیری است. در این مقاله به معرفی دروس رشته ریاضی فیزیک در کنکور پرداخته ایم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

دروس رشته ریاضی فیزیک در کنکور چیست؟

دروس عمومی رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان با سایر رشته های نظری تفاوتی ندارد و تفاوت اصلی در دروس اختصاصی است. معارف۲ و 3 ، زبان فارسی 2 و 3 ، ادبیات فارسی 2 و 3 ، زبان عربی 2 و 3 ، زبان انگلیسی2 و 3 ، جغرافیای عمومی ، تربیت بدنی 2 ، تاریخ معاصر ایران. همچنین شیمی 2 و 3 ریاضی 2 هندسه 1 و 2 ، جبر و احتمال، حسابان، مبانی کامپیوتر، آمار و مدلسازی فیزیک 2 و 3 .

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: رشته های پردرآمد رشته ریاضی و فیزیک

انتخاب رشته ریاضی فیزیک

یکی از رشته‌های تحصیلی شاخه‌ی نظری رشته ریاضی و فیزیک می باشد. ریاضی و فیزیک مهم ترین دروس این رشته هستند، چنان که از نام خود رشته هم بر می آید. دانش‌آموزانی که رشته انتخابی شان برای ادامه تحصیل ریاضی و فیزیک است، بایستی توان تجزیه و تحلیل بالا و علاقه ی زیادی به این رشته داشته باشند. دانش‌آموزان در انتهای سال آخر دوره متوسطه اول و پس از این که مورد هدایت تحصیلی قرار گرفتند، می توانند این رشته را انتخاب کنند. در ادامه راجع به خود رشته، موقعیت های شغلی و ادامه تحصیل در این رشته به بحث می پردازیم.

یک تصور اشتباه

یک تصور نادرست بین دانش آموزان وجود دارد و آن این است که اگر رشته ریاضی فیزیک را انتخاب کنند حتما در آینده باید رشته ی مهندسی را در دانشگاه انتخاب کنند. ولی رشته هایی مثل اقتصاد و حقوق و حتی مدیریت هم زیرشاخه ی رشته ی ریاضی هستند. همچنین مقاله نحوه اخذ دیپلم را مورد مطالعه و عنایت قرار دهید.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: نحوه اخذ دیپلم بزرگسالان

آینده تحصیلی رشته ریاضی فیزیک در دانشگاه

با انتخاب نمودن رشته ریاضی فیزیک در دوره دبیرستان گزینه های بسیار متنوعی برای ادامه تحصیل در دانشگاه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. رشته های دانشگاهی به ۴ مقطع تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای پیوسته تقسیم می‌شود. به طور معمول غالب رشته های این رشته در دانشگاه چهارساله هستند. یعنی در مقطع لیسانس. بنابراین دانستیم که تنوع این رشته برای ادامه تحصیل بالاست و به طور طبیعی شغل های مختلفی با توجه به رشته تحصیلی امکان پذیر است. همچنین برای بورسیه تحصیلی لیسانس، رشته ریاضی فیزیک یکی از بهترین گرایش های مقطع دبیرستان برای دیپلم است.

مهارت محوری

اگر به شکل کلی بخواهیم بگوییم، این رشته ها، یعنی رشته های مهندسی، مهارت محور هستند و این موضوع فوق العاده اهمیت بالایی در آینده شغلی دارد. برای این که تبدیل به فرد با مهارتی شوید لازم است علاوه بر تحصیل در دانشگاه، کارهای دیگری نیز انجام دهید. مثلا کار آموزی بروید یا کار کردن با یک سری نرم افزارهای ویژه و کاربردی کامپیوتر را یاد بگیرید. همچنین می توانید در همان حوزه رشته تحصیلی خودتان تدریس کنید یا در آزمایشگاه ها کار کنید. پس برای موفقیت از همین حالا به فکر باشید و تمرکز زیادی روی یادگیری مهارت ها داشته باشید و هم به دروس دانشگاه توجه لازم و کافی داشته باشید و هم یادگیری سایر مهارت ها را اولویت قرار دهید. انشاءالله موفق خواهید شد.

دکمه بازگشت به بالا