عمومی

پرداخت صدقه در اردستان ۴۱ درصد افزایش یافت – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، ابوالقاسم صادقی ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به سالروز تأسیس کمیته امداد، اظهار داشت: کمیته امداد امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی تنها نهادی است که امام راحل اجازه دادند که نام ایشان بر روی این نهاد گذاشته شود و این نهاد حدود ۲۲ روز بعد از ۲۲ بهمن تأسیس شد که این ضرورت تأسیس کمیته امداد را نشان می‌دهد.

وی افزود: روز یکشنبه همزمان با سراسر کشور و مصادف با سالروز تأسیس کمیته امداد، با هماهنگی‌هایی که انجام شده زنگ نیکوکاری به صورت نمادین در دبستان مصطفوی اردستان نواخته خواهد شد و هدف اصلی از این برنامه نیز اشاعه فرهنگ احسان و نیکوکاری در بین دانش آموزان است.

رئیس کمیته امداد اردستان خاطرنشان کرد: کمیته امداد شهرستان اردستان حدود ۲۴۰۰ خانوار تحت حمایت دارد که شامل ۵۱۰۰ نفر هستند همچنین ما دو نوع حمایت داریم که یکی معیشت بگیر و شامل ۱۶۵۰ خانوار و نوع دیگر نیز حمایت در قالب تبصره ۱۴ بوده که شامل ۷۵۰ خانوار است.

صادقی تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی که در کشور در دوران کرونا وجود داشت تعدادی افراد تحت حمایت تبصره ۱۴ قرار گرفتند که این افراد با توجه به وام‌های اشتغالی که دریافت کردند و یا به هر صورتی توانمند شدند از تحت حمایتی خارج می‌شوند.

وی با اشاره به وجود ۲۵۰ خانوار صعب‌العلاج تحت حمایت؛ تاکید کرد: تعداد ۲۰ خانوار مستأجر تحت حمایت کمیته امداد شهرستان هستند همچنین ۵۹ خانوار که زنان سرپرست خانوار هستند نیز بیمه تأمین اجتماعی قرار گرفته و حق بیمه‌های آنها تا ده سال توسط امداد پرداخت و سپس بازنشسته می‌شوند.

رئیس کمیته امداد اردستان بیان کرد: با همکاری شبکه بهداشت و درمان، کودکانی که از نظر وزنی کم‌وزن هستند کمک تغذیه‌ای دریافت می‌کنند و در این راستا حدود ۲۵ کودک سو تغذیه حمایت می‌شود همچنین مادران باردار نیز با تشخیص و هماهنگی شبکه بهداشت حمایت می‌شوند که حدود ۲۰ مادر باردار هم‌اکنون کمک دریافت می‌کنند.

صادقی یادآور شد: در سال جاری اهدای ۴۲ سری جهیزیه در قالب پنج قلم جنس به نوعروسان داشتیم همچنین امسال طرح جهیزیه برای زنان ازدواج مجدد را داشتیم که در قالب سه قلم جنس بود که انجام شد.

وی با بیان اینکه وام‌های امداد در دو قالب وام‌های اشتغال و ضروری هستند، گفت: امسال وام‌های ضروری علاوه بر وام کارگشایی، در دو قالب وام درمان و ودیعه مسکن در بانک‌هایی که دولت اعلام کرد پرداخت کردیم که این وام در ابتدا اولویت با خانواده‌های تحت حمایت است و توانستیم بیش از یک میلیارد تومان وام در این قالب‌ها از طریق بانک‌های عامل پرداخت کنیم.

رئیس کمیته امداد اردستان ادامه داد: حدود دو میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان وام ضروری در صندوق امداد ولایت توزیع کردیم که این مورد مخصوص خانوارهای تحت حمایت است که در قالب وام‌های کارگشایی پرداخت می‌شود.

صادقی تاکید کرد: بر اساس نیازسنجی‌هایی که انجام شده یکی از نیازهایی که خانوارهای تحت حمایت امداد دارند در بخش نیازهای ضروری لوازم زندگی است و در همین راستا در سال جاری حدود ۲۴۹ مورد لوازم ضروری توزیع کردیم که شامل کولر، آبگرمکن، یخچال، بخاری، ماشین لباس‌شویی و فرش بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه اشتغال امسال خوشبختانه نسبت به سال‌های گذشته، اعتبار اشتغال رشد سه برابری را داشته و حدود ۳۱ میلیارد اعتبار اشتغال تبصره ۱۶ بانکی داشتیم یک میلیارد هم اعتبار صندوق امداد ولایت بوده است و ۳۲ میلیارد بودجه تخصیصی اعتبار اشتغال در شهرستان بوده است.

رئیس کمیته امداد اردستان ادامه داد: با توجه به وام‌های اشتغال پرداخت شده و یک تنفس شش ماهه یا حداکثر یک‌ساله، پیش بینی می‌شود که تا چند ماه دیگر ۱۵۰ خانوار از تحت حمایت خارج شوند.

وی یادآور شد: در بخش کاریابی، حدود ۴۸ مورد کاریابی داشتیم که در این راستا مددجویان و یا فرزندان مددجویان جهت کار و اشتغال به شرکت‌ها و مؤسسه‌های شهرستان معرفی می‌شوند.

صادقی خاطرنشان کرد: حدود ۶۴ خانواده ایتام و ۲۲۶ خانواده محسنین نیز تحت حمایت هستند و در این خصوص حمایت‌های مردم و خیران مستقیماً به دست خود افراد می‌رسد و در در سال جاری نیز بیش از یک میلیارد تومان توسط مردم خیر به ایتام پرداخت شد و حدود ۱۴۰۰ حامی حمایت می‌کنند.

رئیس کمیته امداد اردستان گفت: در حال حاضر تقریباً ۹۰ واحد مسکونی در حال احداث است که عمده آن ۸۸ واحد بوده که با همکاری بنیاد مسکن و انجمن خیران مسکن ساز در حال ساخت بوده و تاکنون بیش از چهار میلیارد تومان کمک هزینه برای احداث مسکن پرداخت شده است.

وی یادآور شد: در بخش مسکن حدود ۴۶ مورد تعمیرات داشتیم که ۳۱۰ میلیون تومان هزینه شده همچنین ۴۸۰ میلیون تومان نیز وام قرض الحسنه به این خانوارها جهت تعمیر پرداخت شده است.

وی بیان کرد :۶ هزار و ۲۵ صندوق صدقه در سطح شهرستان اردستان وجود دارد که شامل صندوق‌های منازل، اماکن و معابر بوده همچنین عمده صندوق‌ها نیز از منازل است.

صادقی تصریح کرد :۸۴۱ نفر دانش آموز و ۶۵ نفر دانشجو تحت حمایت کمیته امداد قرار دارند و در سال حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کمک هزینه تحصیلی برای دانش آموزان و دانشجویان پرداخت شده است.

رئیس کمیته امداد اردستان خاطرنشان کرد: در بخش مشارکت‌های مردمی خوشبختانه با اعتمادی که مردم داشتند از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۷ میلیارد تومان جذب درآمد داشتیم که از این مقدار حدود ۷۸۰ میلیون تومان صدقه بوده و رشد ۴۱ درصدی در پرداخت صدقه شاهد بودیم.

وی بیان کرد :۶ هزار و ۲۵ صندوق صدقه در سطح شهرستان اردستان وجود دارد که شامل صندوق‌های منازل، اماکن و معابر بوده همچنین عمده صندوق‌ها نیز از منازل است.

دکمه بازگشت به بالا