علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

شکم بند خوب برای بعد از زایمان

گن ارتان زنانه و شکم بند بعد از زایمان چه کاربردی دارند؟ همه خانم ها دوست دارند که اندامشان بعد از بارداری دوباره به شکل اولیه بازگردد. اما این مسئله هم مهم است که چقدر طول می کشد این اتفاق بیفتد و از چه ابزارهایی می توان برای این کار استفاده کرد؟ شل شدن شکم و جمع کردن آن بعد از زایمان دغدغه ذهنی بسیاری از خانم ها است و گرفتن رژیم لاغری برای خانم ها که انرژی زیادی را در زمان زایمان از دست داده اند، گزینه مناسبی نیست. شکم بند بعد از زایمان یا سزارین و گن لاغری یکسره زنانه را می توان یکی از مهم ترین کمک ها به خانم هایی دانست که وضع حمل کرده اند و نگران اندام خود هستند.

استفاده از گن لاغری بعد از زایمان و یا  شکم بند بعد از سزارین یا زایمان مزایای زیادی دارد. ضمن این که ورم رحم را کاهش می دهد و در نهایت به صاف شدن ستون فقرات و شکم کمک می کند. استفاده از شکم بند باید تحت نظر پزشک متخصص باشد. در ادامه اطلاعات بیشتری درباره شکم بند و یا گن بعد از زایمان، ویژگی ها و فواید استفاده از آن، انواع شکم بند و بهترین زمان بستن آن و نکات مهم هنگام استفاده از شکم بند آورده شده است.

ویژگی های شکم بند و گن لاغری بعد از زایمان

بدن خانم های باردار برای جای دادن جنین در شکم خود رشد می کند و کشیده می شود. در واقع، بدن از حالت طبیعی خودش بیرون می آید. حتی عضلات شکم برای ایجاد فضای کافی از یکدیگر فاصله می گیرند. به محض این که جنین از بدن خارج می شود و زایمان صورت می گیرد، بدن نیاز دارد که به حالت اولیه خودش برگردد. شکم بند بعد از زایمان را می توان یکی از بهترین راه حل های بازگشت به اندام قبلی دانست.

گن لاغری بعد از زایمان به شکلی طراحی شده است که بتواند بیشترین کمک را به خانم ها بعد از زایمان بکند. به خصوص به خانم هایی که تناسب اندام اهمیت زیادی برای آنها دارد و ممکن است نگران اندامشان بعد از زایمان باشند. جمع شدن شکم و پوست برای بعضی از آنها غیر ممکن به نظر می رسد. گن و شکم بند همان طور که از نام آن بر می آید در نواحی شکم و روی اندام های داخلی آن بسته می شود. شکم بند در واقع ماهیچه ها و اعضای داخلی شکم را نگه می دارد.

به محض زایمان محتویات داخل رحم تخلیه می شود و مادر چند کیلو وزن از دست می دهد. این کاهش وزن باز هم ادامه دارد که دلیل آن خروج مایعات داخل رحم از راه ادرار در فاصله چند هفته پس از زایمان است. نکته مهمی که خانم ها باید به آن دقت داشته باشند این است که نمی توانند برای ادامه کاهش وزن از رژیم های لاغری استفاده کنند. زیرا بدن نیازمند جذب انرژی است که با تولد جنین از دست رفته است. بستن شکم بند بعد از زایمان می تواند به خانم ها کمک کند که بتوانند تا فرا رسیدن زمان رژیم لاغری در صورت لزوم به تناسب اندام خود کمک کنند.

فواید شکم بند و گن های لاغری بعد از زایمان

شکم بند بعد از زایمان به طور حتم فواید بیشتری را به جز لاغری شکم به همراه دارد. شکم بند با فشاری که به شکم وارد می کند اندام های داخلی را به جای قبلی هل می دهد. از دیگر فواید بستن شکم بند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1.     با استفاده از شکم بند می توان چربی های شکمی را کاهش داد و شکم از حالت افتاده خارج می شود. این کار را با جلوگیری از رشد سلول های چربی انجام می دهد.
 2.     تقویت عضلات شکم از دیگر ویژگی های کاربرد شکم بند بعد از سزارین یا زایمان طبیعی است.
 3.     حالت بدن هم در این شرایط بهبود پیدا خواهد کرد و از اندام های داخلی حمایت می شود.
 4.     یکی دیگر از ویژگی های کاربرد آن را می توان کاهش کمردرد بعد از زایمان به شمار آورد.
 5.     علاوه بر کاهش درد کمر به کاهش درد در ناحیه لگن نیز کمک می کند و از ناراحتی ها و درد مفاصل نیز می کاهد. شکم بند با تقویت عضلات می تواند دردها را کاهش دهد.
 6.     حتی استفاده از شکم بند می تواند در حرکت کردن بعد از زایمان به خانم ها کمک کند.
 7.     به وجود آمدن پارگی میان مقعد و واژن از جمله ناراحتی های شایع در بین زنانی است که تازه مادر شده اند. این پارگی دردی را در این ناحیه به وجود می آورد که با بستن شکم می توان از آن کاست.
 8.     بستن شکم بند بعد از سزارین موجب می شود که خانم ها بتوانند راحت تر حرکت کنند و جریان خون در ناحیه لگن بالا می رود. شکم بند مسئولیت مراقبت از لگن را بر عهده می گیرد و در این صورت در هنگام سرفه یا خم شدن درد کمتری احساس خواهد شد.

انواع گن و شکم بند بعد از زایمان و سزارین

استفاده از شکم بند بعد از زایمان کمک می کند که عضلات سفت شوند و از حالت شلی در بیایند. اعضای داخلی نیز که به دلیل زایمان از جای خود بیرون آمده اند، می توانند با کمک شکم بند به جای خودشان برگردانده شوند. شکم بندها دارای انواع و اقسام مختلفی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •     شکم بند شکمی یکی از انواع شکم بندهای بعد از زایمان است که کاربرد فراوانی دارد. پارچه آن از نوع کشی است که در قسمت وسط بدن و روی شکم بسته می شود. محل بسته شدن این نوع شکم بند بعد از زایمان به شکل های مختلفی است. در طراحی آنها یک قلاب استفاده شده است که تنظیم آن را ساده تر می کند.
 •     شکم بند لنگی همان طور که از نامش پیدا است روی لگن بسته می شود و آن را سفت نگه می دارد. بستن این نوع شکم بندها نیز با توجه به شکل آن در هر خانم باردار متفاوت است و جنس آن از نوع کشی است.
 •     شکم بند چسبان نیز از دیگر انواع این شکم بندها به شمار می رود که به بدن شکل می دهد و جنس آن از پارچه های کمپرسی است. این نوع شکم بند شکم و لگن و بخش مرکز بدن را پوشش می دهد.

چند روز بعد از سزارین شکم بند ببندیم؟

این که چند روز بعد از سزارین شکم بند بعد از زایمان را ببندیم، یکی از پرسش های مهم خانم ها است؟ پاسخ این پرسش به نوع زایمان و همچنین نحوه بستن آن وابسته است. زخم های روی شکم و بخیه هایی روی آن بعد از سزارین اهمیت زیادی دارند و نیاز به مراقبت بالایی دارند. در واقع، برای بستن شکم بند نباید عجله کرد. خانم های سزارین کرده باید تا زمان خوب شدن و خشک شدن زخم های شکمی صبر کنند.

درست است که قیمت شکم بند بعد از زایمان مدرن تر گران تر است، اما آنها سبک تر هستند و شاید بتوان زودتر آنها را به کار برد. اما باید توجه داشت که استفاده طولانی مدت از شکم بند نیز توصیه نمی شود. در بهترین حالت می توان 2 تا 12 هفته از شکم بند استفاده کرد. برخی از پزشکان استفاده از شکم بند را در همه روز و حتی در زمان خواب تجویز می کنند. اما برخی دیگر به خانم ها توصیه می کنند که تنها 10 ساعت یا در هنگام فعالیت های بدنی شکم بند ببندند. شاید مهم ترین نکته ای که در به کار بردن انواع شکم بند بعد از زایمان اهمیت دارد این است که نباید بدون مشورت پزشک متخصص مورد استفاده قرار گیرند.

نکته مهم بعد از زایمان سزارین

مراقبت از بخیه ها در هفته اول بعد از زایمان مهم است چون زخم تازه است و اگر عفونت کند یا دچار هر مشکل دیگری شود، سلامت مادر را به خطر می اندازد و همچنین مانع از رسیدگی مناسب او به نوزاد می شود. محل بخیه های زایمان را باید تمیز نگه دارید. به این منظور بخیه ها را روزانه سه بار می توانید بشویید.

برای شست وشو از محلول بتادین رقیق و آب استفاده کنید و این دو را با نسبت یک به 9 با هم مخلوط کنید؛ یعنی به ازای هر یک واحد بتادین 9 لیوان آب اضافه کنید. اگر پوست حساس دارید باید هر نوع شکم بندی را که تهیه می کنید، روی لباس نازک کتان ببندید و شکم بند را در تماس مستقیم با پوست استفاده نکنید.

انواع شکم بند طبی

دو نوع متداول شکم بند طبی الاستیک چسبنده و غیرالاستیک وجود دارد. شکم بندهای الاستیک انعطاف پذیرند و به شما کمک میکنند راحت تر حرکت کنید؛ اما شکم بندهای غیر الاستیک فشار بیشتری اعمال میکنند. انعطاف پذیری شکم بندهای الاستیک بعد از جراحی به بیمار کمک میکنند زودتر فعالیت های خود را از سر بگیرد. شکم بندهای طبی همچنین بر اساس کاربردشان هم دسته بندی میشوند. همیشه قبل از استفاده از شکم بندهای طبی با پزشکتان صحبت کنید.

شکم بند طبی ساده

معمولاً از شکم‌های بندهای طبی تا 6 هفته بعد از جراحی استفاده میشود. انجام این کار میتواند به ایجاد حمایت بیشتر از شکم و کمک به جلوگیری از تجمع مایعات در روند بهبودی بیمار کمک کند. این شکم بندها میتوانند روند بهبوی پس از هیسترکتومی را افزایش دهند.

شکم بند طبی بارداری

زنان باردار میتوانند از شکم بندهای طبی بارداری استفاده کنند تا دوران بارداری راحتتری دشته باشند. شکم بندهای بارداری همچنین میتوانند درد و ناراحتی ناشی از شرایطی مانند جدا شدن مفصل ران، بی ثباتی لگن، لوردوز و لنف ادم را کاهش دهند.

شکم بندهای نواری

این نوع شکم بندها شکم بندهای کشدار و لوله ای مانندی هستند که در اطراف شکم قرار میگیرند. این شکم بندها باعث افزایش عملکرد لباس های بارداری میشود. این شکم بندها به پوشاندن حالت باز یا زیپ شلوار که به دلیل بارداری به خوبی محکم نمیشوند کمک میکنند. شکم بندهای نواری همچنین به پوشاندن پوست شکم که در اثر بزرگ شدن شکم در معرض دید قرار میگیرد کمک میکند. این کمربند ها فشار ملایمی ایجاد میکنند.

شکم بندهای کمربندی

این کمربندها را دور شکم میپوشند. اما اینها برخلاف ساختار کششی سایر کمربندها، ساختار سفت تری دارند. سفتی این کمربندها در دوارن بارداری حمایت مورد نیاز از عضلات را فراهم میکند. آنها همچنین میتوانند از کمر، لگن و شکم حمایت کنند. استفاده از شکم بند های کمربندی از درد و ناراحتی احتمالی دوران بارداری جلوگیری میکند. شما میتوانید این کمربندها را هم روی لباس و هم زیر آن بپوشید. با این حال اکثر افراد ترجیح میدهند آنها را روی لباس بپوشند. اگر برای خرید هر مدل گن حتی خرید گن لاغری مردانه آرتان دچار مشکل شده اید میتوانید از مشاوره های سایت پکپلاس کمک بگیرید.

این کمربندها از نظر ظاهری باریک تر از شکم بندها هستند و بیشتر به بند شبیه هستند. گاهی اوقات به آنها کمربند یا بریس بارداری گفته میشود. کمربند های شکمی میتوانند وضعیت بدن را بهبود بخشیده و کمر درد را کاهش دهند. آنها همچنین باعث تثبیت لگن و کاهش خطر افتادن میشوند. در نهایت این کمربندها میتوانند حرکات ورزشی را برای زنان باردار حتی در مراحل بعدی بارداری آسان تر کنند.

شکم بند بارداری گهواره‌ای

این نوع از کمربندهای بارداری شامل:

 •    یک کمربند طبی که در پایین شکم قرار میگیرد.
 •     بندی که دور قسمت بالای شکم پیچیده میشود.

این قسمت ها در کنار هم حالتی گهواره ای برای شکم ایجاد میکنند. از این رو به این نام معروف هستند. گاهی اوقات قسمت پایینی این شکم بندها را میتوانید به صورت جداگانه خریداری کنید. با این حال بند های بالایی هم ممکن است به صورت اضافه به شما داده شوند.

دکمه بازگشت به بالا