فرهنگ و هنرکسب و کار ایرانی

مدل ویلا در شمال ایران

اشکال مختلف ویلا در شمال از لحاظ سازه

شاید سال‌ها پیش ویلاها را تنها در یک طبقه طراحی می‌کردند اما نمونه‌های نیم‌دوبلکس، دوبلکس و تریبلکس خیلی زود جای خود را باز کردند و امروزه به وفور به چشم می‌خورند. چنین ویلاهایی که ممکن است در شهرک، در مناطق جنگلی، ساحلی و یا شهری احداث شده باشند بر قیمت نهایی ویلا اثر گذارند به همین دلیل در ادامه تلاش کرده‌ایم نمونه‌های مذکور را جزئی‌تر مورد بررسی قرار دهی و در مورد خرید ویلا شهرکی در شمال نیز اطلاعات جامعی در اختیارتان قرار دهیم.

چه ویلایی را فلت می نامند؟

ویلاهای فلت همان نمونه‌های یک طبقه‌ای هستند که قدمت آن‌ها از نمونه‌های دوبلکس و یا تریبلکس بسیار بیشتر است. تعداد زیادی از ویلا‌های فلت در حال بازسازی و تبدیل شدن به نمونه‌هایی با تعداد طبقات بیشتر هستند، شاید گران شدن زمین را بتوان مهم‌ترین دلیل برای بازسازی ویلاهای فلت دانست.

فلت چیست؟

فلت در لغت به معنای همکف و هم سطح شناخته می‌شود و در مبحث ساختمان سازی به قسمتی از طبقه ساختمان که از دیگر طبقات ارتفاع کمتری دارد فلت گفته می‌شود.

ویلا نیم پیلوت چیست؟

برخی از ویلاهای شمال با نام نیمه‌دوبلکس و یا نیم‌پیلوت شناخته می‌شوند، به این معنا که اختلاف طبقات کمتر از آن چیزی است که در ویلا‌های دوبلکس به چشم می‌خورد. به عنوان نمونه برخی از ویلاهایی که غیر دوبلکس تلقی می‌شوند را با ایجاد سه تا چهار پله به نمونه‌ای نیمه‌دوبلکس تبدیل می‌کنند، این‌گونه هم زیبایی ویلا افزایش می‌یابد و هم می‌توان استفاده بهتری از فضا داشت.

در چنین ویلاهایی معمولا یک اتاق را در سطحی بالاتر می‌سازند و فضای زیر آن را به پارکینگ یا مواردی از قبیل موتورخانه اختصاص می‌دهند. هنگامی که گفته می‌شود ویلایی به صورت نیم‌پیلوت طراحی شده است انتظار می‌رود با ویلایی دو خوابه و یک پارکینگ روبرو باشیم. چنین ویلاهایی که حد وسط ویلای دوبلکس و فلت قرار گرفته‌اند به نسبت نوع فلت، گران‌تر و از ویلاهای دوبلکس ارزان‌تر به فروش می‌رسند.

نمای داخلی ویلا نیم پیلوت

نمای داخلی ویلای نیم پیلوت که همان ویلا نیم دوبلکس نیز شناخته می‌شود به شرح زیر است.

نمای ساختمان را از رو به رو که می‌بینیم دو اختلاف در چپ و راست ساختمان می‌بینیم، سمتی که ارتفاع بلندتری دارد معمولا روی پارکینگ مسقف اعمار شده و اتاق خواب را شامل می‌شود. طراحی و نمای داخلی ویلای نیم پیلوت جوری است که وقتی وارد می‌شوید سالن، آشپزخانه، اتاق خواب، سرویس بهداشتی را در این قسمت که همکف است می‌بینیم، سپس با پله‌ای که در گوشه سالن قرار دارد به طبقه نیم که معمولا اتاق خواب، نشیمن سرویس قرار دارد مواجه می‌شویم.

ویلای دوبلکس به زبان ساده!

آنچه در تعریف ویلاهای دوبلکس مطرح می‌شود این است که ممکن است برای دسترسی به بخشی از قسمت‌های ویلا نیاز به عوض کردن طبقه‌ها باشد، به بیان بهتر هر آنچه در ویلا وجود دارد در یک سطح قرار نگرفته و برخی بخش‌ها در دیگر طبقات جای خوش کرده‌اند.

پله به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از این ویلاها به شدت مورد توجه طراحان است و اغلب تلاش می‌کنند پلکانی طراحی نمایند که ویلا را زیبا و متفاوت جلوه دهد، برخی‌ها راه پله‌های گرد را ترجیح می‌دهند و عده‌ای نمونه‌های سه طرفه، مارپیچ و یا نیم‌دایره را زیباتر می‌دانند. البته انتخاب نوع راه پله تنها وابسته به سلیقه افراد نیست و مواردی از قبیل مساحت زمین هم در تصیم نهایی برای چگونگی احداث پلکان دخیل است.

ذهنیت از ویلای دوبلکس

شاید خیلی افراد با شنیدن نام ویلا دوبلکس اولین چیزی که در ذهنشان نقش می‌بندد همین راه پله‌های زیباست و به خاطر همین پله‌هاست که ویلاهای دوبلکس را دوست دارند. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید که زمین‌هایی که در گذشته برای ساخت ویلا دوبلکس انتخاب می‌کردند بسیار وسیع‌تر از نمونه‌های امروزی بود، با گذشت زمان به این نتیجه رسیدند که زمین‌های کوچک بهترین انتخاب برای خلق ویلاهایی دوبلکس و ایده‌های جدیدند.

بسیاری از طراحان نیز با هم، هم نظرند که به کمک ویلاهای دوبلکس ایده‌های شیک‌تری می‌توان اجرا کرد و می‌توان از فضایی که در اختیار است حداکثر استفاده را نمود، با نگاهی گذرا به ویلاهایی که در سال‌های اخیر ساخته شده‌اند به سهولت می‌توان این گفته را تصدیق کرد. برخی افراد خرید ویلای دوبلکس را در شمال ترجیح می‌دهند به این خاطر که دوست دارند ویو و منظره بیرون را از ارتفاع بیشتری شاهد باشند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید حتما قبل از خرید ویلا، طبقه بالا را خوب ببینید و اطمینان حاصل نمایید که همان منظره‌ای که مدنظرتان است را در اختیارتان قرار می‌دهد.

وجه تمایز ویلا

این نوع ویلا را می‌توان محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین نوع ویلا در شمال کشور دانست، با استقبال زیادی روبرو است و بیشتر افراد چنین ویلاهایی را به دلیل زیباهایی منحصر به فرد و دید فوق‌العاده ترجیح می‌دهند.

طراحی عملکردگرایی و فرم گرایی در ویلای دوبلکس چیست؟

در طراحی‌های عملکردگرایی تمام تمرکز طراح بر این است که قسمت‌های مختلف ویلا را با کمک گرفتن از لابی از هم جدا سازد تا زیبایی چشم‌گیری به ویلا ببخشد. لابی همان ورودی ویلاست، با سقفی بلند که به محض وارد شدن به داخل ویلا می‌توان آن را مشاهده کرد و معمولا به عنوان نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین ویلاهایی لابی بخش مرکزی ویلا قلمداد می‌شود و پس از وارد شدن به لابی می‌توانید به هر قسمت از ویلا که دوست دارید بروید، این نوع ویلاها را در گروه سبک کلاسیک قرار می‌دهند.

اگر ویلا سبک کلاسیک باشد راه پله‌ها را منبت‌کاری کرده و با زرق و برق‌های خاص طراحی می‌کنند این در حالی است که در سبک‌های مدرن خبری از اضافه کاری‌ها نیست و طراح همه چیز را در کمال سادگی ایجاد می‌کند. در طراحی های فرم‌گرایی، طراح تأکیدی بر استفاده از فضاهایی بزرگ و باز تحت نام لابی در ورودی ویلا ندارد بلکه با در نظر گرفتن دیگر مواردی که در طراحی یک ویلا مهمند سعی می‌کند طراحی درخوری را ارائه دهد.

ویلا تریبلکس

ویلاهایی که تریبلکس نامیده می‌شوند دارای دو یا سه طبقه هستند و نسبت به نمونه‌های قبلی از قیمت‌های گران‌تری برخوردارند. چنین ویلا‌هایی دید بهتری را به آن‌هایی که عاشق چشم دوختن به مناظر شمال هستند هدیه می‌دهند. در ویلاهای تریبلکس به دلیل ارتفاع بیشتر می‌توان چشم‌انداز و منظره‌های بیرون را بهتر مشاهده کرد و ساعت‌ها از دیدن دریا و جنگل لذت برد.

ویلاهای شمال با گذر زمان دست‌خوش تغییرات زیادی شده‌اند، از نوع محوطه‌سازی، نمای بیرون و دکوراسیون داخلی گرفته تا تعداد طبقاتی که برای ساخت آن‌ها در نظر گرفته شده است، از میان مواردی که مطرح شد می‌توان ویلا دوبلکس را به عنوان متداول‌ترین نام برد.

تریبلکس به چه معناست؟

تریبلکس همان طور که از نامش پیداست به 3 بخش اشاره دارد و در ساختمان سازی به ویلاها یا ساختمان‌هایی که در 3 طبقه اعمار شده‌اند اطلاق می‌گردد. ویلای تریبلکس امروزه به ویلاهای مدرن با ارتفاع بیشتر نسبت به ویلاهای فلت و دوبلکس ساخته و شناخته می‌شوند.

10 ویلای دوبلکس در شمال ایران با نمای بیرونی خیره کننده!

نمای خارجی: بحث طراحی نمای خارجی ساختمان همیشه بحث جذاب و جالبی بوده است به همین دلیل ما هم امروز در پارس مسکن تصمیم گرفتیم تا راجع به این بحث شیرین و جذاب مطلبی بنویسیم و پیش خودمان فکر کردیم که شاید بد نباشد این بار به جای آپارتمان های سر به فلک کشیده، سراغ نمای ویلای دوبلکس برویم و راجع به آن ها بنویسیم. اگر شما هم به این بحث مشتاق هستید پس پیشنهاد می کنم حتما تا انتهای این متن با ما همراه باشید.

·         طراحی نمای ویلای دوبلکس: المان های عمودی

از آن جایی که ویلاهای دوبلکس دارای ارتفاع به نسبت کمی هستند پس وجود المان های عمودی می تواند به آن ها کمک کند تا با صلابت تر به نظر برسند، مخصوصا اگر عرض ویلای دوبلکس شما زیاد باشد این المان های عمودی به آن ها اجازه می دهند تا تناسبات بصری شان حفظ شود درست مثل اتفاقی که درعکس بالا افتاده است. این ویلا دارای عرض زیاد و ارتفاع به نسبت کم است و ستون های آجری که در طراحی نمای آن به کار رفته باعث شده تا این نما خسته کننده و بی تناسب به نظر نیاید.

·         طراحی نمای ویلای دوبلکس: سادگی و خوانایی نما

در طراحی نمای خارجی ویلا دوبلکس شما سطح کمی را در اختیار دارید تا در آن مانور دهید، یعنی شما نباید نما را آن قدر شلوغ کنید که سادگی و خوانایی نما از بین برود، باید حسابی حواستان به ترکیب انواع متریال ها و مواد و مصالح باشد تا بیش از اندازه نما را تحت تاثیر قرار ندهند. معمولا برای طراحی نمای ویلا دوبلکس استفاده از دو متریال کافی به نظر می رسد.

·         طراحی نمای ویلای دوبلکس: قابی برای نما

برای آن که طراحی نما ویلا دوبلکس تان خسته کننده و یک نواخت نباشد می توانید از یک متریال که رنگی متضاد و متفاوت از متریال اصلی دارد قابی برای یکی از طبقات ایجاد کنید. این کار هم نمای تعریف شده تری را در اختیارتان قرار می دهد و هم باعث می شود تا نمای ویلای دوبلکس تان مدرن تر به نظر برسد. البته در انتخاب متریال باید شرایط اقلیمی را هم مد نظر قرار دهید.

·         طراحی نمای ویلای دوبلکس: کنسول های نما

استفاده از کنسول هایی که با یک متریال متفاوت پوشانده شده اند نیز می تواند یکی از راه های طراحی نمای ویلا دوبلکس باشد، در واقع استفاده از این کنسول ها بهره گیری از خود پتانسیل های نما است. یعنی همان چیزی که در نما وجود دارد با رنگ و لعابی متفاوت تر دیده می شود و همین تفاوت رنگ و جنس می تواند به طراحی نمای ویلا دوبلکس شما کم کند.

·         طراحی نمای ویلای دوبلکس: استفاده از بازشو های نما

یکی دیگر از ترفندهای طراحی نمای خارجی ویلا دوبلکس استفاده از بازشوها یا همان پنجره ها است. معمولا ویلاها دارای پنجره های زیادی هستند و اگر شما طراح هوشمندی باشید بدون استفاده از عناصر اضافی و با کمک همان المان های موجود در نما می توانید یک نمای زیبا برای ویلا دوبلکس تان طراحی کنید. مثلا می توانید به جای طراحی کامل نما به طراحی قاب پنجره ها بپردازید، در نهایت وقتی این قاب پنجره ها در نما ویلا دوبلکس کنار هم قرار می گیرند منجر به ایجاد یک نمای زیبا خواهند شد.

·         نورپردازی نما ویلا دوبلکس

نورپردازی نمای ساختمان و تاثیر آن بر زیبایی معماری بنا را نمی شود نادیده گرفت. هر چه قدر برای طراحی نما ویلا دوبلکس تان وقت بگذارید اما فقط بتوانید در طول روز از زیبایی ان لذت ببرید به نظر من خیلی موفق نشده اید. همان اندازه که به نمای ویلا دوبلکس تان در روز اهمیت می دهید به همان میزان باید به نمای شب آن و درخشندگی اش در شب نیز توجه کنید. مطلب نورپردازی نمای بیرونی و اصول کاربردی آن در این راه می تواند به شما کمک کند.

·         طراحی نمای شیشه ای برای ویلا دوبلکس

معمولا ویلاها به نسبت آپارتمان ها دارای حریم شخصی بیشتری هستند مخصوصا اگر در باغ شخصی تان قرار داشته باشند. این کار به شما اجازه می دهد تا فضای درون و بیرون ویلا را با هم ترکیب کنید. اگر می پرسید چگونه باید بگویم به وسیله نماهای سراسر شیشه ای. نماهای شیشه ای این امکان را به شما می دهند تا دید کامل از درون به بیرون داشته باشید همچنین استفاده از متریالی مانند شیشه برای نما شفافیت که یکی از اصول کاربردی طراحی نما است را در اختیارتان قرار می دهد.

نمونه زیبایی از نماهای شیشه ای را می توانید در طراحی ویلای برادر کوچک تر اثر معمار برجسته ایرانی؛ علیرضا تغابنی ببینید، این ویلا نیز نمای کاملا شیشه ای دارد و المان های منحنی شکل داخلی کاملا دیده می شود که این کار به جذابیت بصری پروژه کمک کرده است. پیشنهاد می کنم مطلب ویلای برادر کوچکتر در لواسان تهران را حتما بخوانید تا با این پروژه و چالش های طراحی آن بیشتر آشنا شوید.

·         نماهای یک دست و بازشو های مخفی در طراحی نمای ویلا دوبلکس

نمای ویلای دوبلکس شما می تواند کاملا یک دست باشد. یعنی یک متریال می تواند به صورت یک نواخت در سرتاسر نمای ویلا دوبلکس شما مورد استفاده قرار گرفته شده باشد؛ شاید پیش خودتان فکر کنید که خب این نما کاملا بی روح و خسته کننده خواهد بود، اما ما به شما می کوییم که این نوع نماها دارای بازشو های مخفی ای هستند که می توان از آن ها به عنوان زیبایی و هیجان بصری نما یاد کرد. عکس بالا که نمای خارجی پروژه باغ جنت؛ طراحی و اجرا شده توسط گروه براکت را به شما نشان می دهد از این نوع نماها استفاده شده است.

·         نما ویلا دوبلکس: توجه به بستر قرار گیری ویلا

شاید پیش خودتان فکر کنید که طراحی نمای ویلا چه ربطی به طراحی محوطه و فضای بیرونی آن دارد؟ اما ما می خواهیم بگوییم نه تنها که به یک دیگر ربط دارند بلکه بسیار هم بر هم تاثیر گذار هستند. وقتی بستر طبیعی ای که ویلا دوبلکس تان در آن قرار گرفته است دارای گل و گیاهان فراوان است، مسلما نمای ویلای دوبلکس شما باید بسیار ساده باشد تا بتواند خودنمایی کند عکس این قضیه نیز کاملا صادق است. نمونه بارز این نکته را در عکس بالا می توانید ببینید، این ویلا دوبلکس در زمینی قرار گرفته است که دارای پوشش گیاهی متنوعی است به همین دلیل در طراحی نمای این ویلا کمترین متریال و تزیینات به کار گرفته شده است که باعث می شود این ویلا در این زمین خود نمایی کند.

دکمه بازگشت به بالا