ورزشیکسب و کار ایرانی

راهنمایی خرید کفش فوتسال

راهنمای خرید بهترین نوع کفش فوتسال + نکات

برای هر بازیکنی در هر سطحی که باشد و بخواهد در زمین سالنی فوتبال بازی کند، قطعا مهمترین وسیله ای که برای بازی فوتبال نیاز دارد، کفش فوتسال است. ممکن است کسی باشد و بدون لباس فوتبالی، بازی کند ولی بدون کفش فوتسال امکان ندارد. خیلی از افراد تجربه استفاده از کفش فوتسال نامناسب را دارند و مشکلاتی برایشان بوجود آمده است.

مثلا استفاده از کفش فوتسال نامناسب باعث سر خوردن و عدم حفظ تعادل در بازی می شود و اصطلاحا بازی بازیکن را خراب می کند و کارای او را پایین می آورد. یا ممکن است استفاده از کفش فوتسال نامناسب باعث ایجاد مصدومیت در بازیکن شود. لذا در این مقاله نکات لازم برای راهنمای خرید کفش فوتسال را برای شما عزیزان ارائه می دهیم تا شما بتوانید بهترین نوع کفش فوتسال را انتخاب و تهیه نمایید.

در ابتدا بیایید ببینیم برای تهیه یک کفش فوتسال مناسب نیاز به توجه به چه فاکتورهایی داریم.

 • به چه ویژگی های مهم یک کفش فوتسال باید توجه کرد؟
 • چگونه می توان کفش فوتسال با سایز مناسب دست خود تهیه کرد؟
 • کفش فوتسال گران بخریم یا ارزان؟
 • نکات مربوط به نگهداری کفش فوتسال
 • و …

ویژگی های مختلف کفش فوتسال

در ابتدا بیایید به ویژگی های مختلف یک کفش فوتسال بپردازیم. قدم به قدم جلو برویم و قسمت های مختلف یک کفش فوتسال و ویژگی های مربوط به هر کدام را بررسی کنیم تا بتوانیم را استفاده از راهنمای خرید کفش فوتسال، بهترین کفش را انتخاب کنیم.

آناتومی کفش فوتسال

شناخت آناتومی کفش فوتسال هم بسیار مهم است و به شما کمک می کند که شما در انتخاب بهترین نوع کفش فوتسال به نتیجه درست برسید. به عنوان مثال بعضی از بازیکنان از اینکه کفش فوتسال زبانه داشته باشد راحت نیستند. و موارد گوناگون دیگر که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • روکش (Lining) : پارچه ای شبیه جوراب که در داخل کفش تعبیه شده است و به بهبود راحتی پا در کفش کمک می کند.
 • توری (Lacing) : توری های سنتی بیشترین تعدیل را در تناسب ایجاد می کنند.
 • جعبه انگشت پا (Toe box) : یک جعبه انگشت پا قابل انعطاف اجازه می دهد تا حرکت های کارآمد و پویا داشته باشید.
 • درپوش انگشت پا (Toe cap) : محافظت از انگشت پا را بر عهده دارد.
 • رویه کفش (Upper) : رویه های سبک معمولاً از جنس چرم ، چرم کانگورو یا چرم مصنوعی برای احساس عالی هستند. (این مورد در ادامه مفصل شرح داده خواهد شد)
 • قسمت نازک زیر پا (Thin sole) : به شما کمک می کند تا زمین را در زیر خود حس کنید.
 • پنل پاشنه دار (Heel panel) : تکه پارچه ای که قسمت پاشنه کفش را پوشانده است.
 • یقه (Collar) : به بهبود راحتی و تناسب کمک می کند.
 • زبان (Tongue) : یک زبان نازک با کمترین بالشتک به بهبود احساس توپ کمک می کند.
 • کفی (Insole) : شاید مهمترین قسمت کفش فوتسال باشد که با انتخاب درست راحتی کامل و همچنین تعادل کامل را به ارمغان می آورد.
 • قسمت میانی (Midsole) : این قسمت بین کفی و قسمت بیرونی قرار دارد ، یک قسمت نازک به احساس راحتی در پا را فراهم می کند.

اجزای کفش فوتسالی

این موارد از مهمترین اجزای تشکیل دهنده کفش فوتسال هستند. البته اگر بخواهیم ریزتر بشویم می شود به موارد دیگری نیز اشاره کرد. اما واقعا همه این موارد برای خرید قابل ارزیابی نیستند. مهمترین بخشی که شما باید به آن توجه کنید قسمت رویه کفش است و همچنین کفی کفش.

    جنس رویه کفش فوتسال

یکی از مهمترین قسمت های یک کفش فوتسال، رویه کفش می باشد. بعضا پیش می آید که یک کفش فوتسال در قسمت زیره کاملا سالم است ولی قسمت رویه آن خیلی سریع خراب می شود و باعث می شود که بازیکن دیگر امکان استفاده از آن را نداشته باشد. پس خیلی مهم است که شما انواع رویه ها را با ویژگی مربوط به آن را خوب بشناسید.

در ابتدا باید گفت که جنس مناسب رویه کفش در موارد مختلفی تاثیرگذار است که برخی از آن ها عبارتند از :

 • ایجاد حس تنفس در پا

در برخی از مدل های در قسمت رویه از جنسی استفاده می شود که دارای روزنه های بسیار ریز می باشد که باعث می شود فرآیند هوارسانی به پا انجام شود و این هوارسانی باعث می شود که ایجاد خستگی در پا دیرتر اتفاق بیفتد.

 • حس کردن کفش به عنوان پوست دوم

اگر شما جنس مناسبی برای رویه کفش فوتسال انتخاب کنید، احساس می کنید که کفش به عنوان پوست دوم شما عمل می کند و کاملا راحتی کفش را حس خواهید کرد.

 • ضربات دقیق تر و محکم تر

در آناتومی ساخت رویه کفش هم باید توجه داشت. برخی از کفش های فوتسال دارای عاج ها و شیارهای هوشمندانه هستند که حالت سوپرشارژ در حین ضربه زدن ایجاد می کنند و باعث می شوند که شما ضربات به مراتب مجکم تر و دقیق تری به توپ بزنید.

حال بیایید به معرفی جنس های مختلف رویه کفش بپردازیم. بطور کلی دو جنس برای استفاده در قسمت رویه کفش داریم. یکی چرمی و دیگری مصنوعی. حال به معرفی قدم به قدم هر کدام می پردازیم.

1 ) چرم (Leather)

از ویژگی های مهم این جنس عبارتند از انعطلاف پذیری، نرم و قالب پذیری با پاهای مختلف و اینکه لمس بسیار خوبی را بین توپ و کفش ایجاد می کند.

2 ) چرم جیر (Suede leather)

همان چرم است و با لایه های بهتر بهینه شده است که باعث ایجاد لمس نرم تر و بهتر شده است. (مانند کفش فوتسال

3 ) چرم کانگورو (Kangaroo leather)

به عنوان چرم k شناخته می شود و گران ترین چرم است. به دلیل سبک بودن احساس نرمی و راحتی فوق العاده ای دارد ولی ماندگاریش از دو مدل قبلی کمتر است.

4 ) چرم گوساله (Calfskin leather)

به اندازه چرم k مناسب نیست ولی نرمی، انعطاف پذیری و حس راختی نزدیک به آن را دارد. از لحاظ ماندگاری و عمر مفید نیز عمر کمتری دارد و همچنین وزن بالاتری را نیز داراست.

5 ) چرم دانه ای کامل (Full grain leather)

این مدل دوام و ضخامت بالاتری نسبت به چرم گوساله و کانگورو را دارد و حس راحتی عالی را به ارمغان می آورد. مشکل آن این است که وزن بالایی دارد.

6 ) مصنوعی (Synthetic)

سبک تر، نازک تر از چرم است ولی عمر مفید کمتری دارد.

7 ) چرم مصنوعی (Synthetic leather)

در این حالت از ترکیب دو جنس مصنوعی و چرم استفاده شده است تا به بهترین حالت رویه رسید. سبکی مناسب، احساس راحتی، عمر مفید بالا و ایجاد تماس بهینه برای این حالت در نظر گرفته شده است.

اگر بخواهیم برای انتخاب بهترین جنس برای رویه کفش فوتسال به جمع بندی برسیم، باید گفت که هر شخص باید یک تعادلی بین احساس راحتی، نرمی و انعطلاف پذیری، عمر مفید و آناتومی رویه کفش سالنی، یکی از موارد بالا را انتخاب کند. به عنوان مثال برای کسی که فقط عمر کفش فوتسال مهم است، مسلما انتخاب رویه چرمی بهتر است. ولی برای شخصی که هم به دنبال زیبایی و هم به دنبال سبکی کفش فوتسال است، جنس مصنوعی مناسبتر خواهد بود.

    کفی کفش فوتسال

قسمت کفی کفش فوتسال نیز یکی از عوامل مهمی است که در هنگام خرید کفش فوتسال باید به آن توجه کنید. قسمت کفی کفش فوتسال چند کار مهم برای شما انجام می دهد. اگر شما یک کفش فوتسال با کفی مناسب انتخاب کنید، موارد زیر را برای شما به ارمغان می آورد:

1 ) اولا باعث می شود که شما حس تعادل کامل را در حین دویدن داشته باشید. حتما یا خودتان این تجربه را داشته اید یا در دوستانتان دیده اید که شخصی با یک کفش نا مناسب در طول بازی چندین بار سر می خورد و به کل بازی وی تحت تاثیر کفش نامناسب قرار می گیرد. اصلا این مورد را ساده فرض نکنید. بسیاری از کسانیکه در بازی فوتسال رباط صلیبی پاره می کنند، به دلیل آن است که با لغزش در حین دویدن یا ایستادن ناگهانی، پای آن ها پیچ خورده است.

در گذشته معمولا کفش های فوتسال یا عاج نداشت یا عاج های بسیار ساده داشت که خب باعث سر خوردن میشد. اما در چند سال اخیر اکثر برندهای کفش های فوتسالی از مدل ترکیبی و 360 درجه برای کف کفش فوتسال استفاده می کنند تا کاملا مشکل لغزش را حل کرده باشند.

2 ) دوما کف کفش استاندارد باید حالت آنتی شوک داشته باشد. شما در حین دویدن در بازی با هر قدمی که بر می دارید، یک شوک و ضربه کوچک به کف پای شما وارد می شود که خب با بازی کردن طولانی باعث خستگی پا می شود. ولی کفی کفش استاندارد با حالت آنتی شوک باعث می شود که این ضربات تا حدود زیادی گرفته شود و پای شما دیرتر خسته شود. توجه کنید حالت آنتی شوک کف کفش فوتسال خصوصا برای افراد با وزن بالا خیلی لازم است.

راهنمای انتخاب سایز کفش فوتسال

برای انتخاب سایز صحیح کفش فوتسال میتوانید طبق روال زیر عمل کنید و سایز کفش خود را پیدا کنید:

 • پای خود را روی یک کاغذ قرار دهید و با خودکار دور پای خود را خط بکشید.
 • دو خط موازی بکشید. یکی در پایینترین قسمت پاشنه و دیگری بالای انگشت بزرگ.
 • فاصله بین این دو خط را سانت بزنید.
 • این کار را برای هر دو پا انجام دهید و عدد بزرگتر را لحاظ کنید.
 • از طریق جدول زیر سایز کفش خود را انتخاب کنید.

    کفش فوتسال گران بخریم یا نه؟

این سوال ممکن است خیلی برای افراد پیش بیاید که برای خرید یک کفش فوتسال با کیفیت مناسب چقدر باید هزینه کرد. نکته اول این است که مثل همیشه باید گفت هرچقدر پول بدی همونقدر آش میخوری. اما آیا همه افراد باید کفش فوتسال اورجینال با قیمت بالا خریداری کنند. مسلما نه.

اینکه چه مدل کفش فوتسالی برای شما مناسب است بستگی به عوامل زیادی دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • شما در چه سطحی فوتبال بازی میکنید؟ بازیکن حرفه ای هستید یا نیمه حرفه ای یا آماتور
 • شما در طول هفته چند جلسه فوتسال بازی میکنید؟ مطمئنا بین کسی که هر روز تمرین و بازی دارد با کسی که هفته ای یک یا دو جلسه فوتسال بازی میکند تفاوت وجود دارد.
 • آیا شما قبلا تجربه آسیب دیدگی داشته اید؟ در اینصورت اصلا به فکر خرید کفش فوتسال ارزان نباشید.
 • و …

همه این موارد در انتخاب بهترین کفش فوتسال موثر است و واقعا هیچکس نمی تواند دقیق به شخص دیگری بگوید که چه مدل کفشی و با چه قیمتی تهیه کند. اما می توان اینگه به افراد پیشنهاد داد.

1 ) افرادی که فوتسالیست حرفه ای هستند و بصورت روزانه تمرین و مسابقه دارند.

این افراد حتما باید به دنبال خرید کفش فوتسال اورجینال باشند. تا هم بتوانند از جدیدترین تکنولوژی های کفش های اورجینال استفاده کنند و سطح بازی خود را ارتقا دهند و هم یک کفش با کیفیت عالی و دوام بالا داشته باشند.

2 ) فوتسالی باز های نیمه حرفه ای

این افراد کسانی هستند که در طول هفته دو سه جلسه فوتسال بازی می کنند. برای این افراد بهتر است به دنبال خرید کفش فوتسال های کپی باشند. این کفش ها با کیفیتی نزدیک به اورجینال هستند و قیمت به مراتب مناسب تری نسبت به کفش های اورجینال دارند.

3 ) بازیکنان آماتور

افرادی که بازیکن معمولی فوتسال هستند و خیلی به دنبال انجام حرکات تکنیکی یا قدرتی نیستند اما در طول هفته یکی دو جلسه بازی می کنند، باید به دنبال خرید کفش فوتسال طرح اورجینال باشند. کفش هایی که از کیفیت و عمر مفید قابل قبولی برخوردارند و قیمت مناسبی هم دارند.

4 ) افرادی که بصورت تفریجی و هر چند وفت یک بار فوتسال بازی می کنند.

این افراد ممکن است هر چند ماه یک بار بازی کنند و باید به دنبال خرید کفش فوتسال ارزان باشند.

    نکات مربوط به نگهداری کفش فوتسال

مراقبت و نگهداری از کفش فوتسال بسیار مهم می باشد. زیرا ممکن است که کفش فوتسال شما دارای عمر مفید بالای دو سال باشد ولی با نگهداری غیر صحیح در کمتر از شش ماه خراب شود. در این بخش میخواهیم به نکات مهمی اشاره کنیم که به شما در نگهداری و مراقبت از کفش فوتسال کمک می کند.

1 ) اگر بازیکن حرفه ای هستید و کفش فوتسال اورجینال دارید، حتما یک کفش فوتسال های کپی نیز داشته باشید تا همیشه از کفش اورجینال خود استفاده نکنید و عمر مفید کفش خود را بالا ببرید.

2 ) سعی کنید هر چند وقت یک بار قبل از بازی، کف کفش فوتسال خود را کمی مرطوب کنید. این عمل باعث می شود که زیره کفش فوتسال شما بر اثر اصطکاک کمتر آسیب ببیند.

3 ) برای شستن کفش فوتسال از آب ولرم استفاده کنید و بگذارید بصورت طبیعی خشک شود. از گذاشتن کفش روی بخاری یا شوفاژ برای خشک کردن آن خودداری کنید.

4 ) سعی کنید کفش را در محیط خنک و خشک نگهداری کنید.

5 ) کفش های فوتسال چرمی را هر چند وقت یک بار چرب کنید تا از ترک خوردن چرم آن ها جلوگیری کنید.

در طول این مقاله سعی کردیم، راهنمای خرید کفش فوتسال را برای شما عزیزان بطور کامل بیان کنیم.

اما اگر شما به دنبال خرید کفش فوتسال هستید، ما در فروشگاه معزز جدیدترین کفش های فوتسالی را برای شما تهیه و آماده کرده ایم که شما میتوانید با مراجعه به سایت جدیدترین کفش های فوتسال را مشاهده و خریداری نمایید. ( خرید کفش فوتسال )

ویژگی های یک کفش فوتسال خوب

فوتسال یکی از ورزش های پرطرفدار دسته جمعی می باشد که در واقع همان فوتبال درون سالن است. این رشته ورزشی محبوبیت زیادی در بین جوانان دارد و لازمه تجربه آن در اختیار داشتن تجهیزات اولیه و با کیفیت می باشد. علاوه بر توپ، دروازه و سایر لوازم خود ورزش، بازیکنان نیز باید لباس، کفش و شرایط مناسب را داشته باشند. مانند هر ورزش دیگر حتی در مراحل اولیه و یادگیری داشتن کفش فوتسال خوب می تواند تاثیر مهمی در روند موفقیت افراد داشته باشد.

خرید کفش فوتسال مناسب می تواند سلامتی شما را در حین بازی و تمرین حفظ کند و از آسیب های احتمالی مخصوصا ضربه به پاها جلوگیری کند. با وجود تنوع بسیار زیاد کفش های ورزشی انتخاب کفش مناسب کمی دشوار است و با اینکه کفش های مخصوص هر رشته به صورت تخصصی تولید می شوند اما بسیاری از افراد بدون اطلاع از ویژگی های یک کفش فوتسال خوب اقدام به خرید می کنند.

راهنمای خرید کفش فوتسال

برای خرید کفش فوتسال خوب نکات زیادی وجود دارد که باید به آنها توجه کرد، از ویژگی های کیفی مانند جنس مواد اولیه ساخت تا طرح و رنگ کفش می تواند در این انتخاب تاثیر داشته باشد. یک کفش ورزشی به بخش های رویه، زیره، لایه میانی و تودوزی تقسیم می شود که با توجه به نوع کاربرد کفش در هر کدام از این بخش بندی ها ویژگی بخصوصی دارد. معمولا در بسیاری از فروشگاه های تخصصی لوازم ورزشی افراد متخصص برای راهنمایی خرید کفش فوتسال وجود دارند، اما نکاتی هستند که در زمان خرید باید خودتان در نظر بگیرید. مهمترین ویژگی های یک کفش فوتسال خوب عبارتند از :

1- وزن کفش

وزن کفش فوتسال تاثیر بسیاری در توانایی حرکت و دویدن افراد در حین انجام این رشته ورزشی دارد. به همین دلیل بسیاری از کفش های ورزشی از جمله کفش مخصوص فوتسال را از مواد اولیه سبک می سازند و رویه پارچه ای برای آنها در نظر میگیرند. معمولا در بهترین کفش های فوتسال از فناوری EVA در لایه زیری استفاده می شود تا علاوه بر وزن کمتر انعطاف پذیری هم داشته باشد.

2- انعطاف پذیری کفش فوتسال

دومین عامل مهم در خرید کفش فوتسال، میزان انعطاف پذیری آن می باشد، اهمیت آن در زمان دویدن و میزان خم شدن آن برای جلوگیری از ورود فشار به پنجه پا و آسیب های تاندون و ساق پا مشخص می شود. برای انعطاف پذیری بیشتر کفش لایه میانی و زیرین کفش از جنسی با انعطاف بالا استفاده می شود و به دلیل تنش زیاد قسمت جلویی کفش فوتسال، پارچه، چرم یا جیر در آن بکار گرفته می شود. در زمان خرید کفش مخصوص فوتسال می توانید پنجه پای خود را تا حد ممکن خم کنید و اگر می توانید به اندازه بدون کفش و راحت خم کنید، پس کفش مناسبی را انتخاب کردید.

3- گردش هوا در کفش

نکته مهم دیگر در زمان خرید کفش فوتسال گردش هوا در آن می باشد، چرا که در زمان ورزش و دویدن سوخت و ساز بدن و در نتیجه دمای بدن و پاها افزایش پیدا می کند و به همین دلیل نیاز به تنفس پا در کفش ها بیشتر می شود. گردش هوای بیشتر در کفش باعث کاهش تعریق و خنک ماندن پا می شود، در نتیجه راحتی بیشتری را برای فرد به همراه خواهد داشت. معمولا رویه کفش های سالنی را پارچه ها تشکیل می دهند زیرا فضاهای خالی بین الیاف پارچه باعث گردش هوای بیشتر داخل کفش خواهد شد.

4- زیره کفش

در ورزش های گروهی احتمال ضربه و آسیب به پا زیاد است که همین امر باعث می شود تا جنس و مقاومت کفش های ورزشی اهمیت بیشتری پیدا کند، مخصوصا لایه زیرین کفش. معمولا جنس زیره کفش های ورزشی از انواع پلاستیک می باشد اما طراحی این قسمت اهمیت بسیاری دارد چرا که با داشتن طراحی قوس دار در قسمت میانی کفش، فشار کمتری به پاها منتقل می کند. همچنین از مواد اولیه بسیار مرغوب در ساخت زیره کفش فوتسال استفاده می شود تا به مرور زمان ساییده نشود و خاصیت لغزندگی نداشته باشد.

5- لایه میانی کفش فوتسال

لایه میانی کفش نیز به اندازه زیره آن اهمیت دارد و باعث کاهش فشار و ضربه به داخل کفش و پاها می شود، همچنین این لایه وظیفه کاهش فشار وزن فرد به سطح زمین را دارد. این لایه با استفاده از مواد بسیار مقاوم و در عین حال سبک ساخته می شود که معمولا فوم های متراکم هستند.

6- طراحی کفش

کفش های ورزشی با هدف راحتی بیشتر در زمان فعالیت شدید تولید می شوند و طراحی قسمت های مختلف آن در راستای همین هدف انجام میشود. رویه های کفش فوتسال معمولا به صورت کوتاه طراحی می شوند تا پاشنه پا به راحتی حرکت کند، همچنین برای جلوگیری از فشار به انگشتان پا، قسمت پنجه این کفش ها پهن تر طراحی می شود.

7- سایز کفش فوتسال

در زمان خرید کفش ورزشی توجه به این نکته نیز اهمیت بسیاری دارد که سایزبندی کفش ها در برندهای مختلف ممکن است باهم فرق داشته باشند. برای خرید یک کفش فوتسال خوب باید حتما آن را به پا کنید و از سایز بودن آن از نظر طولی و تنگ یا گشاد نبودن آن مطمئن شوید تا فشاری به عضلات کمر و پشت رانتان وارد نشود.

8- پاشنه کفش

پاشنه کفش به تفاوت ارتفاع پاشنه و قسمت انگشتان پا اشاره دارد که باید به شکلی باشد که به پا فشار وارد نکند. کفش هایی با پاشنه بلند فشار بیشتری روی پاشنه وارد می کنند و پاشنه های کوتاه این فشار را روی انگشتان وارد می کنند. بهترین گزینه کفش هایی با لژ متوسط هستند که در سراسر کفش با ارتفاع های متفاوتی وجود دارند و هنگام دویدن و تحرک زیاد در زمان برخود پا زمین از آن محافظت می کنند.

9- زمان خرید کفش فوتسال

در طول روز و به دلیل تحرک، ایستادن و دویدن تا هنگام غروب پاها متورم می شوند به طوری که غروب به بزرگترین اندازه خود می رسند. بنابراین بهترین زمان خرید کفش به خصوص کفش ورزشی عصرها و شبهاست چرا که از تنگ بودن کفش در آینده جلوگیری می کند.

10- زیبایی کفش

طراحی ظاهری کفش تاثیر بسیاری در خرید افراد دارد، البته که نمی توان زیبایی کفش را نادیده گرفت، اما بعد از بررسی و تایید تمام موارد گفته شده باید ظاهر آن را مد نظر قرار داد.

مرجع مقاله:

https://sportshoesmoazez.com/product-category/sport-shoes/futsal-shoes/

دکمه بازگشت به بالا