اجتماعیکسب و کار ایرانی

الزامی شدن استفاده از کفش های مخصوص در مشاغل ساختمانی

چرا خرید کفش ایمنی برای کارگران ساختمانی الزامی است ؟

علت خرید کفش ایمنی چیست ؟ شاید تعجب کنید که چرا بسیاری از صنایع کارکنان خود را ملزم به پوشیدن کفش های ایمنی می کنند. خوب، یکی از دلایل اصلی استفاده از کفش ایمنی ارک محافظت از پاها در برابر آسیب، شکستگی استخواوقتی صحبت از کفش های ایمنی می شود، هیچ قانون «یک سبک متناسب با همه» وجود ندارد.

این به این دلیل است که انواع مختلفی از کفش های ایمنی معمولاً برای اهداف و شرایط کاری متفاوت ساخته می شوند. سوال دیگری که ممکن است بسیاری از مردم را متعجب کند، تفاوت بین کفش های ایمنی بنددار و لغزنده است. همانطور که قبلاً گفتم هیچ کفش محافظی وجود ندارد که مناسب همه نیازها باشد و هر مدلی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

ویژگی ها و مزایای کفش ایمنی

این روزها پوشیدن کفش های ایمنی در محل کار بسیار رایج است، معمولاً اگر محیط کار شما خطراتی برای سلامتی و ایمنی داشته باشد. بسیاری از کارخانه ها کارکنان خود را ملزم به پوشیدن کفش یا چکمه ایمنی در هنگام حضور در کف کارخانه می کنند. کفش‌های محافظ مناسب به آن‌ها کمک می‌کند از هر گونه آسیب ناشی از افتادن یا افتادن اجسام و همچنین هر گونه جسم تیز که ممکن است روی آن پا بگذارند، جلوگیری کنند.

فرض کنید شرایط کاری شما بسیار گرم است، مثلاً در یک فروشگاه فلزی یا ریخته گری. در این صورت، کفش‌های محافظ می‌توانند از پاهای شما در برابر آسیب‌های حرارتی و سوختگی‌های مداوم محافظت کنند که می‌تواند منجر به تورم پا یا سلامت پاها به دلیل تعریق بیش از حد شود. اگر شغل شما نیاز به کار با ابزارهای برش سنگین، مانند اره برقی، کفش های محافظ ویژه یا چکمه دارد، در صورت بروز مشکل، به حفظ ایمنی پاهای شما کمک می کند.

برای اینکه بدانیم اهمیت استفاده از کفش ایمنی چقدر است باید کاربرد آن را بشناسیم. کفش های ایمنی با دوام، دارای پنجه های محافظ تقویت شده هستند که از شما در محل کارتان محافظت می کنند. محل کار شما می تواند کارخانه ها، پروژه های ساختمانی، فرودگاه ها، نیروگاه های هسته ای و غیره باشد. این نوع کفش ها ضمن ارائه تمامی ویژگی های ایمنی کفش های سنتی فولادی، کفش های غیر فلزی و کفش های چرمی بر اساس استاندارد های خاصی طراحی می شوند. بیشتر کفش‌ های ایمنی دارای یک صفحه کفی مناسب هستند تا از پاهای شما در برابر سوراخ‌ شدن از طریق اجسام تیز محافظت کنند و برای ایمنی مطلوب کاربر طراحی شده‌اند.

انواع مختلف کفش ایمنی

حال که دانستید اهمیت استفاده از کفش ایمنی چقدر است ، بهتر است با انواع این کفش ها آشنا شوید.

  • کفش های متا تارسال : این کفش ها محافظت کاملی را ارائه می دهند و برای جلوگیری یا کاهش صدمات پا طراحی شده اند. این کفش ها یک لایه محافظ اضافی برای تامین حداکثر ایمنی ایجاد می کنند.
  • کفش‌ های مقاوم در برابر لغزش : این کفش‌ ها به گونه‌ ای طراحی شده‌اند که مقاومت بهتری را در برابر لغزش ایجاد می کنند. آج در هم قفل شده‌ این نوع کفش ایمنی آب را به داخل کفش راه نمی دهد.
  • کفش ‌های فلزی INSHEP : هنگام کار در صنایع یا مشاغل خطرناک، این کفش ایمنی به گونه‌ای طراحی شده‌ است که از پا در برابر افتادن یا له شدن محافظت می کند. این کفش ها با محافظ های فلزی و کلاهک های پنجه ای تقویت شده اند که محافظت کاملی از پاها ایجاد می کنند.
  • کفش‌ های سرپنجه فولادی : کفش‌ های سرپنجه فولادی بسیار محبوب هستند. این کفش دارای یک تقویت کننده محافظ در پنجه پا است که از پا، دامروزه مسئله‌ی ایمنی در ساختمان‌سازی به قدری با اهمیت و پررنگ شده که رعایت نکردن اصول ایمنی و عدم استفاده از لوازم ایمنی ساختمان، ممکن است باعث توقف یک پروژه ساخت و ساز شود. با توجه به حوادثی که برای افراد در زمان ساخت یک ساختمان اتفاق افتاده، ضوابطی قرار داده شده که با رعایت کردن آن‌ها این حوادث به حداقل برسد. برای انجام کارهای مختلف در هنگام ساختمان‌سازی نیاز است که از یکسری تجهیزات و لوازم ایمنی استفاده شود. در این مقاله از سری مقالات ساختمانی مجله بیمه دات کام، قصد داریم به معرفی لوازم ایمنی ساختمان که بسیار مهم هستند و حافظ جان افراد به حساب می‌آیند، بپردازیم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

ایمنی در یک کارگاه ساختمانی، اینگونه تعریف می‌شود: نگهداری، حفظ و مراقبت از جان افرادی که در یک پروژه ساختمانی مشغول فعالیت هستند. بحث ایمنی فقط شامل حال کارگران نیست، بلکه تمامی مهندسین، تکنسین‌ها و افرادی که در یک پروژه ساختمانی کار می‌کنند، باید مسائل ایمنی را رعایت کنند تا از بروز حادثه تا حد ممکن جلوگیری شود.

چرا باید از کفش ایمنی مخصوص در محیط کار استفاده کنیم؟

در محیط کار خطرات بسیاری سلامت کارکنان را تهدید می‌کند. به همین دلیل محافظت از اعضای بدن حائز اهمیت بسیاری است. علاوه بر افزایش ایمنی و سلامت کارگران دلایل دیگری وجود دارد که در ادامه به آن پرداخته‌ایم.

افزایش کارایی و فعالیت کارکنان: پوشیدن یک کفش راحت که در عین حال از سلامت شما در برابر خطراتی همچون لغزنده بودن زمین، برق گرفتگی و … می‌تواند به عملکرد بهتر شما در کار کمک کند.

نیاز های ایمنی: برای رفع نیاز های ایمنی پوشیدن کفش های ایمنی در مشاغلی همچون کار در معادن، ساختمان سازی و … الزامی است. پوشیدن کفش ایمنی باعث افزایش امنیت کارگران شده و آن ها با خیالی آسوده تر می‌توانند به انجام کار ها بپردازند.

رعایت قوانین: طبق قوانین کار در کشور، کارفرماها موظف اند تا ایمنی لازم را برای کارکنان خود ایجاد کنند. با رعایت قوانین ایمنی شما شاهد کاهش چشمگیر حوادث احتمالی در محیط کار خواهید بود.

محافظت از پای کارکنان: اصلی ترین دلیل پوشیدن کفش ایمنی محافظت از این عضو در برابر صدمات احتمالی است.

استفاده از کفش ایمنی در چه مشاغلی ضروری است؟

برخی از مشاغل هستند که پا نقش اساسی در آن دارد که موجب افزایش آسیب های احتمالی به این عضو می‌شود. به طور کلی سه دسته از مشاغل هستند که استفاده از کفش ایمنی در ضرورت های کاری شان قرار دارد. این مشاغل شامل کارگران صنعتی، کارگران ساخت و ساز و خدماتی می‌شود. هر یک از این گروه های شغلی دارای محیطی پر خطرند که برای حفظ سلامت و ایمنی از کفش ایمنی ارک استفاده کنید.

نپوشیدن کفش های ایمنی چه عواقبی را به دنبال دارد؟

اصلی ترین آسیبی که با نپوشیدن کفش ایمنی به خود وارد می‌کنید، صدمات جسمی پی در پی است. گاهی آسیب جسمی که به بدن شما وارد شده غیر قابل جبران بوده و می‌تواند هزینه های هنگفتی را به وجود آورد. همچنین تأثیرات منفی را بر روی عملکرد کار کارگران نیز خواهد گذاشت.

آیا خرید کفش ایمنی برای کارگران ساختمانی الزامی است ؟

برخلاف اکثر کفش های چرمی معمولی، کفش های ایمنی محکم و کاملا غیر قابل انعطاف هستند. به اندازه کافی خنده دار است که برخی از افراد ترجیح می دهند کفش های ایمنی کمی بزرگ بخرند تا فضای بیشتری برای پاها داشته باشند. با این حال، خطر کفش های بزرگ این است که می توانند آسیب هایی مانند شکستگی استخوان، رگ به رگ شدن، ضربه مغزی و غیره ایجاد کنند! بنابراین، خرید کفش ایمنی با سایز مناسب بسیار مهم است.

آیا خرید کفش ایمنی برای کارگران ساختمانی الزامی است ؟

تقریباً تمام صدمات غیرقابل توجیه، لغزش، زمین خوردن، افتادن، پارگی، کبودی و غیره در کارخانه‌ها یا مراکز تولیدی در نتیجه عملکرد نادرست کفش‌ها است. به جرات می توان گفت کفش ایمنی سنگ بنای هر واحد تولیدی است. به همین دلیل است که کارفرمایان باید هنگام ارائه کفش راحت و ایمن برای کارمندان خود هوشیار باشند.

با کفش های ایمنی، مطمئن باشید، بدون رها کردن ذره ای از راحتی، در قلمرو ایمنی خواهید بود! فقط اطمینان حاصل کنید که کفش های شما به اندازه کافی بلند هستند و اندازه کفش های شما به اندازه کافی برای پوشاندن قوزک پا شما مناسب است. برخی از جوراب ها به گونه ای ارگونومیک طراحی شده اند تا هنگام پوشیدن کفش های ایمنی، راحتی بهینه را ارائه دهند!

برخلاف اکثر کفش های چرمی معمولی، کفش های ایمنی محکم و کاملا غیر قابل انعطاف هستند. به اندازه کافی خنده دار است که برخی از افراد ترجیح می دهند کفش های ایمنی کمی بزرگ بخرند تا فضای بیشتری برای پاها داشته باشند. با این حال، خطر کفش های بزرگ این است که می توانند آسیب هایی مانند شکستگی استخوان، رگ به رگ شدن، ضربه مغزی و غیره ایجاد کنند! بنابراین، خرید کفش ایمنی با سایز مناسب بسیار مهم است.

برای برخی، فکر خرید کفش کار غیرقابل تحملی است. امتحان کردن انواع جفت های مختلف و نگرانی در مورد هزینه آنها، حتی اگر محل کار شما مبلغی برای خرید کفش ایمنی بدهد، می تواند باعث شود که آنها این کار را تا زمانی که ممکن است به تعویق بیاندازند. با این حال، به خاطر ایمنی، مهم است که در اسرع وقت برای تهیه کفش های پنجه فولادی وقت بگذارید. هنگام خرید کفش ایمنی، نکات زیادی را باید در نظر گرفت و از برخی اشتباهات اجتناب کرد. هنگام جستجوی کفش کار به نکات زیر توجه کنید.

هر سایت شغلی یکسان نیست. خطرات مختلفی وجود دارد که کارگران بسته به صنعت خود با آنها مواجه خواهند شد. کفش های ایمنی امروزی بسیار خاص صنعت هستند. اگر نیازهای محل کار شما بهتر با یک جفت کفش ایمنی کار سبک تراز باشد، جفتی را که برای کارهای سنگین در نظر گرفته شده است، نخرید.

کفش های ایمنی امروزی همیشه ویژگی هایی را به شما می گویند که از تماس تصادفی با الکتریسیته، مقاومت در برابر سوراخ شدن و حتی ویژگی های عملکردی مانند مقاومت در برابر آب یا پوشش های عایق در برابر سرما محافظت می کنند. برای هر محیطی یک کفش یا چکمه وجود دارد پس متناسب با آن انتخاب کنید. پیدا کردن موردی که برای شما مناسب است مهم است تا اطمینان حاصل شود که از پاهای شما همانطور که باید محافظت می شود.

آسیب دیدگی پا از مشکلات رایج محل کار است که منتظر اقدامات پیشگیرانه نیست. کفش های ایمنی در صنایعی که کارکنان در معرض خطرات ناشی از افتادن یا اشیاء تیز هستند که می‌توانند کف کفش را سوراخ کنند، یا شوک الکتریکی در مقابل خطرات الکتریکی ظاهری به چشم می‌خورند. علاوه بر این، پوشیدن کفش های ایمنی پنجه فولادی به جلوگیری از صدمات انبوهی از سقوط اجسام از لغزش و افتادن، رگ به رگ شدن، شکستگی، پارگی گرفته تا حتی سوختگی و سوراخ شدن کمک می کند!

برای کارگرانی که تمام روز را می ایستند، به خصوص روی سطوح سخت مانند بتن، خستگی می تواند یک مشکل واقعی باشد. ماهیچه‌های پا و همچنین ساق‌ها، پشت و سایر قسمت‌های بدن خسته می‌شوند و زمانی که کارکنان کفش مناسب نپوشند، وضعیت بدتر می‌شود. کفش‌هایی که بالشتک و حمایت قوس کافی را فراهم می‌کنند، می‌توانند افراد را راحت‌تر کنند، که فشار روی ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهد. این بدان معناست که کارکنان با سرعت کمتری خسته می شوند. جلوگیری از کشیدگی عضلانی همچنین به محافظت در برابر اختلالات اسکلتی عضلانی مانند کمردرد مزمن نیز کمک می کند.

سوختگی ناشی از آتش سوزی می تواند در محل کار اتفاق بیفتد، اما سوختگی ناشی از مواد شیمیایی و حتی مواد معمول محل کار مانند سیمان نیز ممکن است رخ دهد. کفش‌های ساخته شده از مواد بادوام می‌توانند از سوختگی ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی، پاشیدن فلز مذاب و سایر مواد خطرناکی که می‌توانند به پوست پا آسیب برسانند، جلوگیری کنند.

دکمه بازگشت به بالا