علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

ضرورت انجام مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی

اهمیت مشاوره قبل از عمل جراحی زیبایی بینی

در جلسه مشاوره عمل بینی، بیمار از جزئیات و چگونگی مراحل عمل خود مطلع می شود.  محاسن و معایب عمل به بیمار توضیح داده می شود. همچنین درباره عوارض عمل زیبایی بینی و خطرات آن به بیمار توضیح داده می شود. فرم های اولیه سوابق پزشکی و علایم بالینی توسط بیمار تکمیل می شود. همچنین فرم رضایت نامه آگاهانه توسط بیمار و همراهان او تکمیل و امضا می گردد.

طراحی عکس ها انجام می شود و در مورد شکل تقریبی بینی بعد از عمل با توجه به خواسته بیمار و بر اساس محدودیت های موجود، توضیح داده می شود. هرچه جلسات مشاوره قبل از عمل بین پزشک و بیمار و همراهان بیمار بیشتر باشد ،اطلاعات و آگاهی بیمار از این عمل بیشتر خواهد شد و پذیرش او برای طی کردن مراحل بعد از عمل و همکاری او با پزشک بهتر و آسانتر خواهد بود.

مشاوره ها و راهنمایی هایی که از سوی متخصصین جراحی بینی ارائه می شود از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که:

 • افراد متقاضی جراحی بینی فانتزی و برخی از افرادی که انتظارات غیر واقع بینانه ای نسبت به نتیجه جراحی بینی دارند که هیچ کدام از آن ها را نمی توان عملی ساخت. به همین دلیل اگر فرد آگاه نباشد احتمال دارد که بعد از جراحی بینی دچار سرخوردگی و پشیمانی شود. از این رو جراحان بینی تلاش می کنند فرد را آگاه سازند که کدام یک از خواسته های آن ها در پی جراحی بینی حاصل خواهد شد و کدام یک از آن ها انجام نشدنی است. بنابراین فرد با آگاهی دقیق وارد روند جراحی می شود و از نتایج آن آگاه است.
 • در مواردی که افراد خواسته های معقولی داشته باشند پزشک تمامی توقعات و انتظارات واقع بینانه آن ها را یادداشت کرده و در روند جراحی بینی لحاظ می کند. بنابراین آگاهی از خواسته های فرد موجب می شود که نتیجه عمل زیبایی بینی به مطلوب وی نزدیک باشد و جراحان بالاترین رضایتمندی را ایجاد کنند.
 • تصمیم گیری در خصوص بهترین تکنیک جراحی و بهترین نوع جراحی بینی: به دلیل این که جراحی بینی دارای انواعی است و افراد بر اساس سلیقه های مختلف یکی از آن ها را بر دیگری ترجیح می دهند جراح بینی در خصوص انواع جراحی بینی نیز با افراد صحبت خواهد کرد. در نتیجه بهترین نوع جراحی بینی برای افراد انتخاب شده و جراح بینی در برنامه ریزی برای جراحی بینی قرار می دهد.

مراحل مشاوره قبل از عمل زیبایی بینی

مهم ترین مراحلی که در مشاوره قبل از عمل زیبایی بینی طی می شود و اهمّ موضوعاتی که مطرح می گردد به شرح زیر است:

 • در ابتدا پزشک جراح از افراد می خواهد که از انتظارات و خواسته های خود صحبت کنند. گاهاً افرادی که به جراحان بینی مراجعه می کنند همراه خود عکس های هنرمندان و افراد مشهور را دارند و به جراح بینی نشان می دهند که دقیقاً چه خواسته ای دارند.
 • در ادامه پزشک جراح بعد از این که از انتظارات و فانتزی های افراد مراجعه کننده آگاه شدند صحبت های آن ها را به دو بخش منطقی و غیر منطقی تقسیم بندی می کنند.
 • جراح بینی به افراد متقاضی جراحی خواهد گفت که کدام یک از خواسته های آن ها امکان پذیر است و جراح بینی می تواند با برنامه ریزی برای جراحی بینی آن ها را برای افراد محقق کند. اما از سوی دیگر تلاش می کند که انتظارات غیر واقع بینانه شخص را نیز تعدیل کند تا بعد از جراحی دچار ناراحتی و پشیمانی نشوند.
 • در نهایت بعد از این که به یک جمع بندی اولیه ای رسیدند جراح بینی تمامی بخش های بینی و نیز ساختار صورت را مورد بررسی قرار می دهد تا بهترین نوع جراحی بینی را به وی پیشنهاد دهد. جراحی بینی براساس تجربه و دانش زیبایی شناختی بهترین نوع جراحی بینی را انتخاب می کند و از مزایا و محدودیت های آن با مراجعه کننده صحبت خواهد کرد.
 • در جلسات مشاوره قبل از جراحی زیبایی بینی نیز مباحثی در زمینه روش جراحی و شکل بینی بعد از جراحی بینی نیز مطرح خواهد شد تا فرد کمی در خصوص نتایج اطلاع داشته باشد.

موارد ضروری در روند برنامه ریزی برای جراحی بینی

انواع موضوعاتی که در جلسات مشاوره قبل از عمل بینی مورد توجه قرار می گیرد موارد زیر هستند:

 • سوابق پزشکی: پزشک جراح از مراجعین اش می خواهد در صورت ابتلا به بیماری های خاص و یا انجام انواع جراحی ها در بخش های مختلف صورت وی را در جریان قرار دهند. زیرا که وجود یا عدم برخی از بیماری ها و انجام جراحی ها می تواند در روند عمل زیبایی ها تاثیر بگذارد.
 • سلامت عمومی: برخی از موارد پیش از جراحی بینی مورد توجه قرار می گیرند از جمله فشار خون بالا، بروز بیماری دیابت در افراد، مشکلات قلبی، تجربه سکته مغزی، سرطان های مختلف، مشکلات کبد و کلیه و اختلالاتی که سبب می شود روند بهبودی و خونریزی بعد از جراحی بینی با موانعی روبرو باشد.

مراقبت های قبل از عمل زیبایی بینی

بعد از اتمام جلسات مشاوره جراح بینی نکاتی را به عنوان مراقبت های قبل از جراحی بینی به فرد توصیه خواهد کرد. فرد با رعایت این نکات می تواند روند بهبودی را سرعت بخشد و از بروز عارضه های منفی جلوگیری کند.

 • عدم استفاده از الکل به مدت دو هفته قبل از جراحی بینی
 • عدم استفاده از سیگار به مدت دو هفته پیش از جراحی بینی
 • اجتناب از مصرف انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی قبل از جراحی بینی به مدت دو هفته؛ از جمله این دارو ها ایبوپروفن، استامینوفن، هپارین، وارفارین و آسپرین

نتیجه گیری

به دلیل این که جراحی بینی از حساسیت زیادی برخوردار است افرادی که متقاضی انجام این جراحی هستند قبل از جراحی مشاوره هایی را به عنوان راهنمایی و مشاوره قبل از عمل زیبایی بینی دریافت می کنند. در یک الی دو جلسه ابتدایی که بهترین جراحان بینی و متخصصین تلاش می کنند نگاهی واقع بینانه نسبت به جراحی بینی در افراد ایجاد کنند موضوعات متنوع و متعددی مطرح می شود. در بخش های مختلف این مقاله مهم ترین موضوعاتی که در جلسات اولیه مشاوره برای عمل زیبایی مطرح می شود را مورد بررسی قرار دادیم.

توصیه می شود که در روند مشاوره تمامی اطلاعات را در اختیار پزشک جراح تان قرار دهید تا بهترین تصمیم گیری در خصوص جراحی بینی شما انجام شود. تمامی اطلاعات حتی آن هایی که تصور می کنید از اهمیت کمی برخوردارند را در اختیار پزشک بگذارید زیرا که گاهاً نکات کم اهمیت می توانند باعث بروز مشکل در روند جراحی شوند.

دکمه بازگشت به بالا