عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه تعویض و ریست فیلتر یخچال الکترواستیل

تعویض نکردن فیلتر یخچال الکترواستیل یکی از کارهای اشتباهی است که باعث عملکرد نامناسب این دستگاه می شود. بسیاری از شما مدتی بعد از خرید یخچال الکترواستیل، با مشکل نامطبوع بودن آب توزیع شده از آبسردکن مواجه می شوید. شاید با خود فکر کنید که آبسردکن یخچال کارکرد مناسبی ندارد؛ اما این تصور اشتباه است. زیرا بو و طعم نامطبوع آب خارج شده از آبسردکن، به دلیل تعویض نکردن طولاتی مدت فیلتر یخچال است.

بلااستفاده شدن فیلتر یخچال با نشانه هایی مانند وجود لکه های سیاه در آب یا کدر شدن یخ همراه است. اگر شما هم این نشانه ها مشاهده کرده اید؛ باید برای تعویض فیلتر یخچال اقدام کنید. ما در این راهنما نحوه تعویض و ریست فیلتر یخچال الکترواستیل را به صورت کامل شرح داده ایم؛ تا بتوانید اینکار را در منزل و بدون پرداخت هیچ هزینه ای انجام دهید.

در مقاله ای دیگر به آموزش نحوه ریست یخچال الکترواستیل پرداخته ایم که پیشنهاد به مطالعه میشود.

اهمیت تعویض و ریست فیلتر یخچال الکترواستیل

قبل از اینکه بخواهیم نحوه تعویض و ریست فیلتر یخچال الکترواستیل را برایتان شرح دهیم؛ بد نیست با اهمیت انجام این کار آشنا شوید. اگر فیلترها بیش از اندازه کثیف شوند و قادر به خارج کردن املاح از آب نباشند؛ نه تنها عملکرد یخچال، بلکه سلامت انسان به دلیل ورود انواع میکروب و کثیفی به خطر می افتد.

همچنین ورود گل و لای و املاح به داخل سیستم آبرسانی یخچال باعث می شود تا مسیر آب مسدود شود و یخچال به مشکلاتی مانند عدم تشکیل یخ در یخساز، خارج نشدن آب از آبسردکن، کدر شدن یخ های تشکیل شده توسط یخساز دچار شود.

انواع فیلتر یخچال الکترواستیل به همراه زمان تعویض آن ها

یخچال الکترواستیل دارای 2 نوع فیلتر داخلی و خارجی است. فیلترهای بیرونی حجم زیادی از گل و لای، رسوب، لجن، آهک، شن، باکتری و…را از آب بیرون می کشند و مایع شفاف و زلالی را وارد منبع یخساز و آبسردکن می کنند. فیلترهای داخلی نیز مانند فیلترهای بیرونی برای جدا کردن املاح از آب کاربرد دارند؛ اما عملکرد آن ها به نسبت فیلتر بیرونی ضعیف تر است.

زمان تعویض این فیلترها به فاکتورهای متعددی مانند میزان سختی و املاح آب ورودی، میزان استفاده از دستگاه آبسردکن و نوع یا کیفیت فیلتر داخلی و بیرونی بستگی دارد. با این حال اغلب کارشناسان زمان تعویض فیلتر یخچال الکترواستیل را شش ماه بعد از استفاده می دانند. اگر بیشتر از 6 ماه است که فیلتر یخچالتان را تعویض نکرده اید؛ می توانید طبق مراحل زیر کار تعویض و ریست فیلتر یخچال الکترواستیل را انجام دهید.

مراحل تعویض فیلتر خارجی یخچال الکترواستیل

برای تعویض فیلتر خارجی یخچال الکترواستیل در ابتدا باید برق را از دستگاه جدا کرده و شیر ورودی آب شهری را قطع کنید. محل قرارگیری فیلتر خارجی در یخچال الکترواستیل روی لوله انتقال آب است. اگر موفق به پیدا کردن محل قرارگیری فیلتر نشده اید؛ دفترچه راهنمای یخچال الکترواستیل را مطالعه کنید. فیلتر بیرونی را باید با کمک یک انبردست از لوله انتقال آب جدا کنید و بلافاصله فیلتر تمیز را جایگزین کنید. برای محکم کاری بعد از جای دادن فیلتر در محل اصلی خود، سر اتصالات را با کمک انبردست سفت کنید.

مراحل تعویض فیلتر داخلی یخچال الکترواستیل

برای تعویض فیلتر داخلی یخچال الکترواستیل در ابتدا با کمک دفترچه راهنما محل دقیق آن را شناسایی کنید. در بیشتر مواقع فیلتر در قسمت بالا، سمت راست تعبیه شده است. با این وجود ممکن است در برخی از مدل ها فیلتر کنار درب، پایین بدنه یا روی سقف یخچال نصب شده باشد. پس از پیدا کردن محل دقیق فیلتر داخلی، مطابق مراحل زیر تعویض آن را انجام دهید:

  1. در قدم اول یخچال را از پریز جدا کنید و منتظر بمانید تا جریان برق از آن خارج شود.
  2. حال به آرامی یخچال را از دیوار یا کابینت فاصله دهید و آن را کمی جلو بکشید.
  3. شیر آب ورودی را با دنبال کردن مسیر شلنگ قطع کنید.
  4. اطمینان حاصل کنید که منبع یخچال خالی از آب است.
  5. فیلتر را با پیچاندن یا فشار دادن از دستگاه جدا کنید.
  6. فیلتر تمیز را به آرامی در محل اصلی نصب کنید.

روش های ریست فیلتر یخچال الکترواستیل

ریست فیلتر یخچال الکترواستیل بعد از اتمام مراحل تعویض فیلتر انجام می شود. این کار تنها به منظور خاموش شدن چراغ هشدار فیلتر انجام می شود و اگر یخچال شما این چراغ قرمز را ندارد، نیازی به ریست کردن آن نیست. نحوه ریست کردن فیلتر یخچال الکترواستیل ممکن است برای هر مدل از محصولات این برند متفاوت باشد. ما در ادامه به چند مورد از روش های رایج ریست فیلتر اشاره کرده ایم؛ که عبارت هستند از:

  1. فشار دادن دو دکمه alarm و ice water با یکدیگر
  2. فشار دادن قفل کودک و کلید Ice type به صورت همزمان
  3. فشار دادن دکمه reset از قسمت پنل یخچال الکترواستیل به مدت 3 تا 6 ثانیه
  4. فشار دادن آیکون دایره ای شکل و نگه داشتن آن برای مدت 3 تا 6 ثانیه

نکته: اگر به هر دلیلی شرایط و توانایی تعویض فیلتر یخچال الکترولوکس را ندارید؛ از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. تعویض فیلتر در منزل و بدون نیاز به جابه جایی یخچال در مدت زمان کوتاهی توسط سرویس کار یخچال الکترولوکس انجام می شود.

دکمه بازگشت به بالا