عمومیکسب و کار ایرانی

علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان

علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان، موارد مختلفی است که در این مقاله راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم که تا انت‌ها با ما همراه باشید تا در صورت مواجه احتمالی با این مسئله به خوبی بتوانید آن را مدیریت کنید.

چرا موتور یخچال امرسان، قطع و وصل می‌شود؟

یخچال از مهم‌ترین لوازم آشپزخانه است که زندگی بدون آن قابل تصور نیست. بدون یخچال، مواد غذایی فاسد شده و بوی فساد همه جا را پر می‌کند. البته تهیه یک یخچال کارآمد و بادوام کافی نیست و مراقبت از آن نیز اهمیت قابل توجهی دارد. یخچال امرسان، در میان صدها برند ایرانی و خارجی، در زمره بهترین‌ها است. با این حال، توجه به اصول نگهداری از آن لازم است. برای آگاهی از عملکرد صحیح یخچال، نباید از سرویس دوره‌ای آن غافل شود.

موتور، قلب یخچال و مهم‌ترین قسمت آن است. قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان، مشکل رایجی است که شاید شما نیز با آن مواجه شده باشید. همانطور که می‌دانید خاموش و روشن شدن این قطعه، زمینه را برای خنک شدن یخچال مهیا می‌سازد. اما این فرایند، می‌بایست در زمان معین انجام شود و کمتر یا بیشتر از زمان تعیین شده نباشد؛ در غیر این صورت، احتمالاً جایی از یخچال به درستی کار نمی‌کند و عملیات کمپرسور ناقص می‌ماند.

موتور یخچال امرسان در حالت طبیعی و کارکرد نرمال، ۴۵ دقیقه کار می‌کند و در ازای آن ۱۵ دقیقه استراحت خواهد کرد. البته این مدت زمان، با توجه به برخی عوامل، تغییر می‌یابد؛ اما این تغییرات چندان گسترده نیست و اصلاً متوجه نمی‌شوید.

اولین علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان

یخچال امرسان مانند هر سیستم دیگری با استفاده از نیروی برق کار می‌کند. پس وقتی موتور یخچال به صورت ناگهانی خاموش می‌شود، احتمالاً مشکل از نرسیدن جریان برق است. اما چگونه می‌توان از این موضوع آگاه شد؟

اگر صدای کار کردن یخچال به گوش نمی‌رسد، لامپ آن خاموش شده و صفحه ال سی دی و چراغ‌های نمایشگر روشن نیست، یعنی جریان برق به یخچال نمی‌رسد. کاری که شما باید انجام دهید، چک کردن فیوز برق مربوط به یخچال است که برای اطمینان از نپریدن فیوز ضروری است. به علاوه باید مطمئن شوید که دوشاخه برق به پریز و کابل یخچال متصل است. یادتان باشد که سلامت پریز برق یخچال را با فازمتر بررسی کنید و همچنین از سلامت محافظ برق یا سه راهی نیز کسب اطمینان نمایید.

اختلال در عملکرد برد الکترونیکی یخچال

گاهی ممکن است علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان، ایرادات مربوط به برد الکترونیکی دستگاه باشد. خرابی برد الکترونیکی، به ویژه در یخچال‌های ساید بای ساید اتفاق می‌افتد و اولین نشانه‌های آن با قطع و وصل شدن موتور نمایان می‌شود. البته این مسئله در همه یخچال‌هایی که دارای برد فرمان هستند، رخ می‌دهد و چندان عجیب نیست.

در وضعیتی که برد الکترونیکی معیوب شده، یخچال به صورت عادی کار می‌کند و اما ناگهان خاموش می‌شود. شما می‌توانید با انجام تستی ساده، از سلامت یاعدم سلامت برد الکترونیکی مطمئن شوید؛ به این منظور کافیست دو شاخه برق را از پریز بکشید و پس از ۱۰ ثانیه مجدداً آن را وصل کنید. در صورتی که موتور یخچال به کار بیافتد، نشان می‌دهد که برد الکترونیکی دچار مشکل شده و حتماً باید توسط یک تعمیرکار ماهر و باتجربه مورد بررسی قرار گیرد و تعمیر شود.

ایرادات ترموستات یخچال، علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان

از مهم‌ترین قسمت‌های یخچال، ترموستات آن است. وظیفه ترموستات، روشن و خاموش کردن موتور یخچال می‌باشد. خرابی ترموستات بسیار مهم بوده و زمینه ساز بروز مشکلات عدیده در این وسیله است. وقتی یخچال در حال کار بوده، ترموستات معیوب، مانع از رسیدن فرمان به موتور یخچال می‌شود. در چنین وضعیتی ممکن است یخچال به صورت یکسره کار کند. و اما در حالت خاموشی یخچال که موتور آن کار نمی‌کند، فرمان روشن شدن از سوی ترموستات صادر نخواهد شد.

البته اختلالی که ترموستات معیوب در کارکرد یخچال امرسان ایجاد کرده، به همین موارد محدود نمی‌شود؛ یک ترموستات آسیب دیده، مانعی در برابر تنظیم صحیح دمای یخچال است. حتماً شما هم با سرد نبودن و یا سردی بیش از حد یخچال مواجه شده اید؛ این یکی از نشانه‌هایی است که خبر از خرابی ترموستات می‌دهد. فراموش نکنید که تغییرات پیوسته دما، به راحتی زمینه را برای قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان فراهم می‌کند.

گاهی علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان، نشتی گاز است

نشتی گاز و کمبود سرما که به دنبال آن ایجاد می‌شود، می‌تواند علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان باشد. نشتی گاز به ویژه در مدل‌های قدیمی از یخچال امرسان، همیشه زمینه ساز بروز قطع و وصلی موتور بوده است. وقتی یخچال انباشته از برفک گردد و هوا به درستی در فضای آن جریان نداشته باشد، به صورت ناگهانی خاموش شده و روشن می‌شود.

رفع این مشکل ساده است؛ یخچال را از برق بکشید و منتظر بمانید تا برفک‌ها به صورت کامل آب شود. وقتی برفک‌ها تماماً محو شد، یخچال را تمیز کرده و سپس به برق وصل کنید. این فرایند باید چند روز یکبار تکرار شود.

و اما اگر مدل یخچال بدون برفک باشد؛ در این صورت احتمالاً گاز یخچال از قسمت خاصی از آن نشت کرده است. شاید شما در حین تمیز کردن، اصول را رعایت نکرده‌اید و همین باعث شده بدنه یخچال آسیب ببیند. تجربه نشان داده که حتی قرار دادن مواد غذایی داغ که هنوز سرد نشده‌اند به یخچال، موجب نشتی گاز خواهد شد.

می‌پرسید چاره چیست؟ راه حلی که به ذهن ما می‌رسد، شارژ کردن یخچال است. در غیر این صورت، موتور یخچال به صورت یکسره کار می‌کند تا فضای داخلی را خنک کند و بنابراین شما باز هم با قطعی و وصلی ناگهانی موتور یخچال امرسان مواجه خواهید شد.

وقتی موتور و اورلود کمپرسور داغ می‌شود

آیا برای شما نیز پیش آمده که متوجه شوید یخچال به مدت طولانی کار می‌کند و متوقف نمی‌شود؟ ایرادات مربوط به برد، خرابی کمپرسور، تنظیمات دمایی نادرست و… همگی دست به دست هم می‌دهند تا یخچال به صورت یکسره کار کند. در چنین حالتی، داغ شدن موتور یخچال دور از انتظار نیست. اگر به بدنه دستگاه نیز دست بزنید، گرمای بدنه را حس خواهید کرد.

تعمیر ات یخچال

خدمات پس از فروش امرسان

داغ شدن موتور، به سلامت یخچال آسیب می‌زند. به همین دلیل، یخچال به صورت هوشمندانه خاموش می‌شود؛ این فرایند، که به عنوان اورلود کمپرسور شناخته می‌شود، علت قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان است.

نمایندگی یخچال سیلوان

جمع‌بندی

در این مقاله علل قطع و وصل شدن موتور یخچال امرسان را به همراه هم بررسی کردیم. اما اگر بخواهیم این دلایل را در یک کلام خلاصه کنیم، باید بگوییم موتور یخچال زمانی دچار خاموشی و روشنی پی در پی می‌شود که دمای داخلی آن متناسب نباشد. اگر با این مسئله مواجه شدید، در ابتدا روش‌های پیش پا افتاده را برای رفع مشکل امتحان کنید و اگر مسئله حل نشد، حتماً از تعمیرکاران متعهد و باتجربه‌ای که در این زمینه مهارت دارند، کمک بگیرید.

آراسرویس، با بیش از دو دهه در زمینه تعمیرات لوازم خانگی، آماده خدمات دهی به شما عزیزیان می باشد، جهت مشائره و یا تعمیر با ما از طریق وب سایت www.araservice.co  در ارتباط باشید.

دکمه بازگشت به بالا