عمومی

دامنه سهند، رویشگاه گل افسانه‌ای ایران زمین

این روز‌ها شکوفه دادن لاله‌های واژگون، زیبائی و طراوت طبیعت کوه سهند عروس کوه‌های ایران را دوچندان کرده است.

دامنه سهند رویشگاه گل افسانه‌ای ایران زمینبه گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز آذربایجان شرقی لاله واژگون در مناطق مختلف ایران با نام‌های دیگری همچون اشک مریم، اشک سیاوش، گل اشک و در زبان محلی آذربایجان نیز بانام آغلاغان شناخته می‌شود.

زمان شکوفه دادن لاله‌های واژگون در دامنه‌های کوه سهند به عنوان وسیع‌ترین رویشگاه این گل سحرانگیز از اول خرداد به مدت یک ماه است.

رویشگاه این لاله‌ها در ارتفاع یک هزار و ۵۰۰ متری و شرایط زیست آن دمای یک تا ۲ درجه سانتیگراد کوهستانی است. وسعت دشت لاله‌های واژگون در دامنه کوه سهند در منطقه چورخ، روستای صومعه و یای شهری بیش از ۵۰۰ هکتار است.

اصلی‌ترین آفت برای این گل، پیاز کنی آن است و در سال‌های گذشته برداشت بی رویه موجب کم شدن وسعت دشت لاله‌های واژگون در دامنه‌های کوه سهند شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست مراغه گفت: دشت لاله‌های واژگون درمنطقه حفاظت شده صوفی چای قرار گرفته و کندن آن‌ها ممنوع است.
زارع با بیان اینکه در سال‌های گذشته به علت برداشت ناآگاهانه گیاز این گل از وسعت این دشت کم شده است افزود: افراد متخلف در صورت مشاهده به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.

وی ادامه داد: لاله واژگون به غیر از رویشگاه آن در جا‌های دیگر قابلیت رشد و شکوفه دادن ندارد و شهروندان برای حفظ این گونه گیاهی از کندن آن پرهیز کنند.

کوه سهند با ۳ هزار و ۷۱۰ متر ارتفاع به عنوان بام آذربایجان شرقی به خاطر تنوع بالای گیاهی، وجود سه رودخانه دائمی قرانقو، مردق و صوفی چای، ده‌ها چشمه و یخچال‌های طبیعی به عروس کوه‌های ایران شهرت دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا