اجتماعی

بهترین روش نگهداری از پیاز برای حفظ ارزش غذایی آن

پیاز یکی از سبزیجاتی است که سرشار از مواد مغذی است و منبعی غنی از ویتامین C، ترکیبات گوگردی و فلاونوئیدها است.

به گزارش یومیر، به گفته کارشناسان آمریکایی نوعی فلاونوئید در پیاز وجود دارد که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کند و با پیشگیری از ابتلا به سرطان مرتبط است.

پیاز سرشار از آنتی اکسیدان است و مصرف آن به صورت خام یا پخته برای سلامتی مفید است و به سلامت قلب و سیستم ایمنی بدن و همچنین پیشگیری از سرطان کمک می کند. همچنین فیبر موجود در پیاز در سلامت دستگاه گوارش و هضم بهتر غذا موثر است.

در بسیاری از کشورهای جهان پیاز یکی از مواد اصلی آشپزی است و ارزش غذایی بالای آن را نمی توان نادیده گرفت.

اما با شروع فصل پیاز تازه، نگهداری از این گیاه حساس در آشپزخانه دشوارتر می شود زیرا مواد موجود در پیاز می تواند نشاسته آن را به قند تبدیل کند و باعث بدبو شدن آن شود.

شاید فکر کنید که برای تازه نگه داشتن پیاز برای مدت طولانی تری باید آن را در یخچال نگهداری کنید، اما آیا این واقعا ایده خوبی است؟

پیاز در تهیه انواع غذاها از سوپ و خورش گرفته تا سس های خانگی و همچنین سالاد و ساندویچ مهم است. به همین دلیل و از آنجایی که پیاز می تواند چند ماه تازه بماند، می توانید مقداری پیاز را در آشپزخانه نگهداری کنید تا در صورت نیاز در تهیه غذاهای مختلف از آن استفاده کنید. اما این روش نگهداری است که می تواند طعم سبزیجات را حفظ کند.

بهترین راه برای نگهداری پیاز

پیازها معمولاً هوای خشک و دمای خنک را ترجیح می دهند. حفظ شرایط نگهداری بهینه، عمر پیاز را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین اولین قانون این است: پیاز را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

دمای مناسب برای نگهداری پیاز حدود 7 تا 13 درجه سانتیگراد است. بنابراین یک مکان خشک و خنک مانند یک انبار یا زیرزمین مکان مناسبی برای نگهداری آن است. در عین حال، می توان آن را در یخچال نگهداری کرد، اما نه در همه جای یخچال که خالی بود.

اهمیت کاهش رطوبت

پیازها باید قبل از نگهداری از کیسه پلاستیکی خارج شوند و از محصولاتی که رطوبت می دهند مانند سیب زمینی دور نگه داشته شود. نگهداری پیاز کامل در یک کیسه مواد غذایی بدون هوا، با به دام انداختن رطوبت در داخل و تشویق رشد میکروب های فاسد کننده مانند کپک، عمر مفید آنها را کوتاه می کند.

رطوبت بالا نیز می تواند منجر به جوانه زدن پیاز شود. سپس آنها را در تور یا سبد نگهداری کنید.

پیاز را دور از نور نگه دارید

علاوه بر یافتن مکانی خنک، خشک و دارای تهویه مناسب برای پیاز، باید آن را از نور مستقیم خورشید نیز دور نگه داشت.

نحوه نگهداری پیاز خرد شده در یخچال

اگر پیازهای زیادی دارید که خراب می شوند، ممکن است بخواهید آنها را خرد کرده و برای استفاده بعدی نگه دارید. برخلاف پیاز دست نخورده، پیاز خرد شده بهتر است در یخچال در کیسه پلاستیکی یا ظرف در بسته نگهداری شود.

به یاد داشته باشید که اگر سیب، گلابی یا کرفس در نزدیکی پیاز نگهداری شوند، بوی یکدیگر را جذب می کنند.

آیا می توانیم پیاز را فریز کنیم؟

ترجیحاً پیاز را فریز نکنید. زیرا انجماد باعث تغییر بافت پیاز می شود. اما در صورت لزوم، پس از آب کردن پیازهای یخ زده، توصیه می شود از آن برای پخت و پز استفاده کنید و از مصرف خام آن در سالاد یا ساندویچ غافل شوید.

ماندگاری پیاز چقدر است؟

ماندگاری پیاز بستگی به محل نگهداری آن دارد.

پیاز پوست کنده به مدت 10-14 روز در یخچال و پیاز خرد شده 7-10 روز در یخچال نگهداری می شود. اگرچه یخچال بهترین مکان برای نگهداری پیاز کامل نیست، اما معمولا دو ماه در یخچال ماندگاری دارند.

پیاز کامل اگر در محیطی خنک، با تهویه مناسب و خشک نگهداری شود، می تواند سه یا حتی شش ماه دوام بیاورد، مشروط بر اینکه پیاز خود خشک، سفت، پوست سالم و بدون جوانه باشد.

به گفته Healthline، پیاز منجمد در صورت نگهداری در فریزر در دمای انجماد یا کمتر از انجماد باید در عرض هشت ماه مصرف شود.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا