بین الملل

بسیج نیرو در روسیه اقدامی خطرناک است

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز چهارشنبه بسیج بخشی از ارتش روسیه را اقدامی خطرناک و بی پروا توصیف کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، دبیرکل ناتو گفت: بسیج هزاران نیرو در روسیه برای جنگ در اوکراین باعث تشدید درگیری ها می شود و تهدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به استفاده از سلاح هسته ای لفاظی خطرناک و فاقد حس است. از مسئولیت

وی تاکید کرد که اولین بسیج نیروهای روسیه پس از جنگ جهانی دوم غافلگیرکننده نیست، اما درگیری در اوکراین را تشدید می کند.

استولتنبرگ گفت اقدامات پوتین نشان می دهد که جنگ مطابق برنامه های او پیش نمی رود و واضح است که رئیس جمهور روسیه اشتباه محاسباتی بزرگی انجام داده است.

دبیرکل ناتو با اشاره به استفاده احتمالی روسیه از تسلیحات هسته‌ای افزود: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که در مسکو هیچ سوء تفاهمی در مورد نحوه واکنش ما وجود ندارد. البته این سوال به موقعیت و نوع سلاحی که می توانند استفاده کنند بستگی دارد. مهمترین چیز این است که از این اتفاق جلوگیری شود، به همین دلیل است که ما در ارتباطات خود با روسیه در مورد پیامدهای بی سابقه آن بسیار شفاف بوده ایم.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که تصمیم پوتین برای بسیج بخشی از ارتش روسیه بار دیگر نشان می دهد که او محاسبات اشتباهی انجام داده و اشتباه راهبردی مرتکب شده است.

وی مدعی شد که ارتش روسیه به خوبی تجهیز و تجهیز نشده است، فرماندهی ارتش ضعیف است و مشکلات لجستیکی جدی وجود دارد.

استولتنبرگفت: با این حال، او تصور می کند که تصمیم نهایی منجر به تشدید شبکه خواهد شد، زیرا تعداد بیشتری از سربازان اوکراینی و روسی کشته می شوند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بسیج نسبی (بخشی از نیروهای روسیه) را در سراسر کشور اعلام کرد. رئیس جمهور روسیه با امضای فرمان بسیج جزئی اعلام کرد که اقدامات بسیج بخشی از نیروها از امروز 21 سپتامبر (30 شهریور) در روسیه آغاز می شود.

وی افزود: فقط شهروندانی که در مرحله اول تجربه داشته باشند در چارچوب بسیج نسبی قرار می گیرند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه بلافاصله پس از امضای این فرمان اعلام کرد که 300 هزار نفر فراخوان خواهند شد که تقریباً یک درصد از منابع بسیج عمومی موجود است.

انتهای پیام/4129/

دکمه بازگشت به بالا