عمومیکسب و کار ایرانی

چرا تلگرام غیر فعال است؟

علت فیلتر شدن تلگرام چیست؟ آیا قطع دائمی تلگرام صحت دارد؟

در این چند روز با به وجود آمدن اوضاع آشفته در کشور، ابتدا دسترسی کاربران نقاط مختلف به اینترنت دچار مشکل شد و در ادامه شاهد فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام و cheapest youtube smm panel، این دو شبکه اجتماعی محبوب در بین کاربران ایرانی بودیم. با به وجود آمدن این اوضاع آشفته مشخص گردید که یکی از کانال‌های فارسی تلگرام، مردم را دعوت به خشونت می‌کند.

در ادامه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مدیر تلگرام خواست تا کانال‌هایی که چنین فعالیتی را دارند را مسدود کند. پاول دورف اعلام کرد که اگر شخصی چنین اقدامی انجام داده باشد، حتما برخورد خواهد شد و در ادامه شاهد مسدود شدن کانال آمد نیوز بودیم!

اختلال در اینترنت کاربران

چند روزی است که برخی از کاربران قابلیت دسترسی به اینترنت و cheapest smm panel را ندارند. گویا اینترنت برای کاربران غیرقابل دسترس شده و یا حداقل با اختلال بسیاری مواجه است. در ابتدا اینترنت اپراتورها در بسیاری از شهرهای مختلف کشور با قطعی و اختلال روبه رو شد. البته همزمان خبری از قطعی اینترنت ADSL و ثابت وجود نداشت، اما بعدا مشخص گردید که در بسیاری از شهرهای کشور دسترسی به اینترنت به صورت کلی امکان پذیر نبوده است. بسیاری از شرکت‌های اینترنتی نیز در مورد قطعی و اختلالات پیش آمده در مورد اینترنت اعلام نمودند که مشکل از مخابرات است و البته مخابرات نیز در این زمینه اطلاعات دقیقی ارائه نداد.

اختلال در شبکه‌های اجتماعی در ادامه قطعی اینترنت

بعد از انتشار اخبار در مورد قطعی اینترنت در نقاط مختلف کشور، مشخص گردید که دسترسی به شبکه‌های اجتماعی نیز دیگر امکان پذیر نیست! دو شبکه اجتماعی محبوب در بین کاربران ایرانی یعنی تلگرام و اینستاگرام دیگر در دسترس نبودند و امکان استفاده از آنها برای کاربران وجود نداشت!

بسیاری از مسئولین در ادامه علت قطعی تلگرام و اینستاگرام را مسائل امنیتی اعلام کردند و به گفته آنها دسترسی به این دو شبکه اجتماعی به صورت موقتی محدود شده است. این مسئله برای مردم نگرانی‌های زیادی را به وجود آورده است و بسیاری نگران از فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام به صورت دائمی هستند.

علت فیلتر شدن تلگرام و شایعات موجود

عدم دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی باعث نگرانی مردم شد و در ادامه شایعاتی مختلف نیز در این مورد منتشر گردید. عده‌ای اعلام کردند که فیلتر شدن تلگرام حتمی است و این اپلیکیشن پیام رسان دیگر برای کاربران ایرانی در دسترس نخواهد بود. لازم به ذکر است که مسئولین علت فیلتر شدن تلگرام را عدم همکاری مدیران تلگرام اعلام کرده‌اند.

دیروز یک منبع آگاه در مورد علت فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام اعلام نمود که قرار است اینستاگرام به زودی ظرف یکی دو هفته دیگر رفع فیلتر شود. به گفته وی علت این امر، نبود برنامه‌ای مشابه با اینستاگرام در داخل کشور است. وی همچنین در مورد فیلتر شدن تلگرام ادامه داد که تلگرام رفع فیلتر نخواهد شد و قطعی آن دائمی است. وی در مورد علت فیلتر شدن تلگرام گفت که چون پیام رسان مشابه با تلگرام در داخل کشور وجود دارد، تلگرام فیلتر خواهد شد تا مردم از نمونه‌های مشابه داخلی و پیام رسان‌های فارسی استفاده کنند.

واکنش وزیر ارتباطات به شایعات مربوط به فیلتر شدن تلگرام

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با مشاهده شایعات مختلف در مورد فیلتر شدن تلگرام و شبکه‌های اجتماعی واکنش نشان داد. وزیر ارتباطات در مورد فیلتر شدن تلگرام اعلام نمود که این خبر شایعه‌ای بیش نیست و چنین چیزی واقعیت ندارد. محمد جواد آذری جهرمی از مردم خواست تا به شایعات توجهی نداشته باشند و اعلام نمود هدف از ایجاد این شایعات در مورد فیلتر شدن تلگرام و یا اینستاگرام، ایجاد نارضایتی‌های اجتماعی و همچنین بدبینی عمومی است که مردم نباید به آن توجه داشته باشند.

زمان رفع فیلتر تلگرام

شایعاتی مختلف در مورد رفع فیلتر شدن تلگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی وجود دارد، هیچ کس نمی‌داند که آیا تلگرام رفع فیلتر خواهد شد یا فیلترینگ آن دائمی است و دیگر به شکل سابق در دسترس کاربران نخواهد بود. البته با توجه به صحبت‌های جهرمی، شاید بتوان به رفع فیلتر تلگرام امیدوار بود. البته فیلترینگ تلگرام تنها به همین چند روز اخیر و حوادث آن مربوط نمی‌شود. در اوایل سال 96 نیز صحبت‌هایی برای فیلتر کردن این پیام رسان مجحبوب ایرانی‌ها شنیده شد که به انتقال سرورهای تلگرام به داخل ایران اشاره داشت، اما در آن زمان آذری جهرمی با تاکید اعلام کرد که دولت هیچ برنامه‌ای برای فیلتر کردن تلگرام ندارد. برای جزئیات بیشتر آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

وزارت ارتباطات: مذاکره برای مسدود سازی تلگرام صحت ندارد

هنوز به طور مشخص نمی‌توان گفت که آیا فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام به طور دائمی انجام خواهد شد و یا اینکه در آینده به روال سابق خود باز می‌گردد. باید منتظر باشیم، شاید اتفاقات به گونه‌ای رقم بخورد که تلگرام نیز همان طور که وزیر ارتباطات گفته است، به زودی رفع فیلتر شود.

شما چگونه فکر می‌کنید، آیا به رفع فیلتر شدن تلگرام خوشبین هستید؟ دیدگاه‌های خود را در این رابطه از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

نحوه رفع مشکل وارد نشدن به تلگرام

مشکل وارد نشدن به تلگرام از مشکلات رایج نرم افزاری موبایل بوده و هنگام مشاهده کردن آن نیاز به تعمیرات نرم افزاری موبایل دارید.

1. بررسی اتصال اینترنت

اولین راه حل برای عدم اتصال تلگرام به دستگاه شما این است که اتصال اینترنت خود را بررسی کنید. همانطور که می دانید، تلگرام برای ارسال و دریافت پیام، به یک اتصال اینترنتی پایدار نیاز دارد.

برای رفع عدم کارکرد تلگرام، ابتدا بررسی کنید که آیا اینترنت شما برای سایر برنامه‌ها کار می‌کند یا خیر. می‌توانید یک صفحه وب را در مرورگر خود باز کنید، یک متن در واتساپ بفرستید یا یک ویدیو را در YouTube تماشا کنید.

اگر متوجه شدید که سایر برنامه‌ها نیز کار نمی‌کنند، باید اینترنت خود را عیب یابی کنید.

برای عیب یابی اینترنت موبایل خود می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

  • حالت هواپیما را به مدت 30 ثانیه روشن کنید و دوباره آن را خاموش کنید.
  • اگر به شبکه Wi-Fi متصل هستید، روتر Wi-Fi خود را مجددا راه اندازی کنید.
  • اگر از داده تلفن همراه استفاده می‌کنید، بررسی کنید که آیا اشتراک شما هنوز فعال است یا خیر.

با این حال، اگر اینترنت در سایر برنامه‌ها به خوبی کار می‌کند اما تلگرام همچنان وصل نمی‌شود،

باید راه حل دیگری به جز بررسی وصل بودن اینترنت، برای مشکل واردنشدن به تلگرام پیدا کنید.

2. بررسی کنید که تلگرام قطع است یا خیر

در صورت قطع بودن سرورهای تلگرام، ممکن است با «مشکل اتصال تلگرام» مواجه شوید. مانند سایر سرویس‌های دیگر، اگر سرورهای تلگرام از کار بیفتد کار نمی‌کند، بنابراین مشکلی را ایجاد می‌کند که اکنون با آن مواجه هستید.

البته فقط احتمال این مورد وجود دارد، ممکن است تلگرام در حال حاضر قطع نباشد. در این صورت، زمان زیادی طول نمی‌کشد تا وصل شود. می‌توانید عبارت Telegram – Downdetector را در گوگل جستجو کنید تا بدانید تلگرام قطع شده است یا خیر.

اگر سایت نشان داد که تلگرام راه‌اندازی شده است، به این معنی است که مشکل همچنان از دستگاه شماست. عیب یابی را با راه حل‌های دیگر ادامه دهید.

3. دستگاه‌های خود را مجددا راه اندازی کنید

وصل نشدن تلگرام ممکن است یک مشکل موقتی سیستم باشد. گاهی با راه اندازی مجدد دستگاه خود مشکل وارد نشدن به تلگرام به راحتی برطرف می‌شود.

گوشی خود را ریستارت کنید و بگذارید با یک حافظه تازه شروع شود. ظاهراً، با این کار اشکالات شبکه و برخی از خطاهایی که مانع اتصال دستگاه شما می‌شوند، برطرف می‌شود.

با نگه داشتن دکمه پاور به مدت 10 ثانیه می‌توانید اکثر دستگاه‌های اندرویدی را مجددا راه اندازی کنید. پس از راه اندازی مجدد دستگاه خود، دوباره از تلگرام استفاده کنید تا ببینید کار می‌کند یا خیر. اگر مشکل به همین شکل باقی ماند، راه حل بعدی را امتحان کنید.

4. کش تلگرام را پاک کنید

تلگرام در واقع یکی از اپلیکیشن‌هایی است که بیشترین حافظه کش را روی گوشی ذخیره می‌کند. از هر تصویر کوچکی که مشاهده می‌شود تا بزرگترین ویدیوهای تماشا شده، تلگرام آنها را در حافظه دستگاه شما ذخیره می‌کند.

با این حال، همانطور که احتمالاً می‌دانید، داده های کش بیش از حد، ممکن است بر عملکرد یک برنامه تأثیر بگذارد، همین امر در مورد عدم کارکرد تلگرام روی گوشی شما نیز صدق می‌کند. برای رفع این مشکل، توصیه می‌کنیم اطلاعات کش تلگرام خود را آزاد کنید.

برای پاک کردن کش تلگرام مراحل زیر را انجام دهید:

    اپلیکیشن تلگرام را روی گوشی خود روشن کنید.

    روی دکمه 3-dash در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید.

    ضربه زدن

    استفاده از داده و ذخیره سازی را انتخاب کنید.

    روی Clear cache ضربه بزنید

به همین ترتیب، اگر از تلگرام در یک مرورگر وب استفاده می‌کنید، سعی کنید اطلاعات مرورگر خود را پاک کنید و مرورگر یا رایانه را مجددا راه اندازی کنید.

5. پروکسی تلگرام را خاموش کنید

استفاده از پروکسی تلگرام گاهی اوقات می‌تواند مفید باشد، مانند کمک به دور زدن محدودیت‌های تلگرام در منطقه خود. با این حال، برخی از سرورهای پروکسی ممکن است اتصال تلگرام شما را کاملاً مختل کنند یا باعث شوند برخی از عملکردها مانند تماس‌های تلگرام کار نکنند.

در این صورت توصیه می‌کنیم فعلاً پروکسی تلگرام خود را خاموش کنید تا مطمئن شویم مشکل وارد نشدن به تلگرام از پروکسی نیست.

برای بررسی پروکسی مراحل زیر را انجام می دهیم:

    تلگرام را راه اندازی کنید

    -منوی کناری را باز کرده و ضربه بزنید

    Proxy را بزنید

از آنجا، بررسی کنید که آیا تلگرام شما به یک سرور پروکسی متصل است یا خیر و آن را خاموش کنید.

پس از خاموش کردن پروکسی تلگرام را مجددا راه اندازی کنید تا بررسی کنید که آیا اکنون به خوبی کار می کند یا خیر. اگر کار نمی کند، راه حل دیگری را امتحان کنید.

6. VPN خود را غیرفعال کنید

اتصال به برخی از سرورهای VPN ممکن است باعث شود تلگرام در دستگاه شما کار نکند. به عنوان مثال، اگر VPN شما به یک سرور روسی متصل است که تلگرام در آن ممنوع است، نمی توانید از تلگرام استفاده کنید و با مشکل وارد نشدن به تلگرام روبه رو می شوید.

برای رفع آن، می‌توانید مکان VPN خود را تغییر دهید یا آن را قطع کنید، تا زمانی که برای استفاده از تلگرام نیاز دارید.

اگر پس از غیرفعال کردن VPN/پراکسی، تلگرام وصل نشد، راه حل دیگری را امتحان کنید.

7. تلگرام را آپدیت کنید

فراتر از مشکلات شبکه و سرور، کار نکردن تلگرام می تواند در نتیجه باگ های برنامه باشد. اگر بعد از اینکه اخیراً برنامه را از پلی استور آپدیت کردید، متوجه مشکل وصل نشدن تلگرام شدید، ممکن است لازم باشد دوباره آن را به روز کنید.

تلگرام در به روز رسانی بسیار سریع عمل کرده است و ممکن است این مشکل در آخرین مورد برطرف شده باشد. به پلی استور مراجعه کنید تا تلگرام خود را دوباره آپدیت کنید تا ببینید آیا مشکل برطرف شده است یا خیر.

بنابراین، ممکن است لازم باشد یک یا دو روز صبر کنید تا آنها مشکل را برطرف کنند. در این صورت می توانید به نسخه قبل بازگردید.

8. ذخیره‌کننده داده را خاموش کنید

برای رفع مشکل وارد نشدن به تلگرام، یا عدم کارکرد کامل تلگرام در هنگام استفاده، توصیه می‌کنیم حالت ذخیره داده را در گوشی خود خاموش کنید.

از آنجایی که حالت ذخیره داده برای کمک به کاهش مصرف داده تلفن همراه مفید است، گاهی اوقات می تواند مانع از اتصال تلگرام و سایر برنامه ها به اینترنت شود.

ذخیره‌کننده داده را خاموش کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از دستگاه خود ببرید.

برای خاموش کردن ذخیره کننده داده مراحل زیر را انجام دهید:

  • تنظیمات را باز کنید
  • روی Network & Internet ضربه بزنید.
  • روی Data Saver کلیک کنید و آن را خاموش کنید.

اگر نمی‌خواهید ذخیره‌کننده داده را در دستگاه خود غیرفعال کنید، می‌توانید تلگرام را از این ویژگی در لیست سفید قرار دهید تا همیشه به اینترنت متصل شود. برای این کار:

  • نماد تلگرام را در لانچر خود بیابید و طولانی فشار دهید
  • روی App info ضربه بزنید.
  • از آنجا، Data usage را انتخاب کنید
  • در نهایت، Unrestricted data usage را فعال کنید.

9. تلگرام را دوباره نصب کنید

خب، آخرین راه حل برای رفع ناکارآمدی تلگرام و حل مشکل وارد نشدن به تلگرام، نصب مجدد اپلیکیشن است. اگر هیچ یک از راه حل های ذکر شده در بالا برای شما کار نمی‌کند، این آخرین کاری است که باید انجام دهید.

به سادگی برنامه را از دستگاه خود حذف کنید، سپس برای نصب مجدد به فروشگاه  Play stor مراجعه کنید. انجام این کار داده‌های برنامه را پاک می کند و تمام اشکالات احتمالی مرتبط با آن را در دستگاه شما پاک می کند. اما چت های شما در تلگرام پاک نمی شود زیرا از چت ها و پیام های شما در سرورهای تلگرام نسخه پشتیبان تهیه می شود.

دکمه بازگشت به بالا