عمومیکسب و کار ایرانی

برای طراحی سایت به چه چیزی نیاز داریم؟

پیش نیازهای لازم برای راه‌‌اندازی یک سایت

شما قصد راه‌‌اندازی یک سایت را دارید. اولین کاری که می‌کنید، تماس گرفتن با چند طراح یا جستجو در سایت‌های مختلف است. مشکل از اینجا شروع می‌شود، که هر کدام از آنها چیزی می‌گویند. جواب سوالتان را که نمی‌گیرید، هیچ… برای شروع ساخت سایت، با حجم زیادی از ابهامات هم روبرو شده و گیج می‌شوید. یک سایت ساز آنلاین میتواند گزینه مناسب باشد.

برای کمک به شما، ما همۀ پیش‌نیازها و مراحلی که برای ساخت سایت نیاز دارید را در این مقالۀ کامل آورده‌ایم؛ بدون اینکه به منبع دیگری نیاز پیدا کنید. قبل از شروع باید بدانید، که به‌طور کلی یک وب سایت از 4 بخش تشکیل شده است. البته جای نگرانی وجود ندارد. فراهم کردن این موارد آنقدرها هم سخت نیست. تا این حد ساده که در همین سایت ساز ما یعنی پرتال، با خرید یک بسته همۀ این پیش‌نیازها و امکانات در اخیتارتان قرار می‌گیرد. خب حالا، به‌سراغ مقاله برویم تا کامل و یک‌بار برای همیشه در جریان این پیش‌نیازها قرار بگیریم.

ساخت وب سایت دقیقاً شبیه ساخت یک مغازه است!

برای اینکه بهتر و دقیق‌تر با پیش نیازهای ساخت سایت آشنا شوید، بد نیست آن را با نمونه ملموس و عینی اطراف‌تان، مقایسه کنیم.

فرض کنیم شما قصد راه‌اندازی یک مغازه در گوشه‌ای از شهر را دارید. یک مغازه عالی که قرار است، میلیون‌ها تومان برای شما درآمد داشته باشد. برای کسب درآمد از این مغازه، باید چه قدم‌هایی بردارید؟

  • نام مغازه: باید برای مغازه خود یک اسم مناسب و جذاب که در ذهن بماند، انتخاب کنید. در دنیای اینترنت نیز، شما یک اسم برای سایت خود دارید که همان نام دامنه است.
  • مکان مغازه: برای فروش محصولات‌تان به یک فضا نیاز دارید. در اینترنت هم، شما به فضایی مشابه برای قرار دادن اطلاعات سایت خود نیاز دارید کههاست نامیده می‌شود.
  • دکور مغازه: دکور مغازه اولین چیزی است که نظر مشتری را جلب می‌کند! پس باید محصولات و دکور را طوری بچینید، که در همان نگاه نخست، تحت تاثیر قرار بگیرد و وارد فروشگاه شود. برای ساخت وب سایت هم، شما به یک قالب یا پوسته نیاز دارید که حکم همان دکور را دارد.
  • مدیریت مغازه: باید کسی را مسئول مدیریت محصولات و خدمات خود کنید، تا همه‌چیز از انبارگردانی گرفته تا ظاهر مغازه را به بهترین نحو کنترل کند. این موضوع در مورد سایت هم وجود دارد. یعنی یک سیستم مدیریتی لازم است تا از طریق آن بتواند بخش‌های مختلف سایت را مدیریت کرد.

همانطور که متوجه شدید، وقتی قصد ساختن یک سایت را دارید، دقیقاً به همین موارد نیاز خواهید داشت. در ادامه تمام اجزایی که برای ساختن یک مغازه… ببخشید، وب سایت لازم دارید را به دقت بررسی خواهیم کرد.

4 بخش اصلی برای ساخت سایت

حالا بگذارید به صورت تک تک به اجزای مختلف یک وب سایت بپردازیم. توجه داشته باشید که این موارد پیش نیازهایی هستند که هر نوع سایتی (فروشگاهی، شخصی و شرکتی) آنها را لازم دارد.

  1. دامنه: نامی که در اینترنت برای خود ثبت می‌کنید

انتخاب یک نام مناسب برای دامنه (برای مثال )، اولین قدم برای ساخت یک وب‌سایت است. کاربران برای رسیدن به سایت شما، به یک آدرس اختصاصی در اینترنت نیاز دارید. بابت ثبت و تمدید سالیانه این دامنه باید یک هزینه پرداخت کنید. پیشنهاد می‌کنیم، نام دامنه را کوتاه و ساده انتخاب کنید، تا در ذهن بماند.

ما در مقاله‌های زیر بیشتر درباره جوانب مختلف دامنه صحبت کرده‌ایم:

  2. هاست: فضایی که در دنیای اینترنت اجاره می‌کنید

نیاز بعدی، داشتن یک فضا برای ورود و ذخیره اطلاعات و محتوای سایت‌تان است. به این فضا هاست گفته می‌شود و دقیقاً مثل هارد کامپیوتر یا رم گوشی شماست. یعنی فضایی که اجازه ذخیره اطلاعات، فایل‌ها و همۀ محتوا را به شما می‌دهد.

این هاست یک هزینه ماهیانه یا سالیانه برای شما خواهد شد. این هزینه بر اساس میزان فضا و کیفیت آن محاسبه می‌شود.

ما در یک مقالۀ دیگر، تمام آنچه در زمینه هاست باید بدانید را برای شما گفته‌ایم:

  3. قالب: دکوراسیون سایت شما محسوب می‌شود

یک لازمه دیگر برای ساخت وب سایت، قالب است. قالب یا پوسته، همان طرحی است که مخاطبان شما می‌بینند و با آن تعامل می‌کنند. یک قالب خوب دو ویژگی مهم دارد: اول اینکه کاربردی است و باعث گیج شدن کاربر نمی‌شود؛ دوم اینکه از لحاظ بصری زیباست.

شما برای انتخاب قالب وب‌سایت خود دو انتخاب دارید:

  • قالب آماده: یک راهش این است، که به‌سراغ قالب‌های از پیش طراحی شده و آماده بروید و آنها را با توجه به نیاز خود ویرایش دهید. این قالب‌ها معمولاً برای شما هزینه بسیار کمتری خواهند داشت. اما مساله اینجاست که قالب‌های آماده شاید در شرایطی خاص دست و پای شما را ببندند.
  • قالب اختصاصی: اگر مشکلی با هزینه نسبتا بالا ندارید و به دنبال یک طراحی منحصر به فرد هستید، سفارش قالب اختصاصی خود را به عهدۀ یک شرکت طراحی سایت، بسپارید. معمولاً چنین قالبی بیشتر با نیازها و سلیقه شما جور است. اما هزینه‌های طراحی آن معمولا چند برابر قالب‌های آماده است.

  4. سیستم مدیریت سایت: برای آنکه همه‌چیز تحت کنترل باشد

یک بخش مهم از هر وب سایتی، سیستم مدیریت آن است. این سیستم اجازه کنترل کامل و ویرایش وب سایت را به شما می‌دهد. این سیستم در واقع مثل یک استخوان بندی است که قالب شما بر روی آن سوار می‌شود.

از زمانی که سیستم‌های مختلف برای ساخت و مدیریت سایت معرفی شدند، کار طراحی سایت بسیار ساده شد. چرا؟ چون دیگر هر کسی می‌توانست با یک هزینه مناسب وارد اینترنت شود، یک سایت خوب بسازد و به سادگی آن را مدیریت کند.

 اگر قرار باشد خود شما یک سیستم اختصاصی برای مدیریت سایت‌تان ایجاد کنید، هزینه آن به ده‌ها یا حتی صدها میلیون می‌رسد. اگر هم قرار باشد که ابزاری برای مدیریت نداشته باشید، عملاً توسعه و به روز رسانی سایت سخت یا حتی غیر ممکن می‌شود. در واقع یک سایت همیشه سیستم مدیریتی دارد، فقط شاید طراح سایت شما چیزی درباره آن به شما نگوید.

به‌جز سیستم مدیریت اختصاصی که استفاده از آن‌ها، هزینهای بالای دهها یا شاید صدها میلیون تومان آب می‌خورد، بقیه سیستم‌های مدیریت سایت را به دو دستۀ کلی زیر تقسیم می‌کنیم:

  • سایتساز / فروشگاهساز: همانطور که از اسمش پیداست، ابزاری برای ساخت و مدیریت یک فروشگاه اینترنتی است. زمانی که شما از یک سایت‌ساز استفاده می‌کنید، دیگر نیازی به تهیه هاست نخواهید داشت. چرا که این هاست توسط خود شرکت ارائه دهنده تهیه می‌شود.

البته این تنها مزیّت سایت سازها و فروشگاه سازها نیست. مزایای دیگر سایت ساز، پشتیبانی دائمی و همینطور قابلیت‌های زیاد برای مدیریت و ویرایش سایت است. در واقع، به کمک سایت ساز، می‌توانید با چند کلیک به راحتی بخش‌های مختلف سایت خود را تغییر دهید. سیستم ما، یعنی پرتال یک سایت ساز / فروشگاه ساز محسوب می‌شود.

  • سیستم مدیریت محتوا (CMS): سیستم‌هایی که با هدف مدیریت محتواها یا محصولات سایت شما ساخته شده‌اند. برای استفاده از این نوع سیستم‌ها، شما باید هاست، دامنه، قالب و … به صورت جداگانه خریداری کنید. البته یک طراح معمولاً این کارها را برای شما انجام می‌دهد و در ازای آنها هزینه دریافت می‌کند.

مزیت بزرگ سیستم‌های مدیریت محتوا (Content Management System) امکان توسعۀ آن‌ها توسط شماست. اما در مقابل یک ایراد بزرگ دارند و آن نداشتن پشتیبان است. در واقع، شما باید یک هزینه جداگانه بابت پشتیبانی به یک طراح بدهید که معمولاً از هزینه سایت‌سازها بیشتر است. به علاوه، امکان ویرایش قالب در این سیستم‌ها معمولاً محدود است و شما بعد از ساخت سایت، به سختی می‌توانید آن را تغییر دهید.

در نهایت لازم است یک مساله را برای شما روشن کنیم: تفکیک ما بیشتر با هدف درک بهتر شما از موضوع انجام شده است. چرا که در حال حاضر، بسیاری از سایت سازها (مثل سایت ساز ما) اجازه مدیریت محتوا را به شما می‌دهند. از طرف دیگر، قابلیت ویرایش قالب در سیستم های مدیریت محتوا نیز تا حدی ایجاد شده است.

سایت ساز پرتال تمام این پیش ‌نیاز‌ها را در خود دارد!

شاید الان، تهیه تمام این پیش‌نیازها زمان‎بر و دشوار به‌نظر برسد؛ سایت ساز پرتال دقیقاً برای رفع همین دغدغه ساخته شده است! این یعنی ما همه‌چیز را به صورت یکجا و در یک بسته در اختیار شما قرار می‌دهیم. با خرید یک وب سایت از پرتال، شما هاست، دامنه، سیستم مدیریت، قالب‌های متنوع برای انتخاب، پشتیبانی و … را به صورت یکجا دریافت خواهید کرد. برای اطلاع از امکانات دقیق پرتال، بد نیست سری به صفحه ما بزنید.

ویژگی اصلی پرتال این است که پشتیبانی رایگان دارد. یعنی در هر ساعت از شبانه روز که سایت شما دچار مشکل شود یا بخشی از آن نیاز به تغییر داشته باشد، تیم پشتیبانی پرتال این کار را به صورت کاملا رایگان انجام می‌دهد. همین ویژگی باعث می‌شود که خیال شما از بابت سایت‌تان راحت باشد.

برای طراحی سایت به چه چیزهایی نیاز دارید؟

ما عادت داریم آدرس یک سایت را تایپ کنیم و گوگل آن را برایمان نمایش ‌دهد. ولی چیزی که نمی‌دانیم پروسه‌‌ی جالبی است که در پشت این صحنه انجام شده. شاید هم در دلمان بگوییم اصلا مکانیزم سایت چه ربطی به من دارد؟! مساله همینجاست. اگر خودتان یک روز بخواهید سایتی داشته باشید، هنگام به شما می‌گویند باید هاست و دامنه بخرید.

اگر به هیچ عنوان نمی‌دانید هاست چیست؟ دامنه چیست؟ برای طراحی سایت به چه چیزهایی نیاز دارید؟ هاست مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام نوع هاست مناسب شماست؟ و… باید بگویم که جای درستی آمدید. چون می‌خواهم ثابت کنم که مبحث هاست و دامنه واقعا جذاب و کاربردی است.

مواد لازم برای ساخت سایت!

در بحث طراحی سایت، قرار است علاوه بر هاست به اصطلاحاتی مانند دامنه، سیستم مدیریت محتوا و قالب سایت بر‌بخوریم. پس بهتر است همین اول تکلیفمان را روشن کنیم و با این مفاهیم آشنا شویم.

دامنه

وقتی خود شما بخواهید مثلا وارد سایت نوین شوید اول از همه چه کار می‌کنید؟ درست است، آدرس سایت را وارد نوار مرورگرتان می‌کنید. در دنیای طراحی سایت هم انتخاب نام یا دامنه اولین قدم است و به صورت پسوند دامنه. نام دامنه. www ثبت می‌شود.

نکته قابل توجه این است که دامنه اختصاصی است و نباید تکراری باشد. یعنی حالا که ما صاحب دامنه هستیم، شما نمی‌توانید همین نام را برای وبسایتتان انتخاب کنید. خرید دامنه هم به سادگی و از طریق شرکت‌های ارائه‌دهندۀ خدمات ثبت و تمدید دامنه انجام می‌شود. با یک جستجوی ساده در اینترنت کلی از این سایت‌ها برایتان نمایش داده می‌شود و فقط لازم است نام مورد نظر خود را انتخاب کنید، هزینه آن را بپردازید، و اجاره آن را به طور سالیانه تمدید کنید.

هاست

دامنه فقط یک اسم اختصاصی برای شماست، و برای نمایش سایت نمی‌توانیم اطلاعات را روی یک نام خالی سوار کنیم. پس ما نیاز داریم یک فضا و حافظه هم بخریم، که اطلاعات را وارد آن کنیم و این اطلاعات در شبکه جهانی اینترنت قابل دسترسی برای مخاطبان شود.

سیستم مدیریت محتوا

سایت ما تا آخر به یک شکل باقی نمی‌ماند. ما همواره تلاش می‌کنیم سایت خود را بروز کنیم، برای کاربران مطالب جدید قرار بدهیم، محصولات جدیدمان را بارگذاری کنیم و … .

حالا دو راه داریم!

راه سخت‌تر این است که هر سری وارد فضای ذخیره‌سازی اطلاعات سایتمان (در هاست) بشویم و برای اضافه کردن مطلب جدید کدنویسی کنیم و سایت را به گند بکشیم! و راه دوم اینکه یک سیستم مدیریت محتوا بر روی هاست نصب کنیم. سیستم‌های مدیریت محتوا مثل وردپرس، جوملا و … رسالتشان این است که “مدیریت و افزودن محتوای سایت” را برایمان ساده کنند. در واقع فقط کافی است مقاله، عکس و یا محصولات خود را وارد آن‌ها کنیم تا به طور خودکار اطلاعات ما در سایت نمایش داده شود

قالب سایت

حتما شما هم تا به حال وارد سایت‌هایی شده‌اید که گرافیک و زیبایی بصری آن را تحسین کردید. این زیبایی ظاهری به قالب سایت برمی‌گردد. این قالب‌ها در واقع مثل پوسته‌ای روی سایت شما قرار می‌گیرند و فونت، ابعاد، ستون‌ها، رنگ‌ها، و به کل محیط سایت را تعیین می‌کنند. می‌توانید قالب مورد نظرتان را از بین نمونه‌های موجود انتخاب کنید یا طراحی قالبی که در ذهنتان است را به یک طراح بسپارید.

تعریف هاست

حالا که با مفاهیم پیش‌نیاز آشنا شدیم، برویم سر اصل مطلب! اجازه بدهید اول تعریف رایج “هاست چیست” را با هم بخوانیم و بعد برای درک بهتر آن را با یک رستوران مقایسه کنیم!

هاست یا میزبانی وب (به انگلیسی Host) قسمتی از یک سرور است، که به ازای مبلغی در اختیار شما قرار می‌گیرد. این سرور همیشه و به صورت 24 ساعته به اینترنت متصل است. حالا اگر شما در هاستتان اطلاعات سایت خود را قرار دهید، وب سایت شما در سرتاسر اینترنت در دسترس قرار می‌گیرد. و مخاطبان می‌توانند با وارد کردن آدرس سایت در مرورگر، هر لحظه از شبانه روز وارد سایت شما بشوند.

تصور کنید هاست یک رستوران ایتالیایی خوشمزه است!

رستوران ایتالیایی دوست دارید؟ من که عاشق پاستا با پنیر هستم! خب، تصور کنیم که شما قصد دارید یک رستوران خیلی خفن در شهر افتتاح کنید.

در مرحله اول به دنبال کارهای اداری رفتید، مجوز های لازم را گرفتید و در نهایت اسم رستوران را به ثبت رساندید(مرحله انتخاب دامنه)

حالا زمانش رسیده که در یک خیابان (سرور)، فضایی برای رستوران اجاره کنید (هاست) و در واقع تمام میز و صندلی‌ها، تجهزات آشپزی، مواد اولیه (اطلاعات سایت) را در آن قرار دهید.

در ادامه مخاطبان که کم کم اسم رستوران شما را شنیده‌اند، می‌توانند با مراجعه به آدرستان به رستوران بیایند و بتوانید غذاهای لذیذتان را برایشان سرو کنید.

فکر می‌کنم حالا دستگیرتان شده باشد که هاست چیست. پس وقتش است که آن را به طور فنی‌تر بررسی کنیم تا بتوانیم بهترین هاست را برای سایتمان انتخاب کنیم.

آیا نمی‌شود به جای خرید هاست از کامپیوتر خودمان استفاده کنیم؟

خیالتان را راحت کنم پاسخ قطعی “خیر” است! وقتی شما هاست می‌خرید، در واقع یک حساب کاربری به شما اختصاص داده می‌شود. با توجه به هزینه‌ای که پرداخت کردید “حجم دیسک و مشخصات خاصی” از یک سرور را اجاره می‌کنید. شاید فکر کنید خب چه کاری است! اصلا هاست چیست من از فضای کامپیوتر خودم استفاده می‌کنم و اطلاعات سایتم را وارد سیستم خودم می‌کنم.

این کار عملا ممکن نیست. چون سرورها با کامپیوتر شخصی بسیار متفاوتند. کامپیوترهای ما با سخت‌افزارهای ضعیف‌تر و اینترنت محدود کار می‌کنند. اما سروری که هاست میزبانی ارائه می‌دهد بسیار قدرتمند، پر سرعت و با پهنای باند بالا است. به علاوه برای اینکه سایتتان برای بازدیدکننده‌ها همیشه در دسترس باشد، لازم است که آن را 24 ساعته روشن نگه دارید و به محض خاموش شدن سایتتان هم دیگر قابل نمایش نیست!

دکمه بازگشت به بالا