عمومیکسب و کار ایرانی

زمان مصرف کود پتاس برای گردو

کوددهی درخت گردو: آشنایی با بهترین زمان کوددهی

تغذیه گیاهان نقش اساسی در بهبود کمی و کیفی محصول دهی درختان دارد. از این رو برای دستیابی به میوه‌های خوش رنگ و خوش طعم و افزایش مقاومت محصول در برابر آفات و بیماریها و حتی افزایش مقاومت درخت در برابر تنش‌های محیطی و کاهش ریزش میوه؛ باید به تغذیه درختان گردو توجه نماییم. در این مطلب قصد داریم تا کوددهی نهال گردو روند بیشتر بدانیم.

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

بهترین زمان کوددهی درخت گردو در این شرایط انتخاب می شود:

    مرحله جوانه زنی

در مرحله جوانه زنی برای توسعه ریشه از کودهای محرک رشد ریشه استفاده نمایید. سولفات آمونیوم یا نیترات کلسیم گزینه مناسبی برای شما در این مرحله به حساب میایند.

    بعد از جوانه زنی و قبل از گلدهی

در مرحله جوانه زنی و پیش از گل دهی به علت کمبود فعالیت ریشه‌ها و کاهش جذب عناصر غذایی در اوایل بهار؛ میتوان از فروت ست و آمینو اسید به صورت محلول پاشی استفاده نمود. چرا که در این زمان خاک سرد است و قدرت جذب از طریق خاک وجود ندارد.

    در زمان ریزش گل و پس از گلدهی

در مرحله ریزش گل و پس از گلدهی نیز از یک NPK تعادلی استفاده نمایید. که عناصر به صورت متعادل در خاک قرار بگیرند. این کود به همراه یک ریز مغذی و اسیدهای آمینه برای افزایش رشد و تشکیل میوه‌های باکیفیت به صورت محلول پاشی روی درخت انجام میشوند. در این زمان برای اینکه کودهای موجود در خاک به خوبی جذب شوند؛ باید از گوگرد مایع به صورت آبیاری استفاده نمایید.

    فندقی شدن

مرحله فندقه میوه یکی از مهم ترین مراحل کوددهی به درختان محسوب میشود. در این مرحله از آهن و منگنز استفاده کنید. درختان برای تنفس به آهن احتیاج دارند. همچنین این دو عنصر از سیاه شدن مغز گردو پیشگیری مینمایند. کمبود آهن و منگنز میتواند موجب کاهش باردهی در درختان شود. در نتیجه افزودن کود آهن و منگنز به افزایش کیفیت میوه منجر خواهد شد. در این مرحله از سولو پتاس و سولفات آمونیوم استفاده نمایید. به ازای هر درخت میزان 40 گرم آهن را به صورت آبکود استفاده نموده و منگنز را محلول پاشی کنید.

    پوست نرم

مرحله بعدی کوددهی زمانی است که پوست گردو نرم است. در این مرحله برای کمک به رشد میوه و افزایش کیفیت بخش سخت آن؛ و همچنین پرشدن بهتر دانه، استفاده از کلسیم و پتاسیم لازم و ضروری است. (کلسیم بر)

    پر شدن مغز

پس از این مرحله نوبت به تکمیل مغز گردو میرسد. در این مرحله از اسیدهای آمینه و NPK با پتاس بالا استفاده نمایید.

  20 روز قبل از برداشت محصول

20 روز قبل از برداشت میوه از سولو پتاس به همراه آب آبیاری استفاده کنید.

نحوه کوددهی به درخت گردو

جهت رشد کافی درخت و محصولاتش شما باید علاوه بر شناخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو از نحوه کوددهی صحیح به نهال گردو نیز اطلاعات داشته باشید. کود مانند غذای کودک است و در رشد درخت و میوه‌هایش تاثیر به سزایی دارد. لذا نباید در انجام صحیح و به موقع آن کوتاهی کرد. البته انجام عمل کوددهی به همین راحتی نیست و علاوه بر شناخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو باید نحوه انجام آن را نیز به خوبی بدانید. از مهم‌ترین نکات در زمینه نحوه کوددهی صحیح به نهال گردو باید به نکات زیر توجه شود:

  • کود خاکی به هیچ عنوان نباید بر روی تنه درخت پاشیده شود و تاثیر بسیار بدی خواهد داشت. اگرچه برخی از باغداران قدیمی معتقدند با کوبیدن میخ آهنی به تنه درخت، میزان جذب آهن را افزایش می‌دهند شما باز هم باید در ترکیبات کود خود آهن داشته باشید و به این روش بسنده نکنید.
  • کود نباید به هیچ عنوان با ریشه درخت در تماس مستقیم باشد. با توجه به اینکه عمق ریشه درخت گردو تا عمق 5 متر و شعاع 7 متر گسترده می‌شود، باید در ریختن کود به این فاصله توجه کنید. در غیر این صورت ریشه خواهد سوخت و تمام تلاش‌های شما بر باد خواهد رفت.
  • بهترین روش جهت ریختن کود، ریختن آن بر روی خاک یا به روش چال کود است که باید کودها در سایه درخت و در ارتفاع کم چال شوند سپس با مقداری آب محل مورد نظر آبیاری گردد تا مواد معدنی به صورت محلول به ریشه‌ها برسد.
  • اگر قصد استفاده از کودهای سبز را دارید و میخواهید با کشت حبوبات در زمین زراعی این کار را انجام دهید؛ باید در فصل پاییز حبوبات را بکارید. البته چند ماه پس از کشت باید مقداری کود شامل پتاسیم و فسفر به خاک اضافه شود و پیش از گلدهی درخت بهترین زمان کود دهی درخت گردو به روش گیاهی است که در آن زمین را شخم زده و گیاهان را در خاک نزدیک درخت گردو قرار می‌دهید.

عناصر معدنی در خاک مناسب درخت گردو

لازم است  عناصر معدنی در خاک درخت گردو هر از چندی بررسی شوند، در غیر این صورت با وجود  تمام مراقبت هایی که در باغ گردوی خود انجام داده اید، به قدرت تنه و ریشه ی درختان گردو کمک نکرده اید و بهتر است بگوییم که تمام زحمات شمابه باد رفته اند.خاک دور ریشه باید حاوی مواد مغذی کافی باشد که گیاه به آن احتیاج دارد.  عناصر معدنی ممکن است همیشه در خاکهایی که کشت می کنیم ، به مقدار کافی وجود نداشته باشد. به خصوص مناطقی که در آن به دلیل کشت اولیه و کشت ناخودآگاه از نظر برخی مواد معدنی فقیرشده باشند.

کود مناسب برای درخت گردو

در هنگام کاشت درخت گردو دقت کنید که کود به چاله کاشت یا به عبارتی چالکود اضافه نکنید. این نوع تماس مستقیم با کود برای درخت جوان بسیار قوی است و می تواند باعث سوختن درخت و شاید باعث از بین رفتن درخت شود. از آنجا که یک سال قبل از کاشت، خاک را آزمایش کرده و اصلاح کرده اید، در اولین سال رشد کود نباید استفاده شود.تعیین مقدار کود مورد استفاده اندازه گیری تنه درخت در سطح زمین است.

برای درختان جوان با قطر زیر۵۰ سانتی متر، ۰.۵ کیلوگرم از هر کود نیتروژن، فسفر و پتاسیم (N,P,K) باید در زیر سایبان پخش شود. برای درختان با قطر بزرگ تر، از 0.9 کیلوگرم کود استفاده کنید. نیازبه کود را می توان با سرعت رشد درخت نیز ارزیابی کرد. درختانی که میوه تولید می کنند باید رشد نهایی 10 تا 20 سانتی متر سالانه را نشان دهند. درختان جوان تر که هنوز تولید محصول ندارند، باید این نرخ رشد را دو برابر کنند.

مقدار مصرف کود پتاس برای هر درخت چقدر است؟

درختان و گیاهان همانند انسان ها به دنبال تلاش برای ساختن فتوسنتز و غذای خود هستند. اما در واقع چه انسان ها و چه گیاهان برای رشد بهتر و زندگی بهتر نیاز به مواد غذایی دارد که یکی از انها پتاسیم می باشد. در صورتی که خاک به خودی خود دارای پتاسیم نباشد باید از کود  پتاسیم برای رشد بهتر درختان کمک بگیریم. در صورتی که رد زمان مناسب از کود پتاسیم برای درختان استفاده شود شاهد میوه دهی و گل دهی بسیار مطلوب از گیاهان خواهیم بود.

در واقع پتاس این عمل را انجام می دهد که در برابر افات و کک ها درختان را مقاوم می سازد. در صورت ساتفاده نکردن از پتاسیم ممکن است گیاه شما به نابودی کشیده شود. بهتر است پیش از خرید، مقدار مصرف کود پتاس برای هر درخت را بدانید.

چرا پتاسیم برای درخت نیاز است؟

زمانی از کود پتاسیم استفاده می کنیم که خاک به خودی خود دارای پتاسیم نباشد از همین رو برای دور نگه داشتن افات از درختان باید پتاسیم را به خاک اضاف کنیم.البته لازم به ذکر است که باید در زمان های مناسب از این کود برای درختان استفاده کنیم. کود پتاسیم سب بمی شود تا میوه های درشت و خوشرنگی  توسط درخت تولید شود در واقع نقش اساسی در قسمت بیولوژیکی دارد. علاوه بر این، باعث می شود تا ریشه به خوبی رشد کرده و از خشکی نجات پیدا کند.

انواع کود پتاسیم

کود پتاسیم همانند دیگر کودها، در سه نوع مایع، گرانوله و پودری وجود دارد. هر نوع از این کودها ویژگی خاص خود را دارند و طرز مصرف آنها نیز با هم تفاوت دراد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

کود پتاسیم مایع

کود پتاسیم مایع معمولاً با رقیق کردن در آب استفاده می‌شود و به راحتی در دسترس گیاه است، همچنین پس از استفاده به سرعت جذب ریشه گیاه می‌شود.در شرایطی که متوجه شدید گیاه شما نیاز مبرم به پتاسیم دارد بدون هدر دادن وقت باید از کود پتاسیم مایع استفاده کنید.

کود پتاسیم پودری

کود پتاسیم پودری، همانطور که از نام ان پیداست به صورت پودر می بادش و در اب مخلوط می شود این نوع کود نیز دااری جذب بالا می باشد اما در صورتی که درختان شما نیاز به کودپتاسیم مبرم داشت حتما از کود پتاسیم مایع استفاده کنید.

کود پتاسیم گرانوله

کود پتاسیم گرانوله به صورت پودر های درشت می باشد که دارای ترکیبات زیادی در خود می باشد. این مقدار از کود جامد را در کنار درختان ریخته و در ادامه در زمان ابیاری در اب حل می شوند و به ریشه درخت می رسند.

کود NPK 20 20 20 (کود سه بیست)

حاوی ۲۰ درصد نیتروژن، ۲۰ درصد فسفر و ۲۰ درصد پتاسیم است. این نوع از کود برای تمامی دوره های درختان مناسب است که باعث رشد بهتر گیاهان می شود.

دکمه بازگشت به بالا