اجتماعیکسب و کار ایرانی

کاربرد چسب آکواریوم یا چسب درزگیر سیلیکونی

چسب آکواریوم چیست؟

چسب آکواریوم یا چسب سیلیکون از ترکیب سیلیکون و اکسیژن که هردو دارای ویژگی فوق العاده ای هستند تولید شده اند. این دو ماده چون از نظر ساختار مولکولی بافت محکمی دارند سبب به وجود آمدن چسبی مقاوم شده اند. این چسب ها از خانواده چسب های مایع به حساب می‌ آیند و معمولا به صورت ژل می باشند. چسب آکواریوم به دلیل ماندگاری بسیار زیادی که دارد از لحاظ شیمیایی و حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و عایق مناسبی برای رطوبت است و برای هر آب و هوایی مناسب است.جهت اطلاع از قیمت چسب آکواریوم لطفا کلیک کنید

کاربرد چسب آکواریوم آب بندی و درزگیری می باشد. می‌توان از آن برای چسباندن تمامی سطوح از جمله کاشی، سرامیک، شیشه و… استفاده کرد. برای استفاده راحت تر آن ها را داخل تیوب های فشاری به فروش می رسند.

کاربرد چسب آکواریوم از نظر ترکیب شیمیایی

این چسب ها تنها ترکیب متفاوتی دارند.از مهم ترین آنها می توان به چسب خنثی (طبیعی) و چسب استوکسی (اسیدی) اشاره کرد. از کاربرد خنثی می توان برای استفاده در پشت آینه های جیوه ای اشاره کرد زیرا با جیوه واکنشی انجام نمی دهند و در زمان خشک شدن الکل و ماده غیر اسیدی آزاد می کنند. چسب استوکسی یکی از مقاوم ترین چسب های سیلیکونی است که در زمان خشک شدن بوی شبیه سرکه دارد و در درزگیری شیشه های ساختمان، کاشی کاری و مصارف صنعتی به کار می رود.

کاربرد چسب آکواریوم براساس رنگ

1. بی رنگ

کاربرد چسب آکواریوم بی رنگ، چسباندن شیشه های آکواریوم و سینک ظرفشویی می باشد زیرا بی رنگ می باشد و رنگ آن روی سینک مشخص نیست.

2. قرمز

چسب آکواریوم قرمز، یکی از مقاوم ترین چسب هاست که به عنوان واشر و چسب واشر مورد استفاده قرار می گیرد.

3. سفید

چسب آکواریوم سفید برای درزگیری روشویی، وان حمام، سینک ظرفشویی به کار می رود.

4. مشکی

چسب آکواریوم مشکی برای چسباندن شیشه اتومبیل به بدنه به کار می رود.

 مزایای کاربرد چسب آکواریوم

  • خاصیت الاستیک
  • ماندگاری بسیار طولانی
  • قدرت چسبندگی زیاد
  • ضد آب
  • مقاومت در برابر آب و رطوبت
  • مقاومت در برابر اشعه های مختلف
  • مناسب برای استفاده روی سطوح نامتعارف
  • مناسب برای استفاده با انواع اسیدها و حلال های آلی
  • عایق مناسب در برابر صدا و حرارت

قابلیت های کاربرد چسب آکواریوم کدامند؟

چسب سیلیکون به دلیل مقاومت زیاد داری قابلیت های بسیاری است که در زیر به چند مورد اشاره می کنیم:

مقاومت بالا در برابر دما و تغییرات دما

بهترین دمای استفاده از چسب آکواریوم دمای مثبت پنج تا مثبت چهل درجه سانتی گراد است. البته می توان در دمای منفی هفتاد و پنج تا دمای مثبت دویست درجه سانتی گراد استفاده کرد. این چسب برای دماهای بالاتر مانند دمای 300 درجه نیز به کار می رود به همین دلیل گاهی به آنها نسوز می گویند.

حالت کشسانی

بافت ژل مانند به آن قدرت کشسانی و حالت کششی ویژه ای داده و اغلب به صورت لوله های تفنگی یا فشاری به فروش می رسد. با کمی فشار چسب به سطح مورد نظر تزریق می شود.

عایق حرارتی

کاربرد چسب آکواریوم که در برابر انتقال حرارت مقاومت خوبی دارد و به دلیل وجود اکسیژن و سیلیکون به عنوان عایق حرارتی به کار می رود درزگیری پنجره ها می باشد. در فصول سرد سال می توان درزهای پنجره ها را با این چسب گرفت و مانع ورود هوای سرد به داخل شد.

نارسایی

سیلیکون ماده ای نارساناست و دربرابر جریان های الکتریکی دچار شکست مولکولی نخواهد شد.

 کاربرد چسب آکواریوم یا چسب سیلیکون

تعمیرات منزل

بیشترین کاربرد چسب آکواریوم در امور تعمیراتی و بازسازی منزل می باشد. این چسب به علت خاصیت ضد آب داشتن، برای پرکردن سوراخ ها و ترک ها همچنین آب بندی فاصله بین سینک ظرفشویی و سرویس بهداشتی و جاهایی که با آب زیاد سروکار دارید مانند کف حمام به کار می رود.

ساخت آکواریوم شیشه ای

کاربرد چسب آکواریوم ساخت آکواریوم شیشه ای به دلیل مقاومت طولانی دربرابر آب و فشار زیاد می باشد. این چسب به راحتی ورقه های شیشه ای را به یک دیگر متصل می کند.

چسباندن شیشه ها

خاصیت ویژه ای برای چسباندن شیشه دارد.

استفاده در صنعت

صنعت اتومبیل و خودرو سازی یکی از معروف ترین صنعت هاست که از چسب سیلیکون برای متصل کردن واشر و آب بندی قطعات بدنه به کار می رود همچنین در صنعت یخچال سازی کاربرد دارد.

استفاده در ساختمان سازی

در نمای ساختمان، شیشه، نمای کامپوزیت مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده در زیردریایی ها

به دلیل ضدآب بودن در زیردریایی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

چسب آکواریوم چگونه از روی لباس پاک می شود؟

چسب آکواریوم به راحتی و به کمک پارچه از روی لباس پاک می شود. توصیه می‌شود قبل از خشک شدن چسب را از روی لباس پاک کنید زیرا بعد از خشک شدن دیرتر پاک می شود. اگر به راحتی پاک نشد می توان با استون و سرکه آن را تمیز کرد.

کدام درزگیر سیلیکونی برای کدام کاربرد مناسب است؟

چسب آکواریوم یا همان چسب درزگیر سیلیکونی،یکی از کاربردی ترین چسب ها در امور عمومی و خانگی،و تاسیساتی و ساختمانی و بعضا صنعتی می باشد. این نوع چسب از سیلیکون ساخته شده و یک عایق بسیار مناسب برای رطوبت می باشد و از نفوذ آب به سطوح زیرین جلوگیری می کند.

از ویژگی های مهم چسب آکواریوم،مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی مختلف،طول عمر و ماندگاری بالا،مقاومت شیمیایی و عایق بودن آن،قدرت چسبندگی بالا به سطوح مختلف و خاصیت الاستیک،ضد قارچ و ضد کپک بودن و عدم رنگ پذیری می باشد.

ویژگی مهم دیگر این است که چسب آکواریوم قابلیت استفاده روی اکثر سطوح با جنس مختلف از انواع پلاستیک،سرامیک،کاشی،آلومینیوم،چوب،استیل،pvc،گرانیت،پلکسی و… را دارد.بسیاری از اتصالات می توانند در خانه به وسیله چسب آکواریوم انجام شوند.

به همین دلیل این چسب یک وسیله کاربردی و مهم در خانه می باشد.البته اگر از دسته افرادی باشید که به اصطلاح دست به آچار هستند.چسب آکواریوم در کارهای نصب و تعمیراتی بسیار کاربردی می باشد.

در واقع بیش تر افراد با این نوع کاربرد چسب آکواریوم آشنا هستند.چسب آکواریوم برای پرکردن درزها،ترک ها،فاصله های بین سطوح مختلف و به خصوص در محیط های مرطوب و… کاربرد دارد.

از چسب آکواریوم در زمان نصب پنجره و شیشه،در ساخت آکواریوم،و در محیط های بهداشتی برای درزگیری و در نصب سینک ظرفشویی برای ایجاد عایق رطوبت در سطوح اطراف آن استفاده می شود.از این چسب درزگیر سیلیکونی حتی در واحدهای تولیدی،در ساخت لوازم خانگی مانند یخچال و … نیز استفاده می شود.از چسب آکواریوم در ساخت ربات ها نیز استفاده می شود.

چسب آکواریوم شکلی ژل مانند دارد و به طور رایج در قوطی های استوانه ای و با سری مخروطی بلند و باریک در بازار به فروش می رسد.

LMA) Low Modulus Acetoxy)چسب های آکواریوم

این نوع چسب درزگیر سیلیکونی اسیدی (sealants) بسیار ارزان قیمت و اقتصادی(cost effective)هستند و برای انواع مختلفی از کاربرد های عمومی ساختمان ،بهداشتی(زمانی که آنها حاوی مواد آنتی باکتریال باشند) و همچنین برای پر کردن انواع درز ها و شکاف ها استفاده می شوند و به بسیاری از مواد ساختمانی قابلیت چسبندگی دارند و به عنوان چسب سیلیکون همه کاره نیز در بازار شناخته می شود.

(Low Modulus Neutral( LMN چسب های آکواریوم

این نوع چسب درزگیر سیلیکونی خنثی یا همان چسب آکواریوم Neutral بهترین گزینه برای آب بندی پنجره های (UPVC Window) یا چهارچوب در (Door Frames) می باشد.این نوع چسب درزگیر سیلیکونی چسبندگی، انعطاف و طول عمر بالاتری نسبت به LMA دارند.

HMN)High Modulus Acetoxy)چسب های آکواریوم

این نوع چسب ها بهترین گزینه برای آببندی و درزگیری سرویس های بهداشتی ،سینک و وان حمام می باشد این نوع درزگیر سیلیکون در مقابل نفوذ رطوبت و آب بسیار مقاوم می باشند همچنین در صورت وجود fungicide آنتی باکتریال و ضد قارچ هستند.

(General purpose and builders silicone)درزگیر های سیلیکون های ساختمانی و عمومی

این نوع چسب های آکواریوم عمومی،چسبندگی لازم برای کلیه سطوح ساختمانی را فراهم می کند و خواص چسبندگی و ضد رطوبت بودن و انعطاف پذیری نسبی دارند،ولی به دلیل عدم وجود fungicide خواص ضد قارچ کمی دارند و همچنین امکان تغییر رنگ و کپک زدگی را دارند.

(Sanitary silicone)درزگیرهای سیلیکونی بهداشتی

این نوع چسب های آکواریوم،حاوی مواد قوی قارچ کش و آنتی باکتریال می باشد ،قالب پذیری بسیار کمی دارد و در طول مدت تغییر شکل نمی دهد،به دلیل همسطحی ایجاد شد توسط درزگیر سیلیکون تمیز کردن آن بسیار راحت می باشد.

(Glazing Silicone)چسب درزگیر سیلیکونی شفاف

این نوع چسب های درزگیر سیلیکونی(چسب آکواریوم) در زمان خشک شدن کامل بسیار شفاف و بیرنگ می شوند همچنین چسبندگی بسیار خوبی به شیشه دارند بیشتر کاربرد آن در درزگیری اطراف شیشه،چسباندن پنل های شیشه ایی ،درب و پنجره می باشد.

انواع چسب درزگیر سیلیکونی Silicone Sealant types :

درزگیر های سیلیکونی مخصوص چهارچوب،فریم، در و پنجره(Frame Sealant Silicone):

این نوع درزگیر سیلیکونی برای کار در شرایط سخت و کشش جانبی زیاد طراحی شده است.همچنین مقاومت بالایی نسبت به تابش اشعه ماوراء بنفش(UV)دارند.این نوع چسب درزگیر سیلیکونی به بیشتر مواد ساختمانی چسبندگی لازم را دارند. این نوع برای چسباندن اطراف پنجره ها و فریم های در طراحی شده است. اغلب در رنگ های مختلف برای مطابقت با چوب و دیگر مواد ارائه می شود.

چسب درزگیر سیلیکونی با گرید صنایع غذایی و بهداشتی(Food Safe Silicone):

یک نوع چسب درزگیر سیلیکون با حداقل سمیت(very low toxicity)برای کاربردهای که در تماس با مواد غذایی طراحی شده است. اغلب برای آب بندی داخل یخچال ها استفاده می شود.

چسب درزگیر سیلیکونی با قابلیت کارکرد در دمای بالا(High Temperature Silicone)

این نوع چسب سیلیکون برای کار در دمای بسیار بالا پس از cure شدن طراحی شده و قابلیت مقاومت تا ۲۶۰ درجه سانتیگراد و در موارد خاص تا ۳۰۰ درجه را دارد این نوع از چسب ها اغلب در برنامه های کاربردی در تجهیزات الکتریکی و صنعتی و برای ایجاد عایق بین سطوح درجه حرارت بالا یافت می شوند.

چسب های درزگیر سیلیکونی برای ساخت آکواریوم (Aquarium Silicone)

یک سیلیکون بسیار سخت (tough )که برای چسباندن و آب بندی شیشه در ساخت آکواریوم طراحی شده است. استفاده از سیلیکون های ساختمانی برای ساخت مخازن ماهی و آکواریوم توصیه نمی شوند.

برگرفته از: سایت ترب

دکمه بازگشت به بالا