اجتماعی

۶۳۰۰ نفر در اصفهان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفتند – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار آنلاین، سید احمد امامیه صبح پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه روز هفدهم شهریور (هشت سپتامبر) روز جهانی سوادآموزی است، اظهار داشت: در طول سال تحصیلی گذشته، برنامه‌های متعددی در حوزه سوادآموزی استان اصفهان انجام شد و بیش از ۶۳۰۰ نفر در قالب یک هزار و ۱۶۴ کلاس درس، تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفتند.

وی ادامه داد: اگر هر مدرسه استان اصفهان، به طور میانگین ۲۰۰ دانش‌آموز داشته باشد، به تعبیری می‌توان گفت که حوزه سوادآموزی استان اصفهان در سال تحصیلی گذشته ۳۱ مدرسه را تحت پوشش داشته است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان ضمن تقدیر از زحمات کارشناسان سوادآموزی آموزش و پرورش استان، خاطرنشان کرد: سال تحصیلی سوادآموزی، از شهریورماه آغاز می‌شود و در حال حاضر، ظرفیت شهرستان‌ها و نواحی مشخص و به نواحی و مناطق ابلاغ شده است و تلاش می‌کنیم این ظرفیت را به‌صورت حداکثری تحت پوشش قرار دهیم.

امامیه با اشاره به وضعیت سوادآموزی در استان اصفهان ابراز داشت: در حال حاضر، در استان اصفهان آمار افراد جامانده از سواد یا کم‌سواد در بازه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، احصا شده و برنامه‌ریزی‌های لازم صورت‌گرفته است.

وی اضافه کرد: حجم ابلاغی سازمان سوادآموزی کشور برای سال تحصیلی پیشرو ۱۱ هزار نفر است که شناسایی، جذب، آموزش و نگهداشت آن‌ها فرایندی دشوار است که مجموعه معاونت سوادآموزی در حال تلاش برای عملیاتی‌کردن برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته هستند.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان طرح شتاب‌بخشی به ارتقای سطح سواد استان را یکی از طرح‌های این معاونت برای سال تحصیلی پیشرو دانست و گفت: این طرح به کمک دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در سطح استان اجرا خواهد شد تا علاوه بر ۱۱ هزار نفر حجم ابلاغی سازمان سوادآموزی، تعداد قابل‌توجه دیگری از افراد در دستگاه‌ها، نهادها، ارگان‌ها و مجامع خیریه تحت پوشش قرار گیرند و بتوانند به‌زودی از نعمت خواندن و نوشتن و سواد بهره‌مند شوند.

امامیه ادامه داد: توانمندسازی آموزش‌دهندگان و کادر اداری برای آشنایی با شیوه‌های نوین سوادآموزی از دیگر برنامه‌های معاونت سوادآموزی برای سال تحصیلی پیشرو است و همچنین توجه به مهارت‌آموزی سوادآموزان در کلاس‌های حرفه‌آموزی و مهارت‌آموزی نیز از برنامه‌های پیشرو است.

وی با بیان اینکه افزایش مراکز یادگیری محلی در دستور کار است، اظهار داشت: می‌کوشیم تا در مناطقی که تجمع جاماندگان از سواد وجود دارد، با افتتاح این قبیل مراکز، شرایط سوادآموزی و یادگیری مهارت‌های زندگی، فنی و حرفه‌ای برای آن‌ها فراهم کنیم.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه تلاش می‌کنیم تا از ظرفیت خیران در استان اصفهان بهره ببریم، خاطر نشان کرد: با برنامه‌های مختلف، در مسیر تحقق ریشه‌کنی بی‌سوادی که از اهداف مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است حرکت می‌کنیم تا قدمی برای شکوفایی استعدادهای جاماندگان از سوادآموزی برداریم.

بخش مطالب اجتماعی

پژوهشگر جامعه‌شناسی با تمرکز بر مسائل تربیتی و آموزشی در جامعه.
دکمه بازگشت به بالا