عمومی

۱۱ گیاه دارویی و مکمل برای مبارزه با افسردگی

اختلالات افسردگی با دارو و روان درمانی درمان می شود. تغییر سبک زندگی ، از جمله تغییر در رژیم غذایی و مصرف برخی مکمل ها ، همچنین می تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند.

به گزارش یومیر عصر ایران وی به نقل از Healthline نوشت: افسردگی نوعی اختلال خلقی است که سالانه افراد زیادی را در سراسر جهان مبتلا می کند.

در زیر طبقه بندی اختلالات افسردگی وجود دارد که دارای خصوصیاتی مانند غم و اندوه ، خلق و خوی تحریک پذیر ، احساس پوچی و تغییرات شناختی است که بر عملکرد فرد تأثیر می گذارد:

اختلال افسردگی شدید

بی نظمی در بی نظمی

اختلال افسردگی مداوم

اختلال قبل از قاعدگی

اختلال افسردگی به دلیل سایر شرایط پزشکی

اختلالات افسردگی با دارو و روان درمانی درمان می شود. تغییر سبک زندگی ، از جمله تغییر در رژیم غذایی و مصرف برخی مکمل ها ، همچنین می تواند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. به عنوان مثال ، تحقیقات نشان می دهد که برخی از ویتامین ها ، مواد معدنی ، گیاهان و سایر ترکیبات ممکن است به ویژه در تسکین علائم افسردگی موثر باشند.

در اینجا 11 مکمل وجود دارد که می تواند برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد.

اسیدهای چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 چربی های اساسی هستند. این بدان معناست که شما باید آنها را از رژیم خود دریافت کنید. برخی مطالعات نشان می دهد که مکمل های امگا 3 می توانند به درمان افسردگی کمک کنند. تجزیه و تحلیل یک آزمایش تصادفی در سال 2020 ، که شامل داده های 638 زن بود ، نشان داد که مکمل های امگا 3 علائم افسردگی را در زنان باردار و پس از زایمان به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

مکمل های غذایی با نسبت بالاتر اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) اثبات شده موثرتر از اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) است. این دو اسیدهای چرب امگا 3 هستند که به وفور در غذاهای دریایی وجود دارد.

مطالعه دیگری که شامل 26 مطالعه و داده از 2160 شرکت کننده بود ، نشان داد که مکمل های امگا 3 در درمان علائم افسردگی تأثیر مثبتی دارند. به طور خاص ، محققان خاطرنشان كردند كه مكمل هاي حاوي 60٪ يا بيشتر اسيد ايكوزاپنتانوئيك در دوز يك گرم يا كمتر در روز بيشترين اثر را داشتند.

در حالی که نتایج این مطالعات امیدوار کننده است ، اما مطالعات دیگر نتایج سازگار نداشته اند. به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که مکمل های امگا 3 علائم افسردگی را در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی کاهش نمی دهد.

مکمل های امگا 3 به طور کلی توسط بدن تحمل می شوند و یک افزودنی سالم به رژیم غذایی هستند. مردم علاقه ای به خوردن ماهی های چرب ندارند. آنها همچنین می توانند به درمان افسردگی در جمعیت های خاص کمک کنند. با این حال ، تحقیقات بیشتری لازم است.

N- استیل سیستئین

N- استیل سیستئین پیش ماده آمینو اسیدهای L- سیستئین و گلوتاتیون است. گلوتاتیون یکی از مهمترین آنتی اکسیدانهای بدن است و برای تنظیم التهاب و محافظت از سلولها در برابر آسیب اکسیداتیو ضروری است.

نشان داده شده است که N- استیل سیستئین از جمله افزایش سطح گلوتاتیون در بدن ، فواید زیادی برای سلامتی دارد.

مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به افسردگی به احتمال زیاد دارای سطوح بالاتری از سایتوکاین های التهابی مانند پروتئین واکنش پذیر C ، اینترلوکین -6 و فاکتور نکروز تومور آلفا هستند. مصرف N- استیل سیستئین می تواند به کاهش التهاب و تسکین علائم افسردگی کمک کند.

علاوه بر این ، N-استیل سیستئین باعث افزایش ناهنجاری های انتقال دهنده عصبی در افراد مبتلا به اختلالات روانی می شود. اختلالات انتقال دهنده های عصبی ، مانند دوپامین و گلوتامات ، ممکن است با اختلالات خلقی و اسکیزوفرنی همراه باشد.

یک مطالعه در سال 2016 روی پنج مطالعه نشان داد که N-استیل سیستئین به طور قابل توجهی علائم افسردگی را کاهش می دهد و عملکرد را در افراد مبتلا به افسردگی در مقایسه با درمان دارونما بهبود می بخشد. علاوه بر این ، N- استیل سیستئین بی خطر بوده و توسط بدن تحمل می شود.

زعفران

زعفران ادویه ای غنی از ترکیبات آنتی اکسیدانی از جمله کاروتنوئیدهای کروسین و کروستین است. زعفران به عنوان یک درمان طبیعی برای افسردگی نتایج امیدوار کننده ای را نشان داده است.

مطالعات نشان داده است افزایش میزان انتقال دهنده عصبی تغییر دهنده خلق و خو به نام سروتونین در مغز است. اگرچه به طور دقیق نحوه کار این فرآیند مشخص نیست ، اما اعتقاد بر این است که زعفران جذب سروتونین را مهار می کند و بنابراین این انتقال دهنده عصبی برای مدت زمان طولانی تری در مغز باقی می ماند.

تجزیه و تحلیل پنج آزمایش تصادفی نشان داد که مکمل زعفران در بزرگسالان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی در مقایسه با درمان دارونما به طور قابل توجهی علائم افسردگی را کاهش می دهد.

علاوه بر این ، نشان داده شده است که مکمل های زعفران اثری مشابه با داروهای ضد افسردگی در کاهش علائم افسردگی دارند.

با این حال ، برای دستیابی به نتیجه گیری قطعی در مورد توانایی زعفران برای کمک به درمان افسردگی ، تحقیقات بیشتری لازم است.

ویتامین D

ویتامین D یک ماده مغذی مهم است که نقش مهمی در بدن دارد. متأسفانه بسیاری از افراد ، از جمله مبتلایان به افسردگی ، سطح کافی ویتامین D در بدن ندارند.

تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به افسردگی به میزان کم و یا کمبود ویتامین D در بدن خود دارند.

ویتامین D از طریق چندین مکانیسم ، از جمله کاهش التهاب ، تنظیم خلق و خو و محافظت در برابر اختلال عملکرد عصبی ، با افسردگی مقابله می کند.

مطالعه چهار کارآزمایی تصادفی در سال 2019 نشان داد که مکمل های ویتامین D در افراد مبتلا به افسردگی شدید دارای مزایای بالینی است.

علاوه بر این ، یک مطالعه در سال 2020 در مورد افراد مبتلا به افسردگی که فاقد ویتامین D بودند ، با تزریق 300000 واحد بین المللی ویتامین D به همراه درمان معمول آنها ، علائم افسردگی ، کیفیت زندگی و شدت بیماری را بهبود بخشید.

با این حال ، مطالعه 61 مطالعه در سال 2020 نشان داد که اگرچه سطح ویتامین D با علائم افسردگی و مکمل های غذایی همراه است ، اما ممکن است قبل از معرفی ویتامین D به عنوان یک درمان جهانی برای افسردگی ، کمک کند. شواهد بیشتری لازم است.

رادیولا

رودیولا یک گیاه دارویی است که می تواند تعدادی از مزایای بالقوه سلامتی را به عنوان یک مکمل ارائه دهد. این موارد شامل کاهش علائم افسردگی و بهبود پاسخ استرس در بدن است که می تواند به بدن کمک کند تا خود را با شرایط استرس سازگار کند.

این گیاه به دلیل توانایی تقویت اتصال سلولهای عصبی و کاهش فعالیت بیش از حد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال ممکن است اثرات ضد افسردگی داشته باشد.

محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال یک سیستم پیچیده است که پاسخ استرس بدن را تنظیم می کند. مطالعات نشان می دهد که فعالیت بیش از حد محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال ممکن است با افسردگی اساسی همراه باشد.

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های Rodiola ممکن است برای افراد مبتلا به افسردگی مفید باشد.

ویتامین های گروه B

ویتامین های گروه B نقش مهمی در عملکرد عصب و تنظیم خلق و خو دارند. ویتامین های گروه B از جمله فولات ، B12 و B6 برای تولید و تنظیم انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین ، اسید گاما آمینوبوتیریک و دوپامین مورد نیاز است.

تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 و فولات می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد و مصرف مکمل های غذایی با این مواد مغذی می تواند به کاهش علائم افسردگی در برخی افراد کمک کند.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که مکمل های اولیه ویتامین B12 می تواند شروع افسردگی را به تأخیر بیندازد و اثرات ضد افسردگی را بهبود بخشد.

ثابت شده است که ویتامین B6 در ترکیب با سایر مواد مغذی مانند تریپتوفان و نیکوتینامید ، نوعی ویتامین B3 می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد.

روی

روی ماده معدنی مهمی برای سلامت مغز و تنظیم مسیرهای انتقال دهنده عصبی است. روی همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است.

کمبود روی به شدت با افزایش خطر افسردگی و شدت علائم افسردگی ارتباط دارد.

تجزیه و تحلیل 17 مطالعه نشان داد که سطح روی در خون افراد مبتلا به افسردگی 0.12 میکروگرم / میلی لیتر کمتر از افراد بدون این بیماری است. این تجزیه و تحلیل همچنین کمبود روی بیشتر را با علائم افسردگی بیشتر مرتبط دانست.

مطالعه دیگری که شامل چهار کارآزمایی تصادفی بود نشان داد که علائمی در شرکت کنندگانی که از مکمل های روی به همراه داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند ، کاهش یافت.

S-آدنوزیل-متیونین

S-adenosylmethionine یک ترکیب حاوی گوگرد است که نشان داده شده است در درمان افسردگی امیدوار کننده است. این ترکیب به طور طبیعی در بدن وجود دارد و نقش مهمی در عملکرد مغز دارد.

مطالعه ای روی هشت مطالعه در سال 2020 نشان داد که مصرف S-adenosylmethionine به تنهایی یا همراه با داروهای ضد افسردگی به بهبود علائم در افراد مبتلا به اختلال افسردگی شدید کمک می کند.

مخمر جان

خار مریم یک گیاه دارویی است که نشان داده شده است علائم افسردگی را کاهش می دهد.

مطالعه 35 مطالعه در سال 2016 نشان داد که درمان گیاه سنت جان به کاهش علائم در افراد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​کمک می کند. با این حال ، این مکمل در درمان افسردگی بسیار موثر نبوده است.

لازم به ذکر است که مکمل های خار مریم ، مانند بسیاری از گیاهان دیگر ، می توانند در دارویی که فرد استفاده می کند تداخل ایجاد کنند. این گیاه همچنین می تواند با برخی از داروهای ضد افسردگی تداخل داشته و منجر به عوارض جانبی بالقوه خطرناکی شود.

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی مهم است که به تسکین افسردگی کمک می کند. کمبود منیزیم در میان افراد مبتلا به افسردگی شایع است و تحقیقات نشان می دهد که مکمل ها می توانند به کاهش علائم افسردگی کمک کنند.

مطالعه ای روی 126 فرد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط ​​نشان داد که مصرف 248 میلی گرم منیزیم در روز به مدت شش هفته ، علائم افسردگی را در مقایسه با درمان دارونما بهبود می بخشد.

کراتینه

کراتین یک اسید آلی است که نقش مهمی در حفظ انرژی مغز دارد. تصور می شود که تغییر در سطح انرژی مغز در افسردگی نقش دارد.

برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های کراتین با دوز 2 تا 10 گرم در روز می تواند علائم افسردگی را در افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی کاهش دهد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا