اقتصادی

کاهش چشمگیر حباب سکه در اولین هفته معاملات رسمی بازار در سال جدید

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به روند معاملات بازار سکه و طلا در نخستین هفته رسمی فعالیت بازار در سال جدید، از کاهش چشمگیر حباب سکه به میزان یک و نیم میلیون تومان آن هم در شرایطی که بازار سکه و طلا تحت تاثیر نوسان افزایشی نرخ ارز و افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی تا حدودی صعودی پیش رفت، خبر داد و اعلام کرد برخلاف افزایش قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا، کوچکترین قطع سکه (سکه‌های یک گرمی) با کاهش ٢٠٠ هزار تومانی نسبت به اولین معاملات، هفته را به پایان رساند.

نادر بذرافشان در گفت‌وگو با یومیر، در رابطه با وضعیت بازار سکه و طلا در اولین هفته از بازگشایی بازار سکه و طلا بصورت رسمی در سال جدید، اظهار کرد: پس از تعطیلی دو هفته‌ای، بازار از روز دوشنبه شروع به‌کار کرد اما با توجه به اینکه در ماه رمضان هستیم، هیچگونه تقاضای هیجانی و کاذبی در بازار دیده نشد؛ حتی تا حدودی کاهش تقاضا هم طبق سنوات گذشته (در ماه رمضان) وجود داشت و آرامش بر بازار سکه و طلا حاکم بود.  

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: تا حدودی نوسان نرخ ارز در بازار داخلی و البته افزایش ۴٣ دلاری اونس جهانی سبب شد که کمی در بازار سکه و طلا روند افزایشی را شاهد باشیم، اما همانطور که اشاره شد این روند صعودی منجر به تشدید تقاضا در بازار نشد. بازار در ثبات نسبی خوبی قرار دارد و روال عادی خود را طی می‌کند و هیچگونه التهابی در بازار وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه ما به مردم این است که هر زمان (به‌ویژه در شرایط فعلی که بازار از ثبات نسبی برخوردار است) تصمیم به خرید و فروش سکه و طلا دارند، با توجه اینکه طی ماه‌های گذشته، قیمت‌ها به تعادل و ثبات نسبی رسیده است، منتظر افزایش یا کاهش خاص نباشند و مبادلات خود را در مورد سکه و مصنوعات طلا انجام دهند و نگران نباشند.  

این مقام صنفی پیش‌بینی کرد: برای هفته آینده نیز به نظر می‌رسد که چنانچه نوسان خاصی در بازارهای جهانی رخ ندهد و باتوجه به اینکه مجدد قرار است از فردا (شنبه) عرضه ربع سکه از سر گرفته شود، ثبات بازار احتمالا ادامه‌دار خواهد بود و نوسان‌ها در حدود همان یک تا سه درصد افزایش/ کاهش باشد و تغییرات چندانی نخواهیم داشت.

بذرافشان در رابطه با تغییرات قیمت‌ها از روز دوشنبه (آغاز بازار رسمی سکه و طلا) تا پایان هفته، اعلام کرد: همانطور که اشاره شد، اونس جهانی طلا حدود ۴٣ دلار افزایش را تجربه کرد و آخرین قیمت ٢٠١٧ دلار ثبت شد. در مجموع در بازار داخل هر مثقال طلای ١٧ عیار بطور میانگین ١٨۵ هزار تومان افزایش قیمت داشت و به ١١ میلیون و ١٢٠ هزار تومان در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) رسید. هر گرم طلای ١٨ عیار نیز با ۴٢ هزار تومان افزایش به دو میلیون و ۵۶٧ هزار تومان به‌ازای هر گرم رشد بها داشت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در بازار سکه نیز نوسان چندانی وجود نداشت. هر قطعه سکه تمام طرح جدید با ۴٠٠ هزار تومان افزایش به ٣١ میلیون و ۴٠٠ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ٢٠٠ هزار تومان افزایش به ٢٨ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه در آخرین معاملات هفته نسبت به روز نخست معاملات (دوشنبه) هریک میانگین افزایش ٣٠٠ هزار تومانی را تجربه کرده و بازار را با قیمت‌های ١٨ میلیون و ٩٠٠ هزار تومان برای هر قطعه نیم سکه و ١١ میلیون و ٧٠٠ هزار تومان برای هر قطعه ربع سکه به پایان رساند. برخلاف افزایش بهای همه قطعات سکه و طلا، سکه‌های یک گرمی با کاهش قیمت مواجه شد و در آخرین معاملات هفته شش میلیون و ۵٠٠ هزار تومان قیمت داشت که ٢٠٠ هزار تومان ارزان‌تر از قیمت آن در روز دوشنبه بود.

تخلیه ١.۵ میلیون تومانی از حباب سکه 

این مقام صنفی تصریح کرد: حباب سکه در آخرین معادلات این هفته نسبت به نخستین روز کاری بازار سکه و طلا (١۴ فروردین ماه) کاهش چشمگیر یک میلیون و ۵٠٠ هزار تومانی را تجربه کرد و در حالیکه در روز دوشنبه  در محدوده هفت میلیون و ١٠٠ هزار تومان قرار داشت، در پایان هفته به حدود پنج میلیون و ۶٠٠ هزار تومان رسید.  

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا