اجتماعیکسب و کار ایرانی

چطور بفهمیم برنج عطر و بو دارد؟

برنج ایرانی در کشور ما و در سایر کشور ها طرفداران بسیاری دارد. دلیل عمده ی آن، عطر و طعم خاص و خوش برنج ایرانی است. از طرفی دیگر، برنج ایرانی پس از طبخ، ماندگاری بیشتری نسبت به سایر برنج های خارجی دارد و با گذر زمان، عطر و طعم آن عوض نمی شود. از این رو برنج ایرانی، به برنجی با کیفیت و مرغوب مشهور است. برنج ایرانی در قیمت نیز با سایر برنج های خارجی متفاوت می باشد. از این رو برخی از صادر کنندگان و فروشندگان برنج، سعی دارند برنج بدون کیفیت خود را با به کار بردن روش های مختلف، به جای برنج ایرانی و با قیمت برنج ایرانی به فروش برسانند. برای خرید برنج دودی کلیک کنید.

یکی از این روش ها، اضافه کردن برنج بدون کیفیت، به برنج ایرانی با کیفیت می باشد. این نوع برنج به برنج قاطی و یا برنج مخلوط معروف است. برنج قاطی از اضافه کردن برنج کهنه، برنج دانه شکسته، انواع برنج خارجی و برنج بدون کیفیت تشکیل شده است. گاهی تشخیص برنج اصل و یکدست از برنج قاطی به راحتی امکان پذیر نیست و خریدار پس از خرید و پخت برنج، متوجه ی قاطی بودن برنج و کیفیت پایین آن می شود.

از این رو برای جلوگیری ازخرید برنج قاطی، باید به مراکز فروش و فروشگاه های معتبر برنج ایرانی مراجعه کرد. همچنین قبل از خرید و بعد از خرید برنج باید به چند نکته توجه نمود.

برنج قاطی چه خصوصیاتی دارد

کشاورزان و شالیکاران قبل از کاشت برنج، دانه های با کیفیت برنج را از دانه های بی کیفیت جدا می کنند. برای این منظور، آن ها دانه های برنج را در ظرفی حاوی آب و کمی نمک ریخته تا دانه های سنگین ته نشین شده و دانه های پوک و بی کیفیت روی آب بمانند.

سپس آن ها را از هم جدا می کنند و دانه های با کیفیت برنج را می شویند و آماده ی کشت می کنند. برای تشخیص برنج اصل از برنج قاطی، یکی از روش ها نیز همین است. بدین منظور باید برنج مورد نظر خود را در ظرفی حاوی آب و نمک ریخته تا برنج های سنگین از سبک جدا شوند.

اگه شاهد دو دستگی میان برنج ها شویم، این به این معناست که برنج قاطی می باشد. اما قبل از خرید برنج می توان به چند نکته دقت کرد. به عنوان مثال، برنج ایرانی اصل، برنج یکدست می باشد. یعنی دانه های برنج یک رنگ و یک اندازه می باشند. از آنجایی که برنج ها گونه های مختلفی دارند، در نتیجه در شکل و اندازه، رنگ، عطر و طعم نیز با بکدیگر متفاوت می باشند.

به عنوان مثال، برنج صدری، برنجی کشیده و سفید متمایل به کرم رنگ می باشد. دانه های برنج صدری قلمی و اصطلاحا لاغر می باشد. از طرفی، برنج طارم و انواع برنج طارم، مانند برنج عنبر بو، دانه هایی کوتاه و تپل دارد. برنج صدری خوش پخت تر و مجلسی تر است اما برنج طارم و انواع آن، عطر و بوی بیشتری دارد. این دو نوع برنج در قیمت نیز کمی با هم تفاوت دارند. برنج قاطی برنجی است که از برنج مخلوط شده تشکیل شده است.

در برنج قاطی، دانه های برنج یک شکل نیستند. از دیگر نکاتی قبل از خرید برنچ باید به آن توجه کرد، رنگ برنج می باشد. برنج کهنه رنگ تیره تری نسبت به برنج تازه دارد. از این رو اگر در بسته بندی برنج شاهد دو رنگی دانه های برنج باشیم، به این معنیست که برنج ایرانی اصل نیست و برنج قاطی است.

چگونه می توان از خرید برنج قاطی خودداری کرد

برای تشخیص برنج اصل و یکدست از برنج قاطی، راه های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، برنج قاطی و برنج مخلوط پس از پخت، عطر و طعم مطلوبی ندارد. هنگام پخت، برخی از دانه ها کاملا پخته و برخی به صورت نپخته باقی می مانند. همچنین هنگام سرو برنج، متوجه ی یک دست نبودن و یک رنگ نبودن برنج خواهیم شد.

از دیگر راه ها برای تشخیص برنج اصل و یکدست از برنج قاطی، توجه به ظاهر برنج می باشد. برنج ایرانی با کیفیت، برنجی یک شکل، یک رنگ و هم سایز است. همانطور که گفته شد، برنج ایرانی انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال، برنج دم سیاه، برنج دم سفید و برنج قهوه ای از جمله انواع برنج هستند که تفاوت آن ها در شکل ظاهری و رنگ آن هاست.

برنج یک دست برنجی است که یا تمام دانه های برنج دم سیاه باشد و یا دم سفید. همچنین اگر برنج مورد نظر، سفید رنگ است، باید تمامی دانه ها یک رنگ و سفید رنگ باشد. از طرفی، برنجِ با کیفیت برنجی است که دانه های آن سالم و کامل باشد. با توجه به دانه های برنج متوجه خواهیم شد که آیا دانه ها شکسته هستند و یا کامل اند.

از آن جایی که برنج دانه شکسته و یا برنج نیم دانه، قیمت کمتری نسبت به برنج دانه کامل دارد، از خریدن برنج هایی که با دانه های شکسته مخلوط شده اند باید خودداری کرد. یکی از روش ها برای تشخیص برنج ایرانی اصل، عطر برنج می باشد. برای تشخیص میزان عطر برنج، کمی از برنج را در کف دست ریخته و به آن می دمیم. عطر برنج همان لحظه فضای دست را پر می کند.

بهترین راه برای خودداری از خرید برنج قاطی

از آن جایی که تمامی انواع برنج ایرانی، چه انواع برنج صدری و چه انواع برنج طارم، عطر خوش آیندی دارند، می توان برنج ایرانی را به خوبی تشخیص داد. اما برنج خارجی و برنج های بی کیفیت, عطر ندارند و دانه های خیلی بلند تری نسبت به برنج ایرانی دارند. به طوری که با توجه کردن به قد دانه ها به راحتی می توان آن ها را از برنج ایرانی اصل تشخیص داد.

جهت سفارش برنج مرغوب با تخفیف

  تفاوتچمپای شمال بابرنج جنوب :

تشخیص برنج عنبر بوی مرغوب برنج عنبربو و برنج شمال دارای تفاوت های زیادی هستند که حتماً باید به آن ها دقت داشته باشید. اولین تفاوت مهم بین این دو برنج در عطر و بوی آن ها است. با توجه به اینکه بستر رشد این دو برنج با یکدیگر متفاوت بوده است؛ به طور قطع عطر و طعم آن ها نیز با هم فرق دارد. شما باید این دو برنج را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام یک از آن ها به ذائقه شما نزدیک تر است.

معمولاً برنج چمپا دارای اندازه کوچک تری نسبت به برنج های شمال است و این قد کوتاه را می توان به راحتی در آن مشاهده کرد. تفاوت بعدی این دو برنج در زمان پخت آن ها است. به صورت کلی این برنج سریع تر پخته می شود و نسبت به برنج شمال زمان پخت کمتری را به خود اختصاص می دهد.

نحوه پخت عنبربو

روش پخت برنج عنبر بو با سایر برنج ها متفاوت است. ولی می توان آن را به روش آبکش هم درست کرد؛ اما توجه داشته باشید که پخت برنج عنبربو با روش آبکش، علاوه بر عطر و طعم آن، مزایایی همچون مواد مغذی آن را از بین می برد. برنج عنبربویی که به روش آبکش پخته شود، ارزش غذایی و ویتامین بسیار کمتری دارد. بنابراین برای طبخ برنج عنبربو، بهتر است آن را به صورت کته درست کنید.

چطور بفهمم برنج عطر و بو داره؟

برای اینکه بفهمیم برنجمون چقدر عطر و بوی خوب داره باید یه مشت از برنج و بردارید و در کف دستانتان ها کنید و استشمام کنید مسلما اگر برنج ایرانی و اصیل باشد عطر و بوی خوبی داشته و اگر برنج خارجی باشد هیچ عطر و بویی نخواهد داشت.

  دلیل بند سفید رنگ روی :

در برداشت مکانیزه شالی، دانه ها از خوشه ها جدا شده و به اصطلاح همزمان با درو , خرمنکوبی صورت می گیرد و با این روش رطوبت 25درصدی ناشی از ساقه زنده به شلتوک می رسد که باید در کمتر از 24ساعت از گونی خارج و به مدت 48 تا 72 ساعت در دمای 30 تا 40 درجه خشک شود، تا خطر بنددارشدن و بالا رفتن ضریب شکستگی از بین برود.

در برداشت مکانیزاسیون اگر شالی به صورت نم دار تبدیل به برنج سفید شود، درصد شکستگی آن تا 25 درصد افزایش پیدا میکند و قیمت آن در اثر خالدار و بند دار شدن کم می شود. به همین دلیل برنجی که اشتباه خشک شده باشد نیم بند میشود و یه خط در وسط برنج می افتد و با یه ضربه میشکند.

دانه های برنج خوب ، بدون بند و ترک است اما برنج بی کیفیت بندهای عرضی دارد. و معمولا رنگ بند برنج خیلی سفیدتر از خود برنج است و به راحتی قابل تشخیص است.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا