عمومی

چرا سیاهچاله‌ها وجود دارند؟ – یومیر

سیاه‌چاله‌ها بخش‌هایی قدرتمند و نامرئی در گیتی هستند که هر چیزی را که خیلی نزدیکشان می‌شود، تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

به گزارش یومیر، به نقل از آنا، سیاهچاله‌ها مانند جاروبرقی کیهانی در فضا هستند! آنها چنان گرانش قوی دارند که وقتی خیلی نزدیکشان شوید، هیچ چیز حتی نور نیز نمی‌تواند از دست آنها فرار کند. سیاهچاله‌ها برخلاف ستارگان که نور می‌دهند همه چیز را به درون خود می‌کشند.

سیاهچاله‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که ستاره‌های پرجرم می‌میرند. این ستارگان پس از سوزاندن تمام سوخت خود، در یک ابرنواختر منفجر می‌شوند و آنچه باقی می‌ماند به یک نقطه کوچک و فوق‌العاده متراکم به نام تکینگی (singularity) مبدل می‌شود. این تکینگی قلب یک سیاهچاله است.

در اطراف تکینگی یک مرز نامرئی به نام افق رویداد وجود دارد. آن را به عنوان نقطه بدون بازگشت تلقی کنید. هنگامی که چیزی از این خط عبور کند، به داخل سیاهچاله کشیده می‌شود. ما نمی‌توانیم داخل افق رویداد را ببینیم زیرا تمام نور نیز به داخل مکیده می‌شود.

سیاهچاله‌ها می‌توانند اندازه‌های مختلفی داشته باشند. برخی از آن‌ها کوچک هستند، مثلاً چند برابر سنگین‌تر از خورشید ما، در حالی که برخی دیگر بسیار پرجرم هستند، آنها میلیون‌ها یا حتی میلیاردها برابر خورشید جرم دارند. این سیاهچاله‌های عظیم در مرکز کهکشان‌ها از جمله راه شیری خودمان قرار دارند.

با اینکه سیاهچاله‌ها نور را هم می‌بلعند، ما باز هم نمی‌توانیم به سادگی آنها را تشخیص دهیم. دانشمندان این کار را با مشاهده رفتار ستاره‌ها و گازها در اطرافشان انجام می‌دهند. اگر ستاره‌ای بیش از حد نزدیک شود، گرانش سیاهچاله می‌تواند باعث فروپاشی آن شود. در حالی که گاز ستاره به درون سیاهچاله می‌چرخد، گرم می‌شود و پرتو قدرتمند اشعه ایکس و سایر تشعشعاتی که تلسکوپ‌ها می‌توانند تشخیص دهند از آن ساطع می‌شود.

راه دیگری که سیاهچاله‌ها حضور خود را نشان می‌دهند از طریق امواج گرانشی است. وقتی دو سیاهچاله با هم برخورد می‌کنند و با هم ادغام می‌شوند، امواجی را در فضازمان می‌فرستند که می‌توانیم آن‌ها را با آشکارسازهای ویژه در روی زمین رصد کنیم.

سیاهچاله‌ها در علم اخترفیزیک مبحثی جذاب محسوب می‌شوند زیرا درک ما را از جهان به چالش می‌کشند. در نزدیکی یک سیاهچاله، قوانین فضا و زمان تغییر می‌کند. دانشمندان از سیاهچاله‌ها برای آزمایش و کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسرارآمیزترین نیروهای جهان، مانند گرانش و ساختار خود فضازمان استفاده می‌کنند. سیاه‌چاله‌ها بخش‌هایی قدرتمند و نامرئی در گیتی هستند که هر چیزی را که خیلی نزدیک می‌شود، تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. آنها از بقایای ستارگان غول پیکر تشکیل شده‌اند و با تأثیراتی که بر محیط اطراف می‌گذارند قابل رصد هستند. آنها را فقط سوژه آثار علمی-تخیلی تفسیر نکنید. آنها واقعی هستند و سرنخ‌هایی از برخی از اسرار جهان ارائه می‌دهند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا