فرهنگ و هنر

پیشرفت‌های انقلاب اسلامی در دهه فجر امسال توسط هیأت‌ها روایت می‌شود

حجت‌الاسلام باباخانی با تشریح برنامه‌های هیأت‌های مذهبی برای دهه فجر انقلاب اسلامی، گفت: در آستانه انتخابات ضرورت دارد، هیأت‌های مذهبی از تبلیغ برگزاری جلسات برای جریان و یا گروه سیاسی خاص پرهیز کنند و سراغ مصادیق نروند.

به گزارش یومیر،نشست خبری تشریح برنامه‌های کمیته هیأت‌های مذهبی و تشکل‌های دینی برای گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی صبح امروز (هشت بهمن‌ماه) با حضور حجت الاسلام مجید باباخانی رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی به عنوان رئیس این کمیته در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام باباخانی در این نشست با اشاره به همزمانی دهه فجر انقلاب اسلامی با ماه رجب و شعبان و نیز در پیش بودن انتخابات و شرایط جهانی، گفت: با توجه به حساسیت های خاص و نیز تهدیدها و مسائل به وجود آمده در این مقطع نیازمند انسجام و هماهنگی هستیم.

ضرورت حضور پررنگ هیأت‌ها در جشن های انقلاب

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی بیان کرد: هیأت‌ها و تشکل‌های دینی با رهبری امام خمینی (ره) زمینه ساز پیروزی انقلاب اسلامی شدند و در این میان حضور مردم در پیروزی انقلاب مولفه مهمی بوده است. اگر بخواهیم دهه فجر انقلاب اسلامی با ماهیت اصلی خود دیده و جشن‌های این ایام با شکوه برگزار شود، ضرورت دارد که حضور پررنگ مردم و هیأت‌های مذهبی در ایام الله دهه فجر دیده شود.

باباخانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی وجهه فرهنگی دارد، ابراز کرد: انقلاب اسلامی بر اساس سنت الهی تحقق یافت و رژیمی که نماینده دولت‌های اسلامی در منطقه و ژاندارم منطقه بود با پیروزی انقلاب نابود شد؛ بنابراین باید بر اساس سنت الهی نیز انقلاب را پیش ببریم چرا که خداوند حضرت موسی (ع)  خداوند ما نیز است و سنت الهی فقط برای دوران پیامبران نبوده است. هر وقت انسان‌ها به سنت‌های الهی نزدیک شوند، برکات خداوند نیز نازل می‌شود.

تولید نغمات متناسب با شرایط کنونی کشور برای دهه فجر

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی از تدارک برنامه‌های متنوعی به مناسبت ایام الله دهه فجر خبر داد و گفت: تولید محتوا و برگزاری جلسات همفکری برای ستایشگران اهل بیت (ع)، شاعران، مداحان و پیوند آنها با انقلاب اسلامی از جمله برنامه‌های تدارک دیده شده برای ایام دهه فجر انقلاب اسلامی است.

وی همچنین از تولید نغمات ستایشگری متناسب با شرایط کشور خبر داد و تصریح کرد: به مناسبت ایام الله دهه فجر هیأت‌های مذهبی با ابتکار خود و به منظور مردمی کردن این ایام برنامه‌هایی را در دستور کار قرار داده‌اند.

نوحه مهمترین سلاح در مبارزات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

باباخانی در ادامه با بیان اینکه نوحه، مهمترین سلاح در مبارزات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و پس از آن جریان‌های دینی بوده است، ابراز کرد: در چند سال اخیر مرکز نوحه سرمایه‌گذاری هایی در تولید نغمات دینی داشته است؛ به عنوان مثال «سلام فرمانده» از سرودهایی بود که نه فقط در سطح ملی بلکه در عرصه بین المللی اثر گذاشت و ضریب نفوذ سرود و مداحی در جامعه را ثابت کرد.

وی با بیان اینکه سامانه بیرق سازمان تبلیغات اسلامی به منظور تولید محتوا در دسترس هیأت مذهبی و مداحان قرار گرفته است، گفت: تهیه و تولید سرودهای متعددی به همت هیأت های مذهبی و تشکل های دینی در حال انجام است.

خدمات مردمی در مقایسه با دولت، در مواقع حساس بسیار بیشتر است

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با اشاره به نقش اثرگذار هیئات مذهبی و تشکل های مردمی در بحران های مختلف گفت: در بحران هایی همانند سیل، زلزله و نیز ارائه خدمات اجتماعی در دوران کرونا همواره هیأت‌های مذهبی و گروه‌های مردمی پای کار بوده‌اند. اساسا کمک های دولتی با آنچه که مردم انجام داده‌اند نسبت یک به ۱۰ دارد. به همین دلیل بحث جهاد تبیین به عنوان یکی از محوری‌ترین برنامه‌های کشور از سوی رهبر انقلاب به هیأت‌های مذهبی و گروه‌های مردمی سپرده شده است.

باباخانی با اشاره به اهتمام هیأت‌های مذهبی به بحث جهاد تبیین گفت: هیأت‌های فعال به برگزاری جلسات مذهبی اکتفا نمی‌کنند بلکه در روشنگری و بصیرت افزایی مردم نیز پای کار هستند.

ثبت ۹۳ هزار هیأت مذهبی در کشور 

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی با اشاره به ثبت ۹۳ هزار هیأت در سراسر کشور به غیر از مجالس روضه‌های خانگی گفت: بیش از نیمی از این هیأت‌ها در مناسبت‌ها، مانند دهه محرم فعالیت دارند اما حدود ۴۰ هزار هیأت در طول سال به صورت مستمر فعال هستند که حدود ۵۰ درصد از آنها، کارکردهای متنوعی و فراتر از مناسک دارند.

باباخانی در پایان خاطرنشان کرد: ما هیأت سکولار نداریم. برخی از هیأت‌ها هستند که در حد توانایی‌شان تنها به برگزاری مراسم های مذهبی اکتفا می‌کنند. در آستانه انتخابات ضرورت دارد، هیأت‌ها مذهبی سراغ مصادیق نروند و تنها برای افزایش مشارکت تلاش کنند.

جزئیات برنامه‌های کمیته هیأت‌های مذهبی و تشکل‌های دینی کشور به شرح ذیل است:

•  آذین بندی‌های متنوع و جذاب در مسیرهای راهپیمایی و میادین اصلی و استفاده از تصاویر امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مدافعین حرم

•  تولید اشعار مذهبی و مناسبتی به دلیل تقارن بعثت پیامبر اکرم (ص) و اعیاد شعبانیه با دهه فجر

•  برپایی ایستگاه‌های صلواتی در مسیر راهپیمایی در سراسر کشور

•  صدور بیانیه در خصوص برگزاری مراسم ایام ا… دهه فجر و دعوت از اقشار مختلف مردم برای حضور حداکثری در راهپیمایی یوم الله ۲۲ بهمن و دعوت از مبلغان، شوراهای هیأت مذهبی، کانون مداحان و شاعران آیینی و …. برای مشارکت

•  مشارکت و حضور در آیین مهمانی لاله ها و غبار روبی مزار شهدا و پرداختن به مقوله ایثار و شهادت و نقش آن در شکل‌گیری و تداوم انقلاب اسلامی در مجالس هیأت

•  برپایی نشست و همایش نیم روزه برای مبلغان هیأت مذهبی و مداحان

•  تولید و توزیع منابع محتوایی برای بهره گیری مداحان شعرا، روحانیان و مبلغان اعزامی به سراسر کشور

•  تولید محتوا و ایجاد حوضچه‌های محتوایی برای با موضوع دهه فجر و پیشرفت‌های انقلاب اسلامی برای استفاده هیأت‌های مذهبی

•  برپایی نشست گفتمان دینی برای آشنایی نسل جوان با اندیشه‌های امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت به مناسبت دهه فجر

•  آذین بندی و نصب پرچم و … هیأت با پرچم‌ها و نمادهای انقلابی

•  برگزاری نمایشگاه کتب دینی و انقلابی به همراه تخفیف‌های ویژه

•  برگزاری سخنرانی‌ها با موضوع اهمیت انقلاب اسلامی و نقش هیأت مذهبی در حمایت از آن

•  برگزاری مسابقه‌های مختلف در زمینه معرفی اهداف انقلاب اسلامی

•  نمایش فیلم‌های مستند درباره انقلاب اسلامی در هیأت ها

•  برگزاری مراسم تجلیل از شخصیت‌های برجسته دینی و انقلابی

•  مشارکت در برنامه‌های خیریه به مناسبت جشن پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری کارگاه در زمینه های فرهنگ و ارزش‌های اسلامی

•  ارائه برنامه‌هایی برای ترویج مفهوم مسئولیت اجتماعی در جوانان و اعضای هیأت

•  برگزاری مراسم دعا و زیارت در ایام الله دهه فجر

•  نصب و پخش پوسترهای تبلیغاتی با مضامین انقلابی در محل های عمومی

•   برگزاری مسابقات هنری با موضوع انقلاب اسلامی

•  روایت دستاوردهای انقلاب اسلامی در قالب های مختلف در فضای هیأت‌ها و همچنین فضای مجازی

•  برگزاری بزرگداشت شهدای کرمان باتوجه به تلاقی دهه فجر و چهلم این شهدا در هیأت‌های مذهبی.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا