عمومیکسب و کار ایرانی

ویژگی های جک ساختمانی عراقی

 مقدمه (جک عراقی)

در فرآیند بتن ریزی ساختمان نام جک سقفی را بارها شنیده‌اید. برای نگه داشتن بار ناشی از وزن سقف، زیر آن قرار داده می‌شود و به عنوان یک تکیه گاه عمل می‌کند. این جک‌ها در سقف های بتنی، کامپوزیت سقف‌های طاق ضربی، تیرچه کرمیتو و دال عنصر اصلی ساخت و ساز هستند. اگر جک سقفی برای ساخت سقف استفاده نشود بتن به درستی خشک نشده و مصالح را به هم نمی‌چسباند در نتیجه سقف به مرور تخریب شده و فرو می‌ریزد. در کل دو نوع جک سقفی وجود دارد، جک صلیبی و جک عراقی

 جک عراقی چیست؟

جک عراقی U شکل بوده و بیش‌تر در کشورهای عراق، افغانستان و تاجیکستان تولید و استفاده می‌شود، اما در کشور ما هم از نظر مهندسان و ساختمان سازان گزینه مناسبی برای ساخت انواع سقف است.

این جک که نوعی وسیله فلزی قالب بندی است در ضخامت‌ها و ارتفاعات مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع کاربرد آن از جک‌هایی با ارتفاع متفاوت استفاده می‌شود. این جک‌ها زمانی استفاده می‌شوند که مرحله بتن ریزی به تازگی و روی یک تیرک انجام شده باشد. معمولا تیرکی که این جک برای آن تعبیه می‌شود، تیرکی است که بیش‌ترین فشار را تحمل می‌کند. در صورتی که می‌خواهید جک سقفی شما چند تیرک را نگه دارد توصیه ما به شما این است که از جک صلیبی استفاده کنید.

 اجزای سازنده جک عراقی

این جک از دو لوله داخلی با قطر ۵ سانتی‌متر و یک لوله خارجی با قطر ۶ سانتی‌متر ساخته می‌شود. لوله درونی نری و لوله بیرونی مادگی نام دارد. روی لوله نری سوراخ‌هایی تعبیه شده که به پیچ و مهره‌هایی که روی بخش مادگی وجود دارند، متصل می‌شوند.

این دو لوله با لوله کوچکی به نام رزوه به هم متصل می‌شوند که به جک امکان تغییر ارتفاع را می‌دهد. رزوه جک سقفی، لوله‌ای کوچک به طول ۱۷ تا ۲۰ سانتی‌متر با ضخامت ۳ میلی‌متر و قطر ۶ سانت است. این لوله کوچک در کنار پیچ و مهره به اتصال نری و مادگی کمک می‌کند.

روی لوله نری قسمت اصلی این نوع جک‌ها قرار دارد. این قسمت لوله‌ای U‌‌ شکل است که وظیفه نگه‌داری تیرک را بر عهده دارد. مهم‌ترین عاملی که در ساخت این نوع جک‌ها اهمیت دارد تراز بودن لوله‌های آن است. چراکه در غیر این صورت سقف تراز نشده و موجب خم شدن یا کج شدن سقف می‌شود.

این جک‌ها در ارتفاع‌های 3 متری با وزن تقریبی 5/11 کیلوگرم و 5/3 متری با وزن تقریبی 5/13 کیلوگرم و 4 متری با وزن تقریبی 5/15 کیلوگرم ساخته می‌شود. هرکدام از این‌ها بسته به نوع و ارتفاع سقف متفاوت است اما بهترین و پرکاربردترین نوع آن‌ها، ۴ متری و ۶ متری است.

در ساختمان‌ها معمولا از هر دو نوع جک صلیبی و جک عراقی استفاده می‌شود. جک صلیبی مساحت بیش‌تری از سقف را پوشش می‌دهد و جک عراقی را به دلیل داشتن شکل و طراحی خاص و همچنین استحکام بالا، زیر تیرک یا قسمتی از سقف که بیش‌ترین فشار به آن وارد می‌شود، تعبیه می‌کنند.

 ویژگی‌های جک عراقی

این نوع جک سقفی دارای استحکام و مقاومت فوق العاده بالایی است. این جک قادر است وزن ۱.۵ تن یا بیش‌تر را تحمل کند. مهم‌ترین ویژگی این سقف این است که قابلیت چرخش افقی دارد، یعنی هم در قسمت پایین و هم در قسمت بالا قابلیت چرخش دارد. این ویژگی کار را برای کارگران ساختمانی بسیار راحت کرده است.

 نحوه‌ی استفاده از جک عراقی

در استفاده از جک عراقی باید به چند نکته توجه کنید. اولین نکته فشار بتن است که باید به طور دقیق محاسبه شود. با توجه به آن تعیین می‌کنید که به ازای هر چند متر مکعب یک جک قرار دهید. برای افزایش ایمنی از کمرکش استفاده کنید. می‌توانید برای اطمینان بیش‌تر فاصله جک‌ها را به ۸۰ سانت برسانید.

نکته بعد محلی است که این جک روی آن قرار می‌گیرد. درصورتی که جک روی طبقه هم‌کف نباشد، باید بتن ریزی طبقه زیرین به درستی انجام شده باشد و بسیار مقاوم باشد. در غیر این صورت جک باعث خمش سقف طبقه زیرین می‌شود. اگر جک سقفی برای طبقه هم‌کف تعبیه شده باشد، باید سستی خاک به درستی اندازه‌گیری شود و در صورت لزوم خاکریزی تراکمی صورت گیرد. نباید اجازه دهید جک در سقف طبقه زیرین یا خاک فرو رود چرا که موجب مشکلات زیادی می‌شود.

 مزایای جک عراقی

همانطور که پیش‌تر گفته شد، این جک‌ها زیر تیرکی که بیش‌ترین فشار را تحمل می‌کند، تعبیه می‌شوند. پس باید مقاومت بالایی داشته باشند. علاوه بر استحکام و مقاومت بالا، سبک بوده و همچنین قابلیت جداسازی اجزای آن وجود دارد و برای جابه جایی مشکل خاصی را ایجاد نمی‌کنند. راحت بودن تنظیم و تغییر ارتفاع آن، سرعت عمل در برپایی و جمع کردن موجب این است که از نیروی کار کم‌تری استفاده شود و همین نیز باعث مقرون به صرفه بودن عملیات اجرایی می‌شود.

جک عراقی از جمله تجهیزات اصلی در قالب بندی بتن به شمار می‌ رود. در پروژه بتن ریزی ساختمان، بتن ریزی سقف از جمله بخش های مهم به شمار می رود. از آنجایی که حجم بتن ریزی بالا می باشد وزن سقف در اثر بتن ریزی زیاد شده، به همین دلیل به ابزاری جهت هدایت بار وارد شده از سقف به زمین نیاز داریم. به این ترتیب از گسیختگی سقف جلوگیری می کنیم.

به عبارتی این جک ها برای تحمل نمودن فشار سقف طراحی شده اند و نوعی تکیه گاه در هنگام بتن ریزی به حساب می آیند. این جک نیز همانند سایر جک های سقفی در بین ابزارآلات و تجهیزات فلزی تقسیم بندی می شود. جک عراقی در کشورهایی چون عراق، تاجیکستان، ایران و افغانستان در صنعت ساختمان استفاده می شود. بیشتر مشتریان این جک ‌ها عراقی می باشند. به همین علت به این نام معروف می باشد.

 تولید جک های عراقی

جک عراقی معمولا در اندازه های متفاوتی تولید می گردد. از اجزای اصلی و مطرح در تولید جک های عراقی و سایر جک های سقفی می توان به قسمت های نری و مادگی و نیز رزوه اشاره نمود. نگهدارنده اصلی این جک ها معمولا شامل مهار قالب مدولار می باشد. در قسمت پایین جک نیز لوله هایی دیده می شود که به لحاظ قطر با یکدیگر متفاوت هستند. رایج ‌ترین این لوله ‌ها ۶ سانتی متر قطر و 2.5 میلی متر ضخامت دارند. قسمت بالایی کار نیز شامل لوله هایی با ضخامت 2.5 و قطر ۵ سانتی متر می باشد.

ویژگی های جک عراقی

  • قابلیت تنظیم در ارتفاع متفاوت

این جک ها قابلیت استفاده در ارتفاعات متفاوت را دارند. این جک ها به سبب طراحی خاص خود دارای قابلیت تنظیم ارتفاع هستند. البته این قابلیت نیز تا حدودی دارای محدودیت می باشد. برای مثال در جک های رزوه ای مقدار تغییر ارتفاع به مقدار پیچ خوردگی و نیز رزوه ایجاد گردیده بر روی جک وابسته می باشد.

  • قابلیت تولید در دو نوع سبک و سنگین

به طور کلی جک های ساختمانی در دو نوع سبک و سنگین تولید می ‌شوند. ابزارهای مورد نیاز در تولید جک های ساختمانی از جمله پارامترهای مهم در تولید آن ها به شمار می روند. نوع دستگاه و برند آن و نیز کیفیت ابزار ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. از جمله این ابزارها می توان اشاره نمود به: دستگاه مخصوص برش لوله اره آتشی، دریل جهت سوراخ کاری لوله جک، دستگاه جوش  CO2 و دستگاه مخصوص رنگ کاری.

 انواع جک های عراقی

جک عراقی دارای دو مدل می باشد که در ادامه به بررسی این دو خواهیم پرداخت:

رایج ترین مدل جک عراقی سقفی، مدل  Uشکل آن می باشد. در این مدل جک، جک سقفی برای یک تیرک سقف به عنوان تکیه گاه به کار برده می شود. بنابراین تمامی جک های U شکل به یک شکل به لحاظ ارتفاع برای تیرچه ها باید تنظیم گردند. به این صورت کل بار یک تیرک روی یک جک قرار خواهد گرفت. برای تنظیم نمودن ارتفاع این مدل از جک ها بسته به بلندی سقف می توان از جک های سقفی شش یا چهار متری استفاده کرد. از جک های U شکل زمانی که تازه سقف ها بتن ریزی شده ‌اند استفاده می شود. چون این مدل از جک ها تا حدود بسیار زیادی وزن و بار سقف را می توانند تحمل کنند.

جک های عراقی T شکل نسبت به مدل U شکل دهانه متفاوتی دارند. در واقع باید گفت دهانه این جک ها به شکل T می باشد. هر جک عراقی T شکل به عنوان تکیه گاهی برای چند تیرک سقفی به کار برده می‌ شود. بنابراین ارتفاع هر جک را برای چند تیرک باید تنظیم نمود.

از نظر ارتفاع بسته به بلندی سقف می توان از جک های 3 متری، ۴، ۵ یا ۶ متری استفاده نمود.

قیمت جک عراقی

قیمت جک سقفی عراقی به پارامترهایی چون اندازه و کیفیت بستگی دارد. هرچه اندازه جک بزرگتر باشد طبیعتا قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. زیرا آهن و مواد بیشتری برای تولید آن استفاده خواهد شد.  از طرفی بسته به قیمت آهن که دارای نوسان است قیمت جک نیز متغیر بوده و دارای نوسان خواهد بود. انتخاب نوع جک در پروژه بستگی به شرایط آن پروژه دارد. بنابراین جاهایی که تحمل بار بیشتری نیاز است باید از جک سنگین استفاده نمود. این جک ها نسبت به نوع سبک دارای قیمت بیشتری هستند.

 تفاوت جک سقفی عراقی و جک سقفی ایرانی

ایرانی با مدل های عراقی دارای تفاوت هایی هستند. از جمله این تفاوت ها می توان اشاره نمود به: جک های عراقی نسبت به جک های ایرانی وزن کمتری داشته و سبک تر هستند. رزوه های جک عراقی چپ گرد هستند. در جک های عراقی ارتفاع رزوه ها بیشتر از جک های ایرانی می باشد.

جک سقفی

در این جک ها رزوه های خاص دارای میله مهار هستند. در جک های عراقی قسمت U شکل به جای قسمت T شکل جایگزین می شود. سوراخ های صلیب در جک های زیر سقفی عراقی دارای فاصله کمتری هستند. در جک های عراقی پلیت های کف ۱۲ در ۱۲ می باشد. اما در جک های ایرانی این اندازه ۱۰ در ۱۰ می باشد.

 خرید جک های عراقی

برای خرید جک عراقی معیارهایی چون اندازه و طراحی جک را باید در نظر گرفت. با توجه به ارتفاع سقف، اندازه جک ها متفاوت خواهد بود. در خرید این جک ها باید قیمت و کیفیت آن ها را مد نظر قرار داد. ارتفاع جک عراقی می تواند ۴ یا ۶ متر باشد و طراحی آن ها نیز U شکل یا T شکل می تواند باشد.

در خرید انواع جک باید دقت کرد تا نوع مناسب آن را با توجه به نیاز انتخاب کرد. زیرا قطر، ضخامت و وزن جک های ساختمانی در قیمت تمام شده آن ها تاثیر گذار می باشد. بنابراین انتخاب اشتباه می تواند برای شما هزینه بر باشد. امروزه انواع فروشگاهها به صورت آنلاین اقدام به ساخت و فروش انواع مختلف جک های سقفی می کنند. با مشورت با کارشناسان این فروشگاه ها می توانید بهترین انتخاب را در زمینه جک های سقفی داشته باشید.

قالب بتن محصول صادراتی جدید شهرقالب

یکی از محصولات شهرقالب میباشد که در یکسال گذشته به صورت گسترده به کشور های مجاور ایران صادر شده است یکی از اصلی ترین دلایل افزایش تولید قالب بتن و صادرات قالب بتن در کشور کیفیت بالای این محصول در شهر قالب میباشد

 

دکمه بازگشت به بالا