عمومیکسب و کار ایرانی

نکات کلیدی در خرید و ساخت سوله کارخانه

مراحل از جمله ساخت سوله سبک یا ساخت سوله سنگین بسیار متفاوت است. هرگاه قصد ساخت چنین سازه هایی را دارید، اولین گام این است که باید مکانی را جهت بنا کردن سازه خریداری کنید و سپس نسبت به نصب استراکچر فلزی آن اقدام کنید. برای بهتر است زمین مسطح باشد. پس از نصب اسکلت فلزی بر روی زمین مورد نظر، دیوارچینی آن شروع می شود. داخل این سازه را می توان با توجه به نیاز افراد و کارایی که از این سازه انتظار دارید، طراحی کنید. سقف سوله ها به صورت شیب دار و شیروانی ساخته می شوند.

مراحل ساخت سوله به ترتیب و با تشریح | سوله ساز

متریال به کار گرفته در سقف سوله ها معمولا از پشم شیشه می باشند. دیگر عایق ها برای بستن و عایق بندی سقف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در ساخت هر کدام از بخش های سوله باید از بهترین مصالح و متریال استفاده شود تا بهترین بهره وری را در دراز مدت داشته باشیم.

یکی دیگر از مواردی که در ساخت و خرید سوله باید در نظر گرفته شود چگونگی تحویل آن می باشد. زمانبندی لازم جهت ساخت یک سوله می‌ تواند متفاوت اجرا شود. زمان بندی ساخت سوله در کاربردهایی همچون ، سوله انبار غلات، سوله گلخانه و سوله بهداشتی بر روی کار افراد تاثیرگذار می‌ باشد.

به طور مثال افراد برای ساخت چنین سازه هایی با هدف کاربری انبار حساب باز می کنند و با توجه به اینکه قرار است در فصول خاصی از انباشته ها استفاده کنند باید به یک سری از قوانین توجه اکید شود. از این رو انباشته ها باید سر موعد مقرر آن را تحویل گرفته شوند و نسبت به استفاده از آنها اقدام شود.

هر گاه قصد خرید انواع سوله ها را دارید، باید در زمان خرید به کیفیت و کارایی مورد انتظار خود از سوله توجه داشته باشید. هستند بسیاری از افرادی که با کتمان کردن واقعیات و جزئیات موجب می‌ شوند سوله هایی با کیفیت پایین خریداری شوند. در زمان خرید سعی کنید متریال هایی با کیفیت و درجه یک برای سازه خود خریداری نمایید.

لذا در خرید سوله حتما از یک مشاور و کارشناس خبره در این کار راهنمایی و مشورت بگیرید. لازم به ذکر است برای خرید سوله به سراغ شرکت هایی بروید که بهترین سازه ها را سر موعد مقرر به متقاضیان تحویل می دهند. استفاده از نقشه سوله آماده ، زمان طراحی و اجرای پروژه را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

هر گاه قصد خرید یک را دارید، حتماً به راه های ارتباطی و چگونگی ساخت آن، سن و سال آن توجه داشته باشید. دقت در تمامی موارد عنوان شده باعث می‌ شوند که شما یک خرید بسیار عالی داشته باشید و بهترین کیفیت را از آن طبق خواسته خود دریافت نمایید.

سوله ها کاربردهای متفاوتی دارند و بنابر نوع کاربری آنها فاکتورهای مهم و تاثیرگذار در خرید و اجاره آنها نیز متفاوت خواهند بود. در بسیاری موارد هدف از اجاره سوله استفاده از آن به عنوان انبار است. پس توجه به هدف از اجاره سوله نکته بسیار مهمی است. سوله ها برای کاربردها و کاربری های دیگر نیز استفاده می شوند. به این صورت که برای راه اندازی کارگاه تولیدی، معمولا به سوله کارگاهی و سوله صنعتی نیاز است.

هدف از خرید سوله

اولین گام در هدف از خرید سوله این است که تعیین کنید قصد دارید سوله را برای یک ملک شخصی خریداری کنید و یا اینکه قصد دارید کارخانه ای در آن راه اندازی کنید.از این رو در هنگام خرید ملک به خصوص سوله و کارخانه از افراد حقوقی متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.اما نکاتی که باید در هنگام خرید سوله رعایت کنید عبارتند از:

  • عرض و ارتفاع سوله که باید برای اجرای تمامی طرح ها و کاربردها در نظر گرفته شود.
  • فرم ساخت سوله، زمان و سالی که قصد ساخت دارید، زاویه ها و برش ها و سوراخ کاری و حتی رنگ آمیزی سوله.
  • و هرگاه قصد دارید باید وزن آن را نیز در نظر بگیرید.

فاکتورهای مهم در خرید سوله

یکی از مهم ترین مراحلی که باید در هنگام خرید رعایت شود، قیمت گذاری برای زمین مورد نظر می باشد.از دیگر فاکتورها نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اجزای سوله
  • کیفیت مواد مورد استفاده در اجزا سوله از جمله پوشش سقف سوله، رنگ آمیزی سوله، الکترودهای جوشی، پیج و مهره های اتصال و بسیاری از این موارد.
  • اندازه و ابعاد سوله
  • اندازه طول و عرض سوله

اندازه طول و عرض سوله باید با قیمت متناسب باشد و مطابق با آن تغییر کند. با افزایش اندازه طول و عرض سوله،  و دیگر هزینه ها نیز افزایش می یابند.

نباید به دلیل پرداخت هزینه کمتر، در هر مکانی اقدام به خرید سوله کرد و امنیت را فدای هزینه کمتر کرد. در ایران شهرک های صنعتی بسیاری دایر شده اند که بهترین مکان برای این منظور به حساب می آیند؛ فاصله شهرک های صنعتی تا مراکز شهری نزدیک بوده و با توجه به متمرکز بودن مراکز صنعتی و کارگاهی در این شهرک های صنعتی، موقعیت مناسبی برای تولید کنندگان و صنعتگران فراهم آمده است.

با توجه به وجود سیستم نگهبانی، دوربین های امنیتی، کنترل ورود و خروج کالاها مخصوصا در حجم های زیاد از امنیت بالایی برخوردار می باشند. در طراحی اسکلت فلزی به روش پلاستیک، مقاومت نهایی یا حداکثر ظرفیت بار در هر مقطع، بزرگ‌ تر یا مساوی با تلاش‌ های موجود در آن مقطع است.

  • تجهیزات و امکانات جانبی سوله

برخی امکانات نظیر آب، برق، گاز و تلفن از جمله فاکتورهای مهمی است در هنگام خرید سوله و زمین احداث سوله چه در شهرک های صنعتی و چه در خارج از شهرک های صنعتی که با توجه به کاربرد سوله از درجه اهمیت متفاوتی برخوردار هستند باید توجه کرد.

در برخی سوله ها به دلیل تولیدات عظیم و جابجایی های متعدد نیاز به تجهیزات و ماشین آلات خاص آن صنعت می باشد. از جمله تجهیزات مورد نیاز در سوله ها با توجه به کاربرد سوله ها می توان به خرید و نصب انواع جرثقیل در سوله، لیفتراک، سیستم های تهویه و سرمایشی – گرمایشی، انواع درب های صنعتی اتوماتیک، ماشین های حمل بار و محصولات و… اشاره کرد.

  • قابلیت بازیافت و تغییر کاربری سوله در آینده

در بسیاری موارد ممکن است بنا به دلایلی از جمله مستهلک شدن سوله یا تغییر کاربری سوله نیاز به تغییر طراحی و کاربری باشد. از این رو در سوله هایی که اتصالات به صورت پیچ و مهره ای انجام شده باشند بازیافت و تغییر کاربری به راحتی انجام پذیر است.

پس از قیمت گذاری سوله و توافق با فروشنده برای خرید سوله مراحل بعدی اجرا می گردد. بسته به نوع سوله سبک یا سوله سنگین اقدامات لازم جهت ساخت صورت می گیرد. پس از این اقدامات شامل مراحل مختلف آماده سازی زمین، ساخت اسکلت سوله و حمل و نصب با کمک جرثقیل است.

یکی از اشتباهات رایج در ، خرید سوله در ابعاد بسیار کوچک است. به عنوان مثال به منظور انبار کالا و یا نصب تجهیزات تولیدی، سوله ای خریداری می شود اما به دلیل عدم دقت لازم در محاسبات ابعاد سوله مشکلات فراوانی گریبانگیر خریدار سوله خواهد شد.

از این رو قبل از تعیین ابعاد سوله، لیستی از ابزارها، محصولات و وسایلی که قصد انبار آنها دارید را تهیه کنید. با این کار مطمئن می شوید می توانید تمام کالاها و تجهیزات را در آن سوله قرار می دهید. باید فضایی را جهت ذخیره سازی در آینده در نظر بگیرید. بنابراین فعالان این حوزه همواره پیشنهاد می کنند سوله ای بزرگتر از آنچه فکر می کنید خریداری کنید.

قبل از خرید هر محصولی تلاش کنید تا اطلاعات خودتان را درباره آن محصول بالا ببرید و بعد اقدام به خرید کنید. ما در این مقاله صفر تا ۱۰۰ و نکات مهم خرید سوله را توضیح میدهیم و همچنین درباره انواع کلاهبرداری ها در مواقع فروش با شما صحبت میکنیم. خواندن این مقاله فقط ۱۰ دقیقه از شما زمان میگیرد اما مطمئنن میلیون ها تومان برای شما سود آوری خواهد داشت.

خرید بهترین سوله

در نکات مهم خرید سوله قبل از هر موضوع دیگری باید ابتدا بدانید که سوله ی شما باید چه ابعادی داشته باشد، که بهترین کارایی را برای کاربری شما تعیین کند. هیچ گاه نگذارید که یک سوله ساز برای شما ابعاد سوله شما را تعیین کند و دلیل این صحبت من دو موضوع میباشد:

مورد اول اینکه یک سوله ساز قائدتا در باره نوع کار شما اطلاعات چندانی ندارد و مطمئنا به خط تولید شما هیچ گونه اشرافی یا حداقل به اندازه خودتان که میخواهید کارخانه ای را بنا کنید اشرافی ندارد، پس بهتر این است که برای خرید سوله ، تعیین ابعاد آن را ، از سوله ساز نخواهید.

و اما مورد دوم که قطعا اهمیت بیشتری نسبت به مورد اول دارد: یک سوله ساز قائدتا اول حافظ منافع خود میباشد و بعد شما، پس بدانید که هر سوله سازی به دنبال سود بیشتر میباشد و قائدتا شما را به سمت سازه ای سوق میدهد که منافع بیشتری را برای او تامین کند. البته این به این معنی نیست که کلا حرفهای سازنده را هم نشنوین!

 

 

 

دکمه بازگشت به بالا