عمومیکسب و کار ایرانی

نحوه رفع مشکلات و عیب یابی دوربین مدار بسته

دوربین های مدار بسته امروزه به یکی از مهم ترین ابزارهای امنیتی جهان تبدیل شده اند اما هر دوربین مدار بسته ای عمر مفیدی دارد و پس از مدتی ممکن است که با مشکلاتی رو به رو شود. ممکن است مشکل در نظر شما بسیار کوچک باشد، مثلا سوسو زدن گاه به گاه ، اما همین عیب می تواند جزئیات مهم مانند صورت یک دزد یا پلاک خودرو را روی عکس پنهان کند. بعضی اوقات عیب یابی دوربین مدار بسته و دکل مخابراتی دوربین مداربسته سخت و تخصصی است و باید کارشناسان، این کار را انجام دهند اما گاهی اوقات رفع این مشکلات آسان است.

مراحل نصب دکل دوربین مداربسته(عیب یابی دوربین مدار بسته)

دکل منوپل مخابراتی به عنوان پایه دوربین مداربسته استفاده می‌شود. این نوع دکل‌ها برای فضاهای محدود کاربرد دارند و معمولا برای شبکه‌های مخابراتی موبایل و سرویس‌های بی‌سیم محلی یا خصوصی به کار می‌روند. دکل منوپل دارای ویژگی‌هایی است که به بهترین شکل از دوربین استفاده می‌شود. دکل مخابراتی مهاری معمولا روی سقف ساختمان‌ها و برج‌هایی، در فضای شهری و خیابان‌ها قابل نصب هستند.


1. رنگ های دوربین مدار بسته خاموش هستند

وقتی به یک جسم سفید نگاه می کنیم، چشمان ما آن را سفید می بینند حتی اگر یک نور کاملا سفید به آن نتابیده باشد. دلیل این امر این است که چشمهای ما طیف رنگی نسبتاً گسترده ای دارند و به این دلیل که مغز ما می تواند طیف خاصی از پارامترهای نور محیط را جبران کند. دوربین ها سعی می کنند همان کار را از طریق تنظیماتی به نام “تعادل رنگ سفید” انجام دهند، که می تواند به صورت دستی یا خودکار تنظیم شود. وقتی درست تنظیم نشده باشد، می تواند رنگ ها را به وضوح تحریف کند. این مشکل مخصوصاً در دوربین هایی دیده می شود که قابلیت تنظیم خودکار را دارند.

نحوه برطرف کردن مشکل

 1. اگر دوربین مدار بسته شما برای داخل و خارج از خانه استفاده می شود، تنظیمات آن را بررسی کرده و مطمئن شوید که برای استفاده در فضای باز پیکربندی شده است. در بسیاری از مواقع نیازی یه تعمیر و تنظیم کل دوربین مداربسته نیست، فقط کافیست تنظیمات مربوط به رنگ را انجام دهید.
 2. اگر دوربین شما به صورت اتوماتیک “تعادل رنگ سفید” را تنظیم میکند و در فضای باز نصب شده باشد، آن را به سمت پایین زاویه دهید تا به دور از آسمان باشد. اگر رنگ ها فقط در صورت وجود نوع خاصی از نور محیط مانند نورهای خیابان در طول شب تحریف می شوند، دوربین را مجددا قرار دهید تا به دورتر از منبع نور باشد

​ 3.اگر دوربین مدار بسته از تعادل نور سفید پشتیبانی میکند، اما امکان تغییر مکان ندارد، این قابلیت را غیرفعال کنید و تراز سفیدی را به صورت دستی تنظیم کنید تا رنگ ها درست شوند.

4.اگر دوربین شما تنظیمات اضافی رنگی را ارائه میدهد، که به شما امکان می دهد پارامترهایی مانند رنگ تصویر یا سطح گاما را تنظیم کنید. آنها را تا زمانی که رنگ های دیگر تحریف نمی شوند، تنظیم کنید.

 1. ممکن است لازم باشد که این کار را در شرایط مختلف که محیط روشن است نیز تکرار کنید تا تنظیماتی را به دست آورید که همیشه درست باشد. چنانچه مجبورید دوربین مدار بسته را دوباره جا به جا کنید، مطمئن شوید که دوربین هنوز مناطقی را که برای پوشاندن به آن نیاز دارید،پوشش میدهد.

6.توجه داشته باشید که دوربین ها دامنه رنگ نامحدود ندارند. بسته به قابلیت های سنسور، بعضی از دوربین ها به راحتی قادر به نشان دادن تصویر مناسب در همه شرایط مناسب نیستند.

2. تصویر سیاه و سفید است
نمایش تصویر سیاه و سفید در دوربین مدار بسته، 2 دلیل مهم دارد: دوربین های مدار بسته فقط در صورتی که سطح نور محیط به اندازه کافی بالا باشد، می توانند رنگ ها را ببینند. حتی  هم که توانایی ضبط تصاویر را با LED های مادون قرمز دارد، نمی توانند رنگ ها را در زیر نور قرمز مادون قرمز تشخیص دهند.

نحوه برطرف کردن مشکل

 1. اطمینان حاصل کنید که شرایط نوری با الزامات دوربین مدار بسته شما مطابقت دارد. در صورت عدم استفاده، می توانید قبل از تعویض دوربین به نصب منبع نور اضافی بپردازید.
 2. اگر نور کافی در محیط وجود دارد، مطمئن شوید که مسیر نوری پاک نشده است و دوربین را از نظر فنی بررسی کنید.
 3. اگر دوربین شما از سیگنال های ویدیویی آنالوگ یا کامپوزیت خارج می شود، مطمئن شوید که نوع فیلم ورودی با نوع فیلم خروجی مطابقت دارد. متصل کردن یک سیگنال ویدئویی ترکیبی به یک ورودی ویدئو، یا بالعکس، گاهی اوقات می تواند به جای یک صفحه سیاه، به تصویر سیاه و سفید تبدیل شود. برخی از نمایشگرها دارای یک مجموعه ورودی ویدیویی هستند. شما باید این موارد را به صورت ساده پیکربندی انجام دهید و در صورت مناسب قرار دهید.

3. خطوط افقی روی ویدیو دوربین مدار بسته وجود دارد

خطوط افقی روی دوربین مدار بسته می تواند تشخیص افراد را دشوار کند. این اختلال فقط دو دلیل دارد: تداخل در نور محیط یا تداخل الکتریکی

عیب یابی این مشکل

 1. مطمئن شوید هیچ نور الکتریکی به طور مستقیم روی دوربین نمی افتد. چراغ های روشن و نور برخی از منابع نور الکتریکی، می توانند با حسگرهای CCD تک تراشه تداخل داشته و منجر به لرزش یا خطوط افقی در تصاویر دوربین مداربسته شوند.

2.منبع تغذیه را از نظر آسیب دیدگی بررسی کرده و اگر می توانید این کار را انجام دهید، مطمئن شوید که فیلتر مناسب برای برق دارید. منبع تغذیه خراب یا ناکافی می تواند از شبکه برق به تجهیزات مورد نیاز خود نشت پیدا کند. این مسئله، به نوبه خود، با سنسور CCD تداخل می کند و می تواند منجر به اعوجاج شود، مانند خطوط افقی در تصاویر دوربین مداربسته.

 1. اگر مشکل نور محیط است نه تداخل الکتریکی، و نمی توانید از آن جلوگیری کنید، می توانید با استفاده از یک دوربین WDR یا دوربین های حسگر ، این CMOS عیب یابی دوربین مدار بسته را انجام دهید. با این حال، بهتر است قبل از جستجوی تجهیزات اضافی، سایر خیابان ها را پوشش دهید.

4. ویدیو دوربین مدار بسته در حال لرزش است

عیب یابی لرزش تصویر دوربین مداربسته ممکن است دشوار باشد زیرا ممکن است که به طور متناوب رخ دهد. در برخی موارد، سوسو زدن ویدئو دوربین مدار بسته ناشی از تداخل، یا به دلیل نصب نادرست ، عملکرد نامناسب تجهیزات یا منبع تغذیه یا شرایط بد محیط است.

توجه: عیب یابی دوربین مدار بسته زمانی که مشکل مربوط به سوسو زدن تصویر آن است صبر زیادی می طلبد. زمانی که این مشکل برطرف شد، باید برای مدتی فیلم را تحت نظارت داشته باشید زیرا ممکن است سوسو زدن مشکلی متناوب باشد

نحوه برطرف کردن مشکل

 1. در ابتدا باید ببینید که مانیتور درست کار میکند یا نه؟ اگر فقط در یک مانیتور خاص و فقط در حالت تمام صفحه سوسو می بینید، مطمئن شوید که مانیتور به درستی کار میکند.
 1. اتصالات و کابل ها را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید. اگر دوربین مدار بسته شما دارای خروجی آنالوگ است یا از کابل های مخصوصا طولانی استفاده میکنید، اطمینان حاصل کنید که کابل ها به درستی مسیریابی شده اند و از بسته بودن آنها مطمئن شوید.

3.اگر دوربین شما به تجهیزات حلقه دار با خروجی های اضافی فیلم متصل است، مطمئن شوید که تمام خروجی های فیلم به درستی خاتمه یافته اند.

 1. اگر دوربین مداربسته شما فقط در هنگام تاریکی سوسو می زند، مطمئن شوید که منبع تغذیه برای نیاز دوربین شما مناسب است. سوسو زدن دوربین مداربسته در شرایط کم نور محیط اغلب ناشی از سوسو زدن خود LED های IR است که معمولاً در صورت ناکافی بودن منبع تغذیه اتفاق می افتد. دوربین ها به LED های اضافی نیاز دارند.

5.اگر دوربین مداربسته شما فقط در هنگام تاریکی سوسو می زند، مطمئن شوید که منبع تغذیه برای نیاز دوربین شما مناسب است. سوسو زدن دوربین مداربسته در شرایط کم نور محیط اغلب ناشی از سوسو زدن خود LED های IR است که معمولاً در صورت ناکافی بودن منبع تغذیه اتفاق می افتد. دوربین ها به LED های اضافی نیاز دارند. مصرف برق دوربین های مداربسته به ویژه دوربین های POE بیشتراز میزان نصب در هنگام تاریکی هوا است.

6.اتصالات و تجهیزات دوربین مدار بسته را بررسی کنید که خراب نباشند زیرا دوربین ها یا باکس های ویدیویی آسیب دیده می توانند با تجهیزات دیگر تداخل کنند.

7.اطمینان حاصل کنید که دوربین و همه دستگاه های دیگر برای عملکرد 50 هرتز درجه بندی شده اند. بیشتر تجهیزات برای عملکرد 50 هرتز و 60 هرتز درجه بندی شده اند، اما برخی از منابع تغذیه و سوئیچ های PoE شما را ملزم به انتخاب حالت کار دستی، از طریق سوئیچ فیزیکی یا گزینه پیکربندی می کنند.

 1. در آخر، دوربین خود را و به خصوص LED های IR  را بررسی کنید تا آسیب ندیده باشد. نور IR با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست، بنابراین شما نمی توانید ببینید که چراغ LED در حال چشمک زدن است؛ تنها چیزی که مشاهده می کنید فیلم در حال چشمک زدن است. دوربین های قدیمی یا آسیب دیده به طور طبیعی سوسو می زنند، خصوصاً اگر LED ها یا سنسورهای نور آسیب دیده باشند.

5. تصاویر دوربین مدار بسته صدا دارند

تصاویری که در دوربین مدار بسته صدا دارند، نتیجه تداخل الکتریکی یا RF میباشند. مانند مشکل سوسو زدن باید منابع معمول را بررسی کنید.

نحوه حل مشکل

 1. اتصالات و کابل ها به ویژه کابل های ویدیویی آنالوگ را چک کنید تا آسیب دیده نباشند. اطمینان حاصل کنید که تمام کابلها به درستی، دور از منابع تداخل، مسیریابی شده و در صورت لزوم بسته شده اند.
 2. اگر دوربین شما دارای خروجی آنالوگ است، کابل ویدئو را از دوربین جدا کرده و بررسی کنید که هنوز نویز روی مانیتور خود مشاهده می کنید یا خیر. این معمولاً نشانه تداخل در انتهای مانیتور است. منبع تغذیه و کابل های آن را بررسی کنید.
 3. بررسی کنید که آیا قطع هر دوربین یا تجهیزات ویدئویی دیگر باعث کاهش سطح نویز می شود. تجهیزات آسیب دیده یا محافظ نامناسب می توانند در دستگاه های دیگر اختلال ایجاد کنند.

این مشکل، بدترین مشکل در دوربین مدار بسته است. می توان با سوسو زدن یا تصاویر پر سر و صدا زندگی کرد اما وقتی هیچ سیگنالی ندارید، یعنی عملا دوربین مدار بسته به هیچ دردی نمی خورد.

نحوه برطرف کردن مشکل

 1. در ابتدا باید اتصالات برق و کابل ها را بررسی کنید. مطمئن شوید که آنها به برق وصل هستند و آسیب ندیده اند. اگر به این نوع تجهیزات دسترسی دارید ، سعی کنید دوربین مداربسته خود را با کابل آزمایش و منبع تغذیه روشن کنید.
 2. اگر دوربین مداربسته شما به برق متصل است یا اگر از طریق منبع تغذیه دوربین مداربسته با جعبه فیوز متصل است.
 3. اگر دوربین شما از PoE استفاده می کند، سوئیچ PoE را بررسی کرده و مطمئن شوید دوربین واقعاً روشن است.
 4. اتصال داده دوربین خود را بررسی کنید. اگر نمی توانید تصویری از دوربین مداربسته بگیرید اما در حال روشن شدن است، شاید تصاویر به مانیتور راه پیدا نمی کنند.
 5. اگر دوربین شما به یک جعبه DVR متصل است، کابل و اتصالات را در دو انتهای آن بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها به درستی وصل شده و آسیب ندیده باشند. یک نمایشگر تست دوربین مداربسته می تواند در این مورد کمک کند.
 6. ویدیو یا اتصال داده دوربین خود را بررسی کنید. اگر دوربین مدار بسته تصویری نشان نمیدهد اما روشن است، شاید تصاویر به مانیتور راه پیدا نمی کنند.
 7. اگر دوربین شما به یک جعبه DVR متصل است، کابل و اتصالات را در دو انتهای آن بررسی کنید، اطمینان حاصل کنید که آنها به درستی وصل شده و آسیب ندیده اند. یک نمایشگر تست دوربین مداربسته می تواند در این مورد کمک کند.
دکمه بازگشت به بالا