بین الملل

نایب رئیس دفتر سیاسی حماس: ما طرف محق‌ جنگ هستیم

“صالح العاروری” نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در گفت‌وگو با پرس تی‌وی به ریشه‌ها و محرک‌های اصلی وقوع عملیات هفتم اکتبر (طوفان الاقصی) پرداخت و گفت: «همزمان با روی کار آمدن نتانیاهو و تندروهای افراطی متحد وی به قدرت در اراضی اشغالی، حتی دولت‌های غربی نیز بر اساس استانداردهای خود، دولت مذکور و رویه‌های آن را غیرقابل قبول یافتند. این دولت بارها اقدام به هتک حرمت مسجد الاقصی کرده و البته که طرح‌های مختلفی دال بر اخراج فلسطینی‌ها از کرانه باختری و توسعه شهرک سازی‌های غیرقانونی در این منطقه داشته است.»

به گزارش یومیر، العاروری افزود: «در عین حال، ما شاهد تداوم محاصره همه جانبه نوار غزه به عنوان بزرگترین زندان روباز جهان از سوی صهیونیست‌ها نیز بوده‌ایم. عجیب اینکه چهره‌های تندروی دولت کنونی رژیم اشغالگر قدس نظیر ایتامار بن گویر لایحه‌ای را به مجلس این رژیم برده‌اند که در قالب آن از اعدام زندانیان فلسطینی حاضر در زندان‌های رژیم صهیونیستی سخن گفته می‌شود.»

وی ادامه داد: «دولت کنونی صهیونیست‌ها، عملا تمامی خطوط قرمز را در رابطه با ملت فلسطین نقض کرده است. اینطور به نظر می‌رسد که صهیونیست‌ها حقیقتا فکر می‌کردند که مردم فلسطین برده آنها هستند. همه این مسائل در شکل گیری عملیات هفتم اکتبر ایفای نقش کرده‌اند. ملت فلسطین با این عملیات نه تنها به صهیونیست‌ها و اقدامات غیرقانونی آنها اعتراض کردند بلکه آزادی خود را به بلندترین شیوه ممکن فریاد زدند. از این رو، عملیات مذکور بخشی از تلاش‌های ملت فلسطین جهت کسب آزادی و استقلال‌شان و پایان دادن به ستم و اشغالگری صهیونیست‌ها بوده است.»

وی خاطرنشان کرد: «تردیدی نیست که عملیات هفتم اکتبر یک شوک بزرگ به رژیم اشغالگر قدس و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آن بود که این تصور را داشتند که این رژیم تا ابد در امنیت کامل است. با عملیات هفتم اکتبر، ملت فلسطین نشان داد که نسبت به آزادی و حقوق خود ساکت نخواهد نشست و البته که اهرم‌های موثری را نیز در راستای محقق کردن اهداف خود در اختیار دارد. اکنون جهان به خوبی فهمیده که بی‌توجهی به حقوق ملت فلسطین، پدیده‌ای هزینه‌زا است.»

صالح العاروری گفت: «مسئولان ارشد رژیم اشغالگر قدس در مدت اخیر بارها گفته‌اند که هدف اصلی آنها ریشه‌کن کردن جنبش حماس است. این در حالی است که حماس بخشی از مردم فلسطین است و البته که در سال‌های اخیر نیز جزوِ نهادها و گروه‌های محبوب در جامعه فلسطین بوده است. از این رو، حذف حماس از جامعه فلسطینی غیرممکن است زیرا این جنبش بخشی مهم از این جامعه و آرمان آن برای کسب آزادی و استقلال و مبارزه علیه اشغالگری صهیونیست‌ها است. اکنون هم که بیش از دو ماه از آغاز جنگ غزه می‌گذرد، جنبش حماس با قدرت تمام در میدان‌های جنگ حاضر می‌شود و البته که ضربات سنگینی را نیز به صهیونیست‌ها وارد کرده و می‌کند.»

وی در ادامه با اشاره به طرح موضوعات مختلف مبنی بر اقدام رژیم اشغالگر قدس در آب بستن به تونل‌های زیرزمینی جنبش حماس گفت: «آنچه ملت فلسطین بیش از همه در مبارزات خود علیه صهیونیست‌ها به آن تکیه می‌کند، این است که آن‌ها حق می‌گویند و طرفِ محق جنگ هستند. از این رو شاهدیم که مبارزان فلسطینی حاضرند خود را برای حق و حقیقت فدا کنند. این گزاره‌ای به مراتب خطرناک تر از تونل‌های زیر زمینی جنبش حماس برای صهیونیست‌ها است. البته که مقاومت فلسطین از تونل‌های زیرزمینی به عنوان یک از اهرم‌های در دسترس خود جهت مقابله با صهیونیست‌ها بهره می‌برد و با گذشت زمان نیز نقطه ضعف‌ها در این رابطه را رفع کرده و قابلیت‌های جدیدی را برای خود تعریف کرده است. در این میان، واضح است که چندان نمی‌توان در مورد مسائل نظامی به صورت آشکار صحبت کرد و به جزئیات اشاره داشت. در این راستا، باید گفت که مقاومت فلسطین به اندازه کافی تسلیحات و امکانات در اختیار دارد و در زمان مناسب خود از آن‌ها استفاده می‌کند و در مدیریت میدان‌های جنگ هیچ مشکلی ندارد.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «حماس از ابتدا در مسئله اسرای اسرائیلی تاکید کرده که به دنبال آزادسازی اسرای خود در اراضی اشغالی و اجرایی کردن پروژه مبادله اسرا است. با این حال، رژیم اشغالگر قدس به این مسئله هیچ توجهی نکرده است. نتانیاهو اخیرا در دیدار با شماری از اسرای اسرائیلی، در مقابل دوربین‌های رسانه‌های صهیونیستی گفت که اگر حماس معادله مبادله اسرا فلسطینی و اسرائیلی را به صورت کلی(همه و با همه) قبول می‌کرد، این موضوع از دید اسرائیل نیز مشکلی نداشت. این در حالی است که این موضع گیری وی یک دروغ بزرگ است و حماس از همان ابتدا بر این موضوع تاکید داشته است.»

صالح العاروری ادامه داد: «بنیامین نتانیاهو از ابتدای جنگ غزه مدام دروغ گفته و هر دروغی هم که می‌گوید خیلی زود افشا می‌شود. درست به همین دلیل است که وی نمی‌تواند برای مدتی نامعلوم به جنگ افروزی علیه نوار غزه ادامه دهد.»

العاروری به طور خاص از رویکردهای دوگانه غرب در نگاه به جنگ‌های غزه و اوکراین نیز انتقاد کرد و آن را مایه رسوایی دولت‌های غربی به ویژه دولت آمریکا دانست. وی رویه‌های دولت‌های غربی در مساله فلسطین را در تضاد آشکار با اصول ساده و ابتدایی حقوق بین‌الملل ارزیابی کرد. البته که این رویکرد غربی‌ها و به ویژه دولت آمریکا، برای آن‌ها هزینه‌های قابل توجهی را نیز به همراه داشته است.

وی در ادامه از حمایت‌های محور مقاومت در منطقه از آرمان ملت فلسطین در مدت اخیر و شرایط کنونی، تشکر کرد و آن را نمودی از دفاع از حق و حقیقت دانست. موضوعی که البته تا حد زیادی فشار را در میدان نبرد از روی دوش مقاومت فلسطین برداشته و کمک کرده تا این نیروها متمرکزتر در میدان‌های جنگ با صهیونیست‌ها حاضر شوند. وی تصریح کرد: «البته که سطح حمایت‌ها از مقاومت فلسطین در میان افکار عمومی جهان در مدت اخیر بی سابقه بوده که ما از این مساله نیز خشنود هستیم و در رابطه با آن سپاسگزار هستیم.»

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا