حوادث

لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان؛ پروژه جدید ضرغامی

عزت‌الله ضرغامی که پیش‌تر، طرح لغو ویزای گردشگری با بیش از ۶۰ کشور را پیشنهاد کرده بود، از پیگیری لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان و تسهیل سفر زمینی از راه ترکمنستان خبر داد.

لغو ویزای گردشگری ایران با ازبکستان؛ پروژه جدید ضرغامی

آفتاب‌‌نیوز :

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این خبر را در حاشیه اختتامیه هفته گردشگری و در جمع خبرنگاران اعلام کرد و با اشاره به دو راه حل ایران برای جذب گردشگران بیشتر، که تسهیل تردد از مرزهای زمینی و لغو یکطرفه روادید ایران با بیش از ۶۰ کشور است، اظهار کرد: مسأله روادید در گردشگری بسیار مهم است. این پیشنهاد مورد توافق ما و وزارت خارجه است. ما در پنج گروه، کشورها را مشخص کردیم که هر یک از این کشورها، ویژگی خاصی دارند. وزارت خارجه نیز درباره این کشورها توافق کرده است و نخستین گام هم با لغو روادید سفرهای گروهی روسیه برداشته شد و به نظرم راه برای بقیه باز می‌شود. ما پیش از این‌که اعلام کنیم و در فضای غیرکارشناسی این موضوع را مطرح کنیم، بیشتر به آن عمل می‌کنیم و هرچه جلوتر برویم این تسهیلات در زمینه تسهیل روادید صورت می‌گیرد.

ضرغامی گفت: ما برای مردم تعیین نمی‌کنیم کجا بروند و کجا نروند، باید برای مردم زمینه‌ها را فراهم کنیم تا مثلا اگر مردم مایل بودند به سمرقند و بخارا (ازبکستان) بروند و این سفر ارزان تمام شود، راحت این کار را انجام دهند. بنابراین در سفری به‌زودی به ازبکستان برای حضور در اجلاس سازمان جهانی گردشگری که در این کشور برگزار می‌شود، این موضوع را پی‌گیری می‌کنم. آنها (ازبکستان) هم مایل هستند و شرایط هم فراهم است. البته باید راه ترکمنستان باز شود، که شرایط آن هم فراهم است و اجلاس سه جانبه‌ای (ایران، ترکمنستان و ازبکستان) در ازبکستان خواهیم داشت که باعث می‌شود گردشگری میان این سه کشور با دسترسی زمینی و تسهیل روادید، تقویت شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین یادآور شد:‌ تسهیل ورود و خروج گردشگران از مرزهای زمینی، از دیگر اقداماتی است که باید انجام شود، که نخستین اقدام برای مسافرت زمینی از طریق عراق انجام شد. این تسهیلات باعث می‌شود مردم برای ارتباط با کشورهای همسایه و مجاور و سفرهای زمینی تشویق شوند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که گزینه لغو یکطرفه روادید را با هدف جذب بیشتر گردشگر به دولت پیشنهاد کرده است، تا کنون نام کشورهای هدف را مشخص نکرده است، اما علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری این وزارتخانه پیش‌تر به یومیر گفته بود که این کشورها شامل کشورهای همسایه و مجاور، مسلمان، حوزه تمدنی و پیمان‌های ملحق‌شده مثل «شانگهای» و «بریکس» است. مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی نیز که برای شرکت در اجلاس روز جهانی گردشگری در ریاض به عربستان سفر کرده بود، پیشنهاد لغو روادید با عربستان را با وزارت گردشگری این کشور مطرح کرده بود. ایران از سال ۱۳۹۸ نیز یکطرفه با چین لغو روادید شده است.

نویسنده تحریریه مطالب حوادث

نویسنده حوادث با استعداد در ارائه دیدگاه‌های متنوع هستم. از طریق بررسی مختلف زوایای رویدادها، برای خوانندگان دیدگاه جدیدی را به ارمغان می‌آورم.
دکمه بازگشت به بالا