بین الملل

لاوروف: اقدامات انگلیس و آمریکا در یمن هم قابل توجیه نیست

وزیر خارجه روسیه امروز (سه‌شنبه) گفت روسیه حملات ارتش یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را درست نمی‌داند، اما اقدامات بریتانیا و آمریکا در یمن هم قابل توجیه نیست.

به گزارش یومیر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در یک نشست خبری مشترک با «احمد بن عوض بن مبارک»، نخست‌وزیر وابسته به عربستان در یمن گفت: ما به دنبال توجیه شلیک به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ نیستیم و مهم هم نیست که این شلیک‌ها، چقدر غیرموجه باشد اما ما اقدامات تهاجمی به بهانه‌های مطرح شده از سوی انگلیس و آمریکا را که علیه یمن انجام می‌شود، درست و موجه نمی‌دانیم.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه ادامه داد، اقدامات انجام شده از سوی آمریکا و انگلیس تلاش‌هایی برای برقراری صلح در یمن را مخدوش می‌کند.

وزیر امور خارجه روسیه افزود: موضوع ایمنی دریانوردی در دریای سرخ باید از راه‌های سیاسی و دیپلماتیک حل شود.

یمن در حمایت از غزه با آغاز حملات خود در ۳۱ اکتبر و انجام ده‌ها عملیات پس از آن، تلاش‌های آمریکا و انگلیس را برای شکستن محاصره تحمیل شده بر رژیم صهیونیستی در سراسر دریای سرخ ناکام گذاشته و این عملیات حتی از ناکام گذاشتن این تلاش‌ها فراتر رفته و صنعا در پی حماقت ائتلاف آمریکایی با انجام حملات به مناطق مختلف یمن، اهداف خود را گسترش داده و حالا کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی را نیز شامل شود.

کارشناسان در این باره معتقدند که عملیات بی‌سابقه ارتش یمن علاوه بر اینکه مانع از تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای شکستن محاصره دریایی رژیم صهیونیستی شد، توان نظامی را نشان داد که واشنگتن از آن بی‌اطلاع بود و در واقع معادلات آن را به هم ریخت.

علی‌رغم اصرار صنعا برای تحمیل محاصره دریایی بر رژیم صهیونیستی تا پایان محاصره و تجاوزات غزه و هدف قرار دادن کشتی‌های این رژیم و کشتی‌های آمریکا و انگلیس در نتیجه حماقت آنها با حمله به یمن، اما بر حفظ امنیت ناوبری دریایی برای دیگر کشتی‌ها تاکید دارد و اظهارات مقامات آن گواه این نیت است.

از سوی دیگر وزیر خارجه روسیه در رابطه با اوکراین هم گفت: روسیه معتقد است که پیشنهاد حل و فصلی که توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین آماده شده است، یک اولتیماتوم خواهد بود.

مسکو بارها اعلام کرده است که فرمول به اصطلاح صلح زلنسکی را نمی‌پذیرد و آن را محکوم می‌کند.

انتهای پیام

نویسنده تحریریه بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای سفر و گردشگری جهانی. با علاقه و دانش در زمینه مکان‌های دیدنی، فرهنگ‌های مختلف و صنعت گردشگری، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره مقصدهای توریستی، رویدادهای گردشگری و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و گردشگری، به شما دیدی جامع از تحولات صنعت سفر و گردشگری جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا