عمومیکسب و کار ایرانی

عملکرد برج خنک کننده مکعبی چگونه است؟

برج خنک کننده مکعبی درواقع مکانیزم خنک کننده آب صنعتی میباشد که استراکچر برج با هندسه مکعب طراحی گردیده تا راندمان بالایی درهنگام خنک کاری داشته باشد.وظیفه اصلی انواع کولینگ تاورها جذب گرمای اضافی از آب تا دمای محیطی است. فرایندی کاربردی و منظم که بوسیله برج در خیلی از تاسیسات ساختمانی،تهویه مطبوع و صنعتی به راحتی انجام میشود.بدنه برج از مواد فایبرگلاس  طراحی شده که از ترکیب چند ماده مخصوص مانند : ژلکت،رزین،الیاف سوزنی یا حصیری تولید میگردد.

استقامت بالای خواص ماده باعث افزایش طول عمر شده که امروزه جایگزین مناسبی درمقایسه با نوع فلزی یا گالوانیزه دارد.عایق حرارتی فایبر اجازه جذب گرما به سطح کولینگ تاور مکعبی را نمیدهد که سبب افزایش بازدهی در برج شده است.

سازنده برج خنک کننده مکعبی

شرکت تهویه دی ایکس مهر یکی از تولیدکنندگان داخلی در زمینه انواع مبدل‌های حرارتی و برودتی میباشد.فعالیت شرکت با هدفمندی تولید سیستم‌های خنک کننده صنعتی و تهویه مطبوع در حال توسعه روز افزون است.به عنوان توانسته‌ایم تیپ‌های مختلفی از کولینگ تاور را طراحی و به مرحله تولید انبوه برسانیم .هر سازنده‌ای میبایست تضمین کیفیت و عملکرد محصولات خود را در قالب گارانتی نامه ارائه دهد.تهویه دی ایکس با برند تجاری Dxcoil  ضمانت نامه کتبی 12 ماهه برای تضمین کارکرد برج خنک کن ارائه میدهد.

نحوه عملکرد برج خنک کننده مکعبی

مکانیزم کاری برج بر اساس جریان مخالف طراحی شده تا بیشترین بازدهی در مدت زمان کوتاه حاصل گردد. اجزای و قطعات بسیاری در ساختار درونی برج نصب میشود که هرکدام دارای عملکردی مشخص در زمان خاص هستند.مکانیزم ساختمان کولینگ تاور در ناحیه طولی و عرضی از یک اندازه یکسان برخوردار هستند اما برای چیدمان کلیه تجهیزات لازم و افزایش راندمان  میبایست ارتفاعی بیشتر از سطح طول و عرض مکعب داشته باشد.

نحوه عملکرد سیستم پاشش آب : تیپ مکعبی بر خلاف نوع مدور از یک یا چند که به وسیله بست کمربندی به لوله هدر آب متصل میگردند بهره میگیرد.همین عامل سبب افزایش و تقویت در عملکرد پاششی را به همراه داشته و از هزینه کمتری برخوردار است.افشانک‌ها دارای انواع بسیاری هستند که بسته به نوع فشار،دبی و مساحت برج انتخاب میگردند.توجه نمایید این بخش در برج‌های مکعبی اهمیت بالایی دارد و هرگونه تغییرات ساختاری در طراحی آن میتواند موجب افزایش یا کاهش ظرفیت کولینگ تاور شود.

نحوه عملکرد پکینگ مدیا یا سطوح انتقال حرارت : در علم فیزیک واحدی تحت عنوان برودت وجود ندارد بلکه مقدار حرارتی هر ماده کم یا زیاد میشود.با کاهش درجه حرارتی هر سیال در مدت زمان مشخص آب سردتر شده و بدین ترتیب عملیات خنک کاری به درستی شکل میگیرد. همان سطح مورد نیاز برای این مقطع تبادل حرارتی میباشد.درراستای تسریع هر فرایند برودتی یا حرارتی زمان نیاز است تا بین دو سیال انتقال دما شکل بگیرد و این اتفاق توسط پکینگ مدیا انجام می شود.

نحوه عملکرد قطره گیر یا الیمیناتور : یکی دیگر از مزیت‌های برج مکعبی بهره گیری از سیستم بازگردانی قطرات آب به وسیله قطره گیر میباشد.پس از انجام جذب گرمای اضافی آب بخار اشباعی با ترکیب دو سیال تولید میگردد که عموما پرت یا هدر رفت محسوب میشود.با استفاده از قطرات جذب سطح الیمیناتور شده و مجدد به مدار گردشی کولینگ تاور مکعبی برمیگردد.

نحوه عملکرد پروانه یا فن محوری : سیستم انتقال قدرت از موتور به پروانه به دو شکل کوپل مستقیم و کاهش دور انجام می شود.فن با گردش جهت عقربه های ساعت جریان هوا را از پایین به سمت خود مکش میکند که بسته به ظرفیت برج مکعبی توان الکتور موتور و پروانه انتخاب می گردد.این تیپ از دو نوع مولتی وینگ و ایرفویل با متریال فایبرگلاس،آلومینیوم و پلی آمید در کارخانه دی ایکس مهر طراحی و تولید میشود.

طراحی و محاسبه ظرفیت برج خنک کننده مکعبی

هر سازه مهندسی نیازمند طراحی دقیق و محاسبات مشخص است اما سیستم‌های خنک کننده به علت فشار سیالاتی بالا از حساسیت بیشتری برخوردارند به همین منظور حتما توسط افراد تحصیل کرده در زمینه مهندسی مکانیک گرایش سیالات باید طراحی و محاسبه گردد.برای دستیابی به ظرفیت کولینگ تاور و تعیین راندمان کاری یا دریافت حداکثر توان بازدهی برج مکعبی توصیه میگردد قبل از هراقدامی با کارشناسان شرکت تهویه دی ایکس مهر تماس بگیرید و یا صفحه مربوط به طراحی و محاسبات برج خنک کننده مکعبی را مطالعه نمایید.

انواع برج خنک کننده مکعبی

هر خنک کننده‌ای دارای دسته بندی متفاوتی است که موجب بهبود شرایط کاری در محیعملکرد برج خنک کننده مکعبی چگونه است؟ یکی از مهم ‌ترین لوازمی است که در صنعت از آن استفاده می ‌کنند که عملکرد آن باعث خنک شدن آب می شود؛ اما جالب است بدانید که برج های خنک کننده انواع و اقسام متفاوتی دارند که در این مقاله تصمیم گرفتیم راجع به عملکرد برج خنک کننده مکعبی با شما صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

تعریف برج خنک کننده مکعبی

کولینگ تاور مکعبی جزء رایج ترین انواع برج خنک کننده محسوب می شود که از جنس فایبرگلاس است. دلیل این که به آنها مکعبی می گویند، به خاطر شکل و شمایلشان می باشد. معمولا از این کولینگ تاور ها داخل فولاد، نیروگاه و پتروشیمی استفاده می شود که ساختار و اضلاع منظم و برابر آنها باعث می شود تا انتخابشان کنند.

برجهای خنک کن را باید به گونه ای نصب کرد که مانعی در اطراف آن برای ورود جریان هوای تازه به داخل برج نباشد. قیمت برج خنک کننده گرد با توجه به برند و ظرفیت آنها از دو میلیون تا یک میلیارد متغیر است. حداقل ظرفیت برجها 10 تن تبرید است که ممکن است به 6500 تن تبرید هم برسد. این تجهیزات معمولا تا 20 سال عمر می کنند، البته در این مدت به سرویس و نگهداری نیاز دارند که توسط شرکت های خدمات دهنده یا مسئول تاسیسات ساختمان انجام می شود.

برج خنک کننده مکعبی از چه موادی ساخته می شود؟

این برج های خنک کننده انواع مختلفی دارند و در نتیجه متریالی که در آنها به کار می رود هم متفاوت است؛ اما همانطور که بالاتر هم گفتیم، رایج ترین نوع است. البته انواع دیگری از آنها هم هستند که از گالوانیزه یا چوب ساخته شده اند. فلز هم گاهی اوقات در ساختار شان استفاده می شود که کاربرد کمتری دارد. مدل چوبی، گالوانیزه یا فلزی، رسوب گرفتگی بیشتری دارند و در نتیجه احتمال خرابی آن ها بیشتر است و ممکن است که راندمان خوبی نداشته باشند. در پالایشگاه، پتروشیمی و نیروگاه ممکن است از ذوب فلز برای کاهش دمای تاسیسات استفاده کنند که عملکرد برج خنک کننده ترکیبی را بهبود می بخشد.

برج خنک کننده مکعبی فایبرگلاس چگونه کار می کند؟

حال که قرار است در مورد عملکرد برج خنک کننده مکعبی توضیح دهیم، باید بگوییم آب گرمی که در پروسه فعالیت تجهیزات صنعتی تولید می شود، باید در یک چرخه قرار بگیرد تا بتواند خنک گردد که در چنین حالتی این آب گرم از طریق یک سری لوله و انشعابات که به قسمت فلنچ دستگاه متصل هستند، وارد تجهیزات صنعتی می شود که آن جا یک نازل یا پخش کننده آب وجود دارد که کارش شکستن جریان آب می باشد و در مدار تلاطم ایجاد می‌ کند و باعث می‌ شود که قطرات آب روی پکینگ پاشیده شود.

مکعبی سطح تماس و زمان آن را که با برخورد سیال می باشد را بالا می برند.‌ زمانی که با جریان هوا تماس پیدا می کند، دما کاسته می شود؛ سپس این جریان آب در فرآیند تبخیر به صورت بخار اشباع از داخل مدار خارج می شود و بعد؛ مدار بیرونی روی کار می‌آید و باعث می‌ شود که برای تامین آب مورد نیاز، سطح آب را به طور مداوم کنترل کند.

گردش هوا در عملکرد برج خنک کننده مکعبی به وسیله چرخش فن اتفاق می‌افتد که در اکثر برج های مکعبی که مدار باز هستند، جریان هوایی مخالف در خلاف جهت پاشش آب تولید می گردد که در نهایت آب خنک می شود و این آب خنک شده در قسمت تشتک دستگاه جمع می شود و تجهیزات صنعتی را خنک می کند و به سوی آن ها پمپاژ می گردد.

مزایای برج خنک کننده مکعبی

حال که با عملکرد برج خنک کننده مکعبی آشنا شدید، باید اشاره ای به مزایای آن داشته باشیم که شامل موارد زیر است:

  • طراحی این برج‌ ها خاص و مکعبی شکل می باشد که باعث می ‌شود وزن کمتری داشته باشد و راندمان آنها افزایش پیدا کند.
  • ساختار مناسبی در آن وجود دارد و از الکتروموتور با مصرف برق پایین بهره‌مند است که یکی از مزایایِ مهم آن محسوب می شود.
  • دارای فن های توخالی و محوری شکل هستند که لرزش را به حداقل ترین حالت ممکن می ‌رساند.
  • لایه ای در زیر فن برای آنها وجود دارد که آب را به بیرون از برج خنک کننده می فرستد.

کلام آخر

وقتی که می خواهید برج خنک کننده خریداری کنید، قطعاً باید انواع آن را بشناسید که یکی از مهمترین و پرکاربردترین ها انواع مکعبی است که در این مقاله با مکعبی آشنا شدید؛ اما بهتر است که از یک منبع معتبر آنها را خریداری کنید که پیشنهاد ما چیزی به جز سایت رسام سرما نیست که می‌تواند با کیفیت ترین محصولات را در اختیار شما قرار دهد.

 

دکمه بازگشت به بالا