اقتصادیکسب و کار ایرانی

شرایط ثبت شرکت پیمانکاری عمرانی

ثبت شرکت پیمانکاری یکی از موضوعاتی است که حتی در روزهای تحریم و دلار هم باز رونق دارد، هرچند بسیاری از پروژه ها با کمبود بودجه مواجه هستند اما عمران یک کشور جان سخت تر از آن است که با کرونا یا تحریم کامل بخوابد. به همین خاطر ما به عنوان یک موسسه همواره برای ثبت شرکت پیمانکاری و کارهای مربوط به آن در خدمت کارآفرینان عزیز کشورمان بوده و کماکان به لطف خدا هستیم. در ابتدا باید بگوییم که پیمانکار و شرکت پیمانکاری چه وظایفی را بر عهده دارند، بعد از آن که توضیحی مختصر در رابطه با این موضوع بیان کردیم، اطلاعاتی هم در رابطه با ثبت شرکت پیمانکاری، شرایط ثبت این شرکت و هزینه انجام آن بیان خواهیم کرد .

برای آن که با مفهوم پیمانکاری به طور کامل آشنا شوید، آن را با یک مثال توضیح خواهیم داد تا درک آن برای شما ساده و البته دلنشین باشد. به عنوان مثال اداره برق را در نظر بگیرید، این اداره برای انجام کارهای حمل و نقل خود به نیروهایی احتیاج دارد و البته فرصتی برای مدیریت نیروهای جدید ندارد، در این حالت با یک شرکت پیمان کاری قرار داد می بندد و انجام امور را به او می سپارد.

توجه داشته باشید که یک شرکت پیمانکاری معمولا نیروهای متعددی دارد که متناسب با نوع شرکت فعالیت دارند، در مثال بالا نیروهای شرکت پیمانکاری با اداره برق در ارتباط نیستند و البته مدیران اداره برق هم ارتباطی با نیروهای شرکتی ندارند و پیمانکار به عنوان رابط بین این دو گروه فعالیت می کند، در ادامه توضیحات کاملی را در رابطه با ثبت شرکت در تهران بیان خواهیم کرد.

ثبت شرکت عمرانی

بعد از آن که مطالبی را در رابطه با شرکت پیمانکاری بیان کردیم، حال قصد داریم مطالبی را در رابطه با انواع مختلف این شرکت ها شرح دهیم تا شما ابهامی در این رابطه نداشته باشید. در ابتدا باید بگوییم که انواع شرکت های پیمانکاری متناسب با کار آن شرکت تعیین می شود و توجه داشته باشید که این مورد با موضوع شرکت تفاوت هایی دارد. در حقیقت باید بگوییم که موضوع همه این شرکت ها پیمانکاری است، اما کاری که انجام می دهند در حوزه های مختلف می باشد. در ادامه لیستی از این شرکت ها را ارائه می دهیم؛

 • در حوزه ساختمان سازی
 • در حوزه راه و ترابری
 • در حوزه تأسیساتی و تجهیزات مختلف
 • در حوزه صنعت (صنایع)
 • در حوزه بازسازی و مرمت آثار باستانی
 • در حوزه کشاورزی و باغداری
 •  در حوزه مهندسی آب و آبیاری
 • در حوزه ارتباطات (تلفن و…)
 • در حوزه انرژی (نفت و گاز)
 • در حوزه کاوش های زیر زمینی

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که برای ثبت شرکت عمرانی باید در ابتدا حوزه فعالیت خود را مشخص کنید، زیرا نیاز به اخذ مجوزهایی در حوزه مربوطه می باشد که البته نگران نباشید، اطلاعاتی در رابطه با این مجوزها و هر آن چه که در رابطه با این موضوع را لازم است که بدانید، ما در اختیار شما قرار خواهیم داد. لازم به ذکر است که لیست ارائه شده در بالا توسط معاونت راهبردی ریاست جمهوری ارائه شده است.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای ثبت شرکت خود باید حتما مراحل را به طور قانونی و مرتب پشت سر بگذارید، زیرا در صورت عدم تمکیل پرونده مجوزی به شما داده نمی شود و در نتیجه نمی توانید در مزایده ها شرکت کنید و در این حالت باید بگوییم که سود چندانی عاید شرکت شما نخواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت شرکت پیمانکاری ساختمان

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که شرکت های ساختمانی عمرانی همان شرکت های پیمانکاری می باشند که در مطالب بالا اطلاعاتی در رابطه با آن ها بیان کردیم، اما در بین عموم نام شرکت عمرانی رواج بیشتری دارد و از آن جایی که ما قصد داریم درک این مطالب برای شما ساده باشد، از همین اصطلاحات رایج استفاده کردیم.

نکته دیگری که در رابطه با ثبت شرکت پیمانکاری ساختمانی باید به آن توجه داشته باشید، این است که در ابتدا باید نوع شرکت خود را انتخاب کرده ( محدود یا خاص ) و سپس برای تهیه مدارک لازم اقدام کنید. لازم  به ذکر است که نوع شرکت با موضوع آن و همچنین با حوزه فعالیت شرکت مورد نظر تفاوت هایی دارد و نباید این موارد را با هم اشتباه گرفت.

مدارکی مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری مسئولیت محدود

 • کپی کارت ملی و شناسنامه همه اعضاء شرکت
 • مشخص کردن موضوع شرکت
 • سرمایه اولیه خود را مشخص کنید.
 • سمت هر یک از اعضاء شرکت مشخص شود.
 • آدرس دقیق محل شرکت شما
 • هر یک از اعضاء باید اقرار نامه تنظیم شده را امضاء کنند.

مدارکی مورد نیاز برای ثبت شرکت پیمانکاری سهامی خاص

 • کپی کارت ملی و شناسنامه همه اعضاء شرکت که حداقل 5 نفر هستند.
 • مشخصات اعضاء را به طور کامل وارد کنید.
 • موضوع فعالیت خود را به طور دقیق مشخص کنید.
 • اعضاء هیئت 5 نفره را تعیین سمت کنید و در صورت سهام دار بودن آن ها میزان سهم هر یک به طور دقیق مشخص شود.
 • نام های پیشنهادی خود را در فرم مخصوص بنویسید.
 • اقرار نامه شرکت را هر یک از اعضاء باید امضا کرده باشند.
 • در صورتی که یک وکیل کارهای ثبتی شما را انجام می دهد، وکالت نامه ای را تنظیم کنید و بر روی پرونده قرار دهید.

شرایط ثبت شرکت پیمانکاری

شرکت های پیمانکاری معمولا به صورت یا ثبت می شوند، البته شرکت سهامی خاص برای شرکت های پیمانکاری که قصد و شرکت در مناقصات را دارند، رواج بیشتری دارد. زیرا در این حالت مزیت های متعددی برای شرکت شما وجود دارد که نباید از آن غافل شوید. مدارک مورد نیاز برای  شرکت به صورت سهامی خاص و مسئولیت محدود با یکدیگر تفاوت هایی دارند، به همین دلیل قبل از شروع روند کار باید نوع آن را مشخص کنید.

برای ثبت شرکت پیمانکاری مسئولیت محدود چه شرایطی نیاز است؟

توجه داشته باشید که در این حالت شما باید؛

 • در کمترین حالت دو نفر را برای اعضاء داشته باشید.
 • سرمایه شما حداقل 1000000 ریال باشد.
 • تعهد نامه ای تنظیم شود که اعضاء موظف به پرداخت سرمایه باشند.

برای ثبت شرکت پیمانکاری سهامی خاص چه شرایطی نیاز است؟

در صورتی که قصد داشته باشید شرکت خود را به صورت سهامی خاص ثبت کنید باید؛

 • تعداد نفرات حداقل 5 نفر باشد.
 • از بین نفرات 3 نفر هیئت مدیره و 2 نفر به عنوان بازرس تعیین سمت شوند.
 • حداقل 100 هزار تومان را به عنوان سرمایه اولیه داشته باشید.
 • حداقل 35% از سرمایه اولیه خود را در حساب شرکت خود قرار دهید.

مراحل ثبت شرکت پیمانکاری

در این قسمت قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه مراحل ثبت شرکت پیمانکاری را باید پشت سر بگذارید. در ابتدا باید بگوییم که ما در موسسه کاج به دنبال این هستیم که مراحل ثبت هر شرکتی را برای شما آسان کنیم.

پس به آسانی می توانید مراحل ثبت شرکت پیمانکاری ساختمانی و عمرانی خود را از 0 تا 100 به ما بسپارید تا کارشناسان متخصص ما این کار را برای شما انجام دهند و شما درگیر روند اجرایی نشوید، زیرا روند اجرایی برای شما خسته کننده خواهد بود و البته به علت آن که انجام این کار به تخصص بالایی نیاز دارد، ممکن است که در انجام این کار شکست بخورید، پس پیشنهاد می کنیم کار را به کار دان بسپارید و خیال خود را راحت کنید.

در ابتدا شما باید مدارک و شرایطی که در بالا به آن اشاره کردیم را فراهم کنید تا مشکلی برای شما به وجود نیاید، به این موضوع توجه کنید که در صورت تکمیل نبودن مدارک، زمان بیشتری را باید صرف کنید تا این مدارک را کامل کنید، پس پیشنهاد می دهیم که در همان ابتدا مدارک خود را به صورت کامل ارائه دهید.

در مرحله بعد شما باید نام های پیشنهادی خود را انتخاب کنید. به این موضوع توجه داشته باشید که برای نام یک شرکت باید از سه سیلاب استفاده کنید و حداکثر 5 مورد را در فرم مخصوص بنویسید تا در صورت رد یکی از نام ها، مشکلی برای ادامه روند ثبت شرکت پیمانکاری خود نداشته باشید.

توجه: انتخاب اسم برای شرکت با انتخاب اسم برای ساختمانی فرق می کند و برند شما می تواند متفاوت از اسم سه سیلابی شرکت شما باشد.

در مرحله بعد اگر نام های پیشنهادی شما رد شد، نام های دیگری را پیشنهاد دهیم و در صورتی که نام ها تائید شدند، صفحات سایت را پرینت بگیرید، لازم به ذکر است که در مرحله بعد باید این برگه های پرینت گرفته شده را به اداره ثبت بفرستید، برای این کار باید از پست استفاده کنید، البته باجه های پستی منتخب که معمولا باجه های مرکزی هر منطقه هتسند

مرحله بعدی 5 روز بعد از این ارسال انجام می شود و باید در روزنامه رسمی و روزنامه های کثیرالانتشار آگهی مخصوص را منتشر کنید.

لازم به ذکر است که بعد از تاسیس شرکت پیمانکاری باید حتما نسبت به اخذ رتبه پیمانکاری اقدام نمایید. در صورتی که اطلاعاتی در این زمینه ندارید:

هزینه ثبت شرکت پیمانکاری

قبل از آن که هزینه ثبت شرکت پیمانکاری را بیان کنیم، لازم می دانیم که در رابطه با موضوع مهمی بحث کنیم، توجه داشته باشید که ثبت شرکت مراحلی دارد که متناسب با نیاز و شرایط شما این مراحل و همچنین خدماتی که دریافت می کنید، متفاوت خواهد بود و همین موضوع باعث می شود که قادر به بیان یک مبلغ به طور دقیق برای ثبت شرکت پیمانکاری نباشیم.

برای ثبت شرکت پیمانکاری شما باید در ابتدا با توجه به نوع شرکت خود مقداری از سرمایه اولیه را در حساب داشته باشید، در صورت ثبت شرکت سهامی خاص باید %35 از سرمایه در حساب شما باشد و در صورت ثبت شرکت مسئولیت محدود باید تمام مبلغ را در حساب شرکت قرارثبت شرکت خدماتی پیمانکاری یکی از مسائل بسیار مهمی است که امروزه در جامعه ما بسیار اهمیت دارد. در معنای کلی می توان گفت که پیمانکاری مجموعه ای می باشد که دارای فعالیت های حقوقی و حقیقی است.

معمولا شرکت های خدماتی پیمانکاری قراردادهای مختلفی را با شرکت های پیمانکاری منعقد میکنند تا در قبال پرداخت پول، این شرکت ها خدماتی همچون تهیه، حمل، نصب، ساخت، اجرا و … را انجام دهند.

انواع شرکت پیمانکاری

کسانی که قصد ثبت شرکت خدماتی پیمانکاری را دارند باید به این موضوع توجه داشته باشند که این شرکت ها دارای انواع مختلفی می باشند. در حالت کلی و براساس آیین نامه راهبری می توان انواع شرکت پیمانکاری را در دسته بندی زیر جای داد:

 1. ساختمان
 2. راه و ترابری
 3. صنعت و معدن
 4. تاسیسات و تجهیزات
 5. کشاورزی
 6. آب
 7. مرمت آثار باستانی
 8. کاوش های زمینی
 9. ارتباطات
 10. نفت و گاز
 11. نیرو

نحوه رتبه بندی شرکت خدماتی پیمانکاری

تمامی شرکت های پیمانکاری که دارای فعالیت های مختلفی می باشند و میتوانند پس از ثبت کردن شرکت به صورت قانونی برای رتبه بندی کردن شرکت پیمانکاری خود اقدام کنند. معمولا شرکت های پیمانکاری که دارای رتبه مناسبی نباشند این اختیار قانونی را ندارند که برای شرکت در مناقصات اقدام نمایند.

 

دکمه بازگشت به بالا