استان ها

ساخت دستگاه شناسایی اشیاء پنهان‌شده در زیر لباس

محققان یکی از شرکت‌های فناور دستگاهی را برای شناسایی اشیاء پنهان در زیر لباس با کاربرد در اماکنی مانند فرودگاه‌ها طراحی و پیاده سازی کردند.

هنگامه عزیزی، دانشجوی دکتری الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف در گفت‌وگو با یومیر، گفت: دستگاه شناسایی اشیاء پنهان شده زیر لباس با تکنولوژی موج میلی‌متری از دستاوردهای ما است که از سال ۹۳ با یک گروه ۳۰ نفره تحقیقات بر روی آن را اجرایی کردیم.

وی با بیان این‌که این دستگاه در ورودی اماکن حساسی چون فرودگاه‌ها و گمرک و غیره نصب می‌شود، یادآور شد: این دستگاه دارای بخش‌های الکترونیکی، هوش مصنوعی و مکانیکی است و در مقایسه با نمونه خارجی، قیمتی نصف یا یک سوم دارد.

عزیزی با تاکید بر اینکه در طراحی و ساخت این دستگاه تلاش شده است تا از تجهیزات بومی استفاده شود، ادامه داد: تفاوت این دستگاه با دستگاه‌های ایکس‌ری استفاده شده در فرودگاه‌ها این است که دستگاه ایکس‌ری تنها فلزات را تشخیص می‌دهد، اما این دستگاه بومی، هر چیز پنهان شده روی پوست را شناسایی می‌کند.

به گفته مجری طرح، شناسایی اشیاء ممنوعه و اعلام اخطار به اپراتور از دیگر مزایای این دستگاه به شمار می‌رود.

این فناور با بیان اینکه قرار است این دستگاه به‌زودی در آستان قدس رضوی نصب شود، گفت: تا ۱۰ سال آینده تمام فرودگاه‌های جهان مجهز به این دستگاه می‌شوند.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا