عمومی

دستگاه شتاب نگار در ۱۰ منطقه لرزه خیز استان هرمزگان نصب شد – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، مهرداد حسن زاده با بیان اینکه اندازه گیری اولیه حرکت زمین در اثر زلزله، توسط دستگاه شتابنگار ثبت می شود اظهار داشت: بر همین مبنا توسعه و بروزرسانی ایستگاه‌های شتابنگار برای استان بسیار با اهمیت و ضروری است.

وی با اشاره به اینکه هر گونه اقدامی در جهت مطالعه زمین‌لرزه‌ها و طرح‌های پیشگیرانه در برابر زلزله متکی به شبکه‌های شتاب‌نگاری و لرزه نگاری است گفت: با مطالعه زلزله‌های گذشته و گسل های موجود در مناطق مختلف استان واطلاعات ثبت شده توسط دستگاههای شتابنگار، شهرهای مختلف استان را از لحاظ میزان خطر لرزه‌ خیزی در پهنه با خطر لرزه خیزی زیاد قرار داده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: نکته مهم در پهنه‌بندی خطر زلزله این‌است که پهنه‌های خطر زلزله بر اساس میزان شتاب زلزله از هم تفکیک پیدا می‌کنند و این امر اهمیت شتاب زلزله و ایستگاه‌های شتابنگاری را روشن می‌سازد.

وی با تاکید بر اینکه در استان گسل‌های لرزه‌زا و مهمی وجود دارد، اظهار کرد: اصلی‌ترین گام برای بررسی این گسل‌ها به غیر از مطالعات زمین‌شناسی، مطالعات شتابنگاری ولرزه نگاری است که باید با تعداد زیادی دستگاه شتابنگار رفتار لرزه‌ای این گسل‌ها بررسی شود.

حسن زاده با اشاره به توسعه ایستگاه شتابنگاری در استان تاکید کرد: با نصب شتابنگار در تمام نقاط مدنظر، گام بعدی راه اندازی اتاق مانیتورینگ در استان هرمزگان است، تا بفهمیم که کدام منطقه و ناحیه و یا بخشی از شهر بر اثر این زلزله بیشترین خسارت به آن وارد شده است، بر اساس این اطلاعات ارسالی نیروهای امدادی، به مناطقی اعزام خواهند شد که بیشترین میزان خسارت به آن وارد شده است.

حسن زاده با تاکید بر لزوم توجه به مطالعات رفتارنگاری لرزه‌ای شریان‌های حیاتی استان در زمان زلزله، گفت: بنادر، پل‌های بزرگ، خطوط انتقال نفت و گاز، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها در هنگام زلزله در صورتی که تخریب شوند، می‌توانند خسارات زیادی را به بار بیاورند؛ از این رو حتماً باید مجهز به دستگاه‌های شتابنگار شوند تا با استفاده از این دستگاه‌ها رفتار لرزه‌ای آنها مورد بررسی قرار گیرد و ثبت این داده‌ها می‌تواند در طرح‌های مقاوم‌سازی و ساخت و سازهای مشابه موثر باشد.

دکمه بازگشت به بالا