استان هاکسب و کار ایرانی

خطرات پاراسل سواری در کیش

در پاراسل کیش شرکت کنندگان می بایست یک جلیقه نجات می پوشیدند، با پای پیاده به دل آب می زدند، توی قایق می نشستند و در حالی که گوش به توصیه های مربی داده بودند، چتر پرواز را به خود متصل می کردند و چتر را به بند ۱۵۰ متری قایق می بستند. تنها پس از چند دقیقه جایی میان آسمان و دریا، درحالی که رو به رویشان جزیره (یا بندر) و زیرپایشان آبیِ دریا بود، پرواز می کردند؛ پروازی به بلندیِ ۱۵۰ متر دور تر از زمین.

حال تصور کنید که آبیِ زیر پای شما تکه ای خلیج بزرگ فارس و رو به روی شما منظره ای از جزیره زیبای کیش باشد؛ جذاب و با شکوه نیست؟ بی دلیل نیست که بسیاری برای چنین بازی مهیجی در جزیره کیش به این در و آن در می زنند تا به هر طریق پرواز بر فراز خلیج فارس را تجربه کنند!

پاراسل را کجا پیدا کنیم؟

حالا که بیشتر با روش کار پاراسل کیش آشنا شده‌اید، می‌دانید که برای لذت بردن از این تفریح، پیش از هرچیز به پهنه وسیعی از آب نیاز داریم. بر همین اساس شما برای تجربه کردن پاراسل می‌توانید به سراغ دریا و دریاچه‌ها بروید؛ یعنی جایی که قایق‌ران فرصت کافی برای حرکت و به هوا فرستادن چتر را داشته باشد. در کشور ما محبوب‌ترین نقاط برای استفاده از تفریح پاراسل، سواحل خلیج‌فارس و دریای خزر است. به‌طور مشخص می‌توان گفت که کیش، قشم و رامسر بهترین مناطق برای استفاده از پاراسل است. البته این روزها پاراسل در جزایر جنوبی و به‌خصوص جزیره کیش یک تفریح هزینه‌بر محسوب می‌شود و پیشنهاد ما به شما این است که با استفاده از تورهایی مانند هزینه‌های سفرتان را مدیریت کنید تا بتوانید نه‌فقط از پاراسل، بلکه از سایر تفریحات کیش هم استفاده کنید.

پاراسل مناسب چه کسانی است؟ 

شاید بتوان گفت که علت محبوبیت فراوان پاراسل در میان تفریحات آبی این است که برای انجام آن تشریفات خاصی وجود ندارد و تقریباً هرکسی که ترس از ارتفاع نداشته باشد، می‌تواند پاراسل را انتخاب کند. پاراسیلینگ محدودیت سنی خاصی ندارد؛ اما اگر همراهی کوچک‌تر از 16 سال دارید، بهتر است مطمئن شوید که صندلی، مناسب جثه‌اش باشد و کمربندها فاصله خالی با او نداشته باشند. البته این مسئله را در نظر داشته باشید که درهرصورت پاراسل جزو آن دسته از و سایر شهرهای ساحلی است که هیجان زیادی دارد و شما باید برای انجامش از سلامت عمومی برخوردار باشید و همچنین از نظر وزنی نباید کمتر از 40 و بیشتر از 180 کیلو وزن داشته باشید.

خطرات پاراسل چیست؟

ممکن است افرادی که تابه‌حال تجربه استفاده از پاراسیلینگ را نداشته‌اند، درباره مسائل ایمنی این تفریح هیجان‌انگیز، تردید کنند. مسائل مختلفی که شامل سالم بودن چتر، استحکام کمربندها، سالم بودن قایق موتوری و… می‌شود. مطمئناً بررسی کردن این موارد برای گردشگران کار خوشایند و آسانی نیست؛ بنابراین اولین توصیه ما این است که در جایی به پاراسیلینگ بروید که باسابقه و معتبر باشد. در کل احتمال بروز هرگونه حادثه‌ای بسیار پایین است؛ اما موارد زیر را برای کاهش خطرات پاراسیلینگ در نظر داشته باشید:

  • هرچه وضعیت آب‌وهوا آرام‌تر باشد، بهتر است: باوجوداینکه در آب‌وهوای بارانی و طوفانی پاراسیلینگ اجرا نمی‌شود، بدانید که ایدئال‌ترین سرعت وزش باید برای پاراسیلینگ از 19 تا نهایتاً 43 کیلومتر بر ساعت است. از اواسط فصل بهار تا اوایل فصل پاییز معمولاً وضعیت جوی برای پاراسیلینگ بسیار مناسب است.
  • راه‌های ارتباطی را فراموش نکنید: اگر به هر دلیلی خواهان توقف اجباری قایق باشید یا اینکه بخواهید ارتفاع شما با سطح آب کمتر شود، نیاز دارید که با راننده قایق خود ارتباط برقرار کنید. استفاده از بی‌سیم یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای برقراری ارتباط است؛ چرا که در ارتفاعات بالاتر از 200 متر علائم دستی هم برای شما کارساز نخواهد بود.
  • پاراسیلینگ یک تفریح است؛ نه یک ورزش: برای پاراسل‌سواری شما به تمرین و مهارت خاصی نیاز ندارید؛ زیرا پاراسیلینگ هیچ مهارت و استعدادی لازم ندارد! پس بدون هیچ ترس و استرسی از پاراسل‌سواری خود لذت ببرید.

ایمنی های بازی پاراسل سواری

پاراسل جز تفریحات آبی ایمن می باشد و افراد نیازی نیست نگران امنیت این بازی باشند. اما بهتر است قبل از شروع بازی به چند نکته دقت کنند.

  • با کلوپ های معتبر این بازی را تجربه کنید.
  • از سلامت تجهیزات اطمینان پیدا کنید برای مثال طناب خوردگی نداشته باشد.
  • قبل از شروع بازی حتما درباره راه های ارتباطی با قایقران اطلاعات لازم را کسب کنید تا در صورت بروز مشکل بتوانید ارتباط درخواست کمک کنید.
  • ارتفاع مناسب را انتخاب کنید.

قیمت پاراسل چقدر است؟

قیمت پاراسیلینگ در ایران نسبت به مدت‌زمان و ارتفاعی که درخواست می‌کنید، متغیر است. هرچه مدت‌زمان و ارتفاع بیشتری را مد نظر داشته باشید، قیمت پاراسل نیز افزایش پیدا می‌کند. البته در بسیاری از محل‌های برگزاری پاراسیلینگ امکان افزایش زمان وجود ندارد و اگر تمایل به پاراسل‌سواری بیشتری داشته باشید، باید یک نوبت دیگر تهیه کنید.

حداکثر ارتفاع برای پاراسیلینگ 300 متر است که برای ایجاد این موقعیت از طناب‌های بلند‌تری استفاده می‌شود؛ بنابراین قیمت پاراسل در ایران به عوامل متعددی وابسته است، اما برای مثال بد نیست بدانید که در پاییز 1402 قیمت پاراسل کیش برای هر نفر و بدون تخفیف 650 هزار تومان است. قیمت گفته شده شامل 6 دقیقه پاراسیلینگ در ماکسیمم ارتفاع 70 متری و 45 دقیقه قایق‌سواری می‌شود.

 

دکمه بازگشت به بالا