فرهنگ و هنر

جلد چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ» منتشر شد

یومیر/یزد جلد چهارم از کتاب «یزد، یادگار تاریخ» به پژوهش و نگارش «حسین مسرّت» توسط انتشارات «اندیشمندان یزد» منتشر و روانه بازار کتاب شد.

«حسین مسرّت» یزدشناس و پژوهشگر در این‌ باره گفت: دفتر چهارم «یزد؛ یادگار تاریخ»، دو سال پس از رونمایی دفتر سوم این مجموعه چاپ و منتشر شد.

وی افزود: این دفتر هم به‌ مانند سه دفتر پیشین دربردارنده‌ی ۱۶۰ گفتار در زمینه‌ی تاریخ، ادبیّات، فرهنگ، هنر، گویش، معماری، نام‌آوران و بزرگان، نقد و معرّفی کتاب، فرهنگ مردم، فرهنگ عامّه، جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و دیگر موضوعات وابسته به حوزه‌ی یزدپژوهی در شش فصل است.

خطوط خوش این کتاب همه به قلم استاد «محمود رهبران» خوشنویس نامی ایران است و کتاب با مقدمه‌ای به قلم دکتر «محمّدحسین پاپلی یزدی» با عنوان «پاسدار فرهنگ و تمدن»، درباره‌ی کوشش‌های نویسنده در راه پاسداشت فرهنگ بومی یزد آغاز می‌شود.

ویراستاری و گزینش مقالات این کتاب نیز همانند دفترهای پیشین با دکتر «پیام شمس‌الدینی» بوده است.

در آغاز کتاب، متنی ادبی با خوشنویسی استاد رهبران با عنوان «کوچه‌های شهر یزد» آمده است و همین گفتار در پایان کتاب به زبان‌های ایتالیایی، چینی، عربی، اردو، روسی، اسپانیایی، انگلیسی و فرانسوی از سوی دکتر پیر دونینی، فاطمۀ جعفری، دکتر ابوطالب درّانی، دکتر فاطمۀ سماواتی و دکتر خوزه کاسیاس فرر ترجمه شده است.

گفتارهای کتاب با تصاویر وابسته بدان، غنایی دوچندان گرفته، ضمن آنکه در میان فصل‌های کتاب سه بخش تصویر رنگی از دیدنی‌های یزد به‌صورت گلاسه در ۲۴ صفحه از عکاسان نامی استان یزد جای گرفته است.

«اندیشمندان یزد»، ناشر این کتاب ۶۰۰ صفحه ای است و هم اکنون این اثر در کتابفروشی‌های نیکوروش، کاما کتاب و اندیشمندان یزد در دسترس علاقمندان است.

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا