فرهنگ و هنر

بررسی رابطه «قدرت و فساد»

نشست نقد و بررسی کتاب «قدرت و فساد» نوشته برایان کلاس با ترجمه امیرحسین مهدی‌زاده برگزار می‌شود.

به گزارش یومیر، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه دهم مردادماه، از ساعت ۱۶ به بررسی و گفت‌وگو درباره‌ کتاب یادشده اختصاص دارد که با حضور مترجم کتاب و علی‌اصغر محمدخانی در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ سوم برگزار می‌شود.

در خبر برگزاری این نشست آمده است: به تازگی کتاب «قدرت و فساد» نوشته برایان کلاس با ترجمه امیرحسین مهدی‌زاده به همت نشر همان منتشر شده‌است.

آیا قدرت فاسد می‌کند یا افراد فاسد به سمت قدرت کشیده می‌شوند؟ آیا کارکنانی که اختلاس می‌کنند یا پلیس‌هایی که آدم می‌کشند نتیجه نظام ناسالم‌اند یا صرفاً آدم‌های بدی‌ هستند؟ آیا ظالم ساخته می‌شود یا متولد می‌شود؟ چرا اجازه می‌دهیم افرادی اختیار ما را داشته باشند که شایستگی حضور در قدرت را ندارند؟ چگونه مطمئن شویم که افراد فسادپذیر به قدرت نمی‌رسند؟ برایان کلاس در پی یک دهه تحقیق و مصاحبه با صدها نفر که در بالاترین مناصب قدرت قرار داشته‌اند، از رهبران کشورها تا سرکردگان شورشیان و پیشوایان فرقه‌های مذهبی و مدیران شرکت‌ها، کوشیده تا رابطه قدرت و فساد را روشن کند و نشان دهد که چرا و چگونه افراد بی‌صلاحیت قدرت کسب می‌کنند و چطور ذهن آدمیان به قدرت‌یافتن آن‌ها کمک می‌کند.

او در این کتاب توضیح می‌دهد که چطور برخی مناصب قدرت فرد را بر سر دوراهی وادار به اخذ تصمیمات بد برای پیشگیری از وضعیتی بدتر می‌کند. این کتاب راهکارهایی را نیز برای پیشگیری، کشف و مبارزه با فساد در انواع سازمان‌ها ارائه می‌کند و آشکار می‌سازد که با اصلاح ساختارهای ذهنی و حکومتی می‌توان فساد را از میان برد.

انتهای پیا 

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا