عمومیکسب و کار ایرانی

برای استخر خانگی روکش استخر بهتر است یا سایبان استخر

پوشش یا همان روکش استخر، نوعی پوشش برای استخر است که اغلب در زمان هایی که از استخر استفاده نمی شود روی استخر را می پوشاند. البته انواعی از هم وجود دارد که استخر را از شرایط نامساعد محیطی حفاظت می کند. موثرترین روش برای کاهش هزینه های گرمایش استخر است. با استفاده از پوشش استخر 50-70 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می شود. از پوشش استخر هم در استخرهای فضای بیرونی و هم استخرهای داخل سالن کاربرد دارد.

معرفی روکش استخر

روکشش استخر در استخرهای داخل سالن نیاز به تهویه را کاهش می دهد که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در فضای بیرونی استخرها 75 -85 درصد انرژی خورشیدی که به سطح استخر نفوذ می کند را جذب می کنند، بسته به نوع پوششی که برای استخر استفاده می کنید به همین میزان جذب انرژی را کم می کند در نتیجه تبخیر کاهش می یابد.

همه آن چیزی که برای پوشاندن یک استخر احتیاج است، یک ورق بزرگ پلاستیکی می باشد، ولی بهترین گزینه نیست، چرا که نگهداری و مدیریت آن بسیار سخت است، به راحتی پاره می شود و نور خورشید آن را به سرعت خراب می کند. در کنار این موارد فقط یک یا دو فصل دوام می آورد. به جای پلاستیک بهتر است از پوشش طراحی شده مخصوص استخر استفاده کنید، این پوشش ها از مواد مخصوصی ساخته شده اند مانند پلی اتیلن تثبیت کننده uv، پلی پروپیلن و یا وینیل. پوشش های استخر می توانند مات و یا شفاف و در رنگ های مختلف باشند.

در شرایط هوایی خشک و یا بادی میزان تبخیر افزایش می یابد، بنابراین بهتر است از یک پوشش استخر شفاف یا حبابی در طی ساعات روز استفاده شود. بهترین نوع روکش استخر باید ارزان باشد، به طور کامل استخر را بپوشاند، به آسانی باز و بسته شده و استفاده از آن آسان باشد.

انواع روکش استخر:

تقسیم بندی انواع پوشش استخر بر اساس جنس آنها و یا اتوماتیک بودن (اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی) تقسیم بندی می شوند. هر نوع پوشش استخر ویژگی ها و مشخصه های خودش را دارد که شما را در انتخاب درست برای استخرتان کمک می کند.

کاور استخر خورشیدی که پوشش حبابی استخر هم نامیده می شود؛ در مقایسه با انواع دیگر پوشش استخر ارزان تر است. این پوشش استخر در طول روز گرما را جذب می کند و در شب به حفظ این گرما و از دست نرفتن آن کمک می کند.

مزایا:

 • تنها پوششی که آب استخر شما را گرم نگه می دارد و به صرفه جویی در هزینه ی گرم کردن آن کمک می کند.
 • میزان تبخیر آب تا 99% کاهش می یابد و باعث صرفه جویی در میزان هزینه های تامین آب می شود.
 • از کثیف شدن آب استخر جلوگیری می کند.
 • برای استفاده بسیار سبک و آسان است.

معایب:

 • این نوع روکش سطح محکمی ندارد و ممکن است برای کودکان و یا حیوانات خانگی خطرناک باشد.

مطلب پیشنهادی :

این نوع کاور استخر همانطور که از نامش مشخص است، به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود.

مزایا:

 • ایمنی بالایی دارد و مشکل افتادن کودکان و حیوانات خانگی در استخر به وجود نمی آید.
 • تبخیر آب را کاهش می دهد.
 • نصب و جمع کردن آن آسان است.

معایب:

روکش حرارتی جزو بهترین انواع از روکش های استخر شنا هستند و  به دلیل یک لایه عایقی که دارد بهتر از انواع دیگر روکش های استخر گرما را به دام انداخته و حفظ می کنند.

مزایا:

 • تبخیر را تا 98 درصد کاهش می دهد.
 • از ورود آشغال و آلودگی و برگ ها به داخل استخر جلوگیری می کند.
 • از اشعه ی خطرناک uv که در نور خورشید وجود دارد جلوگیری می کند و به این دلیل از رشد جلبک ها جلوگیری می شود.

پوشش استخر زمستانی (Winter pool cover)

افرادی که این پوشش را برای استخر خود انتخاب می کنند میخواهند در زمستان استخر خود را بپوشانند، البته این روکش استخر برای کل سال قابل استفاده است. این نوع پوشش استخر از پارچه پلی اتیلنی ساخته شده که استخر را از زمستان های سخت، بارش و بادهای شدید جلوگیری می کند.

مزایا:

 • به طور موثری از ورود اشعه خورشید جلوگیری می کند بنابراین گسترش جلبک ها را کم می کند.
 • جمع شدن و باز و بسته شدن آن آسان است و همچنین سبک هستند.

معایب:

 • نیاز به نقاطی برای محکم شدن در اطراف استخر دارند.

تم لوکس طراح و مجری سیستم های روآپ تمام اتوماتیک (روکش استخر-سقف های متحرک پارچه ای و کرکره ای )

پوشش استخر پنهان شونده (Hidden pool cover)

این نوع پوشش زیبایی استخر را حفظ می کند. پوشش استخر پنهان شونده را می توان در استخرهای موجود و یا استخرهای در حال ساخت به کار برد. این پوشش به صورت اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی وجود دارند که استفاده از آن را بسیار آسان می کنند.

مزایا:

 • برای استخرهای با فرم های مختلف مناسب اند.
 • می تواند به صورت دستی، اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک باشد.
 • ظاهر زیبایی دارد.

معایب:

 • برای نصب در استخرهای شنای قدیمی سخت است.

این مطلب را بخوانید:

نوعی از پوشش استخر هستند که از سطح آب فاصله دارند و استفاده از استخر در فصل های سرد سال را امکان پذیر می کنند.

مزایای پوشش استخر:

 • صرفه جویی در انرژی
 • استفاده از مواد شیمیایی کمتر (35-60 درصد)  در نگهداری استخر
 • کاهش زمان تمیز کردن استخر
 • جلوگیری از تبخیر آب تا 95%
 • صرفه جویی در هزینه ی گرم کردن آب استخر تا 50%
 • طولانی تر شدن زمان استفاده از استخر (فصل های بیشتر)

معایب پوشش استخر:

 • زیبایی محوطه و استخر کم می شود.
 • انواع دستی پوشش استخر، زمان بر بوده و استفاده از آن سخت تر است.
 • برخی از انواع پوشش استخر جای زیادی می گیرند و ممکن است فضای اطراف استخر محدود شود.
 • ممکن است پوشش استخر مناسبی برای فرم های خاص استخر وجود نداشته باشد.

تم لوکس طراح و مجری سیستم های روآپ تمام اتوماتیک (روکش استخر-سقف های متحرک پارچه ای و کرکره ای )

عوامل موثر در انتخاب و نصب پوشش استخر:

هنگام انتخاب پوشش برای استخر پنج فاکتور وجود دارد که باید توجه شود:

کاربرد پوشش استخر:  در ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهید که به چه دلیل از پوشش استخر استفاده می کنید؟ به طور مثال: برای ایجاد ایمنی برای کودکان یا حیوانات خانگی، تمیزی، صرفه جویی در انرژی و… باید دقت کنید که هر کدام از این ویژگی ها در کدام نوع پوشش استخر وجود دارد.

اقلیم: به مقاوم بودن جنس پوشش استخر در اقلیم منطقه توجه کنید.

مدت زمان گارانتی: شرایط و مدت زمان گارانتی پوشش استخر را بررسی کنید.

متناسب بودن با استخر: سایز و فرم استخر در انتخاب نوع پوشش استخر موثر است.

نوع استخر: توجه کنید که پوشش استخر انتخاب شده با نوع استخر شما (استخر بالای زمین؛ استخر داخل زمین) متناسب باشد. در این زمینه از کارشناس و متخصص مشورت بگیرید.

“برای انتخاب روکش استخر مناسب با استخر خود می توانید از  کمک بگیرید”

با استفاده از روکش استخر می توانید هزینه های گرمایش استخر را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. استفاده از روکش های استخر همچنین می تواند به کاهش اندازه سیستم گرمایش استخر خورشیدی کمک کند، که می تواند در هزینه شما صرفه جویی کند.

 روکش استخر چگونه کار می کند؟

استخرهای آب از طرق مختلف انرژی خود را از دست می دهند اما تبخیر بزرگترین منبع اتلاف انرژی است. تبخیر آب به مقدار زیادی انرژی نیاز دارد. برای بالا بردن ۱ پوند آب ۱ درجه فقط ۱ Btu (واحد حرارتی انگلیس) طول می کشد، اما هر پوند ۸۰ درجه فارنهایت آب که تبخیر می شود، ۱.۰۴۸ Btu گرما از استخر خارج می شود.
میزان تبخیر از استخر روباز بسته به درجه حرارت استخر، دما و رطوبت هوا و سرعت باد در سطح استخر متفاوت است. هرچه دمای استخر و سرعت باد بیشتر و رطوبت کمتر باشد، میزان تبخیر بیشتر خواهد بود. در مناطق بادی می توانید بادگیر – درختان ، بوته ها یا حصار – برای کاهش تبخیر اضافه کنید.
استخرهای سرپوشیده در معرض محیط قرار ندارند، اما با این وجود می توانند انرژی زیادی را از طریق تبخیر از دست دهند.

روی استخرهای سرپوشیده نه تنها می تواند تبخیر را کاهش دهد بلکه نیاز به تهویه هوای داخلی و جایگزینی آن با هوای بیرونی بدون شرط است. همچنین می توانید در صورت پوشاندن استخر داخلی فن های اگزوز را خاموش کرده و این باعث صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتر نیز می شود.

روکش استخر می توانند از ریزش برگ ها و سایر آلودگی ها به درون استخر جلوگیری کند و همچنین می تواند باعث جلوگیری از افتادن حیوانات خانگی و کودکان به درون استخر شود.  تعمیر سایبان چتری به گونه‌ای است که با قرار داشتن پایه‌ها در وسط، احتمال بروز مشکل در عملکرد بازوها وجود دارد و باید آن‌ها را روغن کاری کرد و یا آلیاژهای آلومینیومی به هنگام نصب آن‌ها به کار برد.

از نظر فنی، تمام آنچه که شما واقعاً برای پوشش استخر نیاز دارید، یک ورق بزرگ برزنتی است. برزنت نیاز به یک مانع بخار بودن را برآورده می کند. اما یک ورق بزرگ پلاستیکی که از فروشگاه چوب می گیرید احتمالاً بهترین انتخاب شما نیست. اداره و ذخیره آن بسیار دشوار خواهد بود، به راحتی پاره می شود و نور خورشید به سرعت آن را خراب می کند. می توانید از یک ورق برزنتی استفاده کنید، اما بسیار ناخوشایند است و حداکثر فقط ۱ تا ۲ فصل دوام خواهد داشت.

روکش استخر یا سایبان استخر؟

از آن جایی که روکش استخر در روی سطح آب استخر کشیده می شود و خیلی نزدیک به آب استخر است، فقط می تواند نقش محافظتی از تبخیر آب استخر و مواد شیمیایی داخل آن (مانند میزان کلر) را داشته باشد . برخی مدل های ضخیم تر آن می تواند مانع از غرق شدن کودکان یا حیوانات خانگی شما در آب استخر شود، زمان هایی که از آن استفاده نمی کنید و روکش استخر را کشیده اید.

در حالی که ها می توانند علاوه بر موارد فوق یک فضای کاملاً اختصاصی و پوشیده را در زیر خود پدید بیاورند که هم مانع از دید همسایگان مشرف بر استخر شما شود و هم امکان شنای شما در استخر را در فصول سرد سال فراهم بیاورند.

بنا بر این اگر از جمله کسانی هستید که در فصول سرد سال نیز داخل استخر خود شنا می کنید یا استخر شما از سمت همسایگان اشراف و دید دارد، بهتر است از سایبان استخر استفاده کنید. زیرا فضای زیر سایبان استخر ها به دلیل وجود اثر گلخانه ای در زیر آن حداقل ده درجه گرمتر از هوای بیرون آن است و بدین ترتیب شما تنها با گرم کردن آب استخر می توانید به شنای در آن در فصول سرد سال نیز بپردازید. ضمن این که سایبان استخر مانند یک چتر محافظتی بزرگ هم شما را از دید همسایگان اطراف پنهان می کند و هم اثر محافظتی از باران و باد و برف و تابش نور خورشید دارد.

 

دکمه بازگشت به بالا