فرهنگ و هنر

آیا این کنسرت در شأن حاج قاسم بود؟

آیین رونمایی از سمفونی سردار دل‌ها،‌ حاج قاسم سلیمانی در حالی شامگاه ۱۲ دی‌ماه در تالار وحدت برگزار شد که هیچ‌یک از مقامات لشگری و کشوری در این مراسم حاضر نشدند.

به گزارش یومیر، خبر رونمایی از سمفونی «به قد قامت یاران» به یاد سردار قاسم سلیمانی از چند روز پیش در رسانه‌ها منتشر شد؛ مراسمی که انتظار می‌رفت با حضور مقامات بلندپایه کشور و چهره‌های مطرح موسیقی کشور با شکوه هرچه تمام‌تر برگزار شود اما به جز شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هیچ چهره دیگری در این مراسم حضور نداشت؛ اتفاقی که نحوه برگزاری آن علامت سوال بزرگی را در ذهن ایجاد می‌کند!

سمفونی حاج قاسم را چه کسی ساخت؟

سمفونی «به قد قامت یاران» توسط میلاد آقایی و امیرحسین سمیعی آهنگسازی شده است. این اثر در سه بخش دفاع مقدس، دفاع از حرم و شهادت در وصف حاج قاسم سلیمانی و قطعه «آتش به جای سنگ» به آهنگسازی و خوانندگی امیرحسین سمیعی و سیدمحسن حسینی با اشعاری از محمدمهدی سیار تولید شد.

در نهایت محتوای این مجموعه هنری شامگاه ۱۲ دی‌ماه توسط ارکستر سمفونیک تهران به رهبری نصیر حیدریان روی صحنه تالار وحدت رفت و در قالب یک اجرای معمولی پیش روی مخاطبان قرار گرفت.

این در حالی است که انتظار می‌رفت، سفارش چنین اثری به آهنگسازان کارکشته واگذار شود اما در نهایت ناباوری به آهنگسازان جوانی سپرده شد که آثار چندان ماندگار و درخشانی در اذهان مردم و مخاطبان موسیقی ندارند.

این کم‌سلیقگی حتی در انتخاب خواننده اثر هم دیده می‌شد و به نظر می‌رسید،‌ به سمفونی «به قد قامت یاران» صرفا به عنوان اثری نگاه شده که قرار است، یک شب به صورت مناسبتی و تکلیفی اجرا شود؛ نه اثری که قرار است، ماندگار باشد و سال‌ها توسط مردم زمزمه شود.

پوشش رسانه‌ای مراسم رونمایی چگونه انجام شد؟

دعوت از رسانه‌ها برای حضور در این برنامه‌ بر عهده روابط‌عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که در متن دعوتنامه عنوان کرده بود، مراسم رونمایی با حضور مقامات لشگری و کشوری برگزار می‌شود و آفیش خبرنگاران تنها با تدابیر امنیتی و ثبت کد ملی برای اهالی رسانه امکان‌پذیر شده بود.

این در حالی بود که مراسم رونمایی شب گذشته هیچ تفاوتی با یک کنسرت عادی نداشت و نیازی به تشریفات رسانه‌ای احساس نمی‌شد. از طرفی انتظار می‌رفت که رسانه ملی برای رونمایی از چنین اثر با اهمیتی با پخش زنده این اجرا را پوشش دهد اما شب گذشته خبری از پخش زنده این برنامه نبود؛ گویی برنامه‌ریزی قبلی برای استفاده از ظرفیت رسانه ملی، خبرگزاری‌ها و پلتفرم‌های پخش آنلاین برای چنین اثری اصلا وجود نداشته است.

چرا آثار مناسبتی دست کم گرفته می‌شود؟

اهمیت شخصیت اجتماعی و سیاسی سردار قاسم سلیمانی بر هیچ‌کس پوشیده نیست؛ آیا بهتر نبود برای ساخت سمفونی چنین شخصیتی به آهنگسازان برجسته کشور فراخوان داده می‌شد و بهترین و شاخص‌ترین کار برای اجرا و رونمایی انتخاب می‌شد؟ آیا بهتر نبود در این مسیر دست‌اندرکاران با چهره‌های موسیقی همدلی می‌کردند تا شاهد یک شاهکار موسیقی باشیم نه یک اثر صرفا سفارشی که ماندگای نخواهد داشت؟

سمفونی «خرمشهر» اثر مجید انتظامی را یادتان می‌آید؟ اثری که در نهایت وقار و شکوه در همین تالار وحدت و با حضور چهره‌های مطرح سیاسی و فرهنگی رونمایی شد و هنوز که هنوز به قلب مخاطب چنگ می‌زند؟

آقایان! خودتان قاضی باشید؛ آیا مراسم دیشب در شأن حاج قاسم بود؟

یادداشت از: سهیلا صدیقی

انتهای پیام

کارگروه خبری فرهنگ و هنر

معنا و زیبایی را به یکجا می‌برم و با قلمی شیرین، نثر و شعر را به هم می‌آمیزم.
دکمه بازگشت به بالا