عمومیکسب و کار ایرانی

آموزش هوشمند سازی

فردی با تخصص فنی و دارای دانش کافی در اتوماسیون و هوشمند سازی ساختمان همیشه در شرکت های پیشرو موقعیت کار پیدا می کند زیرا هوشمند سازی آینده مدیریت ساختمان است. به عنوان یک مهندس هوشمند سازی ساختمان مسئولیت اجرای راه حل های متنوع و چالش برانگیز برای مشتریان صنعتی و تجاری را بر عهده خواهد داشت.

هوشمند سازی ساختمان ، کلید مدیریت یک آسمان خراش متشکل از تعداد طبقات زیاد (بیش از 150 طبقه) ، تعداد آسانسور و پله برقی بالا ، سیستم های خنک کننده (با کنترل آب و هوا) ، سیستم های نظارتی متعدد ، سیستم های امنیتی ، چراغ های روشنایی است که با توجه به زمان و موقیعیت ، هشدارهای آتش نشانی ، سیستم های اطفا حریق خودکار و موارد دیگر تغییر کند.

در واقع مهم نیست که زیر ساخت ها چقدر بزرگ یا کوچک باشند ، یک ساختمان متشکل از سیستم ها و فناوری های فراوانی است که از طریق هوشمند سازی نظارت ، سرویس ، تعمیر و نگهداری و مدیریت آنها بدون دردسر در کنار هم قرار گرفته اند. بله ، می توانید متخصص انجام چنین سیستمی باشد و روش آن هم آموزش هوشمند سازی ساختمان است.

مباحث مهم آموزش هوشمند سازی ساختمان

 • آموزش CCTV / IP SYSTEM
 • سیستم هشدار آتش (FAS)
 • سیستم تشخیص و هشدار نفوذ (IDAS)
 • سیستم کنترل دسترسی (ACS)
 • تلفن درب ویدئویی (VDP)
 • کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی (PLC)
 • کنترل نظارت و کسب اطلاعات (SCADA)
 • رابط انسان و ماشین (HMI)
 • طراحی پنل کنترل.

فن آوری خانه هوشمند، که اغلب به عنوان اتوماسیون خانگی (از واژه لاتین “domus” یعنی خانه گرفته شده است) شناخته می‌شود، امنیت مالکان، اسایش، راحتی و بهره وری انرژی را فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد دستگاه‌های هوشمند را اغلب با استفاده از یک نرم‌افزار خانه هوشمند که بر روی گوشی هوشمند یا سایر دستگاه‌های متصل به شبکه نصب می‌شود، کنترل کنند.

بخشی از اینترنت اشیا ، یعنی سیستم‌های هوشمند خانگی و دستگاه‌ها اغلب با هم همکاری می‌کنند، داده‌های مصرفی مصرف کننده و اتوماسیون سازی اقدامات، بر اساس الویت‌های صاحب خانه را بین خودشان به اشتراک می‌گذارند.

چرا دوره هوشمند سازی آموزشگاه فن آموزان

نکته اول تمرکز بر آموزش عملی این دوره می باشد؛ کارآموز در طول کلاس با تمام ابزار و وسایل کار می کند و تمام مواردی که آموزش دیده را بصورت عملی اجرا می کند؛ یعنی در طول این کلاس صفر تا صد سیم کشی ها ، برنامه ریزی ها و سایر موارد بصورت عملی به دست خود کارآموز اجرا می شود و آموزش ها روی پروژه های واقعی اجرا می شود و از ماکت استفاده نمی شود. و می توانید مطمئن باشید که در پروژه های مشتری نیز دقیقا همین مواردی که سر کلاس آموزش می بینید هست.

نکته دوم پشتیبانی نامحدودی است که توسط اساتید این دوره انجام می شود؛ شما می توانید از طرق مختلف مثل تماس تلفنی ، رسانه های اجتماعی و سوشیال مدیا ها با استید دوره در ارتباط باشید و برای انجام پروژه ها ، برنامه ریزی ، خرید اجناس یا هر موزد دیگری مشاوره دریافت کنید.

نکته سوم تجهیزات به روزی هست که در کارگاههای آموزشی این دوره وجود دارد و در اختیار کارآموزان قرار داده می شود تا یک تجربه واقعی از انجام پروژه های هوشمند سازی داشته باشند.

نکته چهارم امکان بازآموزی رایگان دوره در صورتی هست که به هر دلیلی نتوانید مباحث دوره را به خوبی یاد بگیرید.

همچنین از دیگر مزایای آموزشگاه فن آموزان اعطای مدرک فنی و حرفه ای هوشمند سازی ساختمان ، فراهم نمودن شرایط اسکان برای کارآموزان غیر تهرانی ، برگزاری کلاس های رایگان راه اندازی و مدیریت کسب و کار ، بهره مندی از اساتید مجرب و … می باشد.

بازار کار شغل هوشمند سازی

نکته اول اینکه مناطق ویلایی در نقاط مختلف کشور کاملا مستعد هوشمند سازی هستند؛ و به نوعی هوشمند بودن آپشن اصلی خانه های ویلایی می باشد. و خانه فاقد سیستم هوشند تقریبا همانند خانه فاقد انشعاب آب می باشد.

نکته دوم اینکه بیشتر دوستان مهارت خود را در حد برق کشی ساده ساختمان نگه داشته اند در حالیکه می توانید با یاد گرفتن هوشمند سازی هم ارتقای کار پیدا کنید هم پتانسیل بالاتری ار خودتان نشان بدهید و در نهایت در سطح بالاتری کار کنید. خیلی صادقانه به شما بگوییم که درآمدی که از اولین پروژه هوشمند سازی به دست خواهید آورد خیلی خیلی بیشتر از هزینه ای است که برای شرکت در این دوره خواهید پرداخت.

نکته سوم اینکه در عین حال که نیاز به هوشندسازی منازل و ساختمان ها به شدت رشد یافته است همچنان نیروی انجام این کار بسیار کم هست و هر چقدر رو به جلو حرکت می کنیم خانه های بیشتری نیازمند هوشمندسازی می شوند که در حال حاضر هم هر روز به تعداد آن ها اضافه می شود و همچنان نیروی کافی در بازار این شغل وجود ندارد. پس هوشمند سازی یک شغل آینده دار به حساب می آید. اگر شما یک برقکار ساده هستید این دوره می تواند سطح کار شما را ارتقاء دهد و در نهایت از نظر مالی سود بیشتری پیدا کنید.

ابزار کار شغل هوشمند سازی

در مورد ابزارکار هوشمند سازی باید بگوییم یک برقکار با وسایلی مثل سیم چین ، پیچ گوشتی ، دریل یا وسایلی مثل سیم و سیم لخت کن و از این قبیل همیشه سروکار دارد؛ تقریبا می توانیم بگوییم در نود و نه درصد پروژه های هوشمندسازی شما نیاز به ابزار دیگری ندارید و با گوشی می توانید کل برنامه ریزی ها را انجام دهید. در واقع برندهای ساده و متداول تر نیازمند ابزار خاصی نیستند اما اگر سمت برندهای خاص بروید مثل برند اشنایدر حتما به یک لپ تاپ هم نیاز دارید تا برنامه ریزی ها را با لپ تاپ انجام دهید. ولی سایر برندها این قضیه در موردشان صادق نیست و شما می توانید با یک گوشی کل برنامه ریزی ها را انجام دهید و برای وایرلینگ و سیم کشی همان ابزار متداول برقکاری مثل سیم چین ، پیچ گوشتی و … کار را راه می اندازد. پس می توان گفت نیاز به خریداری وسایل جدید تقریبا صفر هست و می توانید خیلی سریع و راحت بدون پرداخت هزینه وارد بازار این کار شوید.

منشاء خانه هوشمند

هنگامی که شرکت اتوماسیون خانگی Insteon در سال 2005 روی کار امد، فناوری ای را معرفی کرد که سیم کشی الکتریکی را با سیگنال‌های بی سیم ترکیب می‌کرد.

نمونه‌هایی از فناوری های خانه هوشمند

تقریبا هر جنبه‌ای از زندگی که در فضای داخلی آن‌ها فناوری وارد شده است (لامپ، ماشین ظرف‌شویی و غیره)، معرف یک جایگزین خانه هوشمند است:

تلویزیون‌های هوشمند برای دسترسی به محتوا از طریق برنامه‌های کاربردی، مانند ویدیو و موسیقی بر اساس تقاضا، به اینترنت وصل می‌شوند. برخی از تلویزیون‌های هوشمند همچنین شامل تشخیص صدا یا حرکت هستند.

علاوه بر این که قادر به کنترل از راه دور و سفارشی کردن هستند، سیستم‌های روشنایی هوشمند، مانند Hue از شرکت تجهیزات روشنایی فیلیپ ، می‌تواند تشخیص دهد چه زمانی ساکنان در اتاق هستند و نور را به صورت نیاز آن‌ها تنظیم می‌کند. لامپ‌های هوشمند همچنین می‌توانند براساس روشنایی روز موجود، تنظیم ‌شوند.

با استفاده از قفل‌های هوشمند و در بازکن‌های در گاراژ، کاربران می‌توانند دست یابی و ورود مهمانان را مجاز یا غیر مجاز کنند. قفل‌های هوشمند همچنین می‌توانند تشخیص دهند چه موقع ساکنان نزدیک درب هستند و درب را برای آن‌ها باز کند.

با استفاده از دوربین‌های امنیتی هوشمند، ساکنان می‌توانند در هنگام سفر یا تعطیلات، از راه دور خانه خود را تحت نظر داشته باشند. حسگرهای حرکتی هوشمند نیز قادر به تشخیص تفاوت بین ساکنین، مهمانان، حیوانات خانگی و سارقان هستند و در صورت تشخیص رفتار مشکوک می‌توانند به مسئولین اطلاع دهند.

مراقبت از حیوانات خانگی با اتصال به غذادهنده‌ها می‌تواند به صورت اتوماتیک انجام شود. گیاهان خانگی و چمن‌ها را می توان با استفاده از تایمرهای متصل شده، آبیاری کرد.
همه نوع لوازم آشپزخانه در دسترس هستند، اعم از قهوه سازهای هوشمند که می‌توانند به محض اینکه هشدار قطع شود یک فنجان قهوه تازه برای شما دم کند؛ یخچال‌های هوشمند که تاریخ انقضا را حفظ می‌کنند، فهرست خرید تهیه می‌کنند و یا حتی براساس مواد غذایی موجود، دستور پخت فراهم می‌کنند؛ ارام پزها و سرخ کن‌ها و در اتاق رخت‌شویی، ماشین لباس‌شویی و خشک کن.
به عنوان مثال، سیستم نظارت خانگی ممکن است، یک جریان الکتریکی را حس کند و دستگاه را خاموش کند و یا خرابی یا یخ زدگی لوله‌های آب را احساس کند و آب را قطع کند تا در زیرزمین شما سیل جاری نشود.
مزایا و معایب خانه هوشمند

یکی از مزایای استفاده از اتوماسیون خانگی فراهم کردن آرامش ذهنی برای صاحبان خانه است و به آن‌ها اجازه می‌دهد خانه‌های خود را از راه دور نظارت کنند، و با خطراتی مانند فراموش کردن خاموشی قهوه ساز یا باز گذاشتن درب مقابله کند.

هوشمند سازی همچنین برای سالمندان مفید است، نظارت از راه دور می‌تواند به سالمندان کمک کند تا به جای رفتن به آسایشگاه یا مراقبت 24 ساعته در خانه، در امنیت و سلامت در خانه بمانند.

خیلی تعجب بر انگیز نیست که خانه‌های هوشمند می‌توانند با الویت‌های کابران تطبیق پیدا کنند. برای مثال، به محض اینکه به خانه رسیدید، در گاراژ شما باز خواهد شد، چراغ روشن خواهد شد، بخاری شروع به سوختن می‌کند و آهنگ‌های مورد علاقه شما در اسپیکرهای هوشمند شروع به نواختن خواهند کرد.

اتوماسیون خانگی همچنین به مصرف کنندگان کمک می‌کند تا کارایی را افزایش دهند. به جای روشن گذاشتن تهویه در تمام طول روز، یک سیستم خانه هوشمند می‌تواند رفتارهای شما را یاد بگیرد و اطمینان حاصل کند که تا وقتی که از محل کار به خانه می‌رسید، خانه خنک شده باشد.

همین امر برای لوازم خانگی نیز انجام می‌شود. و با یک سیستم آبیاری هوشمند، چمن‌های شما فقط هنگام نیاز به آب و با مقدار دقیق آب مورد نیاز، آبیاری می‌شود. با اتوماسیون خانگی، انرژی، آب و منابع دیگر به طور موثر استفاده می‌شوند که هم به ذخیره منابع طبیعی و هم پول برای مصرف کننده کمک میکند. منابع طبیعی و مصرف کننده.

آموزشگاه فن آموزان با پیروی از روش های کاملا علمی، در راستای تحقق اهداف زیر نسبت به برگزاری دوره های مجازی هوشمندسازی برای علاقه مندان و کارآموزان اقدام نموده است.

 • کاهش هزینه های رفت و آمد کار آموزان
 • حذف هزینه اقامت کار آموزان شهرستانی در خوابگاه ها
 • طراحی دوره های مجازی هوشمندسازی ساختمان با کیفیت در سطح دوره های حضوری به منظور سهولت شرکت در دوره ها برای کارآموزانی که از بُعد مسافت و زمان دارای محدودیت هستند.
 • پیروی از جدیدترین متدهای آموزشی با استفاده از فضای اینترنت و مزایای متعدد آن به منظور کاهش هزینه تردد و صرفه جویی در زمان افراد.

دوره ی مجازی هوشمندسازی فرصتی است تا شما بتوانید در خانه ی خود میزبان استاد باشید. اینگونه علاوه بر آسایش و راحتی بیشتر با صرفه جویی در هزینه و زمان میتوانید از آموزش های لازم در خصوص هوشمندسازی بهره مند شوید.

مزایای دوره مجازی هوشمندسازی ساختمان

آموزشگاه فن آموزان متعهد است در دوره ی مجازی هوشمندسازی منازل خدمات خود را با بهترین کیفیت به کارآموزان ارائه دهد. از این رو مزایای این دوره عبارتند از:

 • شرکت در دوره ی آموزشی مجازی با کیفیتی همسطح با دوره ی حضوری.
 • دوره ی مجازی هوشمند سازی برای افراد علاقه مندی که نسبت به شرکت در دوره های حضوری دارای محدودیت هستند فرصتی استثنایی را فراهم کرده تا با بهترین کیفیت در خدمت کارآموزان باشد.
 • هر آنچه یک کارآموز می بایست در دوره ی حضوری یاد بگیرد بی کم و کاست در دوره ی مجازی هوشمندسازی فرا خواهد گرفت.
 • همراهی استادان و کارشناسان دوره ی هوشمندسازی با کارآموزان حتی پس از پایان دوره.
 • اعطای مدرک معتبر آموزشگاهی و بین المللی فنی و حرفه ای به کارآموزان
 • امکان تبادل اطلاعات به صورت آنلاین میان استادان و کارآموزان در دوره ی مجازی هوشمندسازی
 • امکان برقراری ارتباط حضوری و تلفنی با استادان دوره
 • تهیه جزوه ی آموزشی کاملا کاربردی و تخصصی توسط استادان دوره و ارائه آن به کارآموزان
 • آزمون مجازی پایان دوره و ارسال مدرک برای قبول شدگان از طریق پست
 • اعطای مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای به قبول شدگان در دوره ی مجازی هوشمندسازی با نمره بالای 90

دوره مجازی هوشمندسازی توسط طراحان خلاق دوره های مجازی با بهترین کیفیت و با در نظر گرفتن جدیدترین متدهای آموزش مجازی برگزار شده است تا امکان فراگیری مهارت های لازم در رده ی دوره های حضوری در اختیار کارآموزان قرار گیرد.

تضمین کیفیت دوره مجازی هوشمند سازی

ما در آموزشگاه فن آموزان کیفیت دوره های مجازی خود و خدمات ارائه شده توسط استادان را به اشکال زیر تضمین میکنیم.

 • برگزاری مجدد دوره آنلاین هوشمندسازی به صورت رایگان در صورت عدم یادگیری
 • برگزاری 5 جلسه‌ی 1ساعته رایگانِ رفع اشکال به صورت مجازی یا حضوری برای کارآموزانی که نیاز به یادگیری مجدد دارند.
 • با وجودی که آموزشگاه فن آموزان امکانات کامل تصویربرداری پیشرفته را فراهم کرده و متعهد به برگزاری دوره ها توسط استادان مجرب و روش های نوین آموزش مجازی است، در صورت تمایل یا عدم رضایت شرکت کنندگان خود را موظف می داند شرایط لازم را برای حضور متقاضیان در دوره های حضوری به صورت رایگان فراهم نماید.

مبحث پایانی با دوستانی هست که فقط در بازار سیم کشی ساختمان مشغول به کار هستند؛ همانطور که خودتان نیز اطلاع دارید درآمد فقط سیم کشی ساختمان در حد ساده مثل کلید و پریز بالا نیست و تقریبا همه افراد به دنبال افزایش سطح کاری ، سود مالی و پیشرفت هستند. این دوره شدیدا به شما پیشنهاد می شود و با اطمینان کامل می توان گفت اگر وارد بحث هوشمند سازی ساختمان شوید نسبت به حالت قبلی در بدترین شرایط حداقل سه برابر درآمد خواهید داشت. از طرف دیگر سود اولین پروژه شما قائدتا و صد در صد از هزینه کلاسیستم هوشمند جامع Control4، تنها سیستم هوشمند استاندارد در حوزه است که تمام راه حل های متنوع با سیم ( Wired ) و بی سیم ( Wireless ) را ارائه می دهد. همچنین در این بخش انواع لوله گذاری و سیم کشی های متناسب با هر محصول از طریق دیاگرام های طراحی شده آموزش داده می شود.

به دلیل گستردگی سبد ، این دوره آموزشی کامل ترین دوره آموزشی هوشمند سازی ساختمان bms است و افرادی که مدرک این دوره را داشته باشند، به تمام پروتکل های هوشمندسازی مسلط خواهند بود و امکان کار در شبکه نمایندگی Control4 در سراسر دنیا را خواهند داشت.

پس از آشنایی با پروتکل های استاندارد خانه هوشمند و راه حل های متنوع Control4 برای طراحی اکوسیستم هوشمند، دوره آموزش عملیِ کار با محصولات مختلف و یادگیری نرم افزار Composer Pro برگزار می شود.

سرفصل های عملی آموزش هوشمند سازی ساختمان Control4

 • مدیریت دستگاه پخش فیلم (Dune HD و Kaleidescape)
 • معرفی و کار با صفحه لمسی های T3 در دو مدل دیواری و قابل حمل
 • آشنای با محصولات KNX از جمله ABB, Berker, Schneider, Interra
 • انواع ماژول های تابلو برق و ماژول های پشت کلید (Control4, Climax, P5)
 • آموزش کاملاً تخصصی و جامع برنامه نویسی (سناریو نویسی) براساس نیاز مشتری
 • معرفی انواع موتورهای پرده برقی و نحوه استفاده از آنها (Somfy ,Nice ,Nord)
 • معرفی کامل ریموت های جادویی خانـه هوشمند Control4 – دو مدل SR260 و NEEO
 • آشنایی کامل با انواع کلید سناریوپذیر (Wired Keypads و Square Wireless Keypads)
 • آشنایی و کار با ترموستات های مختلف خانه هوشمنـد (Control4 ,Aprilair ,Nest ,Ecobee)
 • نحوه کنترل هوشمند انواع تلویزیون، ماهواره و تجهیزات سینمای خانگی (Sony , Samsung , LG)
 • آشنایی با نحوه کنترل و مدیریت اسپلیت های مختلف (انواع اسپلیت های VRF, VRV – Coolmaster)
 • طراحی پروژه به وسیله نرم افزار  Composer Pro و راهنمای استفاده از Application های Express و OS3
 • راه اندازی دستگاه های  (Controller) سیستم خانه هوشمند Control4 (سری های Core – CA)

توجه داشته باشید که در حال حاضر این دوره فقط برای منتخبین ارائه می شود.

 

مرکز هوشمند سازی به عنوان نمایندگی خانه هوشمند zennio  ، جهت مشاوره و دریافت اطلاعات از خرید و قیمت محصولات خانه هوشمند Zennio با ما تماس بگیرید.

پیش نیازهای دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان Control4

 • آشنایی با ویندوز و نصب نرم افزارهای مورد نیاز
 • آشنایی با تجهیزاتی نظیر سنسورها، عملگرهای رله ای
 • آشنایی با مفاهیم ابتدایی برنامه نویسی نظیر الگوریتم
 • مسلط به برق ساختمان (تابلو برق، سیم کشی استاندارد ساختمانی)
 • آشنایی با مفاهیم شبکه، مودم و سوئیچ (راه اندازی یک شبکه خانگی به همراه اینترنت)

داوطلبانی که تخصص های فوق را دارند، می توانند رزومه خود را به شرکت پلان ارسال کنند. پس از ارسال رزومه ها به صورت گروهی، مدیر فنی شرکت پلان با متقاضی به صورت تلفنی تماس برقرار می کند و اطلاعات ثبت شده در رزومه به صورت یک مصاحبه تلفنی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. در صورت تأیید گروهی، مجموعه مورد نظر باید اقدام به خرید یک شوروم با استانداردهای مورد نظر Control4 کند تا تصمیم گیری در رابطه با افراد انتخاب شده برای دوره آموزش خانه هوشمند صورت گیرد.

محصولات پرکاربرد Control4 برای راه اندازی شوروم پس از دوره آموزش خانه هوشمند

تجهیزات شوروم شامل یک نمونه از تمام محصولات مورد استفاده در است. برخی از این محصولات در ادامه لیست شده است:

 • دوربین IP
 • موتور پرده برقی
 • ترموستات هوشمند
 • قفل دیجیتالی هوشمند
 • کلید سناریو پذیر دیـمری
 • دستگاه پخش فیلم دیجیتال
 • ماژول تابلویی و پشت کلید رله و سنسور
 • کنترل کننده مرکزی ( EA1 + Neeo Remote )

مزایای دوره آموزش خانه هوشمند Control4

پس از دوره آموزشی ۴ روزه، داوطلبان باید در امتحان عملیِ گروهی پایان دوره نمره قبولی کسب کنند. موفقیت در دوره آموزش خانه هوشمند به صورت یک گواهی با امضاء دفتر مرکزی Control4 به مجموعه مورد نظر اعطا خواهد شد و آن مجموعه اجازه نصب و راه اندازی محصولات اکو سیستم Control4 را با نظارت شرکت پلان، خواهد داشت. بدیهی است خدمات رسمی Control4 فقط به پروژه هایی که توسط تیم مورد تأیید شرکت پلان نصب و اجرا شود ارائه می شود.

دکمه بازگشت به بالا