اقتصادیکسب و کار ایرانی

روش های انتقال پول به کانادا

نحوه انتقال پول از ایران به کانادا

رایج‌ترین روش انتقال پول از ایران به کانادا از طریق صرافی‌ها و خرید دلار کانادا است. با واریز وجه مورد نظرتان به حساب صرافی، می‌توانید مبلغ را طی چند روز، با کسر کارمزد در حساب مورد نظرتان در کانادا برداشت کنید. روش‌های دیگری مانند انتقال با استفاده از دستگاه‌های پوز در صرافی‌های کانادا، تبدیل ارز دیجیتال و انتقال به‌صورت وجه نقد هم وجود دارند که البته اکثراً یا کارمزدهای بسیار بالایی دارند یا خطرهای دیگری مانند گم شدن پول را به‌همراه دارند.

تمام روش‌های انتقال پول از ایران به کانادا

 ۴ روش برای انتقال پول از ایران به کانادا وجود دارد:

انتقال از طریق صرافی‌های ایران

متداول‌ترین روش انتقال پول از ایران به کانادا از طریق صرافی‌ها است. هر روز ظهر ساعت ۱۱ تا ۱۱:۳۰ به وقت ایران، به‌جز روزهای تعطیل، با تماس یا مراجعه به صرافی‌های معتبر، می‌توانید از قیمت دقیق نرخ حواله مطلع شوید. سپس، مبلغی که تمایل دارید انتقال دهید را به شماره حسابی که صرافی مشخص کرده است واریز می‌کنید. صرافی هم طی ۱ تا ۲ روز کاری، مبلغ را به حساب مورد نظرتان در کانادا، واریز می‌کند.

نکته مهم در انتقال از طریق صرافی‌های ایران، پیدا کردن صرافی معتبر با نرخ کارمزد کم و قابلیت انتقال سریع وجه است.

انتقال به‌صورت وجه نقد

روش دیگر انتقال پول از ایران به کانادا به‌صورت وجه نقد است. می‌توانید وجه نقد موردنظرتان را با خود به کانادا ببرید و به حساب بانکی مورد نظرتان واریز کنید. در این حالت، بانک ممکن است بپرسد که چرا وجه نقد همراه خود آورده‌اید که باید توجیه مشخصی داشته باشید.

نکته مهم درمورد این روش، تلاش برای تامین امنیت و گم نشدن وجه نقدی است که همراه خودتان به کانادا می‌برید یا به فردی می‌سپرید که همراه خودش به کانادا ببرد.

استفاده از دستگاه‌های پوز صرافی‌های کانادا

می‌توانید با کارت‌های عضو شتاب از دستگاه‌های پوز موجود در صرافی‌های کانادا استفاده کرده و پول تبدیل شده دریافت کنید.  نکته‌ای که درمورد این روش باید در نظر داشته باشید، کارمزد بسیار بالای صرافی‌ها برای انجام این کار است.

انتقال با ارزهای دیجیتال

برای انتقال پول به کانادا می‌توانید از تبدیل ارز دیجیتال استفاده کنید که روش نسبتاً مرسومی هم هست. صرافی‌ها معمولاً با ارزهای دیجیتال هم معامله می‌کنند. می‌توانید موجودی ارز دیجیتال‌تان را از طریق صرافی تبدیل کنید و در کانادا پول حقیقی را، چه به صورت وجه در حساب‌تان و چه به‌صورت پول نقد، دریافت کنید.  توجه کنید که چون چند بار باید مبلغ تبدیل بین ارزها را بپردازید، استفاده از این روش برای انتقال پول به کانادا، کارمزد نسبتاً بالایی دارد.

انتقال پول از طریق صرافی بهتر است یا انتقال وجه به‌صورت نقدی؟

بیایید مقایسه‌ای داشته باشیم:

در نحوه انتقال پول از ایران به کانادا به‌صورت نقدی، با آنکه مطمئنید پول‌تان هر لحظه کنارتان است، اما خطراتی هم در کمین خواهد بود: گم شدن و دزدیده شدن وجه نقدتان. حتی ممکن است مدام استرسِ همراه داشتن آن را داشته باشید. اما در انتقال از طریق صرافی، با آنکه کارمزدی از شما کسر می‌شود اما اگر از طریق صرافی‌های معتبر اقدام کنید، امنیت بیشتری دارد و خطر دزدیده و گم شدن پول‌تان وجود ندارد. خصوصاً آنکه صرافی‌های خاص، در مدت زمان کم (حتی بعضی‌ها طی ۲ روز کاری) مبلغ مورد نظرتان را در مقصد تحویل می‌‌دهند.

حداکثر چقدر پول می‌توان از ایران به کانادا انتقال داد؟

با انتقال از طریق صرافی، در میزان پول انتقالی هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما اگر به‌صورت وجه نقد با خودتان پول می‌برید، حداکثر ۵,۰۰۰ یورو یا معادل آن به دلار کانادا را می‌توانید از فرودگاه ایران خارج کنید.

محدودیتی در میزان وجه نقدی که به کانادا وارد می‌کنید وجود ندارد. البته اگر ۱۰ هزار دلار یا بیشتر از آن را با خود به کانادا وارد می‌کنید، باید در فرم اظهارنامه یا Declaration Form اعلام کنید و درصورت اعلام نکردن، جریمه خواهید شد. جریمه‌ از ۲۵۰ دلار شروع می‌شود و به‌صورت پله‌ای بالا می‌رود.

در صورتی که اعلام کنید ۱۰ هزار دلار یا بیشتر همراهتان دارید، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود. دلیل پرسیدن آفیسر برای آن است که سورس پول شما را بداند و از پولشویی، پیشگیری کند.

«طبق قانون، هر فردی باید وارد یا خارج کردن ارز یا ابزارهای مالی را که مجموع ارزش آن‌ها مساوی یا بیشتر از ۱۰ هزار دلار کانادایی می‌شود (یا معادل آن به ارز دیگری) را به یکی از فیسرهای خدمات مرزی اطلاع بدهد. گزارش ندادن ممکن است باعث جریمه شدن شود.»

«اگر ارز یا ابزارهای مالی با مجموع ارزش ۱۰ هزار دلار یا بیشتر از آن را از جانب خودتان به کانادا وارد یا از آن خارج می‌کنید و این ارز یا ابزارهای مالی در دسترس یا در چمدان‌های شماست، باید فرم E677 را پر کنید.»

من هم جریمه شدم!

” خاطراتم را به‌همراه وسایلم با عجله داخل چمدان گذاشتم و راهی فرودگاه شدم… دیرم شده بود! از سفری تفریحی که به ایران و پس از آن به اروپا داشتم، به ونکوور برمی‌گشتم. در هواپیما که کارت Declaration را دادند، تازه فهمیدم آنقدر ذهنم درگیر خاطراتم شده بود که فراموش کرده بودم بشمارم چقدر وجه نقد همراهم هست! فکر نمی‌کردم به ۱۰ هزار دلار برسد، برای همین، علامتی در کارت نزدم.

چمدان‌ها در فرودگاه معمولاً به‌صورت تصادفی بازرسی می‌شوند و این‌بار از شانسم، چمدان من برای گشتن انتخاب شد. آفیسری هم که نصیبم شده بود، از روزهای خوبش نبود!

– با نگاهی اخم‌آلود پرسید: «چقدر پول همراهت داری؟»

+ گفتم: «کمتر از ۱۰ هزار دلار!»

– «دقیق بگو چقدر؟»

+ «واقعاً نمی‌دونم!»

– «هرچی پول همراهته بذار روی میز!»

گلویم از استرس خشک شده بود! دلارهای کانادایی‌ام را روی میز گذاشتم! کمتر از ۱۰ هزار دلار بود! خیالم راحت شد.

گفت: «فقط دلار کانادایی داری؟ از سفرت چی؟ از اونجا پولی همراهت نیست؟»

آخ! از اروپا مقداری یورو و از ایران هم چندتا ۲هزاری و ۵هزاری همراهم بود! از میان لباس‌هایم پیدا کردم و روی میز گذاشتم. یک سکه‌ی ۵۰۰ تومانی از گوشه‌ی چمدانم چشمک می‌زد… اشاره‌ای کرد و گفت: «اون رو هم بذار روی میز!» با وجود استرس، خنده‌ام گرفت و گذاشتمش روی میز!

اگر با چشم‌های خودم نمی‌دیدم باورم نمی‌شد: تمام واحدهای پول را در گوگل جستجو و به دلار کانادا تبدیل کرد! حتی همان سکه‌ای که چند لحظه قبل‌تر، تک و تنها گوشه‌ی چمدانم نشسته بود و کاری به کار کسی نداشت! نتیجه چه شد؟ ۱۰,۲۰۰ دلار کانادا! بله! من هم جریمه شده بودم! باورم نمی‌شد به‌خاطر چند اسکناس و یک سکه، باید جریمه پرداخت می‌کردم!

آفیسر با همان چهره‌ی خشک و جدی، برایم فیش نوشت و به‌سمت دکه‌ای راهنمایی‌ام کرد تا جریمه‌ی ۲۵۰ دلاری را پرداخت کنم.

بعد از آن هم انگار در چیزی شبیه لیست سیاه قرار گرفته بودم! تا ۵ سال، هر بار به فرودگاه می‌رفتم، بدون استثناء چمدانم را بررسی می‌کردند. دیگر هربار چمدانم را می‌بندم، با دقت می‌شمرم چقدر وجه نقد همراهم هست تا به چنین دردسری گرفتار نشوم.”

سوالات متداول

چه میزان پول می‌توان از ایران به کانادا جابه‌جا کرد؟

سقفی برای میزانی وجهی که می‌توانید از ایران به کانادا از طریق صرافی انتقال بدهید یا به‌صورت نقدی بیاورید وجود ندارد. اگر مبلغی که نقدی می‌آورید، ۱۰ هزار دلار یا بیشتر است، باید به‌طور دقیق (تا سِنت آخر) در declaration form مشخص کنید. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهید ۳ هزار میلیارد وارد کانادا کنید، اگر اعلام کنید که چنین مبلغی به‌همراه دارید و قصد دارید آن را وارد کانادا کنید، کاری غیرقانونی انجام نداده‌اید.

آیا برای پولی که وارد کانادا می‌کنم باید مالیات پرداخت کنم؟

مبلغی که قبل از مهاجرت اعلام می‌کنید وارد کانادا خواهید کرد شامل مالیات نخواهد شد. درواقع درآمدهای خارج از کانادا، قبل از آنکه موقعیت کانادایی بگیرید (ویزای کار، ویزای دانشجویی، اقامت دائم و غیره) با اعلام کردن در فرم‌های مالیاتی، شامل مالیات نمی‌شوند و می‌توانید آن‌ها را از طریق مشخص کردن در Declaration Form به کانادا بیاورید.

هر فردی که قصد دارد وارد کانادا شود،‌ اگر بخواهد مبلغی را وارد کانادا کند که مربوط به درآمدِ قبل از ورودش به کانادا باشد و در فرم‌های مالیاتی‌اش هم اعلام کرده باشد که چه مبلغی را قبل از مهاجرتش، در کشورش داشته، مجاز است آن مبلغ را همراه خودش به کانادا بیاورد و هیچ مالیاتی به آن مبلغ تعلق نمی‌گیرد.

اما با مهاجرت، هر ثروتی که در کانادا تولید کنید، شامل مالیات در کانادا می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا