علمی و پزشکیکسب و کار ایرانی

ارتودنسی برای عقب بردن فک بالا

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی و بدون جراحی امکانپذیر است ؟

یکی از درمان‌هایی که به وسیله‌ی ارتودنسی انجام می‌شود، عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی است. ممکن است دندان‌های فک بالای بیمار به مقدار قابل توجهی جلوتر از دندان‌های پایین او باشد که در این حالت چهره‌ی بیمار حالت نامتوازنی به خود می‌گیرد. برای اطلاع از روند درمان عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی مقاله‌ی زیر را از دست ندهید.

آیا با ارتودنسی فک بالا عقب می‌رود؟

بهتر است ابتدا توضیحی در رابطه با اورجت و اوربایت بدهیم. به فاصله‌ی افقی نوک دندان‌های جلویی دو فک در حالت بسته، اورجت و به فاصله‌ی عمودی نوک دندان‌های جلویی دو فک در حالت بسته، اوربایت می‌گویند. بیمارانی که فک بالایی آنها بیش از اندازه جلو باشد، اورجت و اوربایت بیش از اندازه و غیرطبیعی دارند. با عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی، اورجت و اوربایت غیرطبیعی نیز درمان می‌شود.

حال برای پاسخ به سوال بالا باید بگوییم بله، اگر شما هم فکر می‌کنید برای عقب بردن فک بالا فقط به جراحی نیاز است، سخت در اشتباهید. متخصص ارتودنسی در تهران برای عقب بردن فک بالا از انواع ارتودنسی دندان بهره می‌گیرند. عقب بردن فک بالا با ارتودنسی برای بیمارانی انجام می‌شود که دندان‌های فک بالای آنها به میزان بسیار زیادی جلوتر از دندان‌های فک پایین آنان است.

دلایل نیاز به عقب کشیدن فک بالا

یکی از اولین دلایل عقب بردن فک بالا، ظاهر نامتوازن صورت بیمار است. در صورتی که جلو بودن بیش از اندازه فک بالا تاثیری روی چهره‌ی فرد نداشته باشد، مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند که در لیست زیر توضیح داده‌ایم:

    پوسیدگی دندان:

    به علت فشار بیش از اندازه‌ی دندان‌های پایین بر پشت دندان‌های بالا، مینای دندان‌ها ترک خورده و آسیب می‌بیند و در آینده دندان‌ها دچار پوسیدگی‌های متعدد می‌شوند.

    مشکلات گوارشی:

    یکی دیگر از مشکلاتی که جلو بودن بیش از حد فک بالا ایجاد می‌کند، مشکلات گوارشی می‌باشد. فردی که فک بالایش بیش از اندازه جلو باشد نمی‌تواند به صورت درست غذا را بجود و در نهایت دچار مشکلات گوارشی می‌شود.

    مشکلات تکلم:

    به دلیل جلو بودن بیش از حد فک بالا، بعضی از کلمات و واژه‌ها به درستی تلفظ نمی‌شود و بیماران دچار مشکلات تکلمی می‌شوند.

ارتودنسی دندان فک بالا به چه افرادی توصیه می‌شود؟

هر کدام از اقدامات درمانی و زیبایی دندانپزشکی، در موارد خاصی کاربرد دارند و در صورتی که به اشتباه روشی را انتخاب کنید، نتیجه مطلوبی از آن نمی‌گیرید. مرتب کردن دندان‌های به هم ریخته و عقب کشیدن فک بالا و دندان‌های بیرون‌زده، اصلی‌ترین هدف انجام ارتودنسی یک فک است. علاوه بر این، ارتودنسی فک بالا در موارد دیگری نیز توصیه می‌شود که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • اگر کودک شما قبل از زمان موعد، دندان‌های شیری خود را از دست دهد، مجبور می‌شوید که این روش درمانی را امتحان کنید.
 • در صورت وارد شدن آسیب با ترومای شدید به فک بالا
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، آسیب‌های جدی به دندان وارد می‌کند که با استفاده از ارتودنسی می‌توان آن‌ها را حل کرد.
 • بروز پوسیدگی‌های خفیف تا شدید در دندان‌های دائمی و حتی شیری، غذا خوردن را برای افراد سخت‌تر می‌کند.
 • در برخی از موارد، ساختار استخوان فک بالا به دلیل ناهنجاری‌های اکتسابی یا ژنتیکی به هم ریخته است که این مشکل به آسانی با استفاده از ارتودنسی دندان فک بالا حل می‌شود.

آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده این است که آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد؟ بیشتر دندان پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که ارتودنسی دو فک را با هم انجام دهند؛ اما در برخی از شرایط، بیماران ترجیح می‌دهند که تنها فک بالا را ارتودنسی کنند. برای مثال بسیاری از افراد ارتودنسی فک بالا را به این منظور انجام می‌دهند که لبخند زیباتری داشته باشند. علاوه بر این، در برخی از موارد ناهنجاری دندان تنها در فک بالا یا پایین دیده می‌شود و در چنین شرایطی، نیازی نیست که براکت‌ها را روی هر دو فک نصب کنید.

برای ارتودنسی یک فک، در ابتدا باید دندانهایتان توسط دندانپزشک معاینه شود و در صورت تأیید او، می‌توانید این کار را انجام دهید. در صورتی که پزشک شما شاهد ناهنجاری‌های زیاد، فاصله میان دندان‌ها و پوسیدگی‌های بسیاری در دو فک باشد، یک فک را برای شما ارتودنسی نمی‌کند.

مزایای ارتودنسی فک فقط فک بالا

همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، مهم‌ترین هدف از انجام ارتودنسی، مرتب کردن دندان‌ها و از بین بردن ناهنجاری‌هایی آن‌ها است. مرتب کردن دندان‌ها تاثیر بسیار زیادی روی ظاهر افراد می‌گذارد. جالب است بدانید که مزیت‌های ارتودنسی فک بالا به همین مورد خلاصه نمی‌شود و در ادامه مزیت‌های ارتودنسی دندان فک بالا را نام می‌بریم:

 • شما با استفاده از این روش، می‌توان سلامت دندان‌ها و دهان خود را ارتقا دهید.
 • مرتب کردن دندان‌ها باعث می‌شود تا به راحتی بتوانید از بروز مشکلات مختلف دهان و دندان جلوگیری کنید.
 • با توجه به اینکه نظافت دندان‌های مرتب آسان‌تر است، پس در صورت انجام ارتودنسی، دندان‌ها آسیب کم‌تری می‌بینند و طول عمر آن‌ها بالاتر می‌رود.
 • با مرتب شدن دندان‌ها، صحبت کردن و حتی جویدن غذا برای شما آسان‌تر می‌شود.
 • میزان فشار وارد شده و سایش دندان‌ها کاهش می‌یابد.
 • وضعیت قرار‌گیری فک بالا بهبود پیدا می‌کند.
 • ظاهر زیباتری به صورت و دهان شما می‌بخشد.
 • بیشتر افرادی که می‌پرسند “آیا می‌شود فقط فک بالا را ارتودنسی کرد”، با هزینه ارتودنسی مشکل دارند. ارتودنسی فقط فک بالا، می‌تواند هزینه ارتودنسی را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • باعث بالا رفتن اعتماد به نفس افراد در زمان صحبت کردن و خندیدن می‌شود.

نحوه ارتودنسی فک بالا

ارتودنسی به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد که ویژگی‌ها و مراحل ارتودنسی در هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است. در ادامه نحوه ارتودنسی فک بالا در روش‌های مختلف را برایتان توضیح می‌دهیم تا بتوانید روش مناسب خود را انتخاب کنید:

بریس فلزی

این بیرس به عنوان بریس‌های سنتی نیز شناخته می‌شود و مقرون به صرفه‌ترین و کارآمدترین نوع بریس ارتودنسی است؛ اما متاسفانه بریس‌های فلزی بسیار جلب توجه می‌کنند و در دهان مشخص هستند، به همین دلیل بیشتر افراد این روش را انتخاب نخواهند کرد. برای ساخت این بریس‌ها از استیل ضد زنگ استفاده می‌کنند و آن‌ها را با استفاده از سیم‌های نازک، در کنار هم قرار می‌دهند.

بریس فلزی دندان‌های شما را با سرعت بالایی به موقعیت‌ایده‌آل می‌رساند و معمولاً از آن برای نوجوانان و کودکان استفاده می‌شود.

بریس شفاف

بریس‌های شفاف با عنوان بریس‌های دیمون نیز شناخته می‌شوند و شباهت بسیار زیادی به بریس‌های فلزی دارند؛ با این تفاوت که برای ساخت این براکت‌ها از سیم‌ها و براکت‌های شفاف یا رنگی استفاده می‌کنند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بریس شفاف این است که خود تنظیم کن هستند. بدین معنی که خاصیت لغزندگی و اسلایدی دارند و نیازی نیست که به صورت پی در پی به دندانپزشک مراجعه کنید. این روش برای افرادی مناسب است که علاقه ندارند بریس‌ها در داخل دندان مشخص باشند.

بریس نامرئی برای فک بالا

به این نوع بریس، بریس اینویزیلاین، پشت دندانی و لینگوال نیز گفته می‌شود که شباهت بسیار زیادی با بریس فلزی دارد. البته بریس نامرئی یک تفاوت عمده و مهم با بریس فلزی خواهد داشت. اصلی‌ترین تفاوت این است که بریس‌های نامرئی در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند. نصب ارتودنسی فک بالا به صورت بریس نامرئی تا حدودی مشکل است، به همین دلیل افراد محدودی آن را انتخاب می‌کنند.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا