عمومیکسب و کار ایرانی

تولیدکننده انواع پیچ و مهره ایرانی در بولت صنعت

پیچ و مهره در زندگی امروز، کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد. اگر به اطراف خود نگاه کنید متوجه می‌شوید بیش از 90 درصد وسایل با استفاده از پیچ و مهره ساخته شده‌اند. علاوه بر این، اکثر صنعت‌ها با پیچ و مهره سروکار دارند. عمده‌ترین قسمت صنعت ساختمان سازی، کارخانه‌ها، ماشین آلات، خودروسازی را پیچ و مهره تشکیل داده است. این میزان از کاربرد، نیازمند ساخت، تولید و خرید پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی است.

تولید پیچ و مهره

ساخت پیچ و مهره یکی از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین اختراعات بشر است. به گونه‌ای که پیچ و مهره اولین بار در زمان یونان باستان تولید شد. البته پیچ و مهره‌هایی که امروزه تولید می‌شود تفاوت چشمگیری با آن‌ها دارند. اما هر دو به منظور اتصال قطعات تولید شدند و عصر جدیدی از تولیدات را خلق کردند.

در حال حاضر تولید پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی از بزرگترین قطب‌های تولید پیچ و مهره است. تولید کشور ایران با کیفیت بسیار بالا بوده و استاندارد جهانی را دارا است. نوع استاندارد و متریال پیچ و مهره‌ها بر اساس کاربرد آن مشخص می‌شود.

منظور این است که استاندارد تولید مهره و پیچ در تمام مراحل ساخت آن رعایت می‌شود. رعایت ‌کردن این موضوع، کیفیت نهایی محصول را بالا برده و تولیدات یکدست‌تری را ایجاد می‌کند. هر چقدر کیفیت بالا باشد، استفاده از آن در صنایع گوناگون بیشتر می‌شود.

انواع استاندارد پیچ و مهره

با گذر زمان کاربرد پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی بسیار افزایش یافت. در قرن نوزدهم بود که کشورها به فکر استاندارد‌سازی این وسیله افتادند. قوانینی که برای استانداردسازی پیچ و مهره در قرن نوزدهم وضع شد تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

شاید برایتان سوال ایجاد شود که منظور از استانداردسازی چیست؟ استانداردسازی پیچ و مهره یعنی فرم، متریال و کیفیت ساخت مهره‌ها همه یکسان باشد. قوانینی که برای استانداردسازی این ابزار آلات وضع شد با اصطلاح ISO و DIN شناخته شده و تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته تنها این دو استاندارد نیست. استانداردهای دیگری مثل ASTM و British وضع شد که مختص کشور آمریکا و انگلستان است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال اکثر تولیدات، استاندارد‌های یکسان دارند و تنها تفاوت آن‌ها، نام استاندارد است.

استاندارد DIN مخفف عبارت Deutsches Institut fur Normung و مربوط به استانداردسازی کشور آلمان است. مهره و پیچ‌های پرکاربرد از جمله پیچ و مهره شش گوش، پیچ یو بولت، پیچ آلن و… دارای این استاندارد هستند. حتما روی پیچ‌های شش گوش دیده اید که استاندارد DIN6923 نوشته شده است.

جامع‌ترین استاندارد جهان که فعالیت خود را به صورت بین‌المللی انجام می‌دهد، استاندارد ISO مخفف عبارت International Organization for Standardization است. در تولید پیچ و مهره علاوه بر تنوع در استانداردسازی، تنوع در کلاس و گرید‌ها هم مشاهده می‌شود.

گرید و کلاس به شرایط محیط (دما، اسید و بازی بودن، رطوبت و…) و میزان نیروهای وارد شده بستگی دارد. البته جنس به متریال به کار رفته در پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی بستگی دارد و می‌تواند جنس‌هایی نظیر فولاد، تیتانیوم، استنلس استیل، داکرومات، گالوانیزه و … را شامل شود.

کاربرد پیچ و مهره‌ها

صنایع مختلف نمی‌توانند نیاز خود را با یک نوع پیچ و مهره برطرف کنند. از این رو پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی با گرید‌ها، شکل و شمایل خاص و متنوع تولید می‌شوند. برای مثال پیچ استاد بولت برای مصارفی چون اتصالات فلنج، پتروشیمی، اتصالات لوله‌ها در صنایع گازی و… کاربرد دارد.

اگر کمی ‌فکر کنید، متوجه می‌شوید که پیچ و مهره برای کاربردهای خاص، اختصاصی شده‌اند. پیچ و مهره‌های انکربولت، پیچ اتاقی و پیچ HV و… از پرکاربردترین پیچ و مهره‌ها محسوب می‌شوند که هر کدام در محل خاص، کارایی مخصوص خود را دارند.

معمولا در تولید قطعات صنعتی، صنایعی نظیر هواپیماسازی، خودروسازی، نیروگاه‌ها، ساخت پل‌ها، ساختمان‌ها، سدها، جاده‌ها و … از پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی به طور گسترده استفاده می‌شود.

انواع پیچ بر اساس نوع سرپیچ

پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی از جهات مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرند. از جهات مختلفی چون نوع سرپیچ، نوع کاربرد و .. پیچ در انواع متفاوتی قابلیت تولید دارد.

 • سرپیچ مخفی: زمانی که از این پیچ استفاده می‌کنید، کاملا در سطح یا قطعه مربوطه فرو می‌رود و با آن هم سطح می‌شود. این سر پیچ‌ها کاملا تخت هستند.
 • سرپیچ ذوزنقه ای: اگر قصد دارید چیزی که می‌خواهید در آن از پیچ استفاده کنید افزایش یابد، باید از پیچ‌هایی که سرپیچ ذوزنقه ای دارند، استفاده کنید.
 • سرپیچ نیمه گرد: این گونه پیچ‌ها، واشر دارند و سر آن‌ها نیمه گرد است. اتصالات در بین ورق‌های فلزی معمولا با این نوع پیچ انجام می‌شود.
 • سرپیچ شش گوش: زمانی که قصد دارید چندین قطعه را به یکدیگر متصل کنید یا عملیات‌های تعمیر و نگهداری را انجام دهید، کاربردی‌ترین پیچ، پیچ‌هایی با سرپیچ شش گوش هستند.

انواع مهره بر اساس شکل ظاهری

مهره‌ها نیز در انواع مختلفی بسته به نوع کاربرد تولید می‌شوند و ظاهر آن‌ها متفاوت است.

 • شش گوش: این مهره‌ها، پرکاربردترین مهره محسوب می‌شوند. دارای انتهای باز و شش گوش هستند و محکم‌شدن آن‌ها در پیچ به آسانی امکان‌پذیر است.
 • مربعی: این مهره‌های چهارگوش در گذشته محبوبیت بالایی در استفاده از انواع ابزار برشکاری داشتند، اما امروزه این محبوبیت تا حدودی کاهش یافته است. از جمله مزایای این مهره می‌توان به اتصال با آوار و بدون لغزش، افزایش نیروی اصطکاک به سبب وسیع بودن سطح و کاهش احتمال لق‌ شدن اشاره کرد.
 • کاسه نمدی: این مهره که شبیه کاسه است، نوعی مهره شش گوش محسوب می‌شود. یک قسمت پلاستیکی در انتهای این مهره وجود دارد که از باز‌ذ شدن آن جلوگیری می‌کند.
 • خروسكى یا بالدار: این مهره دو بازوی کوچک در قسمت بالایی خود دارد. این بازو‌ها موجب شده‌اند که باز و بسته‌کردن مهره با دست هم امکان‌پذیر باشد.
 • سر بسته: این مهره یک قسمت سر بسته و یک قسمت سر باز دارد. از این مهره مواقعی استفاده می‌کنند که نیاز باشد مهره تا حد مشخصی بسته شود. در این صورت سر بسته مهره از ورود مواد مختلف به درون مهره جلوگیری کرده و باز شدن آن آسان می‌شود. این مهره در انواع مختلفی تولید می‌شود. مثلا ممکن است قسمت سر بسته مهره، نیم دایره باشد، ممکن است به صورت گنبدى شكل با نوک تیز باشد.
 • فلنجى یا واشر‌دار: این مهره در قسمت پایینی خود دارای یک صفحه است که به عنوان واشر عمل می‌کند. یعنی زمانی که از این مهره استفاده می‌کنید، نیازی به استفاده از واشر نخواهید داشت.
 • خاردار يا مهره تى: این مهره با داشتن یک خار در قسمت بالایی خود به راحتی در چوب محکم می‌شود.
 • چاک‌دار یا شیاردار: شیارها یا چاک‌هایی که در قسمت بالایی مهره قرار دارد، موجب می‌شود مهره به راحتی در پیچ محکم شود و باز نشود. این مهره در دو نوع Slotted و Castle تولید می‌شود.
 • عريض شش پر یا کوپلینگ: این مهره شش گوش با عرض زیاد برای ایجاد اتصال بين دو نرگى داراى رزوه استفاده‌ می‌شود. همچنین در اسپیسر به عنوان یک کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • چشمی: چشمی‌ که در بالای این مهره قرار دارد، امکان جابه‌جایی قطعات را فراهم نموده است.
 • ریلی: از این مهره که ظاهری شبیه به ریل دارد، در فضاهای محدود مثل گیره استفاده می‌کنند. همچنین در شیارها می‌توان از این مهره استفاده کرد.
 • شیار تی: این مهره خود شبیه حرف T است و برای بستن شیارهای T طراحی‌ شده‌ است. تنظیم در راستای محوری و جابه‌جایی قطعات نصب شده توسط این مهره امکان پذیر است.

تولید پیچ و مهره در ایران

از زمان پیدایش پیچ و مهره یعنی دوران باستان تاکنون از پیچ و مهره در کشور ایران استفاده بسیار می‌شود. بست‌های فلزی که از دوره هخامنشی به جای مانده، بیانگر این موضوع است. نمونه پیچ‌های به کار رفته در این بست‌ها، پیچ یو بولت است.

تا قبل از سال 1320 هجری شمسی تولید پیچ و مهره در ایران صورت می‌گرفت، اما پس از این سال، تولیدات به صورت رسمی آغاز شد. در سال 1333 هجری شمسی دستگاه‌های تولید پیچ و مهره به ایران وارد شد و در این سال ایران یکی از تولیدکنندگان پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی شناخته شد.

از سال 1333 هجری شمسی تاکنون پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه از کشور ایران شاهد هستیم. اگر کشور ایران امروز از واردات پیچ و مهره و وابستگی به سایر کشور‌ها از نظر این صنعت فارغ است، نتیجه برنامه ریزی و تلاش متخصصین و مهندسان ایرانی است.

شرکت‌های تولیدی مختلفی در ایران اقدام به تولید پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی با متریال‌های متفاوت، گرید‌ها و کلاس‌های تولید پیچ و مهره، آبکاری پیچ و مهره و… با بالاترین کیفیت کرده‌اند. به طوری که کشور ایران امروزه جزء بزرگترین قطب‌های تولید مهره و پیچ با استاندارد جهانی محسوب می‌شود.

کیفیت تولیدات مهره و پیچ در کشور ایران با کیفیت تولیدات مهره و پیچ سایر کشور‌ها در سطح جهانی رقابت می‌کند. قبل از خرید پیچ باید به نکات بسیار مهمی توجه داشته باشید. یکی از این نکات، انتخاب یک شرکت تولیدی با استانداردهای بین‌المللی و باکیفیت است.

از آنجایی که از پیچ و مهره در صنایع حساسی همچون ساختمان سازی، پالایشگاه‌ها، خودروسازی، پتروشیمی‌ و… استفاده می‌شود، شرکت سازنده باید معتبر و  کیفیت ساخت نیز استاندارد باشد.

سخن پایانی

شرکت‌های مختلف ایران از هر نظر مورد بررسی قرار گرفته و در نتیجه تحقیق،  فروشگاه بولت صنعت https://boltsanat.com/ از بهترین تولیدکنندگان و فروش پیچ و مهره ایرانی با کیفیت جهانی معرفی شده است. مبنای استراتژی تولیدات این شرکت، استاندارد جهانی و کیفیت بالا است. همچنین ارائه مهره و پیچ با قیمت مناسب، مشتریان بسیاری را به سمت این شرکت جذب نموده است.

دکمه بازگشت به بالا