حوادثکسب و کار ایرانی

آیا امکان استفاده از بیمه ثالث برای افراد بی گواهینامه مهم است؟

در سال‌های گذشته افراد زیادی به سمت استفاده استفاده از موتورسیکلت رفته اند. دلیل اصلی آن هم چیزی نیست ترافیک سنگین بزرگراه، خیابان و کوچه‌ها. متاسفانه افراد زیادی هستند که در عین استفاده مداوم از موتورسیکلت نه گواهی‌نامه دارند نه بیمه شخص ثالث. شاید این سوال برای شما بوجود آید که در صورت وقوع حادثه یا تصادف، بیمه چه برخوردی با یک چنین موتورسواری خواهد داشت؟ آیا خسارت و دیه به او پرداخت می‌شود یا خیر؟ تا پایان این مقاله همراه ما باشید هم جواب این سوالات را بگیرید هم اطلاعات کاملی درمورد بیمه موتور سیکلت کسب کنید.

باورهای اشتباه در مورد رانندگان بدون گواهی‌نامه

تصور اکثر افراد بر این است که هزمان در تصادفات یکی از رانندگان گواهینامه نداشته باشد، از تمامی مزایای استفاده از بیمه برای دیه و غرامت محروم می‌شود. تصور بیشتر افراد بر این است که اگر بدون گواهینامه رانندگی و تصادف کنید درهرصورت مقصر هستید. هیچکدام از این فرضیات درست نیست.

مهم‌ترین بیمه برای موتور چیست؟

همانقدر که بیمه شخص ثالث برای خودرو مهم و ضروری است برای موتور سیکلت نیز همین شرایط است. شما در صورتی که بیمه شخص ثالث نداشته باشید و پشت موتور بنشینید باید خود را برای چالش های بسیاری آماده کنید. جدا از بیمه شخص ثالث که برای موتور سیکلت اجباری است. در صورتی که شما موتور سیکلتی دارید برای جبران خسارت آن به بیمه بدنه نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

آیا بیمه به موتورسیکلت بدون گواهی‌نامه خسارت پرداخت می‌کند؟

واکنش شرکت بیمه در برابر موتورسیکلت بدون گواهی نامه بعد از تصادف چیست؟ شرکت‌های بیمه با توجه به شرایط هر تصادف ممکن است عکس‌العمل متفاوتی را از خود نشان دهند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

 عدم تقصیر راننده موتور

در صورتی که راننده بدون گواهی نامه مقصر تصادف نباشد، شرکت بیمه باید خسارات مالی و جانی او را تمام و کمال پرداخت کند. در چنین شرایطی راننده موتور می‌تواند برای دریافت حق و خساراتش به راننده مقصر مراجعه کند.

امکان پرداخت بیمه در شرایط نبود گواهینامه وجود دارد

تقصیرکار بودن راننده موتور بی‌گواهی‌نامه

در چنین شرایطی که موتورسوار فاقد گواهی‌نامه است و تصادف نیز کرده باشد. شرکت بیمه موظف است که خسارات مربوط به تصادف وی را پرداخت نماید. البته یک نکته مهم در چنین شرایطی وجود دارد و آن این است که راننده مقصر باید در آینده پرداختی بیمه را به صورت قسطی یا یکجا پرداخت نماید.

غرامت و دیه زیان دیده تصادف بدون گواهی نامه

برای درک بهتر و بیشتر این موضوع قصد داریم آنرا با یک مثال برای شما شرح دهیم. یک تصادف فرضی را در نظر بگیرید که اقای یک همراه به خانواده‌اش در حال موتورسواری است و گواهی نامه نیز ندارد. یک طرف دیگر تصادف یک خانم است که پشت فرمان پراید و دارای گواهی نامه به موتور آقای یک می‌زند. در این تصادف خانواده آقای یک هم آسیب بدنی زیادی می‌بینند. با توجه گزارش پلیس و کروکی، خانم پراید سوار مقصر تصادف است و باید با استفاده از بیمه خود خسارات بدنی و مالی آقای یک و خانواده‌اش را بپردازد.

گواهی‌نامه نداشتن آقای یک کوچکترین تاثیری در روند پرداخت دیه و خسارت ندارد، چرا که او مقصر نبوده است. تنها جریمه‌ای که برای آقای یک در نظر گرفته می‌شود جریمه نداشتن گواهی‌نامه است. شرکت بیمه خانم مقصر باید در کوتاه ترین زمان ممکن و بدون هیچ بهانه ای نسبت به پرداخت خسارت اقدام نماید.

تمامی راکبان باید بیمه داشته باشند

غرامت و دیه راننده مقصر بدون گواهی‌نامه

مثل بالا را که یادتان هست. حال میخواهیم اینطور در نظر بگیریم که راننده بدون گواهی نامه مقصر تصادف است. در چنین شرایطی شرکت صادرکننده بیمه آقای یک یا همان مقصر بدون گواهی نامه باید خسارت شخص زیان دیده خانواده یا همراهان او را پرداخت نماید. به راننده مقصر بدون گواهی نامه هیچ پرداختی از سمت شرکت بیمه صورت نمی‌گیرد و خود فرد باید هزینه خود را بپردازد. به صورت کلی به موتورسوار بدون گواهینامه، اگر در تصادف مقصر شناخته شود، هیچ دیه‌ای تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر زیان‌دیده تصادف باشد بدون هیچ مشکلی دیه خود را خواهد گرفت.

قیمت بیمه موتور سیکلت چقدر است؟

قیمت بیمه موتور سیکلت بدون گواهی نامه شامل عدد ثابتی نیست و به شرایط مختلفی بستگی دارد. در واقع یک مبلغ توسط سازمان بیمه مرکزی به عنوان مبلغ پایه تعیین می شود و سپس با توجه به شرایط بیمه گزار تخفیف یا جریمه هایی به او تعلق می گیرد که باعث افزایش یا کاهش قیمت بیمه شخص ثالث موتور یا بیمه بدنه موتور سیکلت خواهد شد. در واقع شما برای محاسبه قیمت بیمه موتور در انواع مختلف شخص ثالث و بدنه باید شرایط جریمه و پاداش های خود را در نظر بگیرید.

بیمه شخص ثالث موتور را فراموش نکنید

در این مقاله  متوجه شدیم که داشتن گواهی نامه و بیمه چقدر برای موتورسواران مهم است. یعنی حتی اگر حوصله گواهی نامه گرفتن را ندارید حتما بیمه شخص ثالث موتور خود را خریداری کنید. زیرا در مواقع و شرایطی که فکرش هم را هم نمی‌کنید شما را از عواقبی مانند حبس و شکایت نجات می‌دهد. برای خرید بیمه موتور سیکلت راه خیلی ساده‌ای به شما معرفی می‌کنیم و آن مراجعه به صفحه خرید بیمه موتورسیکلت بیمه دات کام است.

دکمه بازگشت به بالا