اقتصادیکسب و کار ایرانی

معرفی عوامل موثر بر افزایش یا کاهش قیمت آهن و میلگرد

مهم‌ترین عامل مؤثر بر قیمت میلگرد چیست؟

پیش از این، بارها اینجا، در بلاگ سایت شرکت تهران آهن، درباره عامل مؤثر بر قیمت میلگرد ساده و به طور کلی بازار فولاد نوشته‌ایم. این عوامل بسیار متنوع‌اند و می‌توانند منابعی داخلی یا جهانی داشته باشد. برخی از نکات در مورد افزایش قیمت آهن کیلویی و قیمت میلگرد و یا نوسان قیمت میلگرد که در نوشته‌های پیشین به آن‌ها اشاره نکرده‌ایم، در ادامه آورده شده است.

اگر علاقه‌مندید درباره قیمت میلگرد ساده 10 و یا سایر محصولات فولادی بدانید، از صفحه قیمت در همین وبسایت دیدن کنید. سایر اخبار و دانستنی‌های مربوط به میلگرد ساده و صنایع وابسته به آن را می‌توانید در همین بلاگ پیگیری کنید. قیمت مواد اولیه صنعت فولاد، عرضه و تقاضا در بازار میلگرد و صنایع فولادی، نرخ دلار و تغییرات صنعت حمل و نقل، عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد هستند که در ادامه درباره آن‌ها می‌خوانید.

اولین عامل موثر قیمت میلگرد: عرضه و تقاضا در بازار میلگرد ساده و ساختمانی

یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی، وضعیت عرضه و تقاضا در بازار میلگرد و این محصولات است. می‌دانیم که افزایش تقاضا و کاهش عرضه قیمت‌ها را بالا می‌برد. برعکس، کاهش تقاضا و افزایش عرضه قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. این اصلی است که در همه بازارهای اقتصادی صدق می‌کند.

قیمت میلگرد علاوه بر اینکه تحت‌تأثیر مسئله عرضه و تقاضا قرار دارد، تحت‌تأثیر پیش‌بینی عرضه و تقاضا هم هست. به همین علت است که پیگیری تحلیل بازار و تغییر قیمت‌ها در بازار میلگرد و آهن‌آلات اهمیت پیدا می‌کند. به عنوان مثال با ورود الیاف فورتا در صنعت تا حدی استفاده از میلگرد در صنعت ساخت و ساز با افت مواجه شده است.

دومین عامل مهم موثر قیمت میلگرد: تأمین مواد اولیه و تأثیر آن بر قیمت میلگرد

سنگ آهن، قراضه آهن و مواد اولیه پایه مانند نیکل و کروم از جمله مواد اولیه صنعت میلگرد و سایر مقاطع فولادی است که قیمت آن به طور مستقیم بر قیمت این محصولات اثر می‌گذارد. اگر تأمین این مواد اولیه با مشکل روبه‌رو یا به هر دلیلی عرضه آن در بازار کم شود، قیمت محصولات فولادی رشد می‌کند. هر عامل دیگری مثل صادرات و واردات مواد اولیه یا تغییر در عرضه و تقاضای این مواد در داخل کشور یا در عرصه بین‌المللی، قیمت میلگرد و فراورده‌های فولادی را تکان می‌دهد.

سومین عامل موثر قیمت میلگرد: قیمت دلار و ارزهای خارجی و تأثیر آن بر قیمت میلگرد

نوسان قیمت دلار تأثیر بسیاری بر قیمت کالاهای اساسی در کشور دارد.  شاید این سؤال به ذهنتان بیاید که ایران خود صادرکننده آهن است و مواد اولیه را هم عمدتاً از معادن و منابع داخلی تأمین می‌کند، پس چرا باید قیمت ارز خارجی بر قیمت میلگرد اثر بگذارد؟ بالا رفتن قیمت دلار باعث می‌شود تولیدکنندگان مواد اولیه و سازندگان فولاد، سود خود را در صادرات ببینند. همین امر باعث بالا رفتن قیمت میلگرد، محصولات فولادی و مواد اولیه فولادی بر اثر بالا رفتن قیمت ارز می‌شود.

چهارمین مورد از عوامل موثر قیمت میلگرد:هزینه‌های صنعت حمل و نقل و تأثیر آن بر قیمت میلگرد

هزینه‌های حمل و نقل در هر صنعتی، بیش از هر چیز وابسته به قیمت سوخت است. همه انواع حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی به سوخت نیاز دارند. میلگرد و صنایع فولادی هم در مرحله تأمین مواد اولیه و هم در مرحله فرستادن محصولات نهایی به بازار، به شدت به حمل و نقل وابسته‌اند. از طرفی این محصولات وزن زیاد و حجم بالایی دارند که هزینه جابه‌جایی را برای آن‌ها بسیار بالا می‌برد.

مواد اولیه مانند قراضه و فلزات خاص مانند نیکل ممکن است از سایر کشورها تأمین شود که هزینه حمل و نقل آن‌ها نیز بر قیمت نهایی فولاد تأثیر می‌گذارد. هزینه حمل و نقل در صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن، بخش قابل توجهی از هزینه نهایی آن را می‌سازد. این بخشی از عواملی است که باید در معادله پیچیده محاسبه قیمت میلگرد ساده Ck45 و محصولات فولادی هم به آن‌ها توجه کنیم. در این بلاگ باز هم درباره این موضوع خواهیم نوشت. نظرات خود را درباره این مبحث برای ما در ادامه همین مطلب ارسال کنید.

قیمت میلگرد امروز

میلگرد به عنوان یکی از محصولات اصلی فولادی در صنایع مختلف مانند ساختمان‌سازی، خودروسازی و صنایع دریایی استفاده می‌شود. بنابراین، تغییرات در قیمت میلگرد امروز بر روی صنایع مختلف تأثرگذار است. در صنعت ساختمان‌سازی، مصرف میلگرد برای تثبیت سازه‌های بتنی و فلزی ضروری است. هرگونه تغییر در قیمت میلگرد امروز می‌تواند تأثیر مستقیمی بر روی هزینه‌های ساختمان‌سازی داشته باشد. در صورتی که قیمت میلگرد افزایش یابد، هزینه‌های ساخت و ساز نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه ممکن است مالکان مشکلاتی را در بهبود ساختمان خود داشته باشند.

از طرف دیگر، کاهش قیمت میلگرد امروز ممکن است منجر به افزایش تقاضا برای مصرف‌کنندگان و افزایش سودآوری شرکت‌های تولیدکننده میلگرد شود. در صنعت خودروسازی، مصرف میلگرد نیز امری حیاتی است. تغییر در قیمت میلگرد امروز ممکن است باعث افزایش هزینه‌های تولید خودرو شود؛ همچنین در صورتی که قیمت میلگرد افزایش یابد، شرکت‌های خودروسازی نیز ممکن است قیمت خودروهای خود را افزایش دهند.

از همین رو بررسی آخرین قیمت میلگرد پیش از اقدام به خرید آهن آلات ضروری است زیرا قیمت‌ها به طور لحظه‌ای تغییر می‌کنند. به عنوان مثال قیمت میلگرد 1402 از ابتدای سال تاکنون نوسانات سینوسی متعددی را پشت سرگذاشته است. روند قیمت این محصول در ابتدا کاهشی بود و تصور می‌شد تا پایان نیمه اول سال همچنان کاهشی باشد، اما طولی نکشید که قیمت میلگرد امروز افزایشی شد و کف قیمتها به نرخ میلگرد در شروع سال بازگشت. در نهایت نیز با ورود وزارت صمت، اقتصاد و بورس کالا و اجرای برخی سیاست‌ها به طور موقت قیمت‌ها کنترل شد.

اطلاع از قیمت امروز میلگرد برای صنایع ساختمانی، ساخت و ساز، تولید و توزیع محصولات فلزی و صنایع مکانیکی بسیار حائز اهمیت است. در واقع، قیمت میلگرد می‌تواند بر تعیین قیمت محصولات نهایی و همچنین تعیین هزینه‌های تولید تأثیرگذار باشد.

به علاوه، در بازارهای مالی، قیمت میلگرد می‌تواند به عنوان یکی از شاخص های تحلیلی برای ارزیابی عملکرد شرکت‌های مرتبط با صنعت مربوطه مورد استفاده قرار گیرد؛ بنابراین اطلاع از قیمت امروز میلگرد می‌تواند برای تصمیم‌گیران و سرمایه‌گذاران در این صنایع بسیار مهم و حیاتی باشد. در همین زمینه شرکت تهران آهن قیمت امروز میلگرد و سایر آهن آلات را به طور لحظه‌ای بر روی وبسایت این مجموعه و کانال‌های تلگرامی خود به‌روزرسانی می‌کند.

قیمت امروز میلگرد تحت تأثیر مؤلفه‌های بنیادین مختلفی تعیین می‌شود که از مهمترین آنها می‌توان به معاملات بورس کالا، قیمت شمش و آهن اسفنجی عرضه شده در بورس، نرخ دلار، پالس اخبار سیاسی، محدودیت‌ها و قوانین تعیین شده، عرضه و تقاضا، محدودیت مصرف برق اشاره کرد.

علاوه‌بر این موارد دیگری نیز مانند وزن میلگرد، سایز میلگرد، استاندارد تولید، برند محصول و میزان خرید میلگرد نیز از جمله مواردی است که قیمت امروز آهن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

از همین رو ضروری است که پیش از خرید از آخرین قیمت روز میلگرد که بر روی وبسایت و کانال‌های تلگرامی تهران آهن درج می‌شود، مطلع شده و برندی متناسب با پروژه و نیاز انتخاب کنید، همچنین می‌توان با مقایسه برندهای مختلف بهترین قیمت روز میلگرد را نیز مقایسه کنید و خرید به‌صرفه‌ای داشته باشید.

گفتنی است برای اطلاع از قیمت امروز میلگرد روش‌های متعددی وجود دارد که هر فردی متناسب با شرایط خود آن روش را انتخاب می‌کند. از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • مراجعه به سایت های معتبر فروشندگان میلگرد: برخی از شرکت‌های تأمین کننده، قیمت‌ روز میلگرد و سایر آهن آلات را در سایت خود منتشر می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت‌ها، قیمت‌ امروز میلگرد را بررسی کنید.
  • تماس با کارخانه میلگرد: شما می‌توانید با تماس با کارخانه تولید میلگرد از قیمت‌ امروز میلگرد مطلع شوید.
  • استفاده از سایت‌های مرجع قیمت: برخی سایت‌های معتبر، قیمت‌های روز محصولاتی مانند میلگرد را اعلام می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به این سایت‌ها، قیمت‌ امروز میلگرد را با برند دلخواه خود بررسی کنید و سپس خرید کنید.

در هر صورت، توصیه می‌شود قبل از خرید محصول، قیمت‌های مختلف را با هم مقایسه کرده و سپس به خرید میلگرد اقدام کنید.

نحوه محاسبه وزن میلگرد

محاسبه وزن میلگرد یا هر محصول دیگری علاوه‌بر اهمیت آن در تعیین قیمت محصول، در اجرای پروژه‌های ساختمانی و مطابقت با استانداردهای مورد نیاز ساختمان‌سازی امری ضروری است و برای اطمینان از وزن استاندارد میلگرد آجدار باید وزن نهایی آن را با جدول وزن اشتال مطابقت داد.

خرید و محاسبه وزن میلگرد عموما براساس کیلوگرم انجام می‌شود و روش‌های متفاوتی نیز برای آن تعریف شده است. برای محاسبه وزن میلگرد 4 روش معرفی شده است که عبارتند از: 1-استفاده از جدول اشتال، استفاده از فرمول، استفاده از جدول استاندارد، استفاده از جدول وزنی اعلام شده توسط کارخانه.

اما ساده‌تری روش استفاده از فرمول است، به این صورت که برای محاسبه وزن میلگرد در ابتدا به شعاع میلگرد نیاز داریم، همچنین چگالی فولاد نیز که معمولا 7/8 در نظر گرفته می‌شود هم نیاز است. سپس سطح مقطع میلگرد که دایره‌شکل است نیز لازم است که محیط آن را باید حساب کنیم.

اگر سطح مقطع یا شعاع میلگرد را در طول هر شاخه ضرب کنیم، حجم میلگرد به دست می‌‌آید، برای محاسبه وزن آن نیز چگالی فولاد را در حجم به دست آمده ضرب می‌کنیم و عددی که به دست می‌آید وزن میلگرد است. فرمول زیر نحوه محاسبه وزن میلگرد است.

دکمه بازگشت به بالا