اقتصادیکسب و کار ایرانی

نحوه اجرای آجر قزاقی

نصب آجر نما یکی از ظریف ترین کارهای عملیاتی ساختمانی است که اصول و استانداردهای خاص خود را دارد. آنچه می‌تواند باعث زیبایی بخشیدن به نمای آجری شود ظرافت در اجرای آجر نما و نحوه چینش آن است. همچنین اجرای آجر نما دوغابی، ملات ماسه سیمان، چسب و نیازمند متخصص ماهر در این زمینه می باشد. از این رو در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با قیمت آجر نما و با این ظرافت ها بیشتر آشنا شوید.برای اطلاعات بیشتر از قیمت آجرنما برروی لینک زیر کلیک کنید .

قیمت آجر نما 7 سانتی

نحوه اجرای آجر نما نسوز، دکوراتیو، سنتی

برای نصب آجر نسوز، دکوراتیو می بایست مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول: آماده کردن سطح برای چسباندن آجر نما که باید عاری از گرد و خاک و کثیفی باشد. همچنین اگر پستی بلندی هایی دارد ابتدا باید آن را رفع و سطح را صاف نمایید تا آجر به درستی و خوبی چسبانده شود.

مرحله دوم: استفاده از فاصله گذار آجر که دارای دو مدل صلیبی و سپری می باشد. از مدل صلیبی آن برای اجرای آجر نما به صورت متقارن استفاده می شود و از فاصله گذار سپری برای آجر کاری نا متقارن و کاشی کاری استفاده می شود.

مرحله سوم: در این مرحله باید روش نصب خود را انتخاب کنید. نحوه اجرای آجر نما در ۴ مدل دوغابی، با ملات ماسه و سیمان، چسب و روش خشک می باشد. در پاراگراف های بعدی نحوه اجرای آجر قزاقی، نسوز و… با ملات، دوغاب، خشک و… ذکر شده است.

مرحله چهارم: بعد از خشک شدن شدن آجرها و برداشتن فاصله گذارها، نوبت به بندکشی آجر نما می رسد. با استفاده از پودر بندکشی فواصل و درزهای خالی بین آجرها پر می شود. از آنجایی که پودر بندکشی در رنگهای متنوعی تولید می شود شما می توانید متناسب با نوع و رنگ آجر خود از رنگ پودر بندکشی مناسب نیز استفاده کنید تا نمای آجری چشم گیر تر شود.

مرحله پنجم: در این مرحله پس از اجرای آجر نما و استفاده از پودر بندکشی، می بایست ملات اضافی و کثیفی ها را با استفاده از سمباده یا فرچه غیر سیمی تمیز کنید.

مرحله ششم: در این مرحله برای اینکه نمای آجری شما دوام بیشتری داشته باشید و در برابر رطوبت و عوامل آلودگی مقاوم باشد از نانو استفاده کنید. نانو باعث می شود از نفوذ رطوبت به آجر جلوگیری شود و ماندگاری آن بالا رود. همچنین نانو باعث براق شدن نمای آجری شما می شود.

روش های متنوع نصب آجر نمای ساختمان

مهم ترین عامل تاثیر گذاری در زیبا و ظریف کار شدن یک نمای آجری، انتخاب با دقت یک نصاب آجر نما ماهر و کاربلد است که طریقه کار و نصب آجر نما را به خوبی بلد باشد.میزان دقت در شاقول بودن آجر نماها، استفاده از کاور نایلونی پس از هر ۴ ردیف به منظور جلوگیری از ریختن دوغاب روی مصالح، ظرافت در بندکشی آجرنما و میزان متریال مصرفی در ملات بندکشی بسیار اهمیت دارد. همه این موارد لزوم استخدام یک استادکار را در زمینه نصب آجر نما نشان می‌دهد.

  • اجرای آجر نما دوغابی
  • نصب آجر با ملات ماسه سیمان
  • نصب آجرنما با چسب
  • نصب آجر به روش خشک

۱_ اجرای آجر نما دوغابی

شاید در ابتدا برایتان سوال باشد که اصلا آجر نما دوغابی چیست و چگونه نصب می شود؟ در جواب به این سوال می توان گفت آجرهای دوغابی به آجرهایی گفته می شود که از ضخامت کمی برخوردار هستند و برای نمایی با پوشش آجری استفاده می شوند.دلیل نامگذاری دوغاب بر روی این آجرها این می باشد که هنگام اجرای آجر پلاک ملات آجر نما را به صورت دوغابی پشت آجر می ریزند و آن را بر روی دیوار اجرا می کنند که به این روش نیز اجرای آجر نما دوغابی می گویند.

۲_ نصب آجر نما با ملات ماسه سیمان

نصب آجر نما با ملات سیمان، روشی قدیمی استنصب آجر نما با ملات ماسه سیمان قدیمی ترین روش نصب آجرنما است. نحوه اجرای آجر نما به این روش ساده‌تر است ولی به کارگیری آن باعث کثیفی بیشتری در روی مصالح نصب شده می‌شود. ضمن آنکه دور ریز مواد در روش نصب آجر نما با ملات سیمان خیلی زیاد است.برای جمع آوری ملات ریخته شده روی آجر، می توان از تیغه شیشه، برس پلاستیکی یا تکه موکت استفاده کرد. نحوه اجرای آجر قزاقی، سفال تیغه و… برای دیوار چینی و ساختمان سازی با این روش بسیار مرسوم است.

۳_ نصب آجر نما با چسب

نصب آجر نما با چسب از روش قبلی جدیدتر است و به وسیله چسب مخصوص آجر نما انجام می شود. البته در این روش دقت زیادی لازم است که چسب کل سطح آجر را فراگیرد. در غیر این صورت چسبیدن آجرنما خیلی درست انجام نخواهد شد. سازگاری چسب با نوع آجر در این میان خیلی مهم است.

آجر دکوراتیو و آجر هلندی از نمونه آجرهایی است که معمولا با این روش نصب می شوند. نحوه نصب آجر دکوراتیو به این گونه است که در ابتدا باید سطح نصب آن صاف باشد بدون هیچ گونه سوراخ و بر آمدگی؛ سپس ملات یا چسب آجر مورد نیاز روی دیوار پخش شود و در انتها آجر دکوراتیو با چیدمان دلخواه نصب شود.در روش نصب آجر نما با چسب، ضخامت چسب باید بین ۳ تا ۷ میلی‌متر باشد؛ همچنین عمل بندکشی باید به شکل درست و کاملی انجام شود در غیر این صورت آب باران درون درزها نفوذ کرده و باعث ترک خوردن در حین یخبندان می شود.

۴_ چسباندن آجر نسوز، دکوراتیو و… به روش خشک

اجرای آجر نما به روش خشک یکی از جدیدترین و مدرن ترین روش های نصب آجر نما نسوز، قزاقی، دکوراتیو و… می باشد. در این روش آجر نما را بدون ملات و با استفاده از رول، پیچ و یراق آلات مخصوص نصب می کنند. نصب آجر به روش خشک باعث می شود تا وزن ساختمان و اسکلت نسبت به اجرای آجر نما دوغابی کمتر شود. همچنین این روش از استحکام بالاتری برخوردار است.

روش نصب آجر روی دیوار گچی

برای اجرای آجر نما داخلی مانند آجر دکوراتیو، نسوز و… روی دیوار گچی بهترین ملات برای نصب آنها چسب خمیری است. شما می توانید انواع آجر نمای داخلی را روی هر سطوحی به جز شیشه و آهن با چسب نصب کنید.توجه داشته باشید که قبل از اجرای آجر نما می بایست دیوار گچی کاملا تمیز و عاری از گونه آلودگی و کثیفی باشد. همچنین اگر پستی، ترک خوردگی و مشکلی رو دیوار گچی وجود دارد ابتدا باید رفع شود.قبل از اجرای آجر نما با چسب دیوار گچی باید کمی مرطوب باشد تا بهتر بچسبد، بعد از نصب هم با پتک روی آجر بزنید تا به خوبی در جای خود محکم نصب شود.

جمع بندی

با توجه به تنوع آجرها روش های نصب آجر نما نیز بسیار متداول می باشد. روش نصب آجر روی دیوار گچی، طریقه نصب آجر نسوز با چسب و… نیازمند تخصص در این زمینه می باشد تا به خوبی نصب شود؛ زیرا در صورت درست نصب نشدن، آجرها در گذر زمان کنده می شوند. همچنین برای نتیجه بهتر اجرای نمای آجری بهتر است با روش متناسب آن آجر اجرا شود. بهتر است پس از پایان نصب، نما را شست و شو دهید تا گرد و غبار و کثیفی ها کاملا از روی مصالح پاک شوند. همچنین می توانید برای جلوگیری از شوره زدن آجر نما یا ضد آب کردن آن، از آجر نانو استفاده نمایید تا علاوه بر سرعت گرفتن عملیات نصب آجر نما، طول عمر ساختمان شما نیز بالا رود.

 

دکمه بازگشت به بالا