عمومیکسب و کار ایرانی

کیفیت سنگ حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ تراورتن حاجی آباد چیست و چه کاربردی دارد ؟ سنگ تراورتن حاجی آباد از عمده سنگ های پرفروش و پر طرفدار دنیای ساخت و ساز است. جهت خرید مصالح ساختمانی و سنگ های مورد نیاز جهت تزئین ساختمان، حتما به سراغ سنگ های تراورتن بروید. پس با ما همراه شوید.

سنگ تراورتن را بشناسید

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی است که در اطراف چشمه های آب گرم و مناطقی که مملو از کربنات کلسیم و کلسیت باشد، یافت می شود. وقتی در منطقه ای آب زیرزمینی که حاوی آهک باشد، جریان داشته باشد، تراورتن شکل می گیرد. همچنین سازندهای سنگی به نام استالاکتیت و استالاگمیت، که در غارها قابل مشاهده هستند، عمدتاً از تراورتن تشکیل شده اند. تراورتن غالبا سنگی متخلخل است و به رنگ های قهوه ای تا زرد دیده می شود.

نحوه تولید سنگ تراورتن

برای تشکیل سنگ تراورتن باید با جاری شدن آب، تعادل شیمیایی آب بر هم بخورد و CO2 آزاد شود. این عمل موجب می شود کربنات کلسیم (CaCO3) از درون آب و روی اجسام غوطه ور در آب، رسوب کند. محیط رسوبی مناسب برای تشکیل باید دارای باکتری ها، جلبک ها و خزه ها باشد. زیرا تراورتن باید به شکل میکرو کریستال های کلسیت به سطح خزه بچسبد.

 سپس بر روی این رسوبات، هم ذرات آلی و هم ذرات غیر آلی مانند: قطعاتی از پوسته حیوانات، دانه های سنگ آهک و سنگ دولومیت و غیره؛ بر روی این ترشحات پوشانده می شوند، بنابراین هسته ای را تشکیل می دهند که کریستال های کلسیت روی آن رشد می کنند. به این ترتیب، این گیاهان میکروسکوپی نقش «گرفتن» میکروکریستال‌های کلسیت را دارند و هسته‌ای ایجاد می‌کنند که کلسیت بیشتری در اطراف آن پوشانده ‌شود، به این ترتیب تراورتن ایجاد می شود.

چشمه های آهکی، منبع تشکیل سنگ تراورتن

سنگ تراورتن در سطح جهانی در مناطقی مثل: امتداد رودخانه آنین در نزدیکی رم، در ایالات متحده (چشمه های آب گرم ماموت در پارک ملی یلوستون، وایومینگ) ، در غارهای Carlsbad واقع در نیومکزیکو یافت می شود.

اما اگر می خواهید بدانید عمده سنگ تراورتن ایران از کجا استخراج می شود، باید به شهرستان محلات واقع در استان مرکزی مراجعه کنید. ضمن اینکه تراورتن حاجی آباد نیز از معادن این شهرستان استخراج و عرضه میگردد.

کاربرد های سنگ تراورتن

سنگ تراورتن به دلیل ظاهر و تنوع رنگی که دارد، عموما در فضای داخلی ساختمان ها برای زیبایی و طراحی داخلی استفاده می شود. به عبارتی تراورتن، سنگی تزئینی است. این کاربرد های تزئینی شامل: استفاده از تراورتن در ساخت ستون ها، سر ستون ها، نمای پشت تلویزیون و قسمت هایی از خانه که طراحان داخلی مناسب ببینند، محسوب می شود. البته سنگ های تراورتنی که تخلخل زیاد نداشته باشند، برای استفاده در نمای ساختمان نیز مناسب هستند. به ویژه نمای کلاسیک و رومی. سنگ تراورتن حاجی آباد دارای ویژگی هایی است که موجب می شود برای استفاده در نمای ساختمان ها نیز ، سنگی مناسب باشد.

کاربرد های سنگ تراورتن حاجی آباد چیست؟

همانطور که در قسمت قبل ذکر گردید، سنگ تراورتن حاجی آباد برای نمای ساختمان ها گزینه ای مناسب است. یعنی اگر علاقه مند به ایجاد نمای رومی هستید، خریداری سنگ تراورتن حاجی آباد، بهترین گزینه خواهد بود. البته این درحالیست که از این سنگ برای نمای داخلی ساختمان نیز می توانید استفاده کنید. شاید برای شما این سوال مطرح شود که ، کاربرد های دیگر سنگ تراورتن حاجی آباد چیست ؟ از دیگر کاربرد های تراورتن حاجی آباد می توان به محوطه سازی توسط این سنگ اشاره کرد. ایجاد محوطه های بسیار زیبا و شیک در باغ و ویلای شما، می تواند با کمک تراورتن عملی شود.

ایجاد سنگفرش های پارکینگ منازل نیز با استفاده از تراورتن حاجی آباد گزینه مناسبی خواهد بود. زیرا به دلیل تنوع رنگ و طرحی که تراورتن دارد، با ایجاد برش های باب میل شما، می توانید نمای بسیار دلنشین و شیکی به محوطه باغ یا ویلای خود ببخشید. ساخت مصنوعات دکوراتیو نیز از دیگر کاربردهای تراورتن حاجی آباد می باشد.

ویژگی های شاخص سنگ تراورتن حاجی آباد چیست ؟

سنگ تراورتن حاجی آباد یکی از برند های معروف سنگ در ایران است. از ویژگی های برند سنگ حاجی آباد که موجب شده مشتریان زیادی داشته باشد؛ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخلخل کمتر

همانطور که ذکر گردید، سنگ تراورتن دارای تخلخل است. این سوراخ ها موجب می شوند عملیاتی که روی تراورتن باید انجام گیرد، کمی دشوار شود. ساب زدن روی تراورتن یکی از آن عملیات ها است. چون تخلخل تراورتن حاجی آباد نسبت به سایر تراورتن ها کمتر است، عمل ساب زدن به راحتی روی آن انجام می گیرد.

مقاومت بالا در سنگ تراورتن حاجی آباد چیست و چه معنایی دارد ؟

سنگ تراورتن از نظر تحمل فشار و مقاومت بین دو سنگ گرانیت و مرمر قرار دارد. یعنی به سختی گرانیت و به نرمی مرمر نیست. اما سنگ تراورتن حاجی آباد، به دلیل تخلخل کمتری که دارد، از مقاومت بیشتری برخوردار است. با این تفاسیر می توان به صورت محدود از این سنگ برای نمای خارجی ساختمان ها نیز استفاده کرد.

تنوع رنگ

سنگ تراورتن حاجی آباد رنگ های بسیار متنوعی دارد. بر اساس همین رنگ و طرح ها، تراورتن حاجی آباد طبقه بندی می شود:

 – تراورتن حاجی آباد به صورت ابر و بادی

– تراورتن کرم رنگ حاجی آباد

– تراورتن به رنگ عسلی حاجی آباد

-تراورتن بی موج و موج دار حاجی آباد

-تراورتن شکلاتی حاجی آباد

قیمت سنگ تراورتن حاجی آباد

سنگ تراورتن حاجی آباد مدت هاست که به بازار عرضه می شود و دارای طرفداران زیادی است. همانطور که تراورتن حاجی آباد بر اساس رنگ و طرح دارای رده بندی می باشد، قیمت سنگ تراورتن نیز متفاوت است. دامنه قیمتی تراورتن حاجی آباد به عوامل گوناگونی بستگی دارد.

از جمله این عوامل می توان به میزان کیفیت سنگ ها اشاره کرد. سنگ تراورتن حاجی آباد که در درجات پایین تری به جهت کیفیت قرار دارند، جهت مصارف: درپوش، نمای پشت ساختمان و جدول سنگی؛ مورد استفاده قرار می گیرند که قیمت پایین تری نیز دارند. در این بین علاوه بر کیفیت که روی قیمت تراورتن اثر گذار است، رنگ این سنگ ها نیز دامنه قیمتی را تغییر می دهد. به عبارتی، سنگ تراورتن که دارای رنگی روشن تر باشد(کرم رنگ یا سفید)، قیمت بیشتری دارد. سنگ های تراورتنی که طرح منظم تری داشته باشند، از قیمت بیشتری برخوردارند.

استفاده از سنگ تراورتن در پله

ضخامت یکی دیگر از فاکتور هایی است که روی قیمت سنگ تراورتن تاثیر می گذارد. اگر به تراورتنی نیاز دارید که در قطعات بزرگ و قطر بیشتر برش داده شده اند، باید هزینه بیشتری پرداخت کنید. همچنین هر چه قدر بر روی اندازه و برش های سنگ تراورتن حساس باشید، قیمت تراورتن بیشتر خواهد شد.

ویژگی های سنگ تراورتن حاجی آباد محلات :

 • استحکام بسیار بالا و مناسب
 • مقاومت فشاری نسبتا بالا
 • مقاومت سایشی خوب
 • تراکم بسیار بالا نسبت به سایر سنگ های تراورتن
 • مقاوم در برابر نور خورشید، سرما، گرما و رطوبت
 • مناسب جهت استفاده در نمای بیرونی ساختمان علل الخصوص نما های کلاسیک
 • امکان تامین در سورت متنوع و نامحدود
 • قیمت مناسب
 • جذب آب نسبتا پایین
 • و …

 یک سنگ آهکی بوده که از فعالیت چشمه های آب گرم به وجود آمده است. خواص سنگ تراورتن بین سنگ مرمر و سنگ آهک می باشد که به طور طبیعی نیز در کنار چشمه ها، غار ها و … یافت می شود. وجود سطوح اسفنجی و حفره های موجود در سطح سنگ تراورتن ناشی از آزاد شدن دی اکسید کربن در هنگام رسوب گذاری و تشکیل این نوع سنگ ها می باشد. وجود حباب های هوا و ناخالصی های آهن، سیلیس، منگنز، مواد آلی و … باعث ایجاد تنوع رنگ هایی همچون سفید، کرم، شکلاتی، طوسی، قرمز، زرد و … در معادن مختلف سنگ تراورتن می گردد.

آنالیز ساختاری سنگ تراورتن کرم حاجی آباد :

میزان مطلوب جذب آب وزن مخصوص تخلخل مقاومت فشاری مقاومت سایشی
MIN ۰/۰۳ ۱/۸۰ ۳ ۳۰۰ ۲/۲۰
MAX ۱/۵۰ ۲/۸۰ ۱۲ ۸۰۰ ۶
تراورتن  ۰/۲۴ ۲/۵۲ ۰/۹۸ ۸۰۰ ۳

سنگ تراورتن  به دلیل محدودیت در استخراج و عرضه کوپ، تا حدودی کمیاب بوده و همچنین به دلیل فروش لاینی و محدود، به صورت مشخص فرآوری و عرضه می گردد. استفاده از این سنگ در نماهای کلاسیک و رومی، نماهای ترکیبی و … چشم انداز بسیار زیبا و چشم نوازی خلق نموده که شکوه و گرمای ویژه ای به فضا و ساختمان می بخشد. عمدتا استفاده از این سنگ در نمای کلاسیک ساختمان در کنار ستون ، سر ستون ، صراحی (نرده سنگی) ، احجام سنگی و … جلوه ی بسیار زیباتری به آن خواهد بخشید.

انواع سنگ تراورتن حاجی آباد محلات :

 • تراورتن حاجی آباد سفید
 • تراورتن حاجی آباد کرم روشن
 • تراورتن حاجی آباد عسلی
 • تراورتن حاجی آباد ابر و بادی
 • تراورتن حاجی آباد شکلاتی
 • تراورتن حاجی آباد موج ریز شکلاتی
 • تراورتن حاجی آباد موج دار
 • تراورتن حاجی آباد بی موج

حفره ها و خلل و فرج های موجود در سطح سنگ تراورتن  محلات با استفاده رزین، اپوکسی، پلی استر، پالیشر های مخصوص و … پر می شوند و فرآوری این نوع سنگ ها در کیفیت آن بسیار موثر می باشد. در صورت کم کاری یا کیفیت پایین فرآوری سنگ پس از مدتی دچار شکستی ، تغییر رنگ و … می گردد.

با توجه به تو پر بودن سنگ تـراورتن حاجی آباد نسبت به سایر سنگ های تراورتـن ، برای استفاده در نمای ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارند، استفاده از اسکوپ توصیه می گردد. ساب پذیری فوق العاده این سنگ به همراه رنگ یک دست آن در نمای ساختمان زیبایی منحصر بفرد و جذابی را خلق می کند. ضمن اینکه هر چه سنگ حاجی آباد در معرض تابش مستقیم خورشید و آفتاب باشد، به مرور زمان رنگ سنگ روشن تر و سفید تر می گردد.

موارد استفاده از سنگ تراورتن کرم حاجی آباد :

 • فضای داخلی ساختمان
 • نمای خارجی ساختمان
 • نما های کلاسیک و سنتی و رومی
 • نما های مدرن و اسپرت
 • نما های ترکیبی
 • سنگ فرش پیاده رو
 • دیواره های داخلی و خارجی ساختمان
 • حاشیه ها و کناره ها
 • نمای هتل ها، فروشگاه ها و مراکز تجاری لوکس
 • دیواره های پله
 • لابی ورودی ساختمان
 • حاشیه ها و قاب آسانسور
 • نرده سنگی (صراحی)
 • در پوش و جدول
 • احجام سنگی
 • آب نمای سنگی
 • آلاچیق و نیمکت سنگی
 • و …

در صورت مرغوب بودن پالیشر ها و اجرای صحیح عملیات فرآوری و ساب، سطح صیقلی و براق سنگ حاجی آباد چشم نوازی بیشتری خواهد داشت. فرآوری سنگ به صورت اسلب بر روی بسیاری از سنگ ها قابل اجرا بوده و در صورت اجرای صحیح مراحل برش، ساب و کالیبراسیون، می توان در فضا های مختلفی از اسلب استفاده نمود. ضمن اینکه در روش فرآوری اسلب، استحکام سنگ نسبت به روش های قدیمی افزایش یافته و عمر سنگ بیشتر می شود.

کیفیت، زیبایی منحصر بفرد و قیمت بسیار مناسب سنگ تراورتن کرم حاجی آباد نسبت به رقبا، سبب آن گردیده است تا در بسیاری از پروژه های مسکونی، اداری و تجاری و لوکس از این سنگ استفاده گردد.

علاوه بر برش سنگ حاجی آباد بصورت تایل و در ابعاد ۴۰ طولی، این سنگ بصورت اسلب نیز فرآوری می گردد. موارد استفاده سنگ اسلب روز به روز بیشتر شده و از ورق های بزرگ سنگ در ابعاد ماکزیمم بیشتر استفاده می شود. فرآوری سنگ به صورت اسلب با روش های قدیمی به صورت قله بری متفاوت بوده و به جای دستگاه تک یا سی تیغ از اره استفاده می شود. در روش قله بری تیغ برش به صورت دوار عملیات برش کاری بر روی سنگ انجام می شود اما در روش اسلب به صورت رفت و برگشتی سنگ ورقه ورقه می گردد.

کاربردهای سنگ تراورتن حاجی آباد ممتاز

اکثر استفاده‌های سنگ حاجی آباد ممتاز به دلیل استحکام و چسبندگی بالا در امر نماکاری خارجی ساختمان است. از بهترین سنگ‌ها برای انواع نما در انواع آب و هواها است. در نمای رومی و کلاسیک، انواع سنگ نمای کوتاه و بلند و دیگر نماها، عمدتا از سنگ حاجی آباد ممتاز استفاده می‌شود و در برخی موارد روی آن را برای جلوه بیشتر با شیشه می‌پوشانند.

در بخش‌های داخلی یک ساختمان، انواع کفپوش‌ها، لابی‌های هتل، انواع دیواره‌های داخلی و حاشیه‌ها و قاب‌ها، ستون‌ها و سرستون‎ها و … از موارد استفاده از سنگ حاجی آباد است. استفاده در امر محوطه سازی، مبلمان سنگی و آلاچیق و دیگر مصنوعات دکوراتیو، نرده صراحی، احجام سنگی و …، از کارایی‌های دیگر سنگ حاجی آباد است. از سورت‌های با کیفیت پایین‌تر این سنگ، در ساخت جدول و درپوش و مناطق خارج از دید استفاده می‌شود.

مزایا

سنگ تراورتن حاجی آباد برای استفاده در انواع آب و هوا مناسب است.
از مقاومت فشاری و سایشی بالایی برخوردار است.
ساب‌پذیری بالایی دارد.
از طول عمر بالایی برخوردار است.
تخلخل مناسب و چسبندگی بالایی دارند.
زمینه رنگ روشن و متنوع و زیبایی دارند و جلوه نهایی کار را زیبا و دلنواز می‌سازند.
از استحکام و مقاومت خوبی بهره برده‌اند.
تراکم بافت مناسبی دارند.
در برابر سرما و گرما و نور و اشعه خورشید و سایر شرایط جوی، مقاومت بالایی دارند.
جذب آب آن‌ها کم است.
جنس تراورتن آن نسبت به دیگر تراورتن‌ها نظیر عباس آباد، محکمتر است. (به اصطلاح به آن استخوانی می‌گویند)
صیقلیت و براقی بالایی دارند و در صورت استفاده از پالیشر و رزین و …، تا حدودی خاصیت آیینه پیدا می‌کنند و تصاویر را منعکس می‌سازند.
وزن کمی دارند.
به علت جنس مقاوم این سنگ، امکان شکل دهی و استفاده از انواع ابزار بر روی آن وجود دارد.

معایب

به علت طیف وسیع رنگی که این سنگ دارد، نمونه‌های مشابه آن در بازار فراوان است که گاها ممکن است به اسم سنگ حاجی آباد به فروش برسد لذا لازم است با نشانی‌های و ظواهر سنگ اصلی آشنا باشید.
تهیه این سنگ در یک سورت خاص، امری زمان‌بر و هزینه بر است.
با توجه به دسته‌بندی متعدد و دربرگیری بازه قیمت مختلف، اما در کل سنگی با قیمت نسبتا بالایی است.

قیمت سنگ حاجی آباد ممتاز

سنگ تراورتن حاجی آباد، علاوه بر نام و ماهیت که یک زمینه کلی به شما می‌دهد، باید در پارمترهای بیشتری بررسی شود تا بتوان را تعیین کرد. با توجه به این که این سنگ دسته‌بندی‌های متعددی دارد، قیمت‌های مختلفی را برای این سنگ داریم. در این میان هرچه یک سنگ رنگبندی کمتری داشته باشد و رگه‌ها نیز منظمتر باشند، سنگ نیز خالص‌تر و یکدست‌تر و رنگ روشنی داشته باشد، قیمت آن بالاتر است.

اندازه و قواره کوپ و نحوه و هرینه‌های استخراج آن، هزینه‌های حمل و نقل، کیفیت سنگ و سالمی و گونیا بودن آن، نحوه برش و فرآوری و مواد مصرفی هنگام فراوری، ابعاد و ضخامت و حجم مصرفی سنگ و … نیز موارد موثر دیگر بر تعیین قیمت این سنگ هستند.

به دلیل این که سنگ‌های مشابه زیادی در بازار با قیمت کمتر به نام سنگ حاجی آباد ممتاز به فروش می‌رسند، بهتر است شما با یک مرجع معتبر در ارتباط و مشاوره باشید تا دچار خرید اشتباه نشوید. شما می‌توانید جهت پاسخ به تمامی سوالات خود راجب بازار سنگ، مشاوره و راهنمایی انتخاب و خرید سنگ، اطلاع از قیمت‌ها و تخفیفات با مجموعه آنلاین سنگ تماس بگیرید.

جمع بندی

سنگ تراورتن حاجی آباد ممتاز که از محبوب‌ترین‌های دسته خود است، با توجه به کیفیت خوب و سورت‌های متنوع، در بازار سنگ موقعیت مناسبی پیدا کرده است. استحکام آن نیز از سایر تراورتن‌ها بیشتر است و موارد استفاده متعددی دارد. سایر ویژگی‌ها و موارد استفاده از این سنگ پیش‌تر بیان شد.

دکمه بازگشت به بالا