عمومیکسب و کار ایرانی

راهنمای خرید تیغ کاتر و نحوه استفاده از ان به صورت کامل

کاتر وسیله ای برای برش مواد مختلف مانند کاغذ، چرم، مقوا و … است. تیغ کاتر قسمت اصلی کاتر است. تیغ کاتر در اندازه و شکل های مختلفی وجود دارند و هر کاتر تیغه خاص خودش را دارد. بعضی از کارترها دارای تیغه ثابت هستند و نمی توان تیغه آن ها را عوض کرد. تیغ کاتر بسیار تیز است و برای برش های مختلف انواع مختلفی دارند. تیغ های کاتر به طور کلی در رنگ های مشکی و رنگ استیل تولید می شوند. ممکن است دیده باشید که روی بدنه ی تیغ کارتر خطوط افقی و موربی وجود دارد.

 آیا می دانید علت این برش خطوط و برش ها چیست؟ اگر تیغ کاتر شما کارایی اولیه خود را از دست بدهد می توانید با شکاندن یکی از این خطوط تیغه ای به کارایی روز اول داشته باشید. این کار باعث می شود از یک تیغه بار ها و بار ها بتوانید استفاده کنید و در هزینه ها صرفه جویی کنید. تیغه های کارتر باید با استفاده از موادی ساخته شوند که زنگ نزنند و دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی در اثر تعییرات محیطی نشوند. همچنین باید مقاومت و استحکام لازم را داشته باشند. برای همین در ساخت تیغ کاتر های مختلف از فلزات سخت مانند فولاد استیل و یا آهن زنگ نزن استفاده می شود.

در هنگام خرید تیغ کاتر باید بدانید کدام تیغه برای کاتر شما مناسب است. انواع تیغ کاتر شامل:

 • تیغ کاتر کلاستیک مورد استفاده برای کاتر های تیغه متحرک و کلاستیک هستند.
 • تیغ کاتر قلمی برای کاتر های قلمی شکل استفاده می شوند.
 • تیغ کاتر طلق بر برای کاتر هایی که در برش طلق یا پلکس مورد استفاده هستند.
 • تیغ کاتر غلتکی در کاتر های دوار و چرخان مورد استفاده است و شکلی شبیه سی دی دارند.
 • تیغ کاتر عایق دارای دندانه های ریزی روی خود است. از این تیغ در کاتر هایی که برای برش فایبرگلاس و فوم و… استفاده می شوند.
 • تیغ کاتر قلاب شکل در کاتر هایی که برای برش ورقه پلاستیکی و موکت استفاده می شوند.
 • تیغ کاترسرعت نوعی تیغه است که با فلورین پوشش داده شده است. از این تیغه در کاتر هایی که برای باز کردن چسب روی کارتن ها ساخته شده اند استفاده می شود.

با گذشت زمان و کار طولانی کاتر ممکن است بخواهید تیغ کاتر را تعویض کنید. نحوه استفاده تیغ کاترو تعویض هر کاتر با کاتر دیگر فرق دارد. و لازم است برای خرید و نحوه استفاده آن راهنمایی های مربوطه را بخوانید. همچنین تیغ کاتر ها از لحاظ ضخامتی با هم متفاوت هستند. در هنگام خرید لازم است به نکات زیر توجه کنید:

 • جنس تیغ کاتر در عمر تیغه و مقدار کارایی آن بسیار مهم است. حتما به جنس تیغه توجه کنید و تیغه ای بخرید که در ششرایط مختلف محیطی و تغییرات دمایی دچار زنگ زدگی نشود. در هنگام خرید تیغه علاوه بر جنس تیغه به عرض و تعداد خطوط مورب روی آن توجه کنید. هر کاتر تیغه مناسب خود را می خواهد و شما باید بدانید برای کاتر شما چه ضخامت تیغه ای مورد استفاده است.
 • بعضی از تیغ کاتر ها دارای کاوری از جنس پلاستیک هستند. این امر برای امنیت بهتر و محافظت از دست شما نکته مهمی است.
 • تعداد خطوطی که روی تیغ کاتر وجود دارد بسیار مهم است. هر چه بیشتر باشد در صورت کند شدن هر قسمت می توانید آن را بشکنید و از قسمت جدید استفاده کنید. برای برش هر قسمت کاتر را تا محلی که خط بعدی وجود دارد به کمک اهرم دستی جمع کنید و با یک انبر دم باریک تیغه را کوتاه کنید.

برای تعویض تیغ کاتر می توانید به روش زیر عمل کنید:

 1. تیغه مناسب کاتر خود را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. این تیغه ها معمولا به صورت پک هایه 10 عددی در بازار وجود دارند.
 2. یکی از تیغه ها را بردارید و اگر محافظ پلاستیکه دارد آن را جدا کنید.
 3. درانتهای کاتر بخشی وجود دارد که می تواند از کاتر خارج شود. آن را در بیاورید و تیغه ی کاتر قبلی را از آن جدا کنید. سپس تیغ کاتر جدید را روی آن تعبیه کنید. روی قسمت جدا شونده کاتر یک شیب وجود دارد که برای تعبیه درست تیغه به ما کمک می کند. شیب تیغه را روی شیب قسمت جدا شونده کاتر قرار دهید.
 4. سپس ان را به دقت وارد کاتر کنید و ته بند کاتر را ببندید.
 5. همچنین در برخی از مدل های کاتر خشابی تعبیه شده که می توانید تعدادی تیغه را درون آ« بگذارید تا برای استفاده های بعدی دسترسی راحت تری داشته باشد.

یکی از انواع تیغه های کاتر تیغ کاتر اسفالت بر است. با استفاده از کاتر اسفالت بر می توانید بتن اسفالت و بتن های مسلح را برش دهید. این کاتر ها در صنعت و ساخت و ساز مورد استفاده هستند. تیغه ی این کاتر ها از نظر قطر و اندازه دو دسته هستند:

 • تیغ کاتر 35 سانتی با این تیغه می توان عمق برشی بین 8 سانتی متر الی 10 سانتی متر ایجاد کرد.
 • تیغ کاتر 45 سانتی برای برش های 12 سانتی الی 15 سانتی مناسب هستند.

شما با توجه به علت نیاز و عمق برش مود نیاز در کارتان باید تیغ کاتر مناسب را بخرید. عرض تیغ کاتر های معمولی در سایز های مختلفی ساخته می شوند و در هنگام خرید توجه کنید کدام یک از آن ها به کار شما می آید. عرض تیغ کاتر ها معمولا در سایز های  8میلی متر، ۹میلی متر، 13میلی متر، 18میلی متر، 25میلی متر در بازار موجود هستند. همچنین طول این تیغه ها می تواند 80 میلی متر، 100 میلی متر، 125 میلی متر و 140 میلی متر باشد. همچنین ضخامت تیغه ها می تواند در اندازه های 0.3 میلی متر، 0.4 میلی متر، 0.5 میلی متر و 0.7 میلی متر باشد.

در هنگام خرید به این اعداد و ارقام توجه کنید. بعضی از کاتر ها روی خود تیغ شکن دارند که در این حالت نیاز به شکستن تیغه توسط انبر دست نیست. مثلا هنگامی که طراح می خواهد برای کاتر طراحی اش تیغه بخرد باید با توجه به فرم و شکل تیغه های موجود تیغه ی درست را انتخاب کند. سایز و عرض تیغه های طراحی معمولا کمتر از 6 میلی متر هستند. تیغه های کاتر یا قلاب دار در بخش بالایی خود یک سر زاویه دار دارند این ها به صورت یک طرفه و دو طرفه ساخته شده اند. در هنگام خرید این نوع تیغه علاوه بر ضخامت به زاویه موجود در بخش بالایی آن توجه کنید.

در صورت نیاز به خرید تیغ کاتر می توانید به سایت ابزار میهن مراجعه کنید .

منبع : abzarmihan

دکمه بازگشت به بالا