عمومی

معیارهای انتخاب و خرید لباس ورزشی مناسب + آموزش شستشوی صحیح آن

مناسب ترین مدل لباس ورزشی چیست؟

تی شرت، لباس تیم ملی، شلوارک و شلوار مردانه و زنانه و نیم تنه، لگ زنانه، دامن ورزشی و تاپ زنانه همگی انتخاب های ممکن هستند. از نظر روانشناسی، پوشیدن لباس هایی که به شما احساس خوبی می دهد، اعتماد به نفس و در نتیجه کارایی شما را افزایش می دهد.

وقتی لباس هایتان را دوست داشته باشید، تمایل بیشتری به ورزش نشان می دهید. پس از بین این لباس ها لباسی را انتخاب کنید که بیشتر دوست دارید و البته در آن احساس راحتی می کنید، زیرا در مورد لباس های اسپرت البته راحتی لباس ترجیحا زیبا باشد. البته فراموش نکنید که علاوه بر زیبایی و راحتی، لباس شما باید متناسب با ورزش شما نیز باشد.

 چگونه لباس های ورزشی را بشوییم؟

جنس لباس ورزشی این است که چروک نمی شود. اگر از باشگاه برگشتید و حوصله شستن لباس هایتان را ندارید، بهتر است آن ها را از کیفتان بیرون نیاورید و در کمد آویزان نکنید. اگر این زمان بیش از چند ساعت است، می توانید لباس ها را در کمد حمام آویزان کنید. این کار از تجمع باکتری ها و بوییدن لباس ها جلوگیری می کند. همانطور که می دانید آلودگی ست گرمکن و شلوار استقلال و بطور کلی لباس های ورزشی بیشتر به تعریق مربوط می شود. بنابراین بهتر است لباس ها را با دست و با کمی مایع لباسشویی و نرم کننده لباس بشویید تا بعدا خراب نشوند و سپس در فضای باز و زیر نور آفتاب آویزان کنید.

چگونه لباس ورزشی بپوشیم؟

اگر دوست ندارید لباس‌هایتان را زیاد بشویید و از فرم خارج کنید، می‌توانید زیر بلوز مایو نخی یا گرمکن روزشی و زیر شلوار اسپرت شلوار نخی نازک بپوشید. به این ترتیب عرق بدن توسط لباس های نخی زیر جذب می شود و دیگر نیازی به شستن لباس های ورزشی برای از بین بردن بوی عرق نخواهید داشت.

چه رنگی برای لباس ورزشی مناسب تر است؟

رنگ لباس ها و کفش های ورزشی شما به شدت بر روحیه و انگیزه شما تأثیر می گذارد. پس از رنگ های شاد و روشن استفاده کنید. لباس هایی با رنگ های لیمویی، صورتی، قرمز، سفید، یاسی، سبز و آبی آسمانی بیشتر برای بانوان و ورزش های داخل سالن مناسب است. زنان همچنین می توانند از لباس های بنفش، نیلی و خاکی برای ورزش های هوازی در فضای باز استفاده کنند. کفش های کتانی سفید و صورتی برای همه خانم ها مناسب است و با هر رنگ لباسی ست می شود. لباس ورزشی مردانه می تواند آبی سرمه ای، خاکستری، خاکی یا حتی مشکی باشد. پوشیدن کفش های ورزشی خاکی و آبی سرمه ای نیز برای ورزشکاران مرد بیشتر از رنگ های دیگر مد است.

چگونه لباس های ورزشی را نگهداری کنیم؟

لباس های ورزشی معمولا به گونه ای ساخته می شوند که چروک نشوند. از سوی دیگر لباس های ورزشی دائماً با عرق و کف سالن های بدنسازی در تماس هستند. پس اگر از باشگاه برگشته اید و حوصله شستن لباس های خود را ندارید، بهتر است آن ها را از کیف ورزشی خود خارج نکنید. البته تا زمانی که حوصله تان سر نرود و بخواهید آنها را بشویید.

  • لباس های سفید را حتما جداگانه بشویید.
  • می توانید لباس های رنگی و لباس های مشکی را با هم بشویید.
  • می توانید لباس های خاکستری و آبی را با هم بشویید.
  • لباس ها را با آب سرد بشویید و از آب گرم استفاده نکنید، زیرا ممکن است به اسپانسر، شماره و سایر علائم روی لباس هایی که با پرس گرم حک شده اند آسیب برساند.
  • از مواد شوینده یا مایع لباسشویی استفاده کنید که از زبری پارچه جلوگیری می کند.

نکات عمومی

– جوراب های سبک و منفذ دار بپوشید. جوراب های نخی گزینه خوبی هستند. مطمئن شوید که جوراب خیلی تنگ یا گشاد نباشد.

– پوشیدن جوراب بلند یا کوتاه به علاقه شخصی شما بستگی دارد. جوراب های بلند عرق پا را جذب می کنند و از طرف دیگر جوراب های کوتاه فضای بیشتری برای اکسیژن رسانی به پاها دارند.

– جوراب های تنگ می تواند به پا فشار بیاورد و گردش خون را در آن ناحیه مختل کند. از سوی دیگر، کشیدن مداوم جوراب‌های گشاد می‌تواند حواس‌تان را پرت کند.

– اگر قصد انجام تمرینات سنگین بدنسازی را دارید، بهتر است از کمربند مخصوص بدنسازی استفاده کنید. این کمربند از آسیب رسیدن به کمر جلوگیری می کند.

– هنگام رفتن به باشگاه، یک حوله نرم و تمیز به همراه داشته باشید تا عرق را از بین ببرید. اکثر باشگاه های ورزشی برای ورزشکاران حوله تهیه می کنند. حوله یک وسیله شخصی است پس آن را به کسی ندهید.

– عرق باقی مانده روی وسایل ورزشی را پاک کنید. برای این کار از یک حوله مرطوب استفاده کنید. اگر عرق ریخته شده روی دستگاه ورزشی را تمیز نکنید، باکتری های موجود در آن ممکن است باعث بیماری های پوستی در افراد دیگر شود.

– لباس های خود را بعد از تمرین بشویید. عرق روی لباس شما محل مناسبی برای رشد باکتری ها است و می تواند شما را بیمار کند. باکتری های مولد بو در لباس های پلی استر بهتر از پنبه رشد می کنند.

تفاوت بین گرمکن ضد آب و مقاوم در برابر آب چیست؟

مقاومت لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران در برابر آب، اساسی ترین سطح حفاظت است. این بدان معنی است که آب نمی تواند به راحتی وارد پارچه شود. البته اگر باران شدید باشد یا مدام باران ببارد، به داخل پارچه نفوذ می کند. ضد آب یعنی پارچه نسبت به آب نفوذ ناپذیر است. بنابراین می توانید ساعت ها در باران شدید بدون نفوذ آب و خیس شدن از این نوع گرمکن استفاده کنید.

آنچه در مورد عایق رطوبتی باید بدانید این است که چنین ویژگی با انجام عملیات های مختلف روی پارچه ایجاد می شود که به مرور زمان از بین می رود. بنابراین گرمکن که در ابتدا کاملاً ضد آب بود، احتمالاً پس از 24 بار شستشو این قابلیت را از دست می دهد و باید دوباره ضد آب شود.

آیا گرمکن‌های ضد باد و ضد آب قابلیت تنفس دارند؟

پاسخ به این سوال برای گرمکن‌های خوب مثبت است. آنها دارای یک لایه بیرونی ضد آب و همچنین یک لایه داخلی هستند که قابل تنفس است. به عبارت دیگر پارچه گرمکن دارای سوراخ های بسیار کوچکی است که اندازه کوچک این سوراخ ها اجازه نفوذ آب مایع را نمی دهد، ضمن اینکه فضای کافی برای عبور بخار آب وجود دارد تا داخل گرمکن‌ خشک بماند.

دکمه بازگشت به بالا