بین المللکسب و کار ایرانی

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

نکات طلایی دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان

انگلستان یکی از محبوب‌ترین کشورهای جهان برای تحصیل است و بورسیه و کمک‌هزینه‌های زیادی برای دانشجویان خارجی که قصد تحصیل در این کشور  را دارند در دسترس است. علاوه بر این، به دلیل اینکه تعداد دانشجویان خارجی در انگلستان در سال‌های اخیر افزایش داشته، پس طبیعتا رقابت برای دریافت بورسیه هم بیشتر شده است. یعنی برای دریافت یک بورسیه باید نشان دهید که توانایی خاصی دارید. در این مقاله یک راهنما در 8 قدم نگارش شده که به شما برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان و تحقق رویای شما برای تحصیل در کشور انگلیس کمک می‌کند. چون همان طور که می‌دانید هزینه تحصیل در انگلیس چشمگیر است و پرداخت آن کار راحتی نیست.

برای دریافت بورسیه در کشور انگلستان بهتر است برنامه مشخصی داشته باشید؛ به همین دلیل در ادامه یک دستورالعمل جامع تهیه شده که می‌توانید از آن به عنوان راهنما استفاده کنید.

1- تا حد امکان زودتر شروع کنید

در صورتی که قصد تحصیل در کشور انگلیس را  دارید بهتر است هرچه زودتر و ترجیحا 2 سال قبل شروع کنید. منظور این است که باید گزینه‌های پیشروی خودتان را بررسی کرده و شرایط مورد نیاز هر کدام را بدانید تا در زمان ارسال درخواست، شرایط و مدارک را آماده کرده باشید. به خصوص اگر برای تامین هزینه‌ تحصیل در انگلیس به دنبال بورسیه تحصیلی انگلیس هستید، زیادی دارد که تا جای ممکن کار خود را زودتر شروع کنید تا بتوانید آماده باشید.

معمولا بورسیه به دانشجویانی داده می‌شود که در تحصیلات قبلی خود استثنایی بوده‌اند، کارهای داوطلبانه انجام داده‌اند یا سابقه فعالیت‌های فوق‌برنامه داشته باشند. شرایط دقیق بستگی به نوع بورسیه دارد و به این ترتیب باید بدانید که هر بورسیه به چه شرایط و مدارکی نیاز دارد تا بتوانید شانس خود را برای دریافت بورسیه افزایش دهید.

2- گزینه‌های خود را بررسی کنید

به دلیل اینکه بورسیه‌های زیادی در انگلستان وجود دارد باید ابتدا جستجو کرده و سپس هر کدام که بیشترین تطابق را با نیازها و خواسته‌های شما دارد انتخاب کنید. برای مثال در صورتی که بخواهید از بورسیه Chevening در انگلستان استفاده کنید باید حداقل 2 سال سابقه کاری و از یک کشور یا منطقه واجدالشرایط برای دریافت این بورسیه داشته باشید. در صورتی که در زمان ارسال درخواست سابقه کاری مورد نظر را نداشته باشید شانس شما برای دریافت این بورسیه کم است زیرا شرایط و معیارهای آن را در اختیار ندارید.

ممکن است به دلیل اینکه فرزندخوانده، معلول، پدر یا مادر تنها و … هستید شرایط دریافت یک بورسیه را داشته باشید. به این ترتیب لازم است گزینه‌های موجود را بررسی کرده و بورسیه‌ای را که مناسب شما است انتخاب کنید تا در روند دریافت آن جلو باشید و بتوانید بخشی از هزینه تحصیل در انگلیس را از طریق بورسیه تحصیلی انگلیس تامین کنید.

3- معیارهای پذیرش را بررسی کنید

همیشه معیارها را بررسی کنید و نباید برای دریافت بورسیه‌ای اقدام کنید که شرایط آن را ندارید زیرا با این کار تنها وقت خود را هدر می‌دهید. برخی بورسیه‌ها تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی، برخی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و برخی دیگر تنها برای دانشجویان کشور یا رشته‌های خاص است.

این مرحله و مواردی که توضیح داده شده اهمیت زیادی دارند زیرا باعث می‌شود بورسیه‌ای را پیدا کنید که مناسب شما است. زود ناامید نشوید و رویای تحصیل در کشور انگلیس را فراموش نکنید، به جست و جو ادامه دهید و مطمئن  می‌توانید با جستجو به یک گزینه مناسب برسید.

می‌توانید یک لیست از بورسیه‌های مورد نظر خود تهیه کرده و شرایط هر کدام را بنویسید. این روش علاوه بر اینکه باعث ساماندهی ذهنی شما می‌شود کمک می‌کند مدارک لازم را با سرعت بیشتری آماده کنید.

4- مهلت ارسال درخواست را بررسی کنید

همانطور که قبلا هم توضیح داده شد، بورسیه‌های تحصیلی انگلستان افراد زیادی را جذب می‌کنند به همین دلیل باید به مهلت ارسال درخواست یا همان Deadline هر کدام توجه کنید. لازم است که مهلت ارسال هر کدام از بورسیه‌های مورد نظر خود را یادداشت کنید و حتی می‌توانید در تلفن همراه یا لپ‌تاپ خودتان یادآور تنظیم کنید. توجه کنید که این مورد اهمیت زیادی دارد زیرا در صورتی که درخواست خود را بعد از زمان نهایی ارسال کنید پرونده شما بررسی نمی‌شود.

در صورتی که درخواست‌های زیادی ارسال می‌کنید بهتر است برای هر کدام به اندازه کافی زمان در نظر بگیرید. علاوه بر این دقت کنید تا مدارک لازم برای هر کدام از این بورسیه‌ها را به همراه درخواست خود ارسال کنید.

5- به تفاوت بورسیه‌ها دقت کنید

بورسیه‌های مختلف شرایط و الزامات متفاوتی دارند به همین دلیل لازم است هر کدام را به صورت جداگانه بررسی کنید تا هیچ کدام را از دست ندهید. برخی از ارائه‌دهنده‌های بورسیه ممکن است از شما مدارکی مانند رونوشت مدارک تحصیلی، سوابق مالی، کاورلتر یا حتی مصاحبه بخواهند.

دقت کنید که همیشه باید مدارک را به صورتی که خواسته شده ارسال کنید. برای مثال اگر نیاز است کپی مدارک را به صورت تایید شده ارسال کنید باید به همین شکل باشد تا مشکلی ایجاد نشود. علاوه بر این، در صورتی که در فرایند درخواست سوالی داشتید بهتر است آن را بپرسید. می‌توانید از فردی که قبلا برای این بورسیه درخواست داده استفاده کنید تا سوال خود را از خود سازمان یا دانشگاه ارائه‌دهنده بورسیه بپرسید. کارشناسان مهاجرت تحصیلی بهترین افراد برای کمک به شما در این زمینه هستند.

6- توصیه‌نامه ارائه کنید

برخی از بورسیه‌های تحصیلی علاوه بر مدارک دیگر نیاز به توصیه‌نامه دارند. به هیچ وجه این قسمت را دست کم نگیرید زیرا در طولانی مدت اثر زیادی دارد و می‌تواند کمک زیادی به شما بکند. برای انتخاب فردی که توصیه‌نامه می‌نوسید باید دقت کنید زیرا او باید بر روی مهارت‌های لازم برای دریافت بورسیه تاکید کرده و آن‌ها را در نامه خود برجسته کند. به این افراد تاریخ دقیق مهلت ارسال درخواست و اطلاعات ضروری دیگر را مانند مهارتی که باید روی آن تاکید کنند اطلاع دهید.

برای دریافت توصیه‌نامه نیز توصیه می‌شود زودتر اقدام کنید زیرا ممکن است دریافت آن نیز زمان زیادی لازم داشته باشد. علاوه بر این، بهتر است علاوه بر یک نفر با دو یا چند نفر دیگر صحبت کنید تا در صورتی که فرد اول نتوانست نامه مورد نظر شما را ارائه کند به سراغ افراد دیگر بروید.

7- درخواست خود را ۳ مرتبه بررسی کنید

بهتر است درخواست خود را ۳ بار بررسی کنید زیرا همیشه احتیاط لازم است. شرایط هر بورسیه و مدارک را به دقت بررسی کرده و مراقب باشید در درخواست، نامه یا مدارکی که ارسال می‌کنید غلط نگارشی یا املایی وجود نداشته باشد. همچنین باید اطلاعات را هم بررسی کنید تا اشکالی در آن‌ها وجود نداشته باشد. برای مثال نمرات، شماره تماس یا هر اطلاعات دیگری که ارسال می‌کنید باید به صورت دقیق و بدون اشتباه باشد.

دقت کنید که نباید در مقابل کمیته‌ای که شرایط شما را بررسی می‌کند غیرحرفه‌ای به نظر برسید به همین دلیل درخواست و مدارک را ۳ مرتبه بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند. همچنین می‌توانید از افرادی که به آن‌ها اعتماد دارید بخواهید که درخواست شما را برای دریافت بورسیه بررسی کنند.

8- درخواست خود را ارسال کنید

درنهایت می‌توانید درخواست خود را ارسال کنید و توجه داشته باشید که دریافت پاسخ ممکن است طول بکشد به همین دلیل لازم است صبر داشته باشید. اکنون زمان آن رسیده که کار خود را شروع کرده و بورسیه مورد نظر خود را پیدا کنید!

نتیجه‌گیری

انگلستان یکی از کشورهای محبوب برای تحصیلات دانشگاهی است و این به دلیل بورسیه‌های مختلف در کنار سیستم آموزشی باکیفیت در این کشور وجود دارد که برای پرداخت هزینه تحصیل در انگلیس به دانشجویان کمک کند. . دریافت بورسیه یکی از بهترین روش‌های ممکن برای پوشش همه یا بخشی از هزینه‌های تحصیل شما به عنوان یک دانشجوی خارجی است. در این مطلب به صورت دقیق درباره شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلیس توضیح داده شد. این 8 مرحله به شما کمک می‌کند بهترین بورسیه را پیدا کرده و برای آن اقدام کنید و شانس خود را برای دریافت یک بورسیه مناسب افزایش دهید.

دکمه بازگشت به بالا