عمومیکسب و کار ایرانی

محل دفن گنج , علائم و نشانه های وجود دفینه و گنج های بزرگ

دفینه چیست ؟

دفینه به مجموعه‌ای از سکه‌ها و اشیاء با ارزش گفته می‌شود که در قدیم در زیر خاک دفن شده‌ باشد. دفن‌کننده‌های این اشیای با ارزش معمولاً این کار را با این قصد انجام داده‌اند که پس از مدتی گنجینه را دوباره از زیر خاک به‌در آورند اما در برخی موارد، مرگ دفن‌کننده باعث باقی ماندن دفینه در زیر خاک شده‌است. به عبارت دیگر به اشیاء قیمتی و ارزشمندی مانند طلا و نقره که به منظور محافظت از بلایای طبیعی، جنگ‌ها و دزدان و راهزنان، در جاهایی مانند زیر خاک، داخل دیوارها، در پای درختان و این قبیل محل‌ها مدفون شده‌است دفینه یا گنج گویند.

نشانه های گنج و سمبل گنج چیست ؟

نشانه یا علامت چیزی‌است که بر وجود یا حضور واقعیت، کیفیت یا حالت دیگری دلالت می‌کند. نشانه عنصری اساسی در ارتباطات است و نشانه‌های زبانی (حرف‌ها، واژه‌هاو …)، غیر زبانی (تصاویر، اشیاء و …) و هر چیز دیگری را که بتوان از آن معنایی استنباط کرد، در بر می‌گیرد. در گنج یابی و دفینه یابی نیز نشانه ها شامل موارد بسیار زیادی است که با بررسی کردن آنها میتوان مسیر و محل دفن گنج را پیدا کرد و یا راهنمایی برای این کار هستند.

«نماد»، «رمز» یا «سمبل» کلمه‌ای است که معانی مختلفی دارد. نمادها چیزهایی هستند که در زندگی روزمره به کار می روند و معمولاً به معنای نشانه یا کنش‌هایی هستند که قرار است بر اساس مجموعهٔ هنجارها یا قراردادهای مشترکی، معنایی را به فردی دیگر انتقال دهد. پس از آن جا که نماد جایگزین چیز دیگری است حامل و ناقل معناست، هرچند که میان نماد و آن چیز پیوندی ضروری وجود ندارد. نماد نشانهای است که نشانگر یک اندیشه، شیء، مفهوم، چگونگی و جز اینها می‌تواند باشد. نماد می‌تواند یک شیء مادی باشد که شکلش بطور طبیعی یا بر پایه قرارداد با چیزی که به آن اشاره می‌کند پیوند داشته باشد.

علائم و نشانه های گنج و دفینه در کوهستان

علائم و نشانه های گنج و دفینه در کوهستان,کارشناسی آثار گنج در کوهستان ها را برای شما عزیزان و علاقه مندان به باستان شناسی قرار دادیم . انواع علامت ها و نشانه های گنج و دفینه در کوه و کوهستان وجود دارد . این آثار و علائم به صورت حکاکی های برجسته و کنده کاری های اشکال حیوانات میباشد . برای یمثال علائم و نشانه های حیواناتی مانند شیر و خرس و سگ و مرغ و مار و همچنین صورت و نیم رخ های حیوانات و همچنین انسان به صورت زن و مرد .

اینها نشانه های گنج و دفینه در کوهستان و کوه میباشند . در قدیم و زمانهای گذشته برای دفن کردن اشخاص و افراد بلندمرتبه در داخل کوه غار درست میکردند یعنی به این صورت که کوه را میکندند و حفاری میکردند و به صورت غار بزرگ چندین متر کوه را سوراخ میکردند بعد جسد فردا را در آخرین بخش غار دفن میکردند و هدایا و گنجینه ها را هم در جای دیگری از غار و یا کنار جسد پنهان میکردند البته تله ها و طلسم هایی را هم برای اینکار درنظر میگرفتند تا از سرقت دزدها در امان باشد .

نشانه های خاک در گنجیابی و دفینه یابی چیست؟

منظور از نشانه های خاک در گنجیابی اشیاء با ارزش و گران قیمتی هستند که مثلا از داخل قبرها بیرون می آید یا بطور مثال افرادی در مناطق مهم باستانی که در طول هزاران سال محل زندگی بوده است شروع به حفاری میکنند و آثار بجا مانده با ارزش از زندگی انسانهای دوران باستان را در می آورند و ادعا میکنند که نشانه دفینه و گنج است! که این کاملا اشتباه است بعضی از این مناطق بمساحت ۱ کیلومتر در ۱ کیلومتر و به عمق ۴۰ تا ۵۰ متر پر شده است.

علائم وجود نشانه های خاک در گنجیابی :

اول از همه باید به موضوعات زیر توجه کنید!

 • منطقه ای که در آن نشانه وجود دارد باید آثاری از زندگی کردن انسانها در گذشته هم وجود داشته باشد.
 • سنگی که رویش حکاکی شده باید ثابت و بزرگ باشد.
 • سنگ نگاره ها باید بصورت برجسته یا فرو رفته باشد.
 • نشانه ها باید بصورت عمیق و ضخیم باشد.
 • در همان محدوده یک و یا چند ارتباط معنی دار وجود داشته باشد.
 • همچنین سنگی که رویش حکاکی شده باید محکم و مقاوم در برابر بلایای طبیعی باشد
 • نشانه ها نباید روی سنگ، چسیبده به آب باشد (زیرا کسی در کنار آب گنج مخفی نمیکند)

چگونه باید بفهمیم که کدام آثار و علائم از جمله نشانه های خاک و دفینه میباشد؟

تقریبا در هر منطقه از کشورمان آثار و علائم حک شده بر روی سنگها را به شکلهای مختلف مانند نمادها، خطوط ، متن و عکس ها از موجودات زنده میتوان یافت به این ترتیب معنی و مفهوم آثار بجا مانده از تمدنهای گذشته ، سالها مورد بحث و بررسی باستان شناسان قرار گرفته و در بعضی از آثار و علائم با خرید دستگاه گنجیاب حرفه ای به نتیجه هایی هم رسیدند.

نمیتوان تمام این آثار و علائم بجامانده از تمدنهای گذشته را نشانه گنج و دفینه دانست و این کاملا اشتباه است که هر علامتی نشانه گنج است زیرا بسیاری از این آثار و علائم نشانه گنج نیستد و مساله ای که ما باید به آن توجه کنیم این است که کدام یک از این آثار وعلائم قطعا نشانه دفینه میباشد فراموش نکنیم آن شخصی که دفینه را پنهان کرده جوری است که بجز خودش کس دیگری نتواند محل دفینه را پیدا کند و ما میخواهیم به شما بگوییم که منطق ساخت نشانه ها اینگونه است.

رنگ خاک اطراف گنج و دفینه چگونه است؟

یکی از علائم وجود طلا در نشانه های خاک در گنجیابی تفاوت در رنگ خاک اطراف گنج است خاک اطراف گنج معمولاً تیره تر بوده و یا به صورتی است که رنگ آن با خاک اطراف متفاوت است دیده شده است که در مناطق شمالی ایران نوعی خاک مایل به صورتی نیز در عمق بیش از ۱ متری زمین بر روی دفینه ها قرار دارد که به خاطر ویژگی عایق بودن و جلوگیری از نفوذ آب به کار میرفته است. خاک بکر در دفینه را نمیتوان جزء علائم حتمی به شمار آورد اما وجود آن در منطقه سبب میشود که احتمال وجود دفینه بالا برود جنس خاک را حتما مد نظر داشته باشید ولی بدانید که الزامی به وجود خاکهای چند لایه نیست و بسیار مشاهده میشود که دفینه در یک زمین با خاکی یکدست دفن شده است و از لایه های مختلف استفاده نکرده اند.

برخی از مهمترین علائم وجود طلا در زیر خاک :

 • اگر به دنبال دفینه و گنج هستید باید توجه داشته باشید مکانی که قصد کاوش در آن را دارید قبلا محل زندگی و یا عبور و مرور انسانها بوده باشد.
 • یک سنگ بزرگ و شاخص که دارای علامتها و آثار حکاکی شده باشد از مهمترین نشانه ها است.
 • سنگ نگاره ها باید ساخته دست انسان بوده و به صورت فرو رفته و یا برآمده باشد و توجه شود اشکالی که به صورت طبیعی در اثر مرور زمان و فرسایش ایجاد شده را با آثار و نشانه اشتباه نگیریم.
 • وجود رودخانه در یک محل و همچنین درختان کهنسال اطراف آن میتواند نشانه هایی از وجود دفینه طلایی باشد.
 • مشاهده نشانه هایی از قبیل سنگ چین ، جسد انسان ، زغال ، تکه های کوزه ، گل پخته ، سرمال دفینه و… در عمق بیش از یک و نیم متر میتواند از علائم وجود طلا در زیر خاک باشد.

مناطقی که احتمال وجود نشانه در خاک های آن مکان وجود دارد از جمله :

اول اینکه در سطح زمین باید نشانه هایی وجود داشته باشد مثلا تخته سنگی که نظرتونو جلب کند و با بقیه سنگهای منطقه فرق داشته باشد و یا نوشته و نشانه هایی بر روی سنگ وجود داشته باشد و یا موارد دیگر …

 • درخت کهن سال
 • چشمه آب
 • تپه خاکی

بعضی از افراد فکر میکنند که هر تپه ای نشانه بار است در صورتی که از نشانه های بار داشتن یک تپه این است که جنس تشکیل دهنده تپه از خاک باشد نه از سنگ ، تپه در محلی قرار گرفته باشد که در آن منطقه مشابه اون تپه کم باشد و در نزدیکی آن تپه آثاری همچون درخت کهنسال و چشمه آب  همه این علائم برای این است که با آثار و شواهد دلیل و انگیزه بیشتری برای حفاری داشته باشید.

برگرفته شده از: شرکت نمایندگی فلزیاب

دکمه بازگشت به بالا