استان ها

چگونگی زندگی با آیه‌ها در طرح «مسطورا»

یومیر/گلستان معاون اداره کل تبلیغات اسلامی استان گلستان با بیان اینکه خواندن، انس گرفتن، حفظ کردن و عمل کردن به مفاهیم آیات از اهداف طرح مسطورا است، گفت: امسال این طرح قرآنی در استان و همزمان با سراسر کشور برگزار می‌شود.

حجت الاسلام رضا دیلمی شامگاه ۱۹ اسفند ماه ۱۴۰۲ در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مفاهیم قرآنی، باید تبدیل به ادبیات گفتمانی، اجتماعی و مسلمات فکری تمامی اقشار جامعه شود و این یک هدف مهم جامعه‌پردازی در سیر تمدنی است. 

وی بهره بردن از فضای معنوی ایام ماه مبارک رمضان را مهم برشمرد و گفت: از اهداف این طرح نشر معارف قرآنی و تعمیق باورهای دینی و انس بیشتر همه اقشار جامعه با کلام وحی است. 

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان در مورد محورهای این طرح، گفت: مسطورا در قالب ۵ محور، ایمان و امید، توحید و نفی عبودیت غیر خدا، نبوت و رستاخیز اجتماعی، ولایت و پیوندهای اجتماعی و همچنین برگزار می‌شود.

دیلمی این طرح را برگرفته از سیر ساختاری ارزشمند و مبنایی کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن دانست و افزود: ۱۵۰  فراز کاربردی و کلیدی از کلام الله مجید در گفتمان امامین انقلاب و علامه طباطبایی و سایر علمای شاخص انتخاب و برای نهادینه سازی آن در بین آحاد جامعه، برنامه‌ریزی شده است.

وی در مورد مدت زمان اجرای این طرح، توضیح داد: طرح مسطورا در مدت زمان سه سال به طوریکه هر سال ۵۰ فراز از آیات قرآنی مدنظر در قالب ۳۰ فراز محوری و ۲۰ فراز حول آن اجرا می‌شود.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان از جمله برنامه‌هایی اجرایی برای گفتمان سازی این آیات محوری به برپایی محافل، کرسی ها و نشست‌های متعدد تدبری و حفظ مفاهیم و  مسابقات ملی و استانی اشاره کرد و گفت: تولید محتوای تبلیغی، بروشور، کتابچه مسطورا، موشن گرافی و کلیپ‌های آموزشی، حفظ مفاهیم، تدبر در آیات، تهیه کاربرگ‌های آموزشی برای کودکان، طرح درس و  ویژه برنامه‌های فرهنگی با همکاری نهادهایی اجرایی، مردمی و حوزوی در محور این فرازها انجام می‌شود.

دیلمی با بیان اینکه با تاکید بر اینکه قرآن کتاب هدایت، سعادت و زندگی است، افزود: در اجرای این برنامه ارزشمند قرآنی از همه ظرفیت ها و همکاری همه نخبگان، فعالان و کنشگران فرهنگی اجتماعی و قرآنی استفاده شده است.
وی در پایان با بیان اینکه طرح مسطورا به ما می آموزد که چگونه با آیات زندگی و برای تحقق تمدن نوین اسلامی موثر واقع شویم، خاطرنشان کرد: چهار گام برای اجرای عملیات مسطورا طراحی شده که گام اول رساندن این فرازها به سمع و نظر حداقل یک سوم مردم جامعه، گام دوم ایجاد انس با مفاهیم آیات، گام سوم حفظ کردن و گام چهارم ایجاد فرهنگ کنشگری بر مبنای عمل کردن و تعلیم این مفاهیم نورانی در متن لایه‌های اجتماعی جامعه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا